چهارشنبه ٠٩ مهر ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی 
ماهنامه مبلغان
نگاهی به تمدن اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری (حفظه الله) (1) -1
شناخت شاخصه های تمدن اسلامی، یکی از پیش نیازهای اساسی جوامع اسلامی برای حرکت به سوی تمدن اسلامی است. در این نوشتار سعی شده از میان نظرات و بیانات مقام معظم رهبری (حفظه الله) الگوی تمدن اسلامیِ مد نظر ایشان معرفی شود تا زمینه ای برای حرکت به سمت آن باشد.
عبدالکریم پاک نیا
نزول آیه مباركه مباهله، واضح ترین دلیل بر فضیلت و عالی‌ترین مدرك برای حقانیت باورهای شیعه در مورد امامت و خلافت علی علیه السلام بعد از رحلت پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله می‌باشد.
عبدالکریم پاک نیا
واقعه مباهله موقعیت اهل بیت علیهم السلام را در جامعه بویژه در میان اندیشمندان مسلمان آن چنان استحكام بخشید كه حتی تندروترین مخالفین آن بزرگواران نتوانسته اند از ذكر آن خودداری كنند و خداوند متعال به این وسیله حق را در زبان و قلم آنان جاری نموده است.
عبدالکریم پاک نیا
نجران یكی از شهرهای منطقه حجاز است كه در مرز یمن قرار دارد. در صدر اسلام، اهالی آنجا طبق آئین مسیحیت می‌زیستند، تا اینكه در سال دهم هجرت، پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله توسط خالد بن ولید اهالی آن منطقه را به اسلام دعوت فرمود و گروه بسیاری مسلمان شدند...
مباهله در منابع تاريخي اهل سنت
مورّخين در مورد افرادي كه پيامبر (صلی الله علیه وآله) آنها را همراه خود به مباهله برد، اتّفاق نظر دارند و معتقدند كه حضرت تنها حضرت علي، فاطمه و حسنين (علیهم السلام) را با خود براي مباهله برد و هيچ يك از اصحاب يا خاندان ديگر را نبرد.
مباهله -4
سید بن طاووس(ره) در خصوص عظمت روز مباهله می ‏فرماید: روز مباهله پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) با نصاراى نجران، روز بزرگى است که در بردارنده معجزات و كرامات فراوانی می‏باشد.
مباهله -3
آیت الله شوشترى(ره) در «احقاق الحق» مى‏نويسد: «أَجْمَعَ الْمُفَسِّرُونَ عَلَى أَنَّ "أبنَاءَنَا" إشَارَةٌ إِلَى الحَسَنِ وَ الحُسَينِ(علیهما السلام) وَ "نِسَاءَنَا" إِشَارَةٌ إلَى فَاطِمَةَ(علیها السلام) وَ "أَنفُسَنَا" إِشَارَةٌ إلَى عَلِىٍّ(علیه السلام)؛ مفسران قرآن مجيد (از شيعه و اهل سنّت) اجماع و اتفاق نظر دارند كه منظور از «أبنَاءَنَا» حسن و حسين(علیهما السلام) و مراد از «نِسَاءَنَا» حضرت فاطمه(علیها السلام) و منظور از «أَنفُسَنَا» حضرت على(علیه السلام) است.»
مباهله -2
در روز مباهله پیامبر(صلی الله علیه و آله) به امر خدا عبایی بر دوش مبارک خود انداخت و امیرالمؤمنین، فاطمه، حسن و حسین(علیهم السلام) را زیر عبای مبارک خود جمع نمود و عرض کرد:پروردگارا! هر پیغمبری را اهل‏بیتی بوده است که مخصوص ترینِ خلق به او بوده اند. خداوندا! اینان اهل‏بیت من هستند، پس شک و گناه را از ایشان برطرف کن و آنان را از هرگونه پلیدی پاک دار. در این هنگام جبرئیل امین(علیه السلام) نازل شد و آیه تطهیر را در شأن ایشان، فرود آورد.
مباهله -1
مباهله در تاریخ اسلام برای اولین بار میان پنج تن آل عبا(علیهم السلام) و مسیحیان نجران به وقوع پیوست و آن زمانی بود که نجرانیان با رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به مناظره پرداختند و هنگامی که سخن از حضرت عیسی(علیه السلام) به میان آمد، با رد توحید، عیسی را فرزند خدا نامیدند و در اعتقاد باطل خود پافشاری نموده، استدلالهای روشن خداوند در قرآن را رد کردند و به مخاصمه و مجادله با پیامبر(صلی الله علیه و آله) پرداختند.
دعای عرفه حضرت سیدالشهدا(علیه السلام)؛
دعاى مشهورِ روز عرفه از حضرت سيدالشهدا(علیه السلام) است كه «بشر» و «بشير» پسران غالب اسدى روايت كرده ‏اند: عصر روز عرفه در عرفات خدمت آن حضرت بوديم. امام(علیه السلام) با گروهى از اهل‏بيت(علیهم السلام)، فرزندان و شيعيانش از خيمه خود بيرون آمده، با نهايت تذلل و خشوع در جانب چپ كوه «جبل‌الرحمه» ايستادند و روى مبارك را به سوى كعبه گردانده، دستها را برابر روی مبارک بردند و مانند مسكينى كه طعام می‏طلبد، اين دعا را خواندند.

<< صفحه قبلی1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>