جمعه ١٥ آذر ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات 
ویژگی های بازار اسلامی با تأکید بر صداقت -2
در بازار اسلامی، خرید و فروش ابزارها و کالاهایی که مردم را به ظواهر دنیا و امور کم اهمیت و مضرّ به روح و جسم انسان سرگرم می سازند و به این وسیله قدرت تفکر و خلاقیت انسان را زایل می کنند و آنها را از برنامه ها و وظایف جدی باز می دارند، ممنوع شمرده شده است.
ویژگی های بازار اسلامی با تأکید بر صداقت -1
واژه «بازار»، کلمه ای ایرانی و به معنای جایگاه داد و ستد است که عرب زبانان آن را «سوق» می گویند که به معنای خیابان است. در روایات و فقه نیز از همین تعبیر برای بازار استفاده شده است.
دنیامحوری و عدم یاری امام ؛ اصلی ترین عامل صلح امام حسن(علیه السلام) -4
جهل و نادانی مردم و عدم آشنایی آنان با مسائل دینی و عدم معرفت نسبت به امام و جایگاه امامت، عامل دیگری است که موجب شد امام حسن(علیه السلام) تنها ماند و مجبور به امضای صلح نامه شد.
دنیامحوری و عدم یاری امام ؛ اصلی ترین عامل صلح امام حسن(علیه السلام) -3
فرماندهان لشکر امام حسن(علیه السلام)یک به یک با وعده ‏ها و تطمیع معاویه، سپاه امام را رها کرده، به معاویه می ‏پیوستند. صبح مردم می‏ آمدند، می ‏گفتند: ای امام! «لشکر بدون امیر است.» حضرت می‏ فرمودند: «(بگویید) امام بدون رعیت است.»
دنیامحوری و عدم یاری امام ؛ اصلی ترین عامل صلح امام حسن(علیه السلام) -2
از خطرهای جدیی که جامعه امروز ما را تهدید می‏کند، دنیامحور شدن مردم و بعضی مسئولین، بزرگان و خواص است. هرچند فتنه ماه های اخیر از طرف دشمنانی همچون آمریکا، اسرائیل، عربستان و... حمایت می‏شود؛ ولی این پیام را داد که اگر مسئولین مرفه و بی‏درد شوند و خواص دنبال دنیا و تجملات بروند، مردم نیز به دنبال دنیا خواهند رفت و به خاطر دنیای خویش ممکن است علیه مسئولین قیام کنند.
دنیامحوری و عدم یاری امام ؛ اصلی ترین عامل صلح امام حسن(علیه السلام) -1
یکی از موضوعاتی که درباره آن سخن فراوان گفته شده، مسئله صلح امام حسن(علیه السلام) است؛ در این موضوع نظریات گوناگونی ارائه شده؛ ولی هنوز حق آن ادا نشده است؛ در این مقاله به مناسبت 25 ربیع الأول سالروز صلح عالمانه و شجاعانه امام حسن(علیه السلام) در سال 41ق، سعی می‏کنیم با استناد به سخنان خود حضرت، مسئله را بررسی کنیم.
فلسفه، علل و انگیزه های غیبت -4
غیبت که به نوعی بیماری روح است، علل و عوامل گوناگونی دارد. بعضی از علل غیبت، روحی و برخی دیگر اجتماعی است. در ذیل به اختصار به بخشی از علل وجود غیبت بین انسانها می پردازیم.
فلسفه، علل و انگیزه های غیبت -3
از جمله فلسفه تحریم غیبت این است که چنین سرمایه بزرگی به باد فنا نرود و حرمت اشخاص لکه دار نشود. علاوه بر این، چنان که خواهد آمد، غیبت بدبینی می آفریند، پیوندهای اجتماعی را سست و سرمایه اعتماد و اخوت را از بین می برد و پایه های تعاون و همکاری را متزلزل می سازد.
فلسفه، علل و انگیزه های غیبت -2
از منظر قرآن کریم، غیبت از گناهان کبیره محسوب می شود که همگان باید از آن پرهیز کنند. قرآن برای آنکه قبح غیبت را کاملاً مجسم کند، در ضمن یک مثال، می فرماید: «وَ لَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضًا أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَنْ يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتًا فَكَرِهْتُمُوهُ»؛ «و هيچيك از شما ديگري را غيبت نكند، آيا كسي از شما دوست دارد كه گوشت برادر مرده خود را بخورد؟ (به يقين) همه شما از اين امر كراهت داريد.»
فلسفه، علل و انگیزه های غیبت -1
اگرچه غیبت در شرع مقدس حرام و نکوهیده است؛ اما در موارد ویژه ای که پای مصلحت و خیری اهم در میان و یا هدفی مشروع و عقلایی در پی باشد، امری جایز شمرده می شود. همچنین غیبت پیامدهای سوء فردی و اجتماعی دارد.

<< صفحه قبلی1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>