دوشنبه ٢٣ تير ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > فرهنگ و اندیشه > خانه و خانواده 
ماهنامه مبلغان


ارزشمندی شغل «خانه‌داری زنان» از منظر آموزه‌های اسلامی -3

ابعاد ارزشمندی خانه‌داری

به طور طبیعی، یکی از ابعاد مهم خانه داری زنان، همسرداری است که شامل رسیدگی به نیازهای عاطفی و امور زناشویی و نیز صیانت از حریم ایمان و تقوای شوهر می باشد. رسالت دینی زنان و این بُعد از خانه داری آنان، زمانی آشکار می گردد که گوشه ای از اسرار و رموز ازدواج از منظر اسلام معلوم گردد.

ابعاد ارزشمندی خانه داری

1. ارزش دینی و فرهنگی

به طور طبیعی، یکی از ابعاد مهم خانه داری زنان، همسرداری است که شامل رسیدگی به نیازهای عاطفی و امور زناشویی و نیز صیانت از حریم ایمان و تقوای شوهر می باشد. رسالت دینی زنان و این بُعد از خانه داری آنان، زمانی آشکار می گردد که گوشه ای از اسرار و رموز ازدواج از منظر اسلام معلوم گردد.

از نگاه روایات اسلامی، زن نه تنها ابزار و ملعبه مرد نیست؛ بلکه همچون پناهگاهی امن است که مرد را از پرتگاه تباهی و دوزخ می رهاند. این مهم فقط در کانون خانه و خانواده محقَق خواهد شد. دلیل این سخن، کلام رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) است که می فرمایند: «مَنْ تَزَوَّجَ أَحْرَزَ نِصْفَ دِينِهِ؛[1] هر کس ازدواج کند، نصف دینش را کسب کرده است.»؛ زیرا: «مرد و زنی که با یکدیگر پیوند زناشویی ببندند، هر کدام نصف دینِ خود را حفظ نموده اند؛ یعنی هویتِ مرد و زن در ازدواج برای همدیگر، یک هویت دینی است، نه غریزی و آمیزش حیوانی!»[2]

چنین نگاه الهی و بینش آسمانی به ازدواج و تشکیل خانواده، نشانگر آن است که زن در کانون خانواده، همچون مرد، رسالتی سنگین بر عهده دارد که آن «حفظ دین و صیانت از حریم ایمان همسر» می باشد. به عبارت دیگر، زن محور تولید ایمان و تقویت دین داری است.

از این جهت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «مَن رَزَقَهُ اللّهُ امرَأَةً صالِحَةً فَقَد أعانَهُ عَلى شَطرِ دينِهِ، فَليَتَّقِ اللّهَ فِي الشَّطرِ الثّاني؛[3] هر كس كه خداوند زنى شايسته روزى اش كند، او را در نيمى از دينش كمك كرده است، پس در نيمه دوم بايد تقوای الهى پيشه كند.»

2. ارزش اقتصادی

اگر به درستی محاسبه کنیم، اذعان خواهیم کرد کارهایی که یک بانوی خانه دار با داشتن چند فرزند انجام می دهد، اعم از آشپزی، نظافت منزل، شستشو و... ارزش مالی آنها با مقایسه همین خدمات آماده و خارج از منزل، تا حد زیادی می تواند به اقتصاد خانواده کمک کند که متأسفانه چون ارزش این خدمات و زحمات دیده نمی شود، چه بسا زنان با هدف محسوس شدن ارزش اقتصادی فعالیتهایشان، به کار بیرون از منزل روی می آورند و حاصل درآمدشان را باز در همین منزل هزینه می کنند که چه بسا در این چرخه، لطمات روحی، جسمی و اخلاقی را نصیب خود، خانواده و جامعه می کنند.

پس از جنگ جهانی دوم، وقتی غرب با کمبود نیروی کار مواجه شد، به منظور سود بیش تر و استفاده از کارگرانی ارزان تر، زنان را از کارِ خانه به کارخانه برد.[4] به همین منظور، با تبلیغات فراوان موفق شد تمایل زنان را از کار در منزل، به کار بیرون از منزل جلب کند و به بهانه استقلال اقتصادی و دریافت دستمزد، بیش ترین لطمه را به کانون خانواده وارد سازد.

گرچه خانه داری، فعالیتی اجباری و بدون مزد نیست و حتی نمی توان خانه داری را با پول ارزش گذاری کرد؛ اما حقیقت این است که این هنر، دارای ارزش افزوده اقتصادی قابل توجهی نیز می باشد. بر اساس محاسبات صورت گرفته در کشورمان، چیزی حدود 700 هزار تومان ارزش افزوده ای است که حضور یک زن خانه دار به خانواده اش هدیه می کند.

جامعه شناسی چون «آنتونی گیدنز»[5] معتقد است خانه داری، دارای ارزش افزوده است. بنا به تأکید وی برای نمونه، اگر یک ماه هزینه کارهایی را که خانم خانه انجام می دهد محاسبه کنید، ارزش کار آنها مشخص خواهد شد و مشاهده خواهید کرد که خانه داری زن، علاوه بر سایر محسناتی که دارد، از لحاظ اقتصاد فردی نیز مقرون به صرفه است و تأثیر زیادی بر اقتصاد جامعه دارد. لذا برآورد شده است که کار در منزل بین 25 تا 40 درصد ثروت ایجادشده در کشورهای صنعتی را در بر می گیرد.[6]

همچنین، بر اساس تحقیقاتی که در سال ۸۸ در استان گیلان انجام شد، ارزش تولیدات خانگی زنان روستایی در این استان سالانه ۵۵ میلیون ریال با ارزش افزوده سالانه معادل ۳۵ میلیون ریال بوده است. در واقع، این مقدار ۲۱ درصد از تولید ناخالص داخلی استان گیلان را در آن سال تشکیل می دهد.[7]

3. ارزش عاطفی

یکی از کارهای ارزشمند زنان در خانواده، حضور آنان در کنار فرزندان و پاسخگویی به مسائل عاطفی آنها است که در احادیث اسلامی به این موضوع بسیار توصیه شده. رسول خدا(صلی الله علیه و آله) می فرمایند:«أَحِبُّوا الصِّبیانَ وَ ارحَمُوهُم؛[8] کودکان خود را دوست بدارید و نسبت به آنان مهربان باشید.»

بنابراین، کار و حضور زن در منزل، علاوه بر ارزش اقتصادی، ارزش عاطفی زیادی - که سرمایه ارزشمندی جهت رشد و تعالی فرزندان است - دارد. این زن خانه دار است که می تواند با ایفای درست نقش مادری، انسانهایی سالم و صالح تربیت کند و به اجتماع تحویل دهد و به طور غیر مستقیم در اصلاح اجتماع مؤثّر باشد که باید اذعان کرد این مهم از عهده مردان بر نمی آید.

لذا امام خمینی(ره) می فرمایند: «دامن مادر، بزرگ ترین مدرسه ای است که بچه در آنجا تربیت می شود. آنچه که بچه از مادر می شنود، غیر از چیزی است که از معلم می شنود. بچه از مادر بهتر می شنود تا از معلم. در دامن مادر بهتر تربیت می شود تا در جوار پدر، تا در جوار معلم... یک مادر ممکن است که بچه را تربیت کند و خوب تربیت کند و آن یک بچه یک امت را نجات دهد و ممکن است بد تربیت کند و موجب هلاکت یک امت شود.»[9]

از این رو، رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «بهشت زیر پای مادران است.»[10] و با توجه به این امر مهم می باشد که اسوه مادران، حضرت زهرا(علیها السلام) در ضمن انجام کارهای خانه با فرزندانش بازی می کرد و در این حین بسیاری از مسائل اعتقادی و اخلاقی را به صورت غیر مستقیم به آنها آموزش می داد.[11]

4. ارزش بهداشتی

اگر زن در خانه حضور داشته باشد و خودش به تهیه غذاهای خانه بپردازد، علاوه بر ارزش اقتصادی، به دلیل استفاده از مواد سالم و تازه و رعایت بهداشت و استفاده از مواد طبیعی و پرهیز از افزودنیها، در بهداشت و سلامت اعضای خانواده بسیار مؤثر است. بیهوده نیست که پیامبر(صلی الله علیه و آله) به کارهای زنان در خانه، ارزش فوق العاده می دهند و می فرمایند: «أَیُّمَا امْرَأَةٍ خَدَمَتْ زَوْجَهَا سَبْعَةَ أَیَّامٍ أَغْلَقَ اللهُ عَلَیْهَا سَبْعَةَ أَبْوَابِ النِّیرَانِ وَ فَتَحَ لَهَا أَبْوَابَ الْجِنَانِ الثَّمَانِیَةَ تَدْخُلُ مِنْ أَیِّهَا شَاءَت؛[12] هر زنی که هفت روز به همسرش خدمت کند، خداوند هفت در جهنم را به روی او بسته، هشت در بهشت را بر وی می گشاید تا از هر کدام که خواست، وارد بهشت شود.»

این جنبه از ارزش خانه داری را می توان در سبک زندگی حضرت زهر ا(علیها السلام) نیز مشاهده کرد. ایشان شخصاً گندم و جو را آسیاب کرده، خود خمیر می کرد و نان می پخت و شخصاً تهیه غذا را بر عهده می گرفت[13] و خودش به بهداشت کودکان و منزل توجهی خاص داشت.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. الکافی، محمد بن یعقوب کلینی، دارالحدیث، قم، چاپ اول، 1429ق، ج 10، ص582، ح 9456.

[2]. زن در آیینه جلال و جمال، عبدالله جوادی آملی، نشر اسراء، قم، چاپ دوم، زمستان 1376ش، ص 339.

[3]. تحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث، محمد محمدی ری شهری، دارالحديث، قم، چاپ دوم، 1389ش، ص 52، ح 56؛ به نقل از: المستدرک علی الصحیحین، محمد بن عبدالله حاکم نیشابوری، دار الکتب العلمیه، بیروت، 1978م، ج 2، ص 175، ح 2681؛ کنز العمال، ج 16، ص 273، ح44420.

[4]. نظام حقوق زن در اسلام، مرتضی مطهری، نشر صدرا، تهران، چاپ چهاردهم، ۱۳۶۹ش، ص 225.

[5]. Anthony Giddens.

[6]. برگرفته از: خبرگزاری فارس به نشانی:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920720001506.

[7]. برگرفته از: خبرگزاری ایلنا (خبرگزاری کار ایران) به نشانی: http://www.ilna.ir در تاریخ: 21/6/1393.

[8]. وسائل الشیعه، محمد بن حسن حرّ عاملی، مؤسسه آل البیت(علیهم السلام)، قم، چاپ اول، 1409ق، ج 15، ص 126.

[9]. جایگاه زن در اندیشه امام خمینی(ره)، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، چاپ اول، 1374ش، دفتر هشتم، ص 34.

[10]. میزان الحکمة، محمد محمدی ری شهری، انتشارات یاسر، تهران، چاپ چهارم، ج 10، ص 712.

[11]. مناقب آل ابی‏طالب(علیهم السلام)، محمد بن علی شهرآشوب، نشر حیدریه، قم، ۱۴۳۱ق، ج ۳، ص ۳۸۹؛ بحار الأنوار، ج ۴۳، ص ۲۸۶.

[12]. مستدرک الوسائل، میرزا حسین بن محمد نوری، نشر آل البیت(علیهم السلام)، بیروت، ۱۴۰۸ق، ج ۱۴، ص ۲۵۴.

[13]. محجة البیضاء، ملا محسن فیض کاشانی، نشر اسلامی، قم، ۱۳۷۶ش، ج ۴، ص 2۰۸.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 229.

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه ٢ مرداد ١٣٩٨ / شماره خبر : ٤٠٨٣٥٤ / تعداد بازدید : 512/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج