شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > فرهنگ و اندیشه > خانه و خانواده 
ماهنامه مبلغان


اصول تربیت کودک؛

اصل تغافل در تربیت کودک

امام صادق(علیه‌السلام) می‌فرماید: «صَلَاحُ حَالِ التَّعایُشِ وَ التَّعَاشُرِ مِلءُ مِکیَالٍ ثُلُثاهُ فِطنَةٌ وَ ثُلُثُهُ تَغافُلٌ. صلاح زندگی و همزیستی همانند ظرف پری است که دوثلث آن هوشمندی، و زیرکی و یک ثلث آن تغافل است.»

گاهی نادیده گرفتن مسائل جزئی و بی اهمیت، بهترین روش برخورد با کودک است و با این اقدام جزئی می‌توان در برابر رفتار بد کودک ایستادگی کرد.
ممکن است ابتدا حس کنید که کاری برای بهبود وضعیت انجام نداده‌اید، امّا با استفاده حساب شده و مداوم از این روش، به نتایج حیرت‌انگیزی خواهید رسید و برخی از رفتارهای نامطلوب کودک را اصلاح خواهید کرد. به عنوان مثال؛ زمانی که کودک با رفتار نادرست خود، سعی در جلب توجّه شما دارد، استفاده از این روش، معجزه می‌کند.
همچنانکه در مورد اصل تغافل امام صادق(علیه‌السلام) می‌فرماید: «صَلَاحُ حَالِ التَّعایُشِ وَ التَّعَاشُرِ مِلءُ مِکیَالٍ ثُلُثاهُ فِطنَةٌ وَ ثُلُثُهُ تَغافُلٌ. صلاح زندگی و همزیستی همانند ظرف پری است که دوثلث آن هوشمندی، و زیرکی و یک ثلث آن تغافل است.»[1] همچنین در حدیث دیگری آمده است؛ رسول رحمت(صلّی‌الله‌علیه‌‌وآله‌وسلّم) می‌فرماید: «نیمی از انسان عاقل، تغافل(چشم پوشی) است.»[2]

جلب توجّه کودک
کودک به خوبی می‌داند چه رفتاری در چه هنگامی والدین را بیش‌تر آزار می‌دهد؛ بنابراین برای جلب توجّه شما زیرکانه عمل می‌کند؛ مثلا درست، موقعی که مهمانان وارد اتاق پذیرایی شدند، شروع به دویدن دور اتاق و پریدن روی مبل‌ها می‌کند و یا هنگامی که دارید با تلفن صحبت می‌کنید، بلند بلند آواز می‌خواند.
حال اگر بتوانید این رفتارها را تحمل کنید و آن‌ها را نادیده بگیرید، کودک از آن‌ها دست خواهد کشید؛ زیرا به هدف خود که جلب توجّه شما بوده است، دست نیافته است. البته در کنار این عمل باید از رفتارهای مثبت او نیز تعریف کنید تا به این نیاز؛ یعنی نیاز به توجّه، در جای خود پاسخ دهید.
در واقع تغافل به معنای غافل نبودن و خود را غافل نشان دادن است. این یک مکانیزم تربیتی و شیوه‌ای برای گذارن خوب زندگی است.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. بحارالانوار، ج75، ص241
[2]. غررالحکم، ص۲۴۵، حکمت۵۰۴۶
منبع: سایت اندیشه برتر

تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ١١ خرداد ١٤٠٠ / شماره خبر : ٤١٧٨٨٩ / تعداد بازدید : 917/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج