پنج شنبه ١٠ بهمن ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی 
ماهنامه مبلغان
نظام اخلاقی اسلام (10)؛ شکر «قسمت اول» -3
اين واقعيت قابل ترديد نيست كه هرگاه ما در مقام شكر الهى - چه با قلب و فكر، چه با زبان، و چه با عمل - بر مى آیيم، خود اين موفقیت و توانايى بر شكر، موهبت تازه اى است که ما را مديون نعمتهاى تازۀ خدا مى سازد. بنابراین، هرگز قادر نيستيم كه حق شكر او را ادا كنيم.
نظام اخلاقی اسلام (10)؛ شکر «قسمت اول» -2
كسی كه از نعمتهای پروردگار خویش قدردانی می کند و در دل، زبان و عمل خود شکر آنها را به جای می آورد، نشان می دهد که لايق آن نعمت است، پس خداوند حکیم که کارش همه جا از روی حکمت است، آن نعمت را بر او پایدار و افزون می گرداند؛ ولی فرد ناسپاس، با زبان حال بی لیاقتی خود را عرضه می دارد، پس حکمت پروردگار اقتضا می کند که نعمت را از او بگیرد.
نظام اخلاقی اسلام (10)؛ شکر «قسمت اول» -1
شکر؛ تصور نعمت و اظهار آن است، در مقابل کفر به معنی نسیان و فراموشی نعمت و پوشاندن آن و در اصطلاح عبارت است از اظهار نعمت مُنعِم با اعتراف و اقرار در قلب و زبان.
احادیث ماه (1)؛ احادیثی از اهل بیت(علیهم السلام) در مناسبتهای ماه جمادی الاولی -3
علی بن عیسی از ایوب بن یحیی از امام موسی بن جعفر(علیهما السلام) روایت می کند که آن حضرت فرمودند: مردی از اهل قم مردم را به سوی حق دعوت می کند و قومی گرد او جمع می شوند به صلابت پاره های فولاد که تندبادها آنان را نمی لرزاند و از جنگ خسته نمی شوند و ترس به خود راه نمی دهند و بر خدا توکل می کنند و سرانجام، پیروزی از آن متقین است.
نکته ها از گفته ها؛ نکته هایی از سخنرانیهای مبلغان دینی در مناسبتهای ماه جمادی الاولی -3
نهال «جمهوری اسلامی» شاخۀ ایرانی شجرۀ طیبۀ انقلاب جهانی اسلام است که تاریخی به قدمت و عظمت اسلام دارد. انقلابی که سرآغازش از مکۀ مکرمه بود و مقدماتش را تمام انبیاء(علیهم السلام) فراهم کرده بودند.
یک کتاب در یک مقاله؛ راهبردهای بصیرت -4
شاید بتوان گفت: هر اندازه که کسب بصیرت سیاسی و دینی مفید و کارساز است، به همان میزان و در واقع بسیار بیش تر، فقدان بصیرت مضر بوده، اغلب ضربات جبران ناپذیری به فرد، گروه و جامعه می زند.
یک کتاب در یک مقاله؛ راهبردهای بصیرت -3
برای پاسخ به این پرسش که چگونه بصیرت یابیم، لازم است به عوامل ایجاد بصیرت متوسل شویم. در این زمینه با بهره گرفتن از کلام وحی به برخی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم.
یک کتاب در یک مقاله؛ راهبردهای بصیرت -2
از آنجا که در نظر ما دین اسلام جامع و کامل است، بصیرت دینی شامل تمام ابعاد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، نظامی، امنیتی و اجتماعی است و این امور از یکدیگر جدا نیست.
یک کتاب در یک مقاله؛ راهبردهای بصیرت -1
از آموزه های مورد تأکید در ادبیات دینی ما «بصیرت» است. در قرآن کریم این واژه و مشتقات آن همچون: بصیر، مبصّر، ابصار، بصائر و... فراوان آمده است. بصیرت به معنای نگاه ژرف و عمیق است که با کنار زدن حجابها و پرده ها حاصل می شود و در اصطلاح، علمی که باور انسان را به گونه ای شکل دهد که گویی حقیقت را بی هیچ واسطه ای می بیند و درمی یابد.
روزشمار چهل روز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی
در تاريخ معاصر ايران حادثه اي به اهميت وقوع انقلاب اسلامي وجود ندارد و این انقلاب را نمي توان فقط جابه جايي قدرت در ميان حكمرانان دانست؛ حادثه اي كه فقط سلسله اي سقوط كند و جاي خود را به قدرتي ديگر دهد؛ بلکه در شكل گيري انقلاب اسلامي، نقش شخصيتهاي انقلاب، سخنراني ها، اعلاميه ها و بيانيه ها و حتي برخي از مناسبتهاي مذهبي تأثير بسزايي داشته است.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>