دوشنبه ١١ مرداد ١٤٠٠
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > احکام 
ماهنامه مبلغان


اصول آموزش احکام-3

داشتن نگاه تربيتي و هدايتي

يک روز، پس از پايان کلاس، مادري نزدم آمد و پرسيد: «آيا از نظر شرعي، زن بايد حقوق دريافتي خود را به همسرش بدهد؟»

مهدي فاطمي

حدود 15 سال پيش براي خواهران معلم، درس احکام را تدريس مي کردم. يک روز، پس از پايان کلاس، مادري نزدم آمد و پرسيد: «آيا از نظر شرعي، زن بايد حقوق دريافتي خود را به همسرش بدهد؟» به ايشان عرض کردم: «مخارج خانه و هزينه هاي زندگي و نفقه زن بر عهده شوهر است. حتي اگر زن براي خودش درآمدي داشته باشد، بر زن واجب نيست که حقوق خويش را به شوهرش بدهد ولي گاه ممکن است نپرداختن حقوق به همسر اختلافاتي را در روابط زناشوئي پديدار کند و کدورت هايي را در زندگي به بار آورد »
پاسخم که به اين جا رسيد ناگهان بغضش ترکيد و اشک از ديدگانش جاري شد و گفت: «آري، اختلافات شديدي بين ما به وجود آمده و نشاط و طراوت زندگي از خانه ما رخت بربسته است، زيرا شوهرم به من مي گويد: بايد حقوق معلمي خود را به من بدهي تا خرج کنم. من از اين کار امتناع مي کنم. او از کار من عصباني شده است و مي گويد: پيوند زندگي با تو را از هم مي گسلم» به ايشان گفتم: «فکر مي کني ـ در صورت داشتن عمر طبيعي ـ تا چند سال ديگر بتواني کار کني و با توجه به دوران بازنشستگي تا چند سال بتواني حقوق دريافت نمايي؟» پاسخ داد: «حدود 50 سال. » به او گفتم: «ماهي چقدر حقوق مي گيري و چند فرزند داري؟» در آن زمان جواب داد: «ماهي 6هزار تومان و 3 فرزند داردم. » در همان جا براي ايشان حساب کردم و گفتم: «حقوق دريافتي شما در تمام اين مدت فقط سه ميليون و ششصد هزار تومان خواهد شد. آيا حاضري براي اين مقدار پول، همه زندگي و سه فرزند خود را از دست بدهي؟» با صداقت پاسخ داد: «نه،حاج آقا!» دوباره به ايشان عرض کردم: «دادن حقوقتان به همسرتان بر شما واجب نيست، شوهرتان کار درستي انجام نمي دهد و در حق شما ظلم مي کند اما شما از حق و حقوق خويش گذشت کنيد و براي سامان يافتن و با طراوات شدن زندگي تان و بي پناه نشدن فرزندانتان، حقوق معلمي خود را فعلاً به همسرتان بدهيد، به آن اميد که روزي نگاهش به زندگي، نگاهي واقع بينانه و عادلانه و خردورزانه شود. «چشم ها را بايد شست، جور ديگر بايد ديد. »(1)
شما مادران بهتر از ما مي دانيد که براي فرزندان و به ويژه دختران، هيچ چيز نمي تواند جانشين قلب پرمهر و دستان پرمحبت و نگاه پرلطف مادران گردد. »
در حالي که گفته هايم را تاييد و اشکهايش را پاک مي کرد، گفت: «از اين پس، براي سامان يافتن زندگي ام و بي پناه نشدن فرزندانم حقوقم را به همسرم خواهم داد. »
اين مادر، پس از چند روز، دوباره نزدم آمد و گفت: «همسرم، پس از آگاه شدن از تصميمي که گرفته ام، بسيار خوش اخلاق شده است. »
هدف از يادکرد اين خاطره آن است که در آموزش احکام بايد نگاهي تربيتي و هدايتي نيز داشته باشيم و فقط به بيان احکام و پاسخ به مسائل شرعي دانش آموزان اکتفا نکنيم، زيرا امکان دارد که در مواردي باعث بروز مشکلاتي يا فتنه هايي شود.
اگر تنها حکم شرعي آن سوال گفته مي شد، يا به اين خواهر معلم گفته مي شد که نبايد حقوق خود را به همسرش بدهد و وظيفه شوهر است که هزينه هاي زندگي اش را تامين کند و چه بد مي کند که با شما چنين برخورد زشتي مي نمايد! آيا احتمال نداشت که فتنه و آشوبي به پا شود؟
آيا در آموزش احکام مسائل جنسي و شرايط بلوغ و مسائل بعد از آن، نبايد به جنبه هاي رواني و بهداشتي و تربيتي آن نيز توجه کنيم؟
آيا در پاسخ به مسائل و مشکلات خانوادگي و احکام روابط دانش آموزان با پدران، مادران، خواهران وبرادران خودشان، نبايد مستحکم نگه داشتن بنيان خانواده را نيز در نظر داشته باشيم؟
آيا در پاسخ به حکم فقهي وسواس نبايد در صورت امکان، عوامل و ريشه هاي رواني آن را نيز بررسي و شخص وسواسي را به انساني معتدل و نرمال تبديل کنيم؟


مطالب مرتبط:


پي نوشت:
1) سهراب سپهري.

منبع: ماهنامه اطلاع رساني، پژوهشي، آموزشي مبلغان شماره12.

تاریخ ارسال مطلب : يکشنبه ١٦ آذر ١٣٩٩ / شماره خبر : ٣٥٨٢٣٢ / تعداد بازدید : 2705/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج