چهارشنبه ٠٩ مهر ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی 
ماهنامه مبلغان
سی جلسه بیان احکام -26
مسئله: فطریه جنین داخل رحم مادر، واجب نیست مگر آنکه قبل از غروب آفتاب، متولّد شود و نان خور محسوب شود که در این صورت، زکات فطره اش، واجب است.
ده آیه قرآن، ده نکته سیاسی -8
بدیهی است در جامعه ای که اکثریت مردم آن مسلمان هستند، استناد به متون مقدس یا رفتارهای انسانهای مورد قبول آن جامعه، برای مردم حجیت آور است و این همان چیزی است که بیماردلان و منافقین در جهت باطل خود و برای تأثیرگذاری تئوریک بر ذهن مردم، از آن بهره می گیرند. آنان دیدگاه های باطل خود را به گونه ای به سخنان حق مستند می کنند تا برای مردم باورپذیر باشد. این آیه به همین ویژگی بیماردلان منافق اشاره دارد.
ده آیه قرآن، ده نکته سیاسی -7
یکی از پرکاربردترین روشهای بیماردلان و منافقین برای القای اندیشه های غیرانقلابی خود در میان مردم، بیان سخنان دوپهلو و غیرصریح است، به گونه ای که مخاطبان برداشتهای متفاوتی از آن داشته باشند. در واقع، منافق و بیماردل با این نوع سخن گفتن، هم حاشیه سازی کرده و مردم را از مسائل اصلی غافل می سازد، هم به ایجاد دوقطبی های کاذب دامن می زند و هم راه فرار از انتقادات را به روی خود بازگذاشته و زمانی که فشار افکار عمومی زیاد شود، برداشتهای باطل از سخنان خود را رد می کند.
سی درس تربیتی و اخلاقی از دعای ابوحمزه ثُمالی -26
صلوات یکی از بهترین درمان های معنوی است. امام چهارم(علیه السلام) در اکثر دعاهای شریف خود ذکر صلوات را مطرح می فرماید. در دعای ابوحمزه حضرت بارها بر محمد آل درود و صلوات می فرستد ازجمله: در فرازی، دعا را با صلوات ادامه می دهند: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد، وَ اخْتِمْ لِي بِخَيْرٍ، وَ اكْفِنِي مَا أَهَمَّنِي مِنْ أَمْرِ دُنْيَايَ وَ آخِرَتِي».
سی درس تربیتی و اخلاقی از دعای ابوحمزه ثُمالی -25
در بخش دیگری از دعای ابوحمزه می خوانیم: «وَ اخْتِمْ لِي بِخَيْر؛ خداوندا! عاقبت مرا ختم به خير فرما!» و همچنین می فرمایند: «وَ تَوَفَّنِي فِي سَبِيلِكَ وَ عَلَى مِلَّةِ رَسُولِكَ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِه ؛ و در راه خود و بر آئين پيامبرت ـ درود خدا بر او و خاندانش ـ بميران.»
سی درس منتخب از سی جزء قرآن -26
اگرچه ایمان به خدا، پیامبر(صلی الله علیه و آله)، روز قیامت و معتقدات دیگر دین اسلام مهمّ است، ولی استقامت و پایداری و فداکاری در راه آن از اهمّیت بیشتری برخوردار است. در آیات متعدد قرآن کریم به این مطلب اشاره شده است.
سی جلسه بیان احکام -25
مسئله: فطریۀ میهمانی که پیش از غروب شب عید فطر، با رضایتِ صاحب خانه وارد شده و نان خور او حساب می شود، بر او واجب است و اگر بدون رضایت صاحب خانه وارد می شود و مدتی نزد او می ماند، واجب است.
ده آیه قرآن، ده نکته سیاسی -6
با وجود برنامة صحیح و متقن عقلانی و وحیانی از یک سو و مجریان خوش فکر، مخلص، پرتلاش و حتی معصوم از سوی دیگر، تمام آرزوها، آرمانها، طرحها و برنامه ریزیهای ولیّ خدا برای پیشرفت مادی و معنوی جامعة اسلامی، بلافاصله محقق نمی شود؛ بلکه منافقین داخلی و دشمنان خارجی - که هر دو تحت سلطة شیطان هستند - همواره در پی ایجاد مانع و سنگ اندازی در مسیر پیشرفت مادی و معنوی حکومت اسلامی می باشند؛ اما از سوی دیگر، خداوند نیز وعده داده است که در نهایت این موانع را برخواهد داشت و در نتیجه، آرزوهای رهبران الهی را تحقق خواهد بخشید.
ده آیه قرآن، ده نکته سیاسی -5
خداوند متعال در این آیة شریفه، پس از نهی از خیانت به خداوند و پیامبر(صلی الله علیه و آله)و خیانت به نظام اسلامی که امانت در دست مسلمانان است، به علت برخی از این خیانتها اشاره می کند که همان علاقه به مال و خانواده است.
ده آیه قرآن، ده نکته سیاسی -4
در قرآن کریم از دو گروه غیرانقلابی یاد شده است که همواره در مسیر پیشرفت حکومت اسلامی اختلال ایجاد می کنند: «بیماردلان» و «منافقان»». بیماردلان دچار بیماریهای روحی متعددند و هرچند به دلیل برآورده نشدن خواسته های نفسانی شان، در برخی مواقع از اوامر ولیّ خدا تخطی می کنند؛ اما اصالتاً به دنبال براندازی نظام اسلامی نیستند. این درحالی است که منافقان کسانی هستند که دچار مرگ روحی شده و اساساً به دنبال براندازی نظام اسلامی اند.

<< صفحه قبلی7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 صفحه بعدی >>