دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > مهدویت 
ماهنامه مبلغان


جواد خرمی

مهدى علیه السلام بهار جانها

آنچه بشر آرزو دارد و در پی دست یابی به آن است، بهار طولانی و همگانی و نشاط فراگیر و عمومی است...

چهره گل باغ و صحرا را گلستان می كند
دیدن مهدی علیه السلام هزاران درد، درمان می كند
مُدّعی گوید كه با یك گل نمی گردد بهار
من گلی دارم كه عالم را گلستان می كند
نشاط آورترین و خوشایندترین فصل سال و محبوب ترین و دوست داشتنی ترین فصول در نزد همه انسانها و حتّی حیوانات و پرندگان فصل بهار است.
و از طرف دیگر، زیباترین جلوه های زندگی انسان در دوران جوانی ظهور و بروز می كند؛ دورانی كه او سرشار از انرژی و قدرت و نشاط است و در واقع، جوانی نیز بهار عمر انسان به حساب می آید.
تمامی این بهارها كوتاه و محدود است و به قطعه خاصّی از زمان و دوران بستگی دارد كه حداكثر چند ماه و یا چند سال به طول می انجامد؛ اما همین دوران كوتاه نیز بدون بهار آفرین حقیقی غمزا و بی نشاط است.
آمد بهار و گل رخ من در سفر هنوز // خندید و ابر چشم من از گریه تر هنوز
آمد درخت گل به بر امّا چه فایده؟ // كان سرو گلعزار نیامد به بر هنوز
آنچه بشر آرزو دارد و در پی دست یابی به آن است، بهار طولانی و همگانی و نشاط فراگیر و عمومی است؛ بهاری كه تمام نقاط زمین را فرا گیرد و تمام موجودات را زیر بال خود قرار دهد و تمام دلها را نشاط بخشد و تمام جانها را سرسبز سازد.
در متون دینی ما به این آرزوی بشری و تحقق آن اشاراتی شده است. از جمله، درباره جان جانان، حضرت صاحب الزمان، (روحی له الفداء) چنین تعبیری آمده است: «اَلسَّلامُ عَلی رَبیعِ الاَْنامِ وَنَضْرَةِ الاَْیامِ؛ (1) سلام بر بهار مردم و شادی روزگار.»
گل من را بهاری بی خزان است // گل من مهدی صاحب زمان است
و در برخی روایات نیز از روزگار ظهور مهدی علیه السلام تعبیر به «نیروز» (نوروز) كه آغاز بهار است، شده، از جمله: امام صادق علیه السلام فرمود: «یومُ النَّیروزِ هُوَ الْیومُ الَّذی یظْهَرُ فیهِ قائِمُنا اَهْلَ الْبَیتِ... وَ ما مِنْ یومِ نَیروزٍ اِلاّ وَ نَحْنُ نَتَوَقَّعُ فیهِ الْفَرَجَ؛ (2) روز نوروز روزی است كه قائم ما اهل بیت در آن ظهور می كند... و هیچ روز نوروزی نیست، مگر اینكه ما در آن روز منتظر فرج می باشیم.»
ای دل بشارت می دهم خوش روزگاری می رسد // با درد و غم طی می شود آخر بهاری می رسد
این تعبیر فقط یك تعبیر ذوقی و ادبی شعر گونه عاری از حقیقت نیست، بلكه از واقعیت بس ژرفی حكایت دارد كه تنها در دوران مهدی موعود علیه السلام تحقق پذیر خواهد بود.
آنچه پیش رو دارید تحلیل كوتاهی است از این مطلب كه در دوران مهدی علیه السلام بهار همه جانبه و فراگیر می شود، و نشاط و شادی عمومی و جهانی خواهد شد.
اگر آن گل به تنهایی نماید چهره بر عالَم // شود بر مدّعی پیدا كه با یك گُل بهار آید

 

1. بهار دلها

ای مایه ناز! جمله كار تو خوشست // مانند بهار روزگار تو خوشست
اوّلین گامی كه برای بهار همه جانبه و نشاط دلها در دوران آن بهار آفرین به وجود می آید، زنده شدن قرآن و سنّت است. وقتی قرآن زنده شد، دلها نیز با نشاط و بهاری می شود.
علی علیه السلام فرمود: «یعْطِفُ الْهَوی علَی الْهُدی اِذا عَطَفُوا الْهُدی عَلَی الْهَوی و یعْطِفُ الرَّأْی عَلَی الْقُرْآنِ اِذا عَطَفُوا الْقُرْآنَ عَلَی الرَّأْی؛ (3) امام مهدی علیه السلام زمانی كه مردم هدایت الهی را به خواسته های نفسانی برگردانده اند، هوای نفس را به هدایت الهی برمی گرداند و آن گاه كه مردم قرآن را تفسیر به رأی كنند، او آراء و نظریات را به قرآن گرایش دهد.» و در ادامه فرمود: «وَ یحْیی مَیتَ الْكِتابِ وَالسُّنَّةِ؛ (4) و آنچه از قرآن و سنّت مرده [و بدان عمل نمی شود] ، زنده می كند.»

آن گاه كه قرآن بر تمام امور حاكم گشت، دلها بهاری خواهد شد؛ چرا كه امام علی علیه السلام فرمود: «تَعَلَّمُوا كِتابَ اللّهِ تَبارَكَ وَ تَعالی فَاِنَّهُ اَحْسَنُ الْحَدیثِ وَاَبْلَغُ الْمَوْعِظَةِ وَ تَفَقَّهُوا فیهِ فَاِنَّهُ رَبیعُ الْقُلُوبِ؛ (5) كتاب خدای بلند مرتبه را فراگیرید؛ زیرا بهترین سخن و رساترین موعظه است و در قرآن اندیشه كنید كه به راستی قرآن بهار دلها است.»
و قرآن نیز همیشه بهاری است؛ چنان كه از امام صادق علیه السلام سؤال شد: چرا قرآن همیشه تازه و زنده است و هرگز كهنه نمی شود؟ فرمود: «لاَِنَّ اللّه تَبارَكَ وَ تَعالی لَمْ یجْعَلْهُ لِزَمانٍ دوُنَ زمانٍ وَلا لِناسٍ دُونَ ناسٍ فَهُوَ فی كُلِّ زَمانٍ جَدیدٌ، وَ عِنْدَ كُلِّ قَوْمٍ غُضٌّ اِلی یومِ الْقِیامَةِ؛ (6) برای اینكه خداوند تبارك و تعالی آن را برای زمان خاصی و برای مردم معینی قرار نداده. در نتیجه، قرآن در هر زمانی، تازه و در نزد هر گروهی، جدید خواهد بود تا روز قیامت.»
نكته دیگری كه باید بدان توجه نمود این است كه خود قرآن نیز بهاری دارد؛ چنان كه فرمود: «لِكُلِّ شَی ءٍ رَبیعٌ وَ رَبیعُ الْقُرْآنِ شَهْرُ رَمَضانَ؛ (7) هر چیز بهاری دارد و بهار قرآن ماه رمضان است.» و اوج آن شب قدر است و شب قدر را پیوند محكمی است با حجّت الهی؛ چرا كه تقدیرات در بهار معنوی الهی بر بهاری ترین دلها، كه حجّت الهی است، نازل می شود. البته، وقتی این حجّت آشكار گردد، با وجود بهاری خویش تمام هستی را با قرآن كه بهار دلها است، بهاری خواهد كرد.


2. بهار عقل و خرد
در گام بعدی، حضرت عقلها و خردها را رشد داده، سبز و بهاری می كند. امام صادق علیه السلام فرمود: «اِذا قامَ قائِمُنا وَضَعَ یدَهُ عَلی رُؤُوسِ الْعِبادِ فَجَمَعَ بِهِ عُقُولَهُمْ وَ اَكْمَلَ بِهِ اَخْلاقَهُمْ؛ (8) چون قائم ما قیام كند، دستش را بر سر بندگان می گذارد و عقول آنها را به وسیله آن متمركز ساخته و اخلاقشان را به وسیله آن به كمال می رساند.»
در كنار بهاری شدن دلها و عقلها، و پایدار شدن شادیها، گرفتاریها و اختلافات را نیز از جامعه برخواهد داشت. درباره گرفتاریها، حضرت زین العابدین علیه السلام فرمود: «اِذا قامَ قائِمُنا اَذْهَبَ اللّهُ عَنْ شیعَتِنَا الْعاهَةَ؛ (9) زمانی كه قائم ما اهل بیت قیام كند، خداوند متعال از شیعیان ما سختی و گرفتاری را بر می دارد.» و همین طور كینه ها كه نشاط و شادی را از دل می برد، در آن زمان از بین خواهد رفت. علی علیه السلام فرمود: «لَوْ قَدْ قامَ قائِمُنا... لَذَهَبَتِ الشَّحْناءُ مِنْ قُلوبِ الْعِبادِ؛ (10) اگر قائم ما قیام كند... عداوت و كینه از سینه های بندگان [خدا] بیرون می رود.»
و امام صادق علیه السلام در مورد رفع اختلاف فرمود: «فَوَ اللّهِ یا مُفَضَّلُ لَیرْفَعُ عَنِ الْمِلَلِ وَالاَْدیانِ الاِْختِلافُ وَ یكُونُ الدّینُ كُلُّهُ واحِدا؛ (11) ای مفضّل! به خدا سوگند كه از میان ملّتها و ادیان اختلاف برداشته می شود و كلّ دین یكی می باشد.»


3. رشد و شكوفایی اقتصاد

گام دیگر حضرت مهدی علیه السلام در ایجاد بهار فراگیر، ایجاد وضعیت اقتصادی مطلوب در جامعه است كه نشاط و شادی را در آحاد جامعه به ارمغان می آورد.
امام باقر علیه السلام فرمود: «وَیسَوّی بَینَ النّاسِ حَتّی لا تُری مُحْتاجا اِلَی الزَّكاةِ؛ (12) [امام مهدی علیه السلام] اموال را میان مردم چنان به تساوی تقسیم می كند كه دیگر نیازمند به زكات یافت نمی شود.»
و پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله فرمود: «خداوند بزرگ در زمان حضرت ولی عصر علیه السلام گنجها و معدنهای زمین را برای آن حضرت ظاهر می سازد.» (13)
یقینا شكوفایی اقتصاد و ایجاد عدالت فراگیر و گسترده، جامعه را سرشار از نشاط و شادی نموده و زندگی بوی بهاری می گیرد.


4. بهار همه جانبه در طبیعت

در دوران ظهور حضرت همچنان كه بهار معنوی با بهاری شدن دلها و خردها به اوج خود می رسد، طبیعت نیز سرسبز و شكوفا و بارور می گردد. این را از روایاتی می توان استفاده كرد كه به برخی از آنها اشار ه می شود:
وفور گنجها و معادن
پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله فرمود: «یخْرِجُ لَهُ الاَْرْضُ اَفْلاذَ كَبِدِها وَ یحْثُو الْمالَ حَثْوا وَلا یعُدُّهُ عَدّا؛ (14) زمین پاره های جگر خود را برای آن حضرت ظاهر می سازد و ثروت فزونی می یابد [به حدی] كه قابل شمارش نمی باشد.»
جگر گوشه های زمین كنایه از گنجهای نهفته است و امیرمؤمنان علی علیه السلام نیز در خطبه ای به آن اشاره می كند:
«وَ تُخرجُ لَهُ الاَْرْضُ اَفالیذَ كَبِدِها وَ تُلْقی اِلَیهِ سِلْما مَقالیدَها فَیریكُمْ كَیفَ عَدلُ السّیرَةِ وَ یحْیی مَیتَ الْكتابِ وَ السُّنَّةِ؛ (15) زمین پاره جگرهای خود را برایش بیرون می ریزد و تمام كلیدهایش را به وی می سپارد. او به شما نشان خواهد داد كه روش دادگری چیست و بخش مرده كتاب و سنّت را احیا خواهد كرد.»


بارندگی فراوان و سرسبزی زمین

علی علیه السلام فرمود: «لَوْ قَدْ قامَ قائِمُنا لاََنْزَلَتِ السَّماءُ قَطْرَها، وَلاََخْرَجَتِ الاَْرضَ نَباتَها... وَاصْطَلَحَتِ السِّباعُ وَالْبَهائِمُ حَتّی تَمْشِی الْمَرأَةُ بَینَ الْعِراقِ اِلَی الشّامِ لا تَضَعُ قَدَمَیها اِلاّ عَلَی النَّباتِ، وَ عَلی رَأْسِها زینَتُها لا یهَیجُها سَبُعٌ؛ (16) اگر قائم ما قیام كند، آسمان بارانش را نازل می كند و زمین گیاهان خویش را بیرون نماید، پرندگان و چهارپایان در آشتی به سر برند تا آنجا كه زنی از عراق به شام می رود و هر جا پا می گذارد سر سبز است، و در حالی كه زینت او بر سرش می باشد، هیچ درنده ای مزاحم او نمی شود.»
رسول اكرم صلی الله علیه و آله فرمود: امّت من در دوران مهدی علیه السلام از نعمتهایی بهره مند می شوند كه هرگز قبل از آن متنعم نشده بودند، آسمان بارانش را پی درپی می فرستد و زمین نیز چیزی از گیاهان را در خود نگه نمی دارد، بلكه آن را بیرون می فرستد.» (17)
و در جای دیگر آن حضرت فرمود: «یخْرُجُ فی اخِرِ اُمَّتِی الْمَهْدِی، یسْقیهِ اللّهُ الْغَیثَ وَ تَخرُجُ الاَْرضُ نَباتَها، وتَكْثُرُ الْماشِیةُ و تَعْظَمُ الاُْمَّةُ؛ (18) در پایان امّت من مهدی خروج می كند، خداوند برای او باران می فرستد، و زمین گیاه خویش را بیرون می كند،... و گلّه ها فراوان شده، و امّت [اسلامی [بزرگ خواهد شد.»
و راستی كه باید گفت: سلام بر بهار مردم و جانها، سلام بر بهار آفرین هستی و سلام بر نشاط بخش روزگار!


پی نوشت :

1)- مفاتیح الجنان، زیارت حضرت صاحب الامر، ص 1006؛ بحار الانوار، ج 99، ص 101.
2)- بحار الانوار، ج 52، ص 308؛ مستدرك الوسائل، ج 16، ص 356.
3)- شرح نهج البلاغة، ابن ابی الحدید، ج 9، صص 40 ـ 41؛ نهج البلاغة، خ 138؛ میزان الحكمة، محمدی ری شهری، ج 1، ص 187، ح 1246.
4)- همان مدارك.
5)- تحف العقول، علی بن شعبه، ص 150؛ میزان الحكمة، محمدی ری شهری، ج 6، ص 2518، ح 16430؛ وسائل الشیعة، حر عاملی، بیروت، دار احیاء التراث، ج 4، ص 82.
6)- بحار الانوار، ج 92، ص 15، ح 8 و 9؛ میزان الحكمة، ج 6، ص 2519.
7)- وسائل الشیعة، ج 6، ص 227.
8)- بحار الانوار، ج 52، ص 336، ح 71.
9)- الخصال، شیخ صدوق، ج 2، ص 541، ح 14.
10)- همان.
11)- كشف الغمّة، اربلی، ج 2، ص 464.
12)- بحار الانوار، ج 51، ص 390، 323، 335، 338، و 339.
13)- همان،ص 326 و ر. ك: شرح نهج البلاغة، ابن ابی الحدید، ج 9، صص 40 ـ 41.
14)- بحار الانوار، ج 51، ص 68، ح 9.

1)- نهج البلاغة، خطبه 138.
2)- بحار الانوار، ج 10، ص 104، ح 1.
3)- همان، ج 51، ص 83.
4)- كنز العمال، 38700؛ میزان الحكمة، ج 1، ص 187، ح 1245.

منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره 64 .
تاریخ ارسال مطلب : شنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٤ / شماره خبر : ٩٠٧٦٥ / تعداد بازدید : 6055/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج