سه شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > حقوق 
ماهنامه مبلغان
سیری در رساله حقوق امام سجاد(علیه السلام) و بازتاب آن در سیره عملی شهداء (3)
در شماره گذشته ماهنامه مبلّغان (شماره 226 و 234)، مقاله ای با عنوان «سیری در رساله حقوق امام سجاد (علیه السلام)» منتشر شد و در آن حقوق الهی انسانها با معرفی مصادیق آن در سیره شهدا مورد بررسی قرار گرفت که عبارت بودند از حقوق خداوند و حق نماز، روزه، صدقه و حج؛ در ادامۀ این مقاله به حقوق انسان بر خویشتن خواهیم پرداخت.
سیری در رساله حقوق امام سجاد(علیه السلام) و بازتاب آن در سیره عملی شهداء(2)
در شماره گذشته (مبلغان / 226) اشاره شد که شهدا علی رغم سپری کردن دوران نوجوانی و جوانی خود در عصر حکومت طاغوت و محرومیت از برخی بسترهای معنوی و شرایط جامعه اسلامی، با اتکا بر ایمان راسخ و رعایت تقوای الهی، توانستند نسبت به ادای واجبات شرعی و حقوق الهی و اخلاقی خویش توفیق یابند.
بررسی تطبیقی قاعده نفی سبیل و فیلترینگ تلگرام -2
فضای مجازی نه تنها از این قاعده مستثنی نیست؛ بلکه به دلیل پیدایش زوایای پنهان، تو در تو و منحصر به فرد خود، نیاز به تعمق، دقت و حساسیتی بیش از آنچه در قبال فضای حقیقی خرج می شود، دارد. عده ای معتقدند فضای مجازی اساساً به دنبال پیدایش سلطه نرم و یا سلطه بدون خونریزی است.
بررسی تطبیقی قاعده نفی سبیل و فیلترینگ تلگرام -1
در این مقاله سعی شده با ارائه تعریف و تبیین گستره قاعده نفی سبیل، برخی از موضوعات و مصادیق آن در فضای مجازی، با تمرکز بر پیام رسان «تلگرام» مورد بررسی قرار گیرد.
بی حجابی و حق الناس -1
بدحجابی از بُعدی تضییع حق الله است و از بعدی تضییع حق النّاس و حق النفس. بنابراین، وقتی تأکید بر حق الله بودن آن می شود، به معنی نادیده گرفتن بُعد حق النّاس و حق النّفس بودن آن و یا فقط دیدن بُعد حق الله آن نیست.
سیری در رساله حقوق امام سجاد(علیه السلام) و بازتاب آن در سیره عملی شهداء(1)
رساله حقوق امام سجاد(علیه السلام)، حدیثی طولانی، مشتمل بر بیش از پنجاه تکلیف و وظیفه انسان نسبت به خود و دیگران است. حقوق در این مقام، صرفاً ناظر به حقوق واجب شرعی نیست؛ بلکه شامل احكام استحبابی، اخلاقی و عرفی نیز می شود.
حقوق پدر بر فرزند
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله درباره حقّ امیرمؤمنان علیه‏السلام فرمودند: « حقّ علی علیه‏السلام بر مردم، مانند حقّ پدر بر فرزندش است.»
حقوق پدر بر فرزند
در حدیثی از امام صادق علیه‏السلام آمده است: « کم ترین مرتبه عقوق «اف» است، اگر چیزی آسان تر و ضعیف تر از «اُف» وجود داشت، خداوند از آن نهی می‎کرد.»
حقوق پدر بر فرزند
اگر پدری فرزندش را از سفری نهی کرده باشد ولی فرزند، به مسافرت برود، باید در این سفر نمازش را تمام بخواند و روزه اش را بگیرد، هر چند که از حدّ مسافت شرعی گذشته باشد؛ زیرا سفر او حرام است.
مسئوليت فرزندان در مقابل والدين(2)
حق پدرت اين است كه بداني او ريشه تو است و اگر او نبود، تو نيز نبودي و بدان آن نعمت‌هايي كه در خود مي‌بيني و مي‌پسندي،‌ پدرت سرچشمه آنها است، پس خدا را ستايش كن!‌ و در مقابل اين نعمت شكر نما و بدان كه هيچ نيرويي نيست، مگر از طرف خدا.

2 3 4 5 6 7 صفحه بعدی >>