جمعه ١٤ آذر ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > احکام 
ماهنامه مبلغان


قرآن و تغییر فرهنگ جاهلیت قدیم و مُدرن (بخش اول: ارث) -3

شبهه: کم بودن سهم زنان در ارث

عده ‏ای برای تنزل دادن زن از نگاه قرآن، می‏گویند: قرآن وضعیت زن را از بدتر به بد تبدیل کرده است؛ چراکه سهم زن در برابر سهم دیگر وراث بسیار ناچیز است.

شبهه: کم بودن سهم زنان در ارث

عده ‏ای برای تنزل دادن زن از نگاه قرآن، می‏گویند: قرآن وضعیت زن را از بدتر به بد تبدیل کرده است؛ چراکه سهم زن در برابر سهم دیگر وراث بسیار ناچیز است.

پاسخ: به زنان علاوه بر سهم‌الارث، مهریه نیز تعلق می‏گیرد. مهریه از جمله دیونی است که مرد در زمان حیات و یا بعد از وفات باید بپردازد. قرآن می‏فرماید: ]مِنْ بَعْدِ وَصِيَّةٍ يُوصي‏ بِها أَوْ دَيْن[‏؛[1]«این سهام پس از استثنای موردی است که متوفی بدان وصیت کرده و پس از استثنای دین اوست» و مهریه[2]جزء دِین یا همان بدهی‌هایی است که در ابتدا باید به زن پرداخت شود و سپس به تقسیم ارث اقدام گردد.

علاوه بر آن، فقها بیان کرده‏اند که مرد در طول دوران زندگی می‌تواند هر چه بخواهد، اموالش را به همسرش هدیه کند و نیز به میزان ثلث اموالش را برای خود می‏تواند وصیت کند که اموالش در کدام مسیر هزینه شود. چه بسا ممکن است همه ثلث و یا مقداری از آن را به همسر ببخشد. علاوه بر اخذ مهریه، در سهم وصیت و تقسیم ارث نیز شریک خواهد بود. به عبارت دیگر، همسر سه سهم می‏تواند داشته باشد: مهریه، ارث و سهمی در وصیت میت در ثلث که دوتای اولی برای وی حتمی است.

«علاوه بر آن که مرد بايد هزينه زندگى همسر خود را طبق نيازمندى او، از مسكن و پوشاك و خوراك و ساير لوازم بپردازد، هزينه زندگى فرزندان خردسال نيز بر عهده اوست، در حالى كه زنان از هرگونه پرداخت هزينه ‏اى، حتى براى خودشان معاف هستند. بنابراين، يك زن مي‏تواند تمام سهم ارث خود را پس ‏انداز كند، در حالى كه مرد ناچار است آن را براى خود و همسر و فرزندان خرج كند، و نتيجه آن عملاً چنين مي‏شود كه نيمى از درآمد مرد براى زن خرج مي‏شود، و نيمى براى خودش، در حالى كه سهم زن هم چنان به حال خود باقى مي‏ماند.»[3]و می‌تواند آن را سرمایه و پس‌انداز کند.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. همان / 11 – 12.

[2]. امروزه ارزش مالی بعضی از مهریه‏ها بیش از اموال میّت است. که در صورت تقسیم، به وراث سهمی تعلق نمی‏گیرد.

[3]. تفسیر نمونه، ناصر مکارم شیرازی و همکاران، دارالکتب الاسلامیه، تهران، چاپ اول، 1374ش، ج ‏3، ص290.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 242.

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه ٢٣ مهر ١٣٩٩ / شماره خبر : ٤١٥٢٥٦ / تعداد بازدید : 111/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج