چهارشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی 
ماهنامه مبلغان
روز قدس؛
به مناسبت روز قدس و شبهات پیرامون آن، نخست فرمایشات مقام معظم رهبری(حفظه الله) را در این زمینه بیان می کنیم و سپس شبهات مطرح شده را بررسی و پاسخ می دهیم.
تحلیلی بر مسائل سیاسی روز (1)
بصیرت، قطب نمای حرکت صحیح در اوضاع اجتماعی پیچیده امروز است. به گونه ای که اگر کسی این قطب نما را نداشته باشد و نقشه خوانی را بلد نباشد ممکن است ناگهان خود را در محاصره دشمن ببیند. اگر بصیرت نباشد انسان حتی با نیّت خوب ممکن است گمراه شود و در راه بد قدم بگذارد.
سی درس تربیتی و اخلاقی از دعای ابوحمزه ثُمالی -28
در دعای سحر ماه مبارک رمضان همنوا با پیشوای چهارم شیعیان به محضر حضرت حق از ناسپاسی و اثرات آن شکوه می کنیم: سَيِّدِي لَعَلَّكَ رَأَيْتَنِي غَيْرَ شَاكِرٍ لِنَعْمَائِكَ فَحَرَمْتَنِي ؛ آقای من! شايد مرا نسبت به نعمت هایت ناسپاس ديدي پس محرومم نمودي!
سی درس تربیتی و اخلاقی از دعای ابوحمزه ثُمالی -27
ياد خدا مايه آرامش جان است و فراموش كردن او مايه اضطراب و ترس و نگرانى است و پیامدهای زیانباری به همراه دارد. مثلاً در فرازی از دعای ابو حمزه به آن اشاره شده است: «أَوْ لَعَلَّكَ رَأَيْتَنِي فِي الْغَافِلِينَ فَمِنْ رَحْمَتِكَ آيَسْتَنِي ؛ يا شايد مرا در گروه غافلان ديدي، پس از رحمتت نااميدم كردي!»
سی درس منتخب از سی جزء قرآن -28
در دو آیۀ قرآن، از مؤمنان به عنوان «حزب اللَّه» یاد شده. در یک آیه، از منافقان به عنوان «حزب شیطان» نام برده شده است.
سی درس منتخب از سی جزء قرآن -27
خدای متعال با عناوین مختلف، مردم را به انفاق «فی سبیل اللّه» دعوت کرده. در بعضی آیات قرآن، از آن به عنوان قرض دادن به خدا تعبیر فرموده است. در سورۀ حدید، آیۀ 11 می فرماید: مَنْ ذَا الَّذِی یقْرِضُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً فَیضاعِفَهُ لَهُ وَ لَهُ أَجْرٌ کرِیمٌ؛ «کیست که به خدا وام نیکو دهد (از اموالی که به او ارزانی داشته انفاق کند) تا خداوند آن را برای او چندین برابر کند؟ و برای او پاداش پر ارزشی است!».
سی جلسه بیان احکام -26
مسئله: فطریه جنین داخل رحم مادر، واجب نیست مگر آنکه قبل از غروب آفتاب، متولّد شود و نان خور محسوب شود که در این صورت، زکات فطره اش، واجب است.
ده آیه قرآن، ده نکته سیاسی -8
بدیهی است در جامعه ای که اکثریت مردم آن مسلمان هستند، استناد به متون مقدس یا رفتارهای انسانهای مورد قبول آن جامعه، برای مردم حجیت آور است و این همان چیزی است که بیماردلان و منافقین در جهت باطل خود و برای تأثیرگذاری تئوریک بر ذهن مردم، از آن بهره می گیرند. آنان دیدگاه های باطل خود را به گونه ای به سخنان حق مستند می کنند تا برای مردم باورپذیر باشد. این آیه به همین ویژگی بیماردلان منافق اشاره دارد.
ده آیه قرآن، ده نکته سیاسی -7
یکی از پرکاربردترین روشهای بیماردلان و منافقین برای القای اندیشه های غیرانقلابی خود در میان مردم، بیان سخنان دوپهلو و غیرصریح است، به گونه ای که مخاطبان برداشتهای متفاوتی از آن داشته باشند. در واقع، منافق و بیماردل با این نوع سخن گفتن، هم حاشیه سازی کرده و مردم را از مسائل اصلی غافل می سازد، هم به ایجاد دوقطبی های کاذب دامن می زند و هم راه فرار از انتقادات را به روی خود بازگذاشته و زمانی که فشار افکار عمومی زیاد شود، برداشتهای باطل از سخنان خود را رد می کند.
سی درس تربیتی و اخلاقی از دعای ابوحمزه ثُمالی -26
صلوات یکی از بهترین درمان های معنوی است. امام چهارم(علیه السلام) در اکثر دعاهای شریف خود ذکر صلوات را مطرح می فرماید. در دعای ابوحمزه حضرت بارها بر محمد آل درود و صلوات می فرستد ازجمله: در فرازی، دعا را با صلوات ادامه می دهند: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد، وَ اخْتِمْ لِي بِخَيْرٍ، وَ اكْفِنِي مَا أَهَمَّنِي مِنْ أَمْرِ دُنْيَايَ وَ آخِرَتِي».

<< صفحه قبلی1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>