جمعه ١٤ آذر ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > روش تبلیغ 
ماهنامه مبلغان


گزارش جلسه 54 جامعۀ مبلّغان کشور؛

گسترش عفاف و حجاب در جامعه

پنجاه و چهارمین جلسه جامعه مبلّغان کشور، با موضوع «گسترش عفاف و حجاب در جامعه» در محل معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه برگزار شد.

گزارش جلسه 54 جامعۀ مبلّغان کشور؛ گسترش عفاف و حجاب در جامعه

مدیریت همکاریهای تبلیغی - کاظم مرادی

اشاره

پنجاه و چهارمین جلسه جامعه مبلّغان کشور، با موضوع «گسترش عفاف و حجاب در جامعه» در محل معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه برگزار شد. در این جلسه، پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، حجت الاسلام و المسلمین بیاتی، مسئول و مجری «طرح پارسا» به بیان گزارشی از اجرای این طرح پرداخت و در ادامه، برخی از اعضای جلسه پیرامون موضوع جلسه اظهارنظر کردند که نظرات ایشان جهت استحضار مبلّغان عزیز به شرح ذیل تقدیم می گردد:

حجت الاسلام و المسلمین بیاتی

مدت 10 سال است که در حوزه حجاب و عفاف کار می کنیم. در تاریخ 06/10/1397 جلسه ای در محضر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای(حفظه الله) به همراه فعالین عرصه حجاب و عفاف بودیم، ایشان فرمودند: «زمزمه ای است که می رود به سمت ایجاد روحیه بی تفاوتی نسبت به حجاب و عفاف» و نیز فرمودند: «خدمتی که حجاب در مفاهیم دینی به جمهوری اسلامی کرد، بی نظیر است» و «حجاب، حکم خداست؛ نه می توانیم و نه حق داریم بی تفاوت باشیم.»

ما معتقدیم باید شبکه فراگیر حجاب و عفاف در کشور، با ساختاری مردمی راه اندازی شود و نقش پوشش و مزایای آن را در جامعه مطرح کنیم، مانند: کاهش استرس در مردان، از بین بردن مسابقه و رقابت منفی در ظاهر و پوشش ظاهری، کمک به ازدواج آگاهانه، جلوگیری از تشدید نیاز جنسی و... .

طبق نظرسنجی ای که سازمان تبلیغات اسلامی در مورد پوشش بدن انسان انجام داده، مشخص شده است که 95٪موافق پوشیدن بدن انسان بوده اند.

همچنین در نظرسنجی دیگری از میزان اعتقاد به تعیین استاندارد پوشش، توسط خدا و شرع سؤال شد که 65٪با پوشش اسلامی موافق بوده اند.

وزارت کشور و فرهنگ عمومی نیز رفتارهای زنان و دخترانی را که در خیابانها تردد می کنند، در سراسر کشور مورد مطالعه قرار داده است.

7/39 ٪ با حجاب اسلامی (و از این تعداد 19٪با چادر) و 3/60 ٪بدحجاب تردد می کردند.

نکته:

1. مقایسه این آمار با نظرسنجی سازمان تبلیغات در بالا نشان می دهد که حدود 25٪از افرادی که معتقد به رعایت حجاب اسلامی هستند، خودشان حجاب اسلامی را در عمل رعایت نمی کنند.

2. از 3/60درصدی که حجاب را رعایت نمی کنند، حدود 50٪ناآگاه و 10٪معاندند و معتقد به حجاب اسلامی نیستند. راهبرد کلان ما در طرح پارسا «حرکت ایجابی و پشتیبانی از قانون» می باشد. همچنین لازم است جریان مطالبه گری را به صورت جدی و مستمر در کشور راه اندازی کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین رضوی

متأسفانه وضعیت بدحجابی به برخی از خانواده های مؤمن و متدیّن نیز کشیده شده است. خرید و فروش حیوانات خانگی مثل سگ رواج پیدا کرده و در سطح کشور کلنیکهای درمان حیوانات رو به گسترش است. ائمه محترم جمعه که مسئولین شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در هر شهر و استان نیز هستند، لازم است در موضوع حجاب و عفاف تلاش مضاعفی داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین اسماعیلی مبارکه

ریشه اصلی بی حجابی، بی حیایی است و حجاب و عفاف شاخه های فرعی حیا هستند. اگر بتوانیم حیا را در جامعه نهادینه کنیم، مسئله بد حجابی حل می شود.

امام رضا(علیه السلام) می فرمایند: «مَنْ طَلَبَ اَلْأَمْرَ مِنْ وَجْهِهِ لَمْ يَزِلَّ؛ فَإِنْ زَلَّ لَمْ تَخْذُلْهُ اَلْحِيلَةُ:[1]آنكه كار را از راهش بجويد، نمی لغزد و اگر بلغزد، راه چاره بر او بسته نمی شود.»

برخی راه های تقویت حیا در خانواده ها و جامعه:

1. توجه دادن افراد به آثار مثبت و سودمند حیا در زندگی دنیایی؛ بی حیای همسر عزیز مصر او را ذلیل و حیای یوسف(علیه السلام) او را عزیز مصر کرد؛

2. تعریف، تمجید و تحسین افراد باحیا در صدا و سیما؛ امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: «اَلْحَيَاءُ حَسَنٌ وَ هُوَ مِنَ اَلنِّسَاءِ أَحْسَنُ؛[2]حیاء نیکوست و او از زنان نیکوتر است.»

3. اولویت دادن به خانمهای محجبه و با حیا در تمام عرصه های مختلف؛

4. توصیه افراد جامعه به تمرین و تکرار حیا؛ پیامبر(صلی الله علیه و آله) در حدیثی که منسوب به ایشان است، می فرمایند:«مَن عَشِقَ فَکَتَمَ وَ عَفَّ فَمَاتَ فَهُوَ شَهِیدٌ؛[3]کسی که عاشق شود پس عشق خود را کتمان نماید و عفت پیشه کند پس بمیرد، او شهید مرده است.»

5. توصیه افراد جامعه به دوری از عوامل حیازدا مثل: بد حرف زدن، حرف بد زدن، برهنه و نیمه برهنه گشتن در جامعه؛

6. بالا بردن غیرت دینی افراد در جامعه و تذکر به افراد بی حیا؛ امام علی(علیه السلام) می فرمایند:«يَا أَهْلَ الْعِرَاقِ نُبِّئْتُ أَنَّ نِسَاءَكُمْ يُوَافِينَ  الرِّجَالَ  فِي الطَّرِيقِ أَمَا تَسْتَحْيُون  ؛[4]ای اهل عراق! شنیده ام زنان شما در راه ها (و بازارها) شانه به شانه مردان تان راه می روند؛ آیا حیا نمی کنید؟!»؛

7. توصیه افراد به رعایت حیا نسبت به خود؛ امام علی(علیه السلام) می فرمایند: «غَايَةُ الْحَيَاءِ أَنْ  يَسْتَحْيِيَ  الْمُؤْمِنُ مِنْ نَفْسِه؛[5]نهایت درجه حیا آن است که فرد نسبت به خود نیز حیا داشته باشد.»

8. بیان قبح و زشتی بی حیایی؛ امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: «لاَ إِيمَانَ لِمَنْ لاَ حَيَاءَ لَهُ؛[6]هرکس حیا ندارد، ایمان هم ندارد.»

9. تبیین ارتباط متقابل حیا و گناه در جامعه؛ امام علی(علیه السلام) می فرمایند: «اَلْحَيَاءُ يَصُدُّ عَنْ فِعْلِ اَلْقَبِيحِ؛[7]حیا باعث دوری از کارهای زشت می شود.» یعنی گناه باعث بی حیایی انسان می گردد.

10. تبیین جایگاه و موقعیت افراد با حیا؛ امام علی(علیه السلام) می فرمایند: «مَا الْمُجَاهِدُ الشَّهِيدُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَعْظَمَ أَجْراً مِمَّنْ قَدَرَ فَعَفَ  لَكَادَ الْعَفِيفُ أَنْ يَكُونَ مَلَكاً مِنَ الْمَلَائِكَة؛[8]مجاهدی که در راه خدا شهید شده، پاداش بالاتری ندارد نسبت به کسی که قادر بر انجام گناه باشد و عفت ورزد. انسان عفیف نزدیک است که ملکی از ملائکه الهی بشود.»

11. شناخت عظمت خدا و احساس حضور او در تمام احوال؛ امام کاظم(علیه السلام) می فرمایند: «فَاسْتَحْيُوا مِنَ اَللَّهِ فِي سَرَائِرِكُمْ كَمَا تَسْتَحْيُونَ مِنَ اَلنَّاسِ فِي عَلاَنِيَتِكُمْ؛[9]در پنهان از خدا حیا کنید، همان گونه در آشکار از مردم حیا می کنید!»

12. معرفی و تکریم زنان دانشمند، عالم و باحجاب از طرق مختلف و الگوسازی آنها؛

13. عدم ترغیب خانمها به خانه گریزی و ایجاد فضاهای اختصاصی برای آنها؛

حجت الاسلام و المسلمین صمدی یزدی

با توجه به اینکه خطر انحطاط فرهنگی از خطر حمله نظامی و جنگ بیش تر است، لازم است برنامه خاصی برای شهرهای مذهبی در خصوص هنجارشکنی حجاب پیشنهاد و عملیاتی گردد و همچنین برای ترویج حجاب و مقابله با بدحجابی باید از ادارات، فروشگاه ها، فرودگاه ها، متروها و... شروع شود و از سوی دیگر، لازم است مسئولین نیز وارد صحنه شوند تا این تلاشها به نتیجه مطلوب برسد.

باید سیاستها و نقشه های دشمن در موضوع حجاب را شناسایی و تبیین کنیم که دشمن برای حجاب مردم ما برنامه دارند. به عنوان نمونه:

1. «کنت دمارانش» رئیس سابق جاسوسی فرانسه، گفت: شما نمی توانید با یک عقیده به وسیله تانک و هواپیما مبارزه کنید؛ شما باید با هر عقیده ای به وسیله عقیده بجنگید. این بار دشمن ما، مذهب است؛

2. «فرانس فانون» جامعه شناس و فیلسوف فرانسوی می گوید: استعمار حداکثر کوشش خود را بر مسئله چادر تمرکز داده است. هر چادری که دور انداخته می شود، افق جدیدی را که تا آن هنگام بر استعمارگر ممنوع بود، در برابر او می گشاید. پس از دیدن هر چهره بی حجابی، امید های حمله ور شدن اشغالگر ده برابر می گردد؛

3. «مستر همفر» جاسوس معروف انگلیسی، می نویسد: زنان مسلمان دارای حجاب محکم هستند و نفوذ فساد در میانشان ممکن نیست. به هر وسیله ای شده باید آنها را از حجاب اسلامی خارج کرد. آنگاه مردان و جوانان فریفته می شوند و فساد در کانون خانواده ها رخنه می کند؛

4. یکی از مقامات بلندپایه آمریکا در ارتباط با پوشش در ایران گفته است: هر زن چادری در کوی و برزن ایران، به منزله پرچم جمهوری اسلامی ایران است. ما برای براندازی این نظام، باید حجاب را سست نماییم.

حجت الاسلام و المسلمین بی آزار تهرانی

مرحوم شرف الدین فرموده: دشمن از هرجا هجوم آورد، از همان مسیر باید وارد مقابله با او شد:

1. در حرکتها و برنامه ها دوقطبی ایجاد نکنیم. ما باید فضای اجتماعی و ساختار شهر را با حضور متدینین پر کرده، فضاهای جدا و خصوصی تعریف نکنیم. یا مثلاً نیمه شعبان چرا فقط در جمکران مراسم داشته باشیم؟ پیشنهاد می کنم در جاهای مختلف ورود پیدا کنیم و مراسم برپا نماییم. مثلاً در همین راستا هزار خانم باحجاب به سمت پارک یا کوه حرکت کنند و رسانه ای شود. مثلاً ما کتاب «تَرگل» به قلم آیت الله مهدوی کنی(ره) را به همراه یک شاخه گل به خانمهای بدحجاب هدیه دادیم که اثرات خوبی داشت؛

2. ما باید برویم سراغ مردم؛ با نشستن و طرح و برنامه خالی نمی شود کاری کرد. کانالی را به نام «هشتک چادر مادر» راه اندازی کردیم و تعداد زیادی از خانمها چادری شدند. راه اندازی برنامه ورزش روزانه با شرکت خانمهای محجبه بسیار موثر است. لازم است که روحانی با جوانان ارتباطی خوب داشته باشد تا اثرات مثبت آن را همه بچشند. (مانند امام جمعه بابلسر و تیم کُشتی جوانان)؛

حجت الاسلام و المسلمین محدثی

حرف از طرح بلا مجری کم تر بزنید
میزهاتان پر طرح است، به آن سر بزنید
 

حضرت آیت الله حائری شیرازی(ره) می فرمودند: در نهی از منکر، اول منکر بودن برای او محزر شود تا نهی ما اثر کند. باید اول بد بودن بدحجابی را با فیلم، رمان، سخنرانی و... تبیین کنیم، سپس نهی از منکر کنیم.

استفاده از تمثیلات زیبا در موضوع حجاب، تأثیرات خوبی دارد؛ مانند تمثیلات مرحوم حائری:

- حجاب مثل غنچه برای گل است؛ گل تا وقتی داخل غنچه است، کسی آن را نمی چیند؛

- حجاب مثل در شیشه عطر است؛ تا زمانی که در شیشه عطر بسته باشد، بوی عطر از بین نمی رود؛

- حجاب همچون دیوار خانه و سیم خاردار است. چرا به دور خانه ها دیوار و سیم خاردار می کشند؟ حجاب هم موجب حفاظت و امنیت بیش تر می شود؛

- میوه تا زمانی که پوست دارد، زود خراب نمی شود و دوام بیش تری دارد؛ حجاب هم مانند پوست میوه، از خراب و فاسد شدن خانمها جلوگیری می کند؛

- جلد دفتر باعث دوام بیش تر آن می گردد؛ حجاب هم باعث تداوم عفت زن می شود؛

- پوشش سیمهای برق برای جلوگیری از اتصال و برق گرفتگی است؛ حجاب هم مانع روابط نامشروع می شود.

در مقاله «گل عفاف» مواردی از این تشبیهات را آورده ام.

حجت الاسلام و المسلمین قائمی

آموزش تعدادی از خانمها در خصوص امر به معروف و نهی از منکر به صورت گروهی و قرار دادن آنها با فاصله های چند متری در مکانهای شلوغ و پر رفت و آمد تا به افراد بی حجاب به صورت نوبتی تذکر بدهند که حجاب را رعایت کنند. رفتار و برخورد مناسب از آمران به معروف و ناهیان از منکر انتظار می رود؛ مانند برخورد استاد مرحوم علی صفایی با دو جوان که به او توهین کردند. (یکی طلبه شد و یکی هم در جبهه به شهادت رسید.)

حجت الاسلام و المسلمین نبوی

در پایان جلسه معاون محترم تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه به بیان اخبار پرداختند:

1. در ملاقات رئیس جمهور ژاپن آقای «شینزوآبه» با مقام معظم رهبری(حفظه الله)، پیشنهاد خرید نفت تا 3 میلیارد دلار به ایران داده شد، به شرط اینکه پول آن در خرید ذرت و گندم از آمریکا هزینه شود که در مقابل آن جواب صریح و مقتدرانه حضرت آقا بود که فرمودند: این کار کمک به کفر است؛ نه می فروشیم و نه می خریم؛

2. فرمایشات رهبری(حفظه الله) در جمع بعضی از ائمه جمعه:

- سعی کنید گوش شنوا برای مشکلات مردم باشید!

- از فعالیتهای اقتصادی شما راضی نیستم؛

- مسائل جزئی را به خطبه های نماز جمعه نکشانید و به هر چیزی گیر ندهید؛

- اجتناب از تجمل گرایی، رانت خواری و امتیازات ویژه؛

- در دفتر کارتان در کنار 2 نفر جوان هم به کار گرفته شود؛

- ترویج انقلابی گری و تقویت روحیه جهاد و گذشت در مدیران.

3. به چینی ها فرصت داده شد رآکتور اراک را راه اندازی کنند؛ اگر نیامدند، خودمان انجام می دهیم.

4. پهپاد آمریکایی که حتی توان شناسایی اعماق زمین را داشت، توسط ایران منهدم شد؛ دشمنان به دنبال شناسایی مختصات موشک تولید داخل هستند که چگونه آن پهپاد را منهدم کرد؟

5. به تولیت حرم حضرت معصومه(علیها السلام) پیشنهاد دادیم که در حرم نمایشگاه حجاب و عفاف برپا کنند و چادرها و لباسهای مناسب جهت فروش تهیه نمایند.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. بحارالانوار، محمدباقر مجلسی، دار إحیاء التراث العربی، بیروت، 1403ق، ج 68، ص 340.

[2]. ارشاد القلوب الي الصواب، حسن بن ابي الحسن ديلمي، نشر شريف رضي، قم، 1412ق، ج 1، ص 193.

[3]. شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید معتزلی، کتابخانه آیت الله مرعشی، قم، چاپ اول، 1404ق، ج 2، ص 233.

[4]. بحار الانوار، ج 76، ص 115.

[5]. عیون الحکم و المواعظ، لیثی واسطی، دارالحدیث، قم، چاپ اول، 1376ش، ص 349.

[6]. الکافی، محمد بن یعقوب کلینی، دار الکتب الاسلامیه، تهران، چاپ چهارم، 1407ق، ج 2، ص 106.

[7]. غرر الحکم و درر الکلم، عبدالواحد آمدی، دارالکتاب الاسلامی، قم، 1410ق، ص 74.

[8]. نهج البلاغه، سید رضی، تصحیح: صبحی صالح، نشر هجرت، قم، چاپ اول، 1414ق، ص 559.

[9]بحار الانوار، ج 1، ص 148.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 243.

تاریخ ارسال مطلب : پنج شنبه ١ آبان ١٣٩٩ / شماره خبر : ٤١٥٣٣٢ / تعداد بازدید : 119/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج