دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی 
ماهنامه مبلغان
زیارت عاشورا؛
نکتۀ برجستۀ ادعیه و زیارات ائمه معصومین(علیهم السلام)، به ویژه زیارت عاشورا،«تجلی باورها و اعتقادات» در آنها می باشد. از جملۀ این باورها که در زیارات به آن توجه شده «تولّی»، «تبرّی» و «انتظار» است که جزء شعارهای اصلی شیعه اند و در زیارت عاشورا به صورت خاص مورد تأکیدند.
واکاوی فضایل شهید و مقام شهادت در آیات و روایات -2
امام علی(علیه السلام) می فرمایند: «همانا گرامی ترین مرگها، کشته شدن در راه خداست. سوگند به آن کسی که جان پسر ابوطالب در دستان اوست، هزار ضربت شمشیر بر من آسان تر از مرگ در بستر استراحت، در مخالفت با خداست.»
واکاوی فضایل شهید و مقام شهادت در آیات و روایات -1
«شهادت» یکی از آن ارزشهاست. فرهنگ شهادت قوی‌ترین سلاحی است که مسلمانان می‌توانند به آن افتخار کنند و ترویج و پاسداری از آن می‌تواند بازدارنده‌تر از هر سلاح اتمی باشد. در این مقاله بدین منظور به برخی از فضائل شهید و مقام شهادت می‌پردازیم.
ویژه‌نامه شهادت حضرت امام حسن (علیه السلام)
امام حسن (علیه السلام) در شب نیمه ماه رمضان سال سوّم هجرت در مدینه تولد یافت. وى نخستین پسرى بود كه خداوند متعال به خانواده على و فاطمه عنایت كرد. اما در 7 صفر و به قولی 28 صفر سال 50 ه. ق توسط همسر فریب‌خورده‌اش مسموم شد و به شهادت رسیده.
نظام اخلاقی اسلام (9)؛ اخلاص -5
هر مرضی - اعم از جسمی و روحی- باید از طریق محو عوامل و اسباب آن معالجه شود. ریشۀ مرض ريا، «شرک افعالی» و عدم اعتقاد کامل به «توحید افعالی» است که موجب پیدایش سه مرض زیر می‌شود هر کدام از آنها علاوه بر اینکه از امراض مُهلک هستند، از عوامل پیدایش «ریاء» می‌باشند.
نظام اخلاقی اسلام (9)؛ اخلاص -4
منشأ و عامل پیدایش یا ریشه ریا «نفاق» است. همچنان که از امام صادق(علیه السلام) روایت شده است: «ریا درختی است که میوه‌ای جز شرک خفی نمی‌دهد، و اصل و ریشۀ آن نفاق (و دورویی) است.»
نظام اخلاقی اسلام (9)؛ اخلاص -3
امیرمؤمنان علی(علیه السلام) بارها می فرمودند: خوشا به حال کسی که عبادت و دعا را خالصانه برای خدا انجام دهد، قلب خود را به چیزهایی که می‌بیند، مشغول نسازد، با چیزهایی که می‌شنود، یاد خدارا فراموش نکند، و به خاطر نعمتهایی که به دیگران داده شده، دل خویش را محزون نگرداند (و حسد نورزد).
نظام اخلاقی اسلام (9)؛ اخلاص -2
از آیات استفاده می شود که تا حقيقت اخلاص در عمل نباشد، آن عمل صالح نخواهد شد و تنها نیّت خالص و انگيزه الهى و خدايى است كه به عمل انسان عمق مى دهد و نورانيت و جهت صحيح مى بخشد و هنگامى كه اخلاص از ميان رفت، عمل جنبه ظاهرى پيدا مى كند و عمق و اصالت و جهت صحيح خود را از دست مى دهد.
نظام اخلاقی اسلام (9)؛ اخلاص -1
پس از دسته بندی تمام مسائل اخلاقی در چهار بخش کلی (ماهنامه مبلغان شماره 213) و بررسی برخی از مباحث مربوط به بخش اول (مسائل اخلاقی «بندگان» در ارتباط با خدا) در مقالات بعدی (217 ، 221 و 228)، در این مقاله یکی دیگر از مسائل اخلاقی مربوط به بخش اول مورد بررسی قرار می‏گیرد، و آن «اخلاص» است.
توصیه های رهبر معظم انقلاب(حفظه الله)؛
در این مقاله با ذکر توصیه های رهبر معظم انقلاب(حفظه الله) به دولتهای مختلف، آنها را در چند عرصه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی دسته بندی نموده، در ذیل به آنها می پردازیم.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>