جمعه ١٥ آذر ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی 
ماهنامه مبلغان
نقش روش تربیتی الزام نفس در تحکیم خانواده -4
پيامبر(صلی الله علیه و آله) آمرزیده شدن را نتیجه تکریم فرزندان دانسته، می فرمایند: «فرزندان خود را تکریم کنید و آنان را نيكو تربيت كنيد تا آمرزيده شويد.»
نقش روش تربیتی الزام نفس در تحکیم خانواده -3
منابع دینی بر رفتار و گفتار کریمانه با والدین، حتی در صورت بدرفتاری آنان تأکید کرده اند. «و پروردگارت فرمان داده: جز او را نپرستيد و به پدر و مادر نيكى كنيد. هرگاه يكى از آن دو، يا هر دوى آنها نزد تو به سن پيرى رسند، كم ترين اهانتى به آنها روا مدار و آنها را از خود نران و گفتار بزرگوارانه به آنها بگو.»
نقش روش تربیتی الزام نفس در تحکیم خانواده -2
برای حفظ و بقای خانواده، مردان نیز با استفاده از روش تربیتی الزام نفس، نقش آفرین می شوند. در منابع اسلامی موارد متعددی از کاربرد این روش مشاهده می شود که به بعضی از آنها اشاره خواهد شد.
نقش روش تربیتی الزام نفس در تحکیم خانواده -1
هنگامی که فرد به منظور نیل به اهدافی والا، اعضا و جوارح خود را به رغم بی میلی، وادار به انجام رفتاری کند، روش تربیتی الزام نفس مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از این روش می تواند منجر به تأثیراتی مطلوب در باطن افراد گردد و برای تحکیم بنیان خانواده نیز کاربرد گسترده ای دارد.
شهدا و سید الشهدا(علیه السلام)؛
آخرالزمان دوران بهترینها و بدترینها است. از طرفی دلهره آور است و از طرفی امیدآفرین. در آخرالزمان تقابلها عیان تر و دغدغه ها برای صف بندی ها جدی تر می شوند. در این دوران، نگهداشتن ایمان سخت و همچون گرفتن گدازه آتش در کف دست می باشد. به خاطر شدت فتنه ها مردی در صبح مؤمن و در شب کافر می شود، ولی نگهداشتن ایمان در این دوران نیز ارزشمندتر است.
پیامدهای لقمه حرام در کلام امام حسین(علیه السلام) و روایات -2
اگر کسی مال حرامی کسب کند، خداوند صدقه، آزاد کردن بنده، حج و عمرۀ او را قبول نمی کند و به عدد اجر این اعمال گناه برای او نوشته می شود و آن مالی که بعد از مرگش می ماند، توشۀ او به سوی جهنم است و کسی که توان استفاده از حرام را دارد؛ ولی به خاطر خوف خدا آن را ترک می کند، داخل محبت و رحمت خدای عزیز و جلیل شده، به او دستور داده می شود که وارد بهشت شود.
پیامدهای لقمه حرام در کلام امام حسین(علیه السلام) و روایات -1
لقمه و کسب حرام در شریعت اسلامی مصادیق گسترده ای دارد که اهم آنها عبارت است از: رباخواری، رشوه، سرقت، اختلاس، تقلب و غش در معامله، کم فروشی، خوردن مال یتیم، کم کاری در محل کار، خرید وفروش مواد مخدر و مسکرات، بازاریابی هرمیو شبکه ای، خرید و فروش سگ (غیر از سگ نگهبان، سگ گله و سگ شکاری)، فروختنگوشت خوک و ماهی های حرام و... .
نهضت امام حسین(علیه السلام)؛
در خصوص قیام امام حسین(علیه السلام) سؤالی که از قرنها قبل بین علما و فقها مطرح بوده این است که: آیا نهضت کربلا یک قضیۀ کلامی و اعتقادی است یا مسئله ای فقهی؟ و اگر این قیام فقهی است، در کدام یک از ابواب فقه و احکام مطرح می شود؟ در باب جهاد باید پیرامون آن بحث شود یا امر به معروف و نهی از منکر؟ یا به تعبیر دیگر آیا تکلیف خاص است یا قابل الگوبرداری است؟
تبلیغ در محرم؛
امسال مراسم محرم را در شرایطی برگزار می کنیم که توطئه های دشمنان اسلام و قرآن در برابر ملت مسلمان ایران به اوج خود رسیده است. امروز دشمنان بشریت رویارویی اقتصادی و تحریم کشورمان را در اولویت فعالیتها و ستیزه جویی های خود قرار داده اند.
دو فریضه الهی؛
با نگاه به روایات در می یابیم که این دو فریضه الهی، هر چند در مورد تمامی واجبات و محرمات الهی مصداق دارد؛ اما مهم ترین جلوه آن، همان جلوه سیاسی اش می باشد، تا جایی که گاهی در روایات بدان اطلاق «جهاد» گردیده است.

<< صفحه قبلی1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>