چهارشنبه ٠٩ مهر ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی 
ماهنامه مبلغان


سی درس منتخب از سی جزء قرآن -19

جزء نوزدهم: انسانهای پست تر از چهارپایان

در سورۀ فرقان، آیه 43 و 44، دربارۀ انسانهای هواپرست می فرماید: «آیا دیدی آن کس را که معبود خودرا هوای نفس خویش گرفت؟! آیا تو می توانی او را هدایت کنی (یا به دفاع از او برخیزی)؟! آیا گمان می بری بیشتر آنان می شنوند یا می فهمند؟! آنان فقط همچون چهارپایانند، بلکه گمراه ترند!».

جزء نوزدهم:

انسانهای پست تر از چهارپایان

خدای مهربان، مردم را از پیروی هوای نفس منع کرده است.[1] در سورۀ فرقان، آیه 43 و 44، دربارۀ انسانهای هواپرست می فرماید: أَ رَأَیتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلهَهُ هَواهُ أَ فَأَنْتَ تَکونُ عَلَیهِ وَکیلاً  أَمْ تَحْسَبُ أَنَّ أَکثَرَهُمْ یسْمَعُونَ أَوْ یعْقِلُونَ إِنْ هُمْ إِلاَّ کالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ سَبِیلاً؛ «آیا دیدی آن کس را که معبود خودرا هوای نفس خویش گرفت؟! آیا تو می توانی او را هدایت کنی (یا به دفاع از او برخیزی)؟! آیا گمان می بری بیشتر آنان می شنوند یا می فهمند؟! آنان فقط همچون چهارپایانند، بلکه گمراه ترند!».

چه تعبیر تکان دهنده ای؟! شبیه این تعبیر،در سوره اعراف، آیه 179 نیز آمده: أُولئِک کالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِک هُمُ الْغافِلُونَ؛ «آنها همچون چهارپایانند بلکه گمراه تر! آنان اند غافلان؛ (چراکه با داشتن همه گونه امکانات هدایت، باز هم گمراهند)!».

سؤال می شود: چرا انسان منحرف بد تر از چهار پایان معرفی شده است؟!

پاسخ این سؤال با توجه به چند نکته روشن می شود:

1. حیوان، عقل ندارد تا حقّ و باطل را بشناسد، طبق غریزه ای که خدا برای وی قرار داده، پیش می رود، ولی انسان  با داشتن عقل و فطرت توحیدی که می توانست «خلیفةالله»در زمین باشد، بر اثر انحراف از مسیر فطرت و پیروی از هوی وهوس و زیر پا گذاردن استعدادها، به حضیض ذلّت و خواری سقوط می کند!

2. چهارپایان برای مردم، خدمات زیادی دارند و کارهای مختلفی انجام می دهند، اما انسانِ طاغی و یاغی، نه تنها خدمتی نمی کند، بلکه هزاران بلا و مصیبت نیز می آفریند.

3.حیوان، نسبت به کسی که به او محبّت کند، رام و مطیع است. ولی انسان منحرف به خدای مهربان که این همه نعمت به او داده، کفر می ورزد و بسیار ناسپاس است.

4.حیوانات، تسبیح آگاهانه دارند.[2] امّا انسانهای منحرف، از خدا غافل اند.

5. حیوانات، به دلیل این که تکلیف ندارند، استحقاق عذاب الهی هم ندارند، ولی انسانِ منحرف، به دلیل مکلّف بودن، گرفتار قهر خدا می شود.

6.چهارپایان خطری برای کسی ندارند و اگر هم داشته باشند، خطرشان محدود است. اما انسان بی ایمان مستکبر هوی پرست، گاه آتش جنگی را روشن می کند که میلیونها نفر در آن می سوزند!

7.چهارپایان از مسیری که خدا برای آنان تعیین کرده، پیروی می کنند، اما انسان سرکش،  قانون خدا را زیر پا گذاشته و از هوی و هوسهای خود پیروی می کند.

8. چهارپایان اگر خلافی کنند، توجیه گریندارند، اما انسانِ هوی پرست، جنایات خود را آن چنان توجیه می کند که گویی وظائف الهی و انسانی خویش را انجام می دهد!

بنا براین، هیچ موجودی خطرناک تر از انسانِ هوی پرستِ بی ایمان نیست. به همین دلیل در سوره انفال، آیه 22 عنوان «شَر الدّوابّ»(بدترین جنبندگان) به او داده شده است و چه عنوان مناسبی!![3]

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. ر.ک: نساء/135؛ انعام/119؛ اعراف/176؛ قصص/50؛ روم/29؛ ص/26؛ جاثیه/23؛ محمد/14 و 16 و....

[2]. مستفاد از:نور/ 41 أَ لَمْ تَرَأَنَّ اللَّهَ يُسَبِّحُ لَهُ مَنْ فِي السَّماواتِ وَالْأَرْضِ وَالطَّيْرُ صَافَّاتٍ كُلٌّ قَدْ عَلِمَ صَلاتَهُ وَ تَسْبِيحَهُ وَاللَّهُ عَلِيمٌ بِما يَفْعَلُونَ.

[3]. ر.ک: تفسیر نمونه، مکارم، ج15، ص125 و 126؛ تفسیر نور، قرائتی، ج8، ص159 و 160.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 239.

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٩ / شماره خبر : ٤١٢٧٠٢ / تعداد بازدید : 149/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج