پنج شنبه ١٦ ارديبهشت ١٤٠٠
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > فرهنگ و اندیشه > اجتماعی 


نوروز از دیدگاه اسلام‏-2

بهار طبیعت

اگر ما خرافات و نقاط منفی و تارك را از چهره این عید بزداییم و بگذاریم هم رنگ طبیعت با صفا، باشد، در دید مكتب نیز عیدی، عزیز و ارجمند خواهد بود.

احمد محیطی اردکانی

آمد بهار و بوستان شد رشك فردوس برین //
گل ها شكفته در چمن، چون روی یار نازنین
گسترده باد جانفزا، فرش زمرّد بی شمر //
افشانده ابر پُر عَطا، بیرون ز حد، درِّ ثمین

از ارغوان و یاسمن، طرف چمن شد پرنیان //
وز اُقحوان و نسترن، سطح دَمَن دیبای چین
از لادن و میمون رسد، هر لحظه بوی جان فزا //
وز سوری و نعمان وزد، هر دم شمیم عنبرین
از سنبل و نرگس، جهان باشد به مانند جنان //
وز سوسن و نسرین، چون روضه خلد برین
تا باد نوروزی وزد، هر ساله اندر بوستان //
تا ز ابر آذاری دمد، ریحان و گل اندر زمین
بر دشمنان دولتت هر فصل باشد چون خزان //
بر دوستانت هر مهی بادا چو ماه فروردین (1)

در روایت آمده است كه: «هر چیزی را بهاری است...» (2)
و عید نوروز، بهار طبیعت است. اگر ما خرافات و نقاط منفی و تارك را از چهره این عید بزداییم و بگذاریم هم رنگ طبیعت با صفا، باشد، در دید مكتب نیز عیدی، عزیز و ارجمند خواهد بود.
مقام معظم رهبری در جواب سؤالی درباره عید نوروز فرمودند: «اسلام با آداب و سنن ملّت های مختلف سر جنگ ندارد، گرچه كه در اسلام آداب و سنن خاصّی هست، هیچ اشكالی ندارد كه ملّت های گوناگون در كنار آداب و سنن اسلامی، آداب و سننی را كه از قرن ها تجربه یا عادت یا به هر حال از گذشتگانشان به ارث برده اند، حفظ كنند.
تنها یك شرط باید مورد ملاحظه قرار بگیرد و آن این است كه این آداب و سنن ملّت ها با روح اسلام منافاتی نداشته باشد و هدف گیری حركت اسلامی را مختل نكند...
می دانیم كه هدف اصلی اسلام عبارت است: از به كمال رساندن معنوی انسان ها كه این هم در سایه تحقق یك اجتماع بر معنای توحید، عملی است و لاغیر...
هر سنتی در جامعه كه با این جهت گیری مخالفت بكند، با اسلام مخالف است و اسلام آن را قبول نمی كند...
حالا یك ملّتی رسمش این است كه اوّل بهار را جشن می گیرد و حلول بهار را برای خودش یك روز نو، روز شیرین و روشنی می داند، این چه اشكالی دارد؟ نوروز یعنی، روز نو، یعنی، اوّلین روز سال نو و مبداء سال را هم اوّل بهار می گیرد، این چیزی نیست كه اسلام با آن مخالفت كند.» (3)
آری، عید واقعی انسان - كه برترین مخلوق الهی و گل سرسبد عالم خلقت است - بازگشت به خویشتن، توجّه به مبدأ هستی، تعلیم كتاب سعادتش و در نهایت خود را باز یافتن و به خدا رسیدن است.
امیرالمؤمنین علیه السلام می فرماید: «تعلّموا القرآن فانّه احسن الحدیث و تفقّهوا فیه فانّه ربیع القلوب...؛ (4) قرآن را بیاموزید كه بهترین گفتار است و آن را بفهمید زیرا كه بهار دل هاست.» یعنی، جان و روان انسان با تعالیم عالی الهی شكوفا می شود. با عمل به دستورات پروردگار به بار می نشیند.
امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرماید: «كلّ یوم لایعصی اللّه فیه فهو یوم عید؛ (5) هر روزی كه خداوند متعال نافرمانی نشود، آن روز عید است.»
البته آن گونه كه قرآن می فرماید: از بهار طبیعت، حیات دوباره یافتن گل ها و گیاهان، سبزه ها و درختان، به جنب وجوش آمدن پرندگان و حیوانات، طراوت یافتن باغ ها و چمن زارها، باید درس رستاخیز و بازگشت به سوی خدا را آموخت.
خداوند متعال می فرماید: «زمین را جامد و افسرده و بی روح و بی جنبش می بینی، امّا همین كه آب باران بر آن نازل كنیم، به جنبش و حركت درآید و فزونی گیرد، و انواع گیاه های سرافراز می رویاند. این از آن جهت است كه خدا حق مطلق است و نظام زنده كردن مرده ها در قبضه قدرت اوست، و اوست كه بر هر چیزی تواناست.» (6)

 


پی نوشت:

1) دیوان امام خمینی رحمه الله، ص 258 تا 262. حضرت امام خمینی رحمه الله این قصیده 46 بیتی خود را كه معروف به «قصیده بهاریه انتظار» است در ایامی سروده اند كه تولد منجی عالم بشریت حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف با عید نوروز مصادف بوده است. و چند بیت از آن در این جا آورده شد.
2) اصول كافی، كلینی رحمه الله ترجمه رسولی محلاتی، ج 4، ص 438، قال الباقرعلیه السلام: لكلّ شی ء ربیع...»
3) روزنامه جمهوری اسلامی، صبح پنجشنبه، ویژه نوروز، 1361، ص 5.
4) بحارالانوار، علامه مجلسی، ج 2، ص 36.
5) نهج البلاغه، سیدرضی، ترجمه فیض الاسلام، حكمت 420.
6) حج/5.

منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره 14.

تاریخ ارسال مطلب : شنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٤ / شماره خبر : ٣٥٩٥٣٠ / تعداد بازدید : 1810/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج