يکشنبه ١٧ آذر ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی 
ماهنامه مبلغان
نظام اخلاقی اسلام(8)؛ ذکر و یاد خدا -3
ذکر و یاد خدا، آثار و برکات فردی، خانوادگی، اجتماعی، دنیوی و اخروی فراوانی دارد. امام خمینی(ره) می فرماید: «بدان ای عزیز که تذکّر از محبوب و به یاد معبود به سر بردن، نتیجه های بسیاری برای عموم طبقات دارد.»
نظام اخلاقی اسلام(8)؛ ذکر و یاد خدا -2
ذکر و به یاد خدا بودن در افراد و احوال مختلف، یکسان نیست؛ بلکه قابل شدت و ضعف و دارای مراتب و درجات است.
نظام اخلاقی اسلام(8)؛ ذکر و یاد خدا -1
در شماره های گذشته (210 الی 213، 217 و 221) موضوع «نظام اخلاقی اسلام» ارائه شد و در مجموع مباحث اخلاقی، به چهار بخش کلی تقسیم گردید و برخی از مباحث مربوط به بخش اول (مسائل اخلاقی بنده در ارتباط با خدا) که از لوازم ایمان است، بررسی شد. در این مقاله یکی دیگر از فضائل اخلاقی مربوط به بخش اول مورد بررسی قرار می گیرد و آن «ذکر و یاد خدا» است.
انصاف گمشده تعاملات انسانی -6
انسان ها گاهی از استعداد ها و توانایی هایی برخوردارند که همه اشخاص این امکانات و فرصتها را ندارند؛ پس اگر بهینه و بجا از این امکانات و فرصتها استفاده نکنند، خداوند این قدرت و توانایی را از آنها می گیرد. در منابع روایی برای هر چیزی زکاتی ذکر شده است و زکات قدرت، انصاف است
انصاف گمشده تعاملات انسانی -5
انسان از راه های مختلفی می تواند به خداوند نزدیک شود، یکی از این راه ها داشتن انصاف است. علی(علیه السلام) می فرماید: «همانا اگر تو از جانب خود انصاف بورزی خداوند تو را به خود نزدیک میکند.»
انصاف گمشده تعاملات انسانی -4
انسان باید در مواجهه با قضایا، علاوه بر نکات منفی به بعد مثبت آن هم توجه داشته باشد. اگر فقط به مسایل منفی بپردازیم و از زاویۀ دیگر که مسائل مثبت است، توجه نداشته باشیم در بی انصافی غوطه ور خواهیم بود.
انصاف گمشده تعاملات انسانی -3
انصاف انواع مختلفی دارد که می توان به اینصورت تقسیم بندی نمود: 1. انصاف نسبت به خود 2. انصاف نسبت به خداوند 3. انصاف نسبت به دیگران
انصاف گمشده تعاملات انسانی -2
انصاف از زیباترین خصلتهای اخلاقی انسان به شمار می آید که در منابع دینی ما برای آن پاداش فراوان قائل شده اند. این مطلب در کلام امیرالمؤمنین(علیه السلام) آمده است: «بزرگ ترین ثواب، ثواب انصاف است.»
انصاف گمشده تعاملات انسانی -1
انصاف در لغت از نَصف (به فتح) و نُصف (به ضم) است؛ یعنی چیزی را نصف کردن یا به نصف رساندن. یعنی در روابط اجتماعی سود و زیان را میان خود و دیگران نصف کردن و در مقام داوری، حقوق طرفین دعوا را به صورت برابر رعایت کردن است.
تسلیم طلایی و یاران تنوری؛ «به مناسبت شهادت امام صادق(علیه السلام)» -3
بالاترین مرتبه تسلیم وقتی است که حکم مسبوق به سابقه نبوده و از قرآن نیز قابل فهم نیست و فلسفه آن هم روشن نباشد. مصادیق زیادی داریم که در این رتبه طلایی قرار گرفته اند.

<< صفحه قبلی5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 صفحه بعدی >>