دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > فرهنگ و اندیشه > علماء و شخصیت ها 
ماهنامه مبلغان


گزیده سخنان مقام معظم رهبرى

نوروز 86

هر موجود زنده ای باید هزینه زنده بودنِ خود را بپردازد تا بتواند به اهداف خود دست پیدا كند. زنده بودن همراه با چالشهاست؛ همراه با مانعهاست؛ از مانعها باید عبور كرد. احیاناً همراه با دشمنی هاست؛ برای دشمنی ها باید تدبیر و اندیشه راسخ داشت.

عید نوروز، سرآغاز طراوت طبیعت و جوان شدن جهان و تازه شدن فضای زندگی طبیعی انسان است. و چه نیكوست كه همراه با طراوت جهان، جان و دل انسان هم طراوت پیدا كند؛ طراوت جان و دل با ذكر خدا، با درخواست كمك از پروردگار، با رویاندن نهال خیرخواهی و نیك خواهی برای همه برادران و خواهران و برای همه بشریت.

رسم نوروز در درون خود زیباییهای زیادی را دارد؛ علاوه بر اینكه در هر نقطه، ایرانیان این لحظه تحویل را با نام خدا و با درخواست تحول اساسی در زندگی شان آغاز می كنند. یكی از زیباترین رسمهای موجود در عید نوروز، رسم دید و بازدید و صله ارحام و مستحكم كردن روابط و پیوندهای عاطفی میان افراد جامعه است. این را اگر با بعضی از جشنهای ملی ملتهای دیگر - كه همراه با كارهای غیر اخلاقی و به دور از این ارتباطات عاطفی است - مقایسه كنیم، آن وقت در می یابیم كه جشن ملی و آغاز سال نوِ ما ایرانیان علاوه بر تقارن با بهار طبیعت كه یك امتیازی است، چه خصوصیات نجیبانه و مهربانانه ای در خود دارد. شادی دلها، لبخند و تبریك و خوش آمدگویی به یكدیگر و پی گرفتن روابط انسانی و نو كردن محیط زندگی از رسوم بسیار خوب و مطلوبی است كه ایرانیان از گذشته تا امروز به آن پایبند بوده اند و اینها همه مورد تأیید آئین مقدس اسلام و شرع اسلامی است.

حركتی مناسب با نیازهای ملّت
من می توانم با اطمینان این را به ملت عزیزمان عرض كنم كه در سال 85، موفقیتهای ملت ایران بیش از تلخیها و ناكامیها بود؛ پیشرفتهای ما بیش از توقفها و سكونهای ما بود؛ شادیهای حوادث بیش از تلخیها بود. در عرصه داخلی تلاشهای متراكم برای پیشرفت كشور، در همه جا دیده شد؛ تصمیمهای به جا و خوب از سوی مسئولان و تحرك عمومی در این زمینه ها تحرك مطلوبی بود... .
در عرصه بین المللی و سیاسی جهانی هم پیشرفتهای نظام جمهوری اسلامی ایران پیشرفتهای چشمگیری بود. ملت ما و كشور ما به بركت نظام جمهوری اسلامی در دنیا سرافراز شد؛ ابهت ملی ما و نگاه مهربانانه مردم ما نسبت به ملتهای جهان و ملتهای مسلمان در همه حوادث آشكار شد؛ عزم راسخ ملی ما در زمینه های علمی، در تحرك اقتصادی برای دیگران تا حدود بسیاری روشن شد. ما در مسائل داخلی و مسائل خارجی بحمداللَّه پیشرفتهای زیادی داشتیم.
در سال 86 ادامه حركت ملی ما باید یك ادامه متناسب با نیازهای ملت ما باشد. این یك حقیقتی است كه ملت ایران بر اثر تسلط قدرتهای طاغوتی و قدرتهای فاسد و دولتهای وابسته یا بی كفایت در طول دهها سال - شاید نزدیك به دویست سال - دچار عقب ماندگیهای زیادی در عرصه های گوناگون بوده است. امروز كه ملت ایران به بركت اسلام و نظام جمهوری اسلامی به خودآگاهی و اعتماد به نفس دست یافته است، باید ما این فاصله های طولانی را با سرعت طی كنیم. ما فاصله های بسیار زیادی با آنچه كه شأن ایران سربلند و پُرافتخار است، داریم؛ این فاصله ها جز با همت بلند، جز با امید بی پایان، جز با تلاش همه جانبه ملی میسر نخواهد شد.

هدف بزرگ ملی ایران
ملت ما هدف روشنی دارد؛ هدف بزرگ ملی ما «استقلال ملی، عزت ملی و رفاه عمومی ملت» است. همه اینها به بركت اسلام و ایمان اسلامی تحقق یافتنی است. ما این را تجربه كردیم و دریافتیم. ملت ما ظرفیت بسیار زیادی برای پیمودن راههای دشوار به سوی آینده های محبوب و مطلوب دارد. ظرفیت ملی ما، اگر به طور كامل و همه جانبه مورد استفاده قرار بگیرد، بدون تردید ملت ایران خواهد توانست به همه امیدها و آرزوهای خود دست پیدا كند.
تحرك ملت ایران به بركت اسلام آغاز شد و این بیداری و این امید و این اعتماد به نفس روزبه روز تا امروز بیشتر شد و ما هر سالی كه نو می شود، باید عزم خود را نو كنیم و پا را در میدانهای تازه تری بگذاریم.
بدیهی است كه یك ملت زنده، با چالشها مواجه است؛ چالشها، لازمه زنده بودن است. هر موجود زنده ای باید هزینه زنده بودنِ خود را بپردازد تا بتواند به اهداف خود دست پیدا كند. زنده بودن همراه با چالشهاست؛ همراه با مانعهاست؛ از مانعها باید عبور كرد. احیاناً همراه با دشمنی هاست؛ برای دشمنی ها باید تدبیر و اندیشه راسخ داشت. عزم قوی را باید دستمایه این حركت كرد. ملت ایران نیازمند این عزم ملی است كه تا امروز هم این عزم را نشان داده است و روزبه روز باید پایه های این عزم مستحكم تر بشود.

سال 86 سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی
* با نگاه به حوادث و مسائل جهانی بروشنی درمی یابیم كه دشمنان ملت ایران درصدد آنند كه دشمنی خود را از دو راه با ملت ایران به تحقق برسانند (آنچه كه امروز در دنیا محسوس است این است) . یكی، ایجاد تفرقه در میان صفوف ملت؛ از بین بردن یكپارچگی ملت ایران؛ و از دست ملت ایران این نیروی عظیم وحدت را ربودن و آنها را به اختلافات داخلی سرگرم كردن. و دومی، ایجاد مشكلات اقتصادی و تلاش برای توقف ملت ایران در زمینه های گوناگون سازندگی كشور و رفاه عمومی خود. این دو، چیزی است كه در نقشه های كوتاه مدت و میان مدت دشمنان ما به طور محسوس وجود دارد كه اگر خود آنها هم بر زبان نیاورده بودند، قابل حدس بود؛ ولی دشمنان ما خودشان هم به هر دو نكته اعتراف كردند.
* ملت ما باید هشیار باشد. تلاش برای سازندگی كشور و عمده تر و مهمتر از آن، تلاش برای اتحاد كلمه و یكپارچگی ملی و اتحاد امت اسلامی ادامه یابد. عاقلانه، هوشیارانه، خردمندانه و مدبرانه بایستی این اتحاد را حفظ كرد و روزبه روز تقویت كرد. من به همین جهت به مسئله اتحاد كلمه ملتمان اهمیت می دهم. و به نظر من امسال، سالِ «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» است؛ یعنی در درون ملت ما اتحاد كلمه همه آحاد ملت و قومیتهای گوناگون و مذاهب گوناگون و اصناف گوناگون ملی؛ و در سطح بین المللی، انسجام میان همه مسلمانان و روابط برادرانه میان آحاد امت اسلامی از مذاهب گوناگون و وحدت كلمه آنها. 1

می توانیم در مسابقات جهانی موفق شویم
ملت ما توانسته است در فرهنگ سیاست بین المللی مفاهیم جدیدی را وارد كند. دنیا مردم سالاری دینی را نمی شناخت؛ امروز مردم سالاری دینی یك عنوان و شعار مطلوب در میان همه ملتهای اسلامی است. دنیا تعریف نظام سلطه را نمی شناخت؛ این را ملت ما تعریف كرد و در فرهنگ سیاست بین المللی وارد شد. مسئله دین محوری سیاست، قانون، مدیریت كشور؛ اینها همه مفاهیم جدیدی است كه ملت ما توانسته است اینها را وارد كند. پس ما در مسابقات جهانی - مسابقه علمی، مسابقه سیاسی، مسابقه صنعتی، مسابقه اقتصادی و مسابقه فرهنگی - می توانیم وارد شویم و در كوتاه مدت امید به موفقیت داشته باشیم، و در بلندمدت امید به سرآمد شدن داشته باشیم. این، وضع ملت ماست.

دشمنان ما
و اما این راهی كه ملت ایران می خواهد برود، یك راه اسفالته بی مانع نیست؛ ما در این راه چالش هم داریم. ما دو دشمن بزرگ داریم. من این دو دشمن را امروز به اختصار برای شما معرفی و چهره نمایی كنم تا ببینیم من و شما در مقابل این دو دشمن چه باید بكنیم. یك ملت باید دشمن را بشناسد، نقشه دشمن را بداند و خود را در مقابل آن مجهز كند. ما دو دشمن داریم: یك دشمن، دشمن درونی است؛ یك دشمن، دشمن بیرونی است. دشمن درونی خطرناك تر است. دشمن درونی چیست؟ دشمن درونی خصلتهای بدی است كه ممكن است ما در خودمان داشته باشیم. تنبلی، نشاط كار نداشتن، ناامیدی، خودخواهیهای افراطی، بدبین بودن به دیگران، بدبین بودن به آینده، نداشتن اعتماد به خود - نه به شخص خود و نه به ملت خود - اینها بیماری است. اگر این دشمنهای درونی در ما وجود داشته باشد، كار ما مشكل می شود. همیشه دشمنان بیرونی ملت ایران سعی كرده اند این میكروبها را در درون جامعه ایرانی رسوخ دهند: «شما نمی توانید»، «شما قادر نیستید»، «آینده تان تاریك است»، «افقتان تیره است»، «بیچاره شدید»، «پدرتان درآمد.» سعی این بوده است كه ملت ما را ناامید، كسل، بی اعتماد به نفس، تنبل و چشم به دست بیگانه بار بیاورند؛ اینها دشمنان درونی است. در طول سالهای قبل از بروز حركت اسلامی در كشور ما، بلای عمده ملت ما اینها بود.
اگر ملتی این بیماریها را داشته باشد، این ملت پیشرفتش ممكن نیست؛ اگر ملتی مردمش تنبل باشند، ناامید باشند، اعتماد به نفس نداشته باشند، با همدیگر پیوند نداشته باشند، به همدیگر بدبین باشند، از آینده ناامید باشند، چنین ملتی پیش نخواهد رفت؛ اینها مثل موریانه ای كه در درون پایه بنا بیفتد، بنا را ویران می كند؛ مثل كرمی است كه داخل میوه قرار بگیرد، میوه را فاسد می كند. باید با این صفات مبارزه كرد. ملت ما باید امیدوار، دارای اعتماد به نفس، خوشبین به آینده، علاقه مند به پیشرفت، و معتقد و مؤمن به معنویاتی باشد كه او را در این راه كمك می كند.
بحمداللَّه امروز ملت ما چنین اعتماد به نفس و چنین امیدی دارد؛ باید اینها را تكمیل كرد. اگر ما بتوانیم این دشمنها را در درون خود، در جان خود، در فرهنگ عمومی جامعه خود از كار بیندازیم، دشمن بیرونی هم نمی تواند به ما صدمه و لطمه ای برساند.
و اما دشمن بیرونی. دشمن بیرونی این هدف ما عبارت است از نظام سلطه بین المللی؛ یعنی همان چیزی كه به او می گوییم استكبار جهانی. استكبار جهانی و نظام سلطه، دنیا را به سلطه گران و سلطه پذیران تقسیم می كند. اگر ملتی بخواهد در مقابل سلطه گران از منافع خود دفاع كند، سلطه گران با آن ملت دشمنی می كنند؛ روی او فشار می آورند و سعی می كنند مقاومت او را در هم بشكنند. این، دشمنِ یك ملتی است كه می خواهد مستقل و عزتمند و آبرومند و پیشرفته بشود و زیر بار سلطه گران نرود؛ این دشمنِ بیرونی است. امروز مظهر این دشمنی عبارت است از شبكه صهیونیسم جهانی و دولت كنونی ایالات متحده امریكا.

جنگ روانی
جنگ روانی یعنی چه؟ هدف جنگ روانی، مرعوب كردن است. كی را می خواهند مرعوب كنند؟ ملت كه مرعوب نمی شود؛ توده عظیم مردم كه مرعوب نمی شوند. چه كسی را می خواهند مرعوب كنند؟ مسئولان را، شخصیتهای سیاسی را، به قول معروف خود ما نخبگان را؛ اینها را می خواهند مرعوب كنند. كسانی كه قابل تطمیعند، آنها را می خواهند تطمیع كنند؛ اراده عمومی را می خواهند تضعیف كنند؛ درك مردم از واقعیتهای جامعه خودشان را می خواهند تغییر دهند؛ هدف جنگ روانی این است. یك نفر كه بیمار نیست، صد بار به او بگویند آقا! شما كسالت دارید، شما مریضید، یك مقدار احساس بیماری می كند. به عكس، اگر كسی دچار بیماری هم باشد، صد بار به او بگویند شما حالتان خوب است، احساس صحت می كند. با تلقین می خواهند واقعیتهای كشور ما را در نظر ملت ما دگرگون كنند. ملت ما ملتی است بااستعداد، دارای قابلیت، دارای ظرفیت، دارای ثروتهای عظیم طبیعی؛ چنین ملتی می تواند پیشرو باشد. دلیلی ندارد كه این ملت، ناامید باشد؛ اما آنها می خواهند واقعیتها را تغییر دهند و ملت را ناامید كنند؛ می خواهند اعتماد ملت را به مسئولان ضعیف كنند. اینكه مردم به دولت و مسئولانشان اعتماد داشته باشند، برای یك كشور خیلی نعمت بزرگی است؛ می خواهند این نعمت را بگیرند و مردم را بی اعتماد كنند، هم به خودشان، هم به مسئولینشان؛ مردم را با شایعه، به تحریم و خشونت تهدید كنند؛ در تبلیغات، جای مدعی و متهم را عوض كنند. امروز امریكا متهم است و ملتها مدعی امریكایند. ما امروز مدعی امریكا هستیم. امریكا متهم است به دست اندازی، به استكبار، به مستعمره پروری، به جنگ طلبی، به اشغال نظامی، به فتنه انگیزی. ما طلبكاریم، ما مدعی هستیم. آنها می خواهند خودشان را در جایگاه مدعی بگذارند و ملت ایران را در جایگاه متهم قرار دهند. در خود امریكا وضع حقوق بشر اسفبار است و ناامنی وجود دارد. در یك سال - سال 2003 - سیزده میلیون بازداشت شهروندان امریكایی را خودشان گزارش كردند! مجوز شكنجه می دهند، مجوز شنود تلفن می دهند. بعد از حادثه بیست شهریورِ چند سال قبل، اینها چند میلیون نفر را بازجویی كردند. یك چنین فضای ناامن در داخل امریكا؛ در خارج هم كه زندانهای ابوغریب و شكنجه ها و زندان گوانتانامو و زندانهای مخفی ای كه در اروپا و در نقاط دیگر دارند. آنها باید جواب بدهند. آنها متّهمند، آنها نقض حقوق بشر می كنند؛ آن وقت می شوند مدعی حقوق بشر، و ملت ایران را یا هر جا را كه میلشان بكشد، می خواهند به محاسبه بكشند كه شما نقض حقوق بشر كرده اید! تروریسم را آنها دارند ترویج می كنند. این كارها جنگ روانی است كه آنها دارند انجام می دهند.

نصیحتی دوستانه به عناصر سیاسی داخلی
* من به همین مناسبت به عناصر سیاسی داخلی هم دوستانه نصیحت می كنم؛ مراقب باشند، طوری حرف نزنند، طوری موضعگیری نكنند كه به مقاصد دشمن در این جنگ روانی كمك شود؛ به دشمن كمك نكنند. امروز هر كس كه مردم را ناامید كند و به خود، به مسئولین و به آینده بی اعتماد كند، به دشمن كمك كرده. امروز هر كس كه به اختلافات دامن بزند - هر نوع اختلافاتی - به دشمن ملت ایران كمك كرده. كسانی كه قلم دارند، بیان دارند، تریبون دارند، جایگاهی دارند، باید مراقب باشند؛ نباید بگذارند دشمن از آنها استفاده كند. جنگ روانی دشمن، مهم ترین بخش مبارزه دشمن با ملت ایران است.

رویكرد اقتصادی
* می خواهند ملت ایران را از لحاظ مسائل اقتصادی در تنگنا قرار دهند. من عرض می كنم میدان برای تحرك اقتصادی ملت ایران باز است. با سیاستهای اصل 44 كه ابلاغ شد و دولت هم مجدانه دنبال این است كه اینها را تحقق ببخشد و باید هم دنبال كند، میدان كار اقتصادی باز است؛ نه فقط برای افرادی كه ثروتمندند، حتّی برای آحاد مردم. سال 86 و شاید تا یكی دو سال بعد رویكرد دولت و رویكرد فعالان كشور باید رویكرد اقتصادی باشد. ما می توانیم اقتصاد خودمان را شكوفا كنیم. تهدید می كنند كه تحریم می كنیم. تحریم نمی تواند به ما ضربه ای بزند. مگر تا حالا تحریم نكرده اند؟ ما در حال تحریم به انرژی هسته ای رسیده ایم؛ ما در حال تحریم به پیشرفتهای علمی رسیده ایم؛ ما در حال تحریم به این سازندگیهای وسیع در كشور رسیده ایم. تحریم در شرائطی حتّی ممكن است به نفع ما تمام شود؛ از این جهت كه همت ما را برای تلاش و فعالیت بیشتر كند.

مخالفت استكبار جهانی با پیشرفت علمی ما
* در مورد مقابله با پیشرفت علمی هم یك نمونه مهمش همین مسئله انرژی هسته ای است. در گفته ها، در گفتگوهای سیاسی و غیره می گویند دولتهای غربی با دارا بودن قدرت هسته ای در ایران موافق نیستند؛ خب نباشند. مگر ما برای به دست آوردن قدرت هسته ای از كسی اجازه خواستیم؟ مگر ملت ایران با اجازه دیگران وارد این میدان شده است كه بگویند ما موافق نیستیم؟ خب موافق نباشید. ملت ایران موافق است و مایل است این انرژی را داشته باشد.
* امروز اگر مسئولین كشور در به دست آوردن انرژی هسته ای كوتاهی كنند، نسلهای بعد آنها را مؤاخذه خواهند كرد. ملت ایران و كشور ایران به انرژی هسته ای و این توانایی برای زندگی - نه برای سلاح - احتیاج دارد. عده ای می نشینند همان حرف دشمن را تكرار می كنند كه: آقا! چه لزومی دارد؟ چه لزومی دارد؟ آینده كشور را به خطر انداختن، نیاز فرداهای كشور را به كلی ندیده گرفتن، این اشكالی ندارد؟ آیا مسئولین كشور حق دارند به نسلهای آینده خیانت كنند؟ امروز نفت را برداریم مصرف كنیم؛ یك روزی این نفت تمام خواهد شد. آن روز ملت ایران برای برق خود، برای كارخانه خود، برای گرمای خود، برای روشنایی خود، برای حركت زندگی خود، دست نیاز دراز كند به سوی كشورهای دیگر تا به او انرژی بدهند؟ این برای مسئولینِ امروز كشور جایز است؟ عده ای حرف دشمن را تكرار می كنند. همانهایی كه ملی شدن نفت را كه به وسیله دكتر مصدق و مرحوم آیةاللَّه كاشانی انجام گرفت، امروز تمجید می كنند - كه آن كار، نسبت به این كار كوچك بود؛ این از او بزرگتر است - همانها امروز نسبت به انرژی هسته ای همان حرفی را می زنند كه مخالفین مصدق و كاشانی آن روز می گفتند.

بی قانونی در مقابل بی قانونی شورای امنیت
جنجال كردن و فشار وارد آوردن روی ملت ایران برای این مسئله (انرژی هسته ای) ، استفاده ابزاری كردن از شورای امنیت سازمان ملل، برای قدرتهای مقابل ملت ایران زیان به بار خواهد آورد. این را من بگویم؛ اگر قرار باشد بخواهند از شورای امنیت استفاده ابزاری كنند، و بخواهند این حق مسلّم را از این راه ندیده بگیرند، ما تا امروز آنچه را كه انجام دادیم، برطبق قوانین بین المللی انجام دادیم؛ اگر آنها بخواهند بی قانونی كنند، ما هم می توانیم بی قانونی كنیم و خواهیم كرد. اگر بخواهند با تهدید و اعمال زور و خشونت رفتار كنند، بدون تردید بدانند ملت ایران و مسئولین ایران در مقابل دشمنانی كه به آنها تعرض كنند، از همه ظرفیت خود برای ضربه زدن استفاده خواهند كرد. 2

مردم سالاری دینی، الگویی نوین
الگوی نوین مردم سالاری دینی، راه جدیدی را به بشریت ارائه كرده است كه زندگی انسان در آن، از آفات نظامهای بنا شده بر استبداد فردی و حزبی یا برآمده از نفوذ زرسالاران و چپاولگران و از غرقه شدن در وادی مادیگری و اباحیگری و دور افتادن از معنویت، مبرا گردد و تقابل و تضاد خداپرستی با مردم گرایی را در عمل تخطئه كند.
هرگز انتظار نبوده است كه نظامهای مبتنی بر زر و زور و قدرتهای مستكبر و باندهای تحكم و استثمار، در برابر این پدیده بی تفاوت بمانند و با آن ستیزه نكنند. این الگوی نوین، در رشد خود و در بقا و استحكام خود در دستیابی به هدفهای خود، حجتی قاطع بر ضد همه نظامهایی است كه به نام انسان گرایی مردم را از خدا و معنویت بیگانه ساختند و با نام مردم سالاری انسانها را به شكلهای گوناگون در پنجه اقتدار خود فشردند. توطئه های متراكم و پیوسته دشمنان نظام اسلامی پس از نومیدی از نابود كردن این نظام، همواره در جهت جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به آن هدفها و الگو شدن برای دیگر ملتهای مسلمان بوده است.
امروز و همیشه وظیفه اساسی مسئولان گوناگون جمهوری اسلامی آن است كه در پیمودن مسیری كه ملت ایران را به آن هدفهای والا می رساند، درنگ را جایز نشمرند و به حول و قوه الهی مسیری را كه اسلام عزیز مشخص ساخته و در گفتار و رفتار امام راحل یگانه ما تجلی یافته و با فداكاری شهیدان و ایثارگران طراوت و صفا گرفته، دنبال كنند و به اذن الله آن هدفها را یكی پس از دیگری به دست آورند.
شاخصهای اصلی این راه، پایبندی به تكلیف شرعی، شجاعت در اقدام، حزم و حكمت در تدبیر و صداقت و وفاداری به مردم است و عدالت اجتماعی، سلامت اخلاقی، پیشرفت علمی، قدرت و ثروت ملی از جمله مهم ترین هدفهای این نظام اسلامی است.
خدا را سپاس بی پایان می گوییم كه كشور و ملت ما و مسئولان دلسوز در مدت نزدیك به 3 دهه راههای دشواری را پیموده و از گردنه های خطرناكی به سلامت گذشته اند.
ادامه این مسیر نیز با همان ایمان و توكل و عزم راسخ پیمودنی است. شرط مهم موفقیتهای آینده، وحدت كلمه وتلاش پرحوصله و اعتماد به وعده الهی است و در این صورت، تحقق آرمانهای نظام اسلامی قطعی است. 3

القای وضع فوق العاده در كشور خط دشمن است
* هیچ وضع فوق العاده ای در كشور وجود ندارد؛ چرا كه صف آرایی دشمنان در مقابل جمهوری اسلامی در تمامی 28 سال گذشته ادامه داشته و ملت بزرگ و مقتدر ایران در تمامی این سالها به پیروزی رسیده است و امروز هم همین طور خواهد بود.
* با وجود تشدید دشمنیهای سلطه گران، جمهوری اسلامی روز به روز قوی تر و ریشه های آن عمیق تر شده به گونه ای كه امروز، نظام اسلامی در مقایسه با 28 سال گذشته، از جهات مختلف در قوی ترین جایگاه و موقعیت قرار دارد.
* امروز منطق جمهوری اسلامی مقبول تر، حجت ما قوی تر و نفوذ انقلاب اسلامی در دلهای مسلمانان بیشتر شده است. 4

راه حفظ و تقویت حضور مردم در صحنه
* همه مسئولان كشور، باید ایمان عمیق مردم به نظام را حقیقتا باور كنند، آن را قدر بدانند و همه تلاش خود را برای حفظ و تقویت این پدیده بسیار ارزشمند و نادر به كار گیرند.
* راه حفظ و تقویت حضور مؤمنانه و تعیین كننده مردم در صحنه، پایبندی عملی همه مسئولان نظام به اسلام عزیز است و اگر مردم در عمل ببینند كه مسئولان و دستگاهها برای خدا كار می كنند، حتما ارتباط ایمانی و قلبی آنان با نظام، قوی تر خواهد شد. 5

شكرگزاری نعمت
* باید نعمتهای بزرگی همچون «حاكمیت اسلام، زنده و جذاب بودن شعارهای امام و انقلاب پس از 28 سال، پرچمداری جمهوری اسلامی در تبلیغ دین خدا در سراسر جهان و عزت اسلامی ملت ایران» را حقیقتاً شكرگزاری كنیم.
* مسئولان دولت به معنای حقیقی كلمه، شبانه روز در حال مجاهدت هستند و با برنامه ریزی، اقدام و پیگیری، اهداف نظام و مردم را دنبال می كنند كه باید این نعمت را شناخت و قدر دانست. 6

صاحبان سلایق مختلف مراقب حیله ها باشند
* یكی از مهم ترین روشهای دشمنان، ایجاد تجزیه سیاسی در كشور است، به همین علت تلاش می كنند به بهانه های كوچك، صف بندیهای بزرگ به وجود آورند و اختلاف سلیقه ها را اختلاف در مبنا جلوه دهند كه همه باید مراقب این حیله ها و روشها باشند. 7

بزرگ نمایی مشکلات
* صبر همیشه به معنای تحمل سختیها نیست، بلكه به معنای استقامت و ادامه دادن راه است، چرا كه در غیر این صورت، هر نقطه توقف، به نقطه تهاجم دشمن تبدیل می شود، بنابراین باید با شجاعت، تدبیر و برنامه ریزی، اهداف انقلاب اسلامی و آرمانهای ملت را پیگیری كرد.
* آنها تلاش می كنند با «فشار، تهمت و تهدید»، بزرگ نمایی مشكلات و سنگین جلوه دادن هزینه های ادامه راه، مسئولان را مردد و حركت نظام را متوقف كنند؛ اما ملت و مسئولان ایران به فرموده قرآن، در ادامه راه استقامت می ورزند و با هوشیاری، این توطئه را نیز خنثی می كنند. 8


پی نوشت:
1) پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری/WWW. Leader. ir.
2) پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری www. leader. ir/، 1/1/1386.
3) جام جم، 2/12/1385.
4) كیهان، اسفند 85، ش 18746.
5) همان.
6) همان.
7) همان.
8) همان.
منبع: ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره 90
تاریخ ارسال مطلب : پنج شنبه ٨ دی ١٣٩٠ / شماره خبر : ١١٨٩٦٢ / تعداد بازدید : 1412/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج