دوشنبه ٢٣ تير ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > فرهنگ و اندیشه > خانه و خانواده 
ماهنامه مبلغان


ارزشمندی شغل «خانه‌داری زنان» از منظر آموزه‌های اسلامی -4

آداب و اخلاق خانه‌داری

در محیط خانواده سلیقه زن حاکم است و او باید برای سامان دادن به امور داخلی خانه احساس هنری و سلیقه خود را به کار گیرد و خانه را به دلخواه خود بیاراید و مرد حق ندارد احساس و سلیقه خود را بر او تحمیل کند. زن باید خانه را مرتب و منظم سازد و به گونه ای زیبا و دلپذیر بیاراید که شوهر به خانه خود رغبت کند.

آداب و اخلاق خانه داری

الف) آراستگی و نظافت

در محیط خانواده سلیقه زن حاکم است و او باید برای سامان دادن به امور داخلی خانه احساس هنری و سلیقه خود را به کار گیرد و خانه را به دلخواه خود بیاراید و مرد حق ندارد احساس و سلیقه خود را بر او تحمیل کند. زن باید خانه را مرتب و منظم سازد و به گونه ای زیبا و دلپذیر بیاراید که شوهر به خانه خود رغبت کند. محیط خانه باید پاکیزه و نظیف باشد. تمیز کردن خانه، شستشوی لباسها و مانند اینها، اموری هستند که فضای خانه را پاکیزه و دلپذیر می سازند.

امام صادق(علیه السلام) می فرماید: «إِنَ  اللَّهَ  يُحِبُ  الْجَمَالَ  وَ التَّجَمُّلَ وَ يَكْرَهُ الْبُؤْسَ وَ التَّبَاؤُسَ فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ إِذَا أَنْعَمَ عَلَى عَبْدٍ نِعْمَةً أَحَبَّ أَنْ يَرَى عَلَيْهِ أَثَرَهَا قِيلَ وَ كَيْفَ ذَلِكَ قَالَ(علیه السلام): يُنَظِّفُ ثَوْبَهُ وَ يُطَيِّبُ رِيحَهُ وَ يُحْسِنُ دَارَهُ وَ يَكْنُسُ أَفْنِيَتَهُ حَتَّى إِنَّ السِّرَاجَ قَبْلَ مَغِيبِ الشَّمْسِ يَنْفِي الْفَقْرَ وَ يَزِيدُ فِي الرِّزْق؛[1] خداوند زيبايى و خودآرايى را دوست دارد و از فقر و تظاهر به فقر بيزار است. هرگاه خداوند به بنده اى نعمتى بدهد، دوست دارد اثر آن را در او ببيند. عرض شد: چگونه؟ فرمودند: لباس تميز بپوشد و خود را خوشبو كند و خانه اش را گچكارى كند و جلوى در حياط خود را جارو كند، حتى روشن كردن چراغ قبل از غروب خورشيد فقر را مى برد و روزى را زياد مى كند.»

ب) آشپزی و تغذیه خانواده

تغذیه اعضای خانواده نیاز به مدیریتی قوی دارد. اگرچه شوهر موظف است مواد غذایی لازم را برای خانه فراهم کند؛ ولی کدبانوی خانه نیز باید درست مدیریت کرده، ببیند چه نوع غذایی آماده کند که در سلامت و رشد خانواده مؤثرتر است. او در اینجا به منزله طبیب عمل می کند که بر سلامت و بیماری، ضعف و ناتوانی، توانایی و رشد آنها با دقت نظارت کرده، می کوشد نیازهای غذایی آنها را به خوبی برآورد.

همچنین، ممکن است همسر و فرزندانش بیمار شوند و یا دارای رژیم غذایی مخصوصی باشند و هر غذایی برای آنها مناسب نباشد. در چنین صورتی کدبانوی خانه با عنایت به وضعیت مزاجی و تأمین سلامت آنها غذای مناسب برایشان فراهم می سازد. لذا آشپزی از امور مهم خانه داری است. زنی که در آشپزی مهارت دارد و با قناعت غذاهای خوب تهیه می کند، از جمله زنان بهشتی محسوب می شود؛ پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «مَا مِنِ امْرَأَةٍ تَسْتَخْرِجُ [مَا طَيَّبَتْ ] لِزَوْجِهَا إِلا خَلَقَ اللَّهُ [لَهَا] فِي الْجَنَّةَ مِنْ كُلِّ لَوْنٍ فَيَقُولُ لَهَا كُلِي وَ اشْرَبِي بِمَا أَسْلَفْتِ  فِي الْأَيَّامِ الْخالِيَة؛[2]هر زنی که غذای گوارا برای شوهر تهیه کند، خدا در بهشت خوراکهای گوناگون برای او خلق کند و بگوید: بخور و بنوش، در مقابل آن زحمتها که دوران گذشته کشیدی!»

ج) مدیریت اقتصادی

تأمین هزینه های زندگی و دخل و خرج آن بر عهده شوهر است که باید با عقل و تدبیر، نیازهای اقتصادی خانواده را تأمین کند؛ ولی بانوی خانه دار باید در مدیریت اقتصادی خانواده با شوهرش همکاری نماید. او برای سامان دهی اقتصاد خانواده می تواند در مواردی همچون حفاظت از اموال شوهر، قناعت و صرفه جویی و حمایت مالی از شوهر، ایفای نقش کند.

در همین راستا مقام معظم رهبری(حفظه الله) در توصیه به زوجهای جوان و خانواده ها می فرمایند: «توقعات مادی زیاد و بالا، موجب تنگی معیشت و موجب ناراحتی خود انسان می شود. اگر انسان توقع خودش را از زندگی، توقع کمی قرار دهد؛ این مایه سعادت خواهد بود... قناعت کنید! از قناعت خجالت نکشید. بعضی ها خیال می کنند که قناعت مال آدمهای تهیدست و فقیر است و اگر آدم داشت، دیگر لازم نیست قناعت کند. نه، قناعت؛ یعنی در حد لازم، در حد کفایت انسان توقف کند.»[3]

منظور از صرفه جویی، پرهیز از اسراف و تبذیر است. اسلام همگان را به مصرف بهینه و بهره برداری درست از نعمتهای الهی و امکانات زندگی دعوت کرده و از اسراف و تبذیر برحذر داشته است. الگوی مصرف بهینه در اسلام عبارت است از حد اعتدال و میانه، دور از اسراف و سخت گیری. همان که در آیه 67 سوره فرقان در توصیف بندگان شایسته خدا آمده است: «وَ الَّذينَ إِذا أَنْفَقُوا لَمْ يُسْرِفُوا وَ لَمْ يَقْتُرُوا وَ كانَ بَيْنَ ذلِكَ قَواماً»؛ «آنها کسانی اند که چون انفاق کنند، نه ولخرجی می کنند و نه تنگ می گیرند و ميان اين دو [روش ] حد وسط را بر مى گزينند.»

د) میهمان داری

از سختی های مدیریت خانه داری، اداره امور مربوط به میهمانی است. اسلام به خانواده ها سفارش می کند که میهمانی ها را ساده و آسان برگزار کنند.[4] با این حال، مواردی از قبیل: حضور در جمع میهمانان، تهیه غذاهای لذیذ و مطبوع، و شروع و همراهی در غذا خوردن،[5] پذیرایی با چهره بشّاش و برخورد محبت آمیز و گرم،[6] به خدمت نگرفتن میهمان در انجام کارهای مربوط به میهمانی و غیر آن،[7] برقراری انس و الفت با میهمان،[8] بدرقه شایسته میهمانان پس از پایان یافتن مجلس میهمانی،[9] همراه با رعایت مسائل شرعی، از جمله مهم ترین آداب میهمان داری است که اعضای خانواده و من جمله کدبانوی خانه باید به بهترین نحو از عهده آن برآید.

ﻫ) فرزندآوری و فرزندداری

یکی از حکمتهای تشکیل خانواده، بقای نسل و فرزند آوری است که همین امر، شاخص خوبی برای آگاهی از ارزش و جایگاه مادری در آموزه های دینی است؛ چون زمانی خانواده شکل خواهد گرفت که زنان در مقام مادری و تربیت فرزند ایفای نقش کنند.

رهبر معظّم انقلاب(حفظه الله) بارها زنان جامعه را به جایگاه زن و رسالت او در خانواده توجه داده، فرموده اند: «فرزندآوری یکی از مهم ترین مجاهدتهای زنان و وظایف آنان است.»[10]

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) نیز در توجه به همین نکته می فرمایند: «إنَّ خَيرَ نسائِكمُ الوَلودُ الودودُ العفيفةُ، العزيزةُ في أهلِها، الذليلة مع بَعلِها؛[11] بهترين زنان شما زنى است كه بچه آور، مهربان، پاكدامن، نزد فاميلش عزيز و محترم، و در مقابل شوهر متواضع و فروتن باشد.»

بنابراین، از جمله وظایفی که بر عهده زنان در خانواده است، مسئله فرزندآوری و رسیدگی به امور تربیتی فرزندان می باشد. زنانی که به خاطر فعالیتهای خارج از خانواده از آوردن فرزند ممانعت می کنند، برخلاف طبیعت بشری و زنانه خود اقدام می نمایند و خداوند به این امر راضی نیست.

در همین راستا مقام معظم رهبری(حفظه الله) می فرمایند: «کسانی که فرزند و تربیت فرزند و شیردادن به بچه و در آغوش مهر و عطوفت بزرگ کردن فرزند را برای کارهایی که خیلی متوقفِ به وجود آنها هم نیست، رها می کنند، دچار اشتباه شده اند. بهترین روش تربیت فرزند انسان این است که در آغوش مادر و با استفاده از مهر و محبت او پرورش پیدا کند. زنانی که فرزند خود را از چنین موهبت الهی محروم می کنند، اشتباه می کنند؛ هم به ضرر فرزندشان، هم به ضرر خودشان و هم به ضرر جامعه اقدام کرده اند. اسلام، این را اجازه نمی دهد.»[12]

و) معاشرت سالم

روابط و معاشرت خانواده با سایر افراد یا خانواده ها، باید بر اساس معیارهای دینی و مورد سفارش اسلام تنظیم گردد. هر معاشرتی که بر این چارچوب منطبق نباشد، به انسان و خانواده آسیب می رساند. بدین جهت در احادیث از دوستی و همنشینی با دروغگو،[13]چاپلوس و سخن چین[14]نهی شده است.

رعایت موازین شرعی در معاشرت زن و مرد، ارتباطات و میهمانی ها و حفظ حریم و رعایت حجاب، عفاف و پاکدامنی و عدم اختلاط مرد و زن نامحرم - اگرچه خویشاوند انسان باشند - برای حفظ بنیان خانواده، از مسائل مهمی است که توجه ویژه خانم خانه دار را می طلبد. از طرفی، رعایت آداب اسلامی در روابط افراد با یکدیگر مانند: سلام کردن، گشاده رویی، فروتنی و خوش اخلاقی[15] می تواند در گرمابخشی و تحکیم بنیان خانواده بسیار مؤثر باشد.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. بحار الأنوار، ج 76، ص 300.

[2]. مستدرك الوسائل، ج 14، صص 244- 245، حدیث حولاء.

[3]. مطلع عشق، گردآورنده: محمدجواد حاج علی اکبری، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، تهران، چاپ بیست و هفتم، 1389ش، ص 100.

[4]. امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: «رسول خدا(صلی الله علیه و آله) از به سختی افتادن برای پذیرایی میهمان نهی کرده است.» میزان الحکمة، ج 6، ص 454.

[5]. همان، ص 457.

[6]. همان، ص 460.

[7]. همان، ص 470.

[8]. بحار الأنوار، ج 67، ص 298.

[9]. همان، ج 75، ص 451.

[10]. بیانات رهبری(حفظه الله) در دیدار با جمعی از مداحان، مورخ: 11/2/1392.

[11]. الکافی، ج 5، ص 324، ح 1.

[12]. بیانات رهبری(حفظه الله) در اجتماع زنان استان خوزستان، مورخ: 20/12/1375.

[13]. بحار الأنوار، ج 75، ص 196.

[14]. همان، ج 63، ص 21.

[15]. همان، ج 71، ص 389.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 229.

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه ٢ مرداد ١٣٩٨ / شماره خبر : ٤٠٨٣٥٥ / تعداد بازدید : 541/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج