دوشنبه ٢٣ تير ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > فرهنگ و اندیشه > خانه و خانواده 
ماهنامه مبلغان


ارزشمندی شغل «خانه‌داری زنان» از منظر آموزه‌های اسلامی -2

خانه‌داری؛ نقش اجتماعی زنان

خانه داری زنان، نقش اجتماعی آنان محسوب می شود. منظور از نقش اجتماعی در مطالعات جامعه شناسی؛ رفتار، کردار، کار و وظیفه ای است که فرد آن را در داخل یک گروه به عهده می گیرد.

خانه داری؛ نقش اجتماعی زنان

خانه داری زنان، نقش اجتماعی آنان محسوب می شود. منظور از نقش اجتماعی در مطالعات جامعه شناسی؛ رفتار، کردار، کار و وظیفه ای است که فرد آن را در داخل یک گروه به عهده می گیرد.[1] از این رو، اشتغالات و فعالیتهایی که مرتبط با مدیریت خانه و خانه داری است، نقش اجتماعی زنان محسوب می شود و آنچه مربوط به فعالیتهای بیرون از خانه، به جهت تأمین اقتصادی و حمایت مالی از خانواده است، بر عهده مردان خواهد بود.

این تقسیم بندی وظایف و مسئولیتها مکمل یکدیگرند که جامعه شناسانی همچون: پارسونز، گیدنز و اسکانونزی به آن باور دارند. آنان از نقش زنان به «نقش اظهاری» و از نقش مردان به «نقش ابزاری» یاد می کنند.[2]

ایفای نقش اجتماعی یاد شده برای زنان از منظر جامعه شناختی بسیار حایز اهمیت است، به گونه ای که به باور برخی از جامعه شناسان خانواده، خانه داری در ایران و جهان، آنقدر مهم است که قرنهای طولانی، زنان با هویت خانه داری در کنار شوهرداری و فرزندآوری، تعریف می شدند. به اینکه زنِ خوب غذای بهتر می پخت؛ از همسر بهتر پذیرایی می نمود و بسیار فرزند می آورد.[3]

ارزشمندی خانه داری

خانه داری در طول دوره های زندگی بشری، امری ارزشمند و مایه افتخار تلقی شده است؛ ولی به نظر می رسد در عصر حاضر، بسیاری از زنان تحصیل کرده و شاغل برای این امر مقدس و متعالی، ارزشی قائل نیستند. آنان معتقدند: خانه داری، مادری و مراقبت از فرزندان، کاری بی ارزش است؛ زیرا کاری که دستمزدی به آن تعلق نگیرد، بی ارزش خواهد بود.

از این گونه افراد باید پرسید: چرا باید اقتصاد و دستمزد، تنها معیار قابل قبول برای سنجش ارزشمندی کارها در نظر گرفته شود؟ اصلاً ارزشمندی یک کار به چیست؟ مفهوم ارزش و ارزشمندی، از جمله مفاهیمی است که در علوم مختلف، معنای خاصی دارد؛[4] ولی عنصر مشترک در تمام تعاریفی که در علوم مختلف برای ارزش بیان شده «مطلوبیت، سودمندی و فایده بخشی» است.[5]

مطلوبیت اقتصادی، یکی از معیارهای ارزشمندی و مطلوبیت کار است، در حالی که در آموزه های اسلامی، برای ارزش گذاری، معیارهای دیگری نیز وجود دارد. از این منظر، ارزش یک کار، افزون بر اینکه باید از حُسن فاعلی (نیت الهی) و حُسن فعلی برخوردار باشد، باید محبوبیت الهی نیز داشته باشد. همچنین، علاوه بر شرایط پیشین، در نگاه اسلامی، کاری ارزشمند است که سعادت و کمال دنیوی و اخروی را توأمان تأمین کند. به این جهت، آیات و روایات اسلامی در مقام چرایی دعوت به انجام کارهای خیر بر این نکته تأکید می کنند که این کارها محبوب خداوند بوده و موجب فوز و فلاح و سعادت انسان می گردند.[6]

با این توضیحات، ارزشمندی یک کار تنها به این نیست که در قبال آن، پول و دستمزد دریافت شود؛ بلکه از منظر اسلام، کاری ارزشمند است که هرچه بیش تر شادکامی انسان و سعادت او را تأمین کند که این مهم فقط در سایه قرب الهی حاصل خواهد شد. در نتیجه، هرچه که آدمی را به این مقصد برساند، ارزشمند و مقدس است.

بنابراین خانه داری، مادری کردن و تربیت فرزندان سالم و صالح، از جمله کارهای ارزشمندی است که شاید در قبال آن پول و دستمزدی برای مادر حاصل نشود؛ ولی به طور قطع، کمال و سعادت مادر باایمان را به ارمغان می آورد. پس باید به این نکته توجه کرد که خانه داری، هر مقدار هم که سخت و طاقت فرسا باشد، بهترین راه برای بودن با همسر و فرزندان است که به هدف بزرگ تری نظر دارد و آن، ایجاد کانون آرامش برای زندگی مشترک و سرانجام، دستیابی به کمال و قرب الهی است.

برخی از زنان و همسران به تبع فِمِنیستها فقط به محدودیتهایی توجه می کنند که خانه داری برای آنها به وجود می آورد و از فرصتهایی که در خانه بودن در اختیار آنها قرار می دهد، غفلت می ورزند.

نتیجه آنکه «خانه داری» گاهی دستاوردی بزرگ تر از شغلِ دارای دستمزد به ارمغان می آورد که با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست و نمی شود آن را با پول خرید. خدمت رسانی صادقانه، تربیت یک نسل پاکیزه و اثرگذار و مصونیت بخشی به نسلهای آینده، از جمله این دستاوردها است.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. فرهنگ علوم اجتماعی، آلن بیرو، انتشارات کیهان، تهران، 1375ش، ص 377.

[2]. به نقل از: مقاله: بررسی نگرش زنان جوان درباره منزلت نقش خانه داری، صبورا امین فر، فصلنامه دین و سیاست فرهنگی، سال دوم، پاییز 1393ش.

[3]. خانواده در قرن بیست و یکم از نگاه جامعه شناسان ایرانی و غربی، محمدمهدی لبیبی، به نقل از: باقر ساروخانی، نشر علم، تهران، چاپ اول، 1393ش، ص 130.

[4]. یکی از محققان غربی با مطالعة حدود 4000 اثر منتشر شده در این موضوع، در نهایت حدود 140 تعریف متفاوت برای ارزش در کلمات عالمان علوم مختلف یافته است. (ر.ک: مقاله: چیستی ارزش، ترجمه: اصغر افتخاری، فصلنامه قبسات، ش 13)

[5]. فلسفه اخلاق، محمدتقی مصباح یزدی، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، قم، چاپ اول، پاییز 1389، ص137.

[6]. ر.ک: آل عمران/ 200؛ احزاب/ 71؛ حج/ 77؛ هود/ 108؛ جمعه/ 10؛ اعلی/ 14.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 229.

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه ٢ مرداد ١٣٩٨ / شماره خبر : ٤٠٨٣٥٣ / تعداد بازدید : 527/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج