دوشنبه ٢٣ تير ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > تاریخ 
ماهنامه مبلغان
ویژه نامه میلاد امام رضا علیه السلام
امام رضا (ع) در سال ۱۴۸ ه .ق در شهر مدینه به دنیا آمدند پدر ایشان امام موسی بن جعفر (ع) امام هفتم شیعیان ونام مادر ایشان نجمه می باشد. آن حضرت در سن ۳۵ سالگی به امامت رسیدند مدت امامت این امام بزرگوار ۲۰سال بود که سه سال به عنوان ولیعهد مامون عباسی بودند.
امام هشتم (علیه السلام)؛ و تبدیل تهدیدها به بهترین فرصت -7
با عدم مداخله حضرت رضا (علیه السلام) در كارهای حكومتی از یك طرف و شركت موفقیت آمیز امام در مناظرات و ارتباطات مردمی از طرف دیگر، هر روز بر رسوایی مأمون و محبوبیت امام هشتم (علیه السلام) افزوده می گشت و مأمون نتوانست هیچ گونه بهره برداری از پذیرش ولایتعهدی امام كند، پس تصمیم گرفت لااقل از طریق برگزاری نماز عید بهره ای نصیب خویش سازد؛ ولی با موضع گیری دقیق و عمیق امام، همان نیز به زیان مأمون و به نفع امام تمام شد.
امام هشتم (علیه السلام)؛ و تبدیل تهدیدها به بهترین فرصت -6
پس از تحمیل ولایتعهدی، جلسات گسترده بحث و مناظره به دستور مأمون تشكیل گردید و از دانشمندان بزرگ زمان، اعم از مسلمان و غیر مسلمان، برای حضور در این جلسات دعوت شد. بدون شك پوشش ظاهری این مناظرات اثبات و تبیین مقام والای امام هشتم (علیه السلام) در رشته های علوم مختلف و معارف قرآنی بود.
حرم امامزادگان؛ دانشگاه و درمانگاه -2
امروزه بیش ترین آمار بیماری‌ها، بیماری وسواس فکری و افسردگی است که از اضطراب و عدم آرامش نشأت می گیرد. حرم امامزادگان به عنوان مرکز عبادت و مراسمهای دعا (همچون: کمیل، ندبه و توسل و شب قدر یا تحویل سال) سخنرانی‌ها، نمازهای جماعت و... بیش ترین آرامش را به زائران خویش هدیه می‌کنند.
حرم امامزادگان؛ دانشگاه و درمانگاه -1
مردم با زندگی هر امامزده‌ای در هر جا آشنا می‌شوند؛ با تک‌تک فداکاریها، شجاعتها، صبر و بردباری‌ها و.... هر کسی زندگی آنها را مرور کند، به نحوی از آنان درس شهامت، ایثار و فداکاری در راه خدا، تحمل و بردباری می‌آموزد.
امام هشتم (علیه السلام)؛ و تبدیل تهدیدها به بهترین فرصت -5
حضرت درباره قبول ولایتعهدی فرمودند: «من داخل این [ولایتعهدی] نشدم، مگر داخل شدن [كسی] كه بیرون از آن است.» و این؛ یعنی به سنگ خوردن تیرهای تهدید مأمون و استفاده امام از این تهدیدها به صورت مسالمت آمیز.
امام هشتم (علیه السلام)؛ و تبدیل تهدیدها به بهترین فرصت -4
یکی از اهداف حضرت این بود كه با مردم شهرهای مختلف دیدار و مطالب و حقایقی را بیان كند؛ چنانكه از «جابر بن ابی الضحاك» نقل شده: از مدینه تا مرو به هیچ شهری وارد نشدیم، جز آنكه مردم آن شهر به خدمت حضرت می رسیدند و از مسائل دینی پرسش می كردند و آن حضرت پاسخ كافی می داد و برای آنان به استناد از پدران خود حدیث می فرمود.[1]این نیز فرصتی بود که حضرت به دست آورد.
امام هشتم (علیه السلام)؛ و تبدیل تهدیدها به بهترین فرصت -3
به رغم آنكه مأمون از امام خواسته بود از خانواده اش هر كه را می خواهد، همراه بیاورد، حضرت با خود هیچ كسی، حتی فرزندش را نبرد تا وجود اهل و عیال حضرت در مدینه هم باعث حفظ ارتباط ایشان با مردم مدینه شود و هم ایشان اطلاع رسانی دقیق از اوضاع خود داشته باشد.
امام هشتم (علیه السلام)؛ و تبدیل تهدیدها به بهترین فرصت -2
با استقرار مأمون بر سریر قدرت، وی برای حفظ ظاهر نمی خواست مانند پدران خود (هارون و منصور) با امام رضا (علیه السلام) برخورد كند، بنابراین، تصمیم گرفت با طرح ولایتعهدی و اظهار محبت به آن حضرت، ایشان را به «مرو»؛ یعنی مقر حكومت خود بكشاند و ضمن استفاده از موقعیت علمی و اجتماعی آن حضرت، كارهای او را تحت نظارت كامل قرار دهد.
امام هشتم (علیه السلام)؛ و تبدیل تهدیدها به بهترین فرصت -1
مأمون چهره ای زیرك، آگاه به زمان و آشنا با تمام استعدادهای موجود برای پیشبرد قدرت خود بود. او تلاش می كرد با طرحهای حساب شده، قداست و عظمت امام هشتم (علیه السلام) را در هم بشكند. یكی از نقشه های شوم وی طرح ولایتعهدی بود كه در آن اهداف و تهدیدات مختلفی را دنبال می كرد.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>