چهارشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات 


رحیم کارگر

روضه‌ خوانی، سیره بزرگان

بعد از شهادت مظلومانه حضرت ابا عبدالله علیه السلام، شاعران، عالمان، واعظان و بزرگان دین ودانش و عرفان، همواره با مطالب حزن انگیز خود، شراره‌های غم و اندوه را در دل‌های آتشین شیعیان ایجاد می‌كردند و با تواضع، خاكساری و فروتنی تمام، روضه می‌خواندند و دیگران را می‌گریاندند.

بعد از شهادت مظلومانه حضرت ابا عبدالله علیه السلام، شاعران، عالمان، واعظان و بزرگان دین ودانش و عرفان، همواره با مطالب حزن انگیز خود، شراره‌های غم و اندوه را در دل‌های آتشین شیعیان ایجاد می‌كردند و با تواضع، خاكساری و فروتنی تمام، روضه می‌خواندند و دیگران را می‌گریاندند. در این جا به بیان چند مورد اكتفا می‌شود:
1 - در ایام اقامت آیت الله بروجردی رحمه الله در قم، روزی یكی از فضلا از معظم له می‌پرسد: آقا! حضرت عالی هیچ منبر رفته‌اید؟ ایشان فرمود: من در ایام اقامت در بروجرد، منبر می‌رفتم و روضه هم می‌خواندم. خیلی خوب روضه می‌خواندم. 1 ‌»
2 - مرحوم حاج شیخ عباس تهرانی، تا مدتی از عمرش اهل روضه خوانی نبود؛ اما رؤیای صالحه‌ای او را به روضه خوانی و ذكر مصائب سالار شهیدان و اهل بیت علیهم السلام كشاند. ایشان خود فرموده‌اند:
«من منبری نبودم، یك شب خواب دیدم كه حضرت سید الشهداء علیه السلام در اتاقی روی زمین افتاده است و عده‌ای می‌خواهند به آن حضرت حمله كنند. من هم در اتاق ایستاده‌ام و قدرت دفاع از ایشان را ندارم. از وحشت بیدار شدم، خودم خواب را چنین تعبیر كردم كه من قدرت بیان ندارم كه با بیان از حضرت سیدالشهداءعلیه السلام دفاع كنم و به همین دلیل كم كم شروع به سخنرانی و منبر رفتن كردم.‌»
در پی این تلاش، خود ایشان، حتی در تربیت مداح و روضه خوان نیز سعی می‌كرد و عده‌ای از جوانان را كه علاقه به نوحه خوانی داشتند، تشویق می‌كرد و از نوحه خوانی و مصیبت گویی آنان استقبال می‌كرد؛ به طوری كه منبری‌ها و مداحان خوبی تربیت كرد.
ایشان به روضه خوانی خود افتخار می‌كرد و می‌فرمود: «ایام عاشورا، در هیئت عزاداری حضرت آیت الله شیخ عبدالكریم حائری، ذكر مصیبت می‌كردم. روزی برای پرداخت حساب خویش به داروخانه شفا بخش، در گذر خان قم رفتم. دیدم نام مرا به عنوان آقا شیخ عباس نوحه خوان در دفترش وارد ساخته است، چون این را شنیدم به خودم گفتم : همین سمت برایت بس است.‌» 2
3 - درباره عالم ربانی آیت الله معصومی همدانی رحمه الله گویند:
«ایشان فوق العاده علاقمند توسل به اهل بیت علیهم السلام بود و زمانی كه در مسجد خودش به منبر می‌رفت، به ذكر مصائب بسیار اهمیت می‌ داد.
روزی شخصی به ایشان عرض كرده بود: اگر ذكر مصیبت را در منبر كم كنید و سایر مطالب را بیشتر بفرمایید، مردم زیادتر استفاده می‌كنند. معظم له فرموده بود:
«از مطالبم كم می‌كنم و روضه بیشتر می‌خوانم.‌» 3
4 - درحالات عالم جلیل القدر مرحوم آخوند آقای دربندی از شاگردان شریف العلما نوشته اند:
«ایشان در اقامه مصیبت حضرت سیدالشهداء علیه السلام، اهتمامی فراوان داشت و بر آن مواظبت می‌كرد. در این امر به گونه‌ای بود كه در بالای منبر، از شدت گریه، غش می‌كرد.
در روز عاشورا، لباس‌های خود را از بدن درمی آورد و پارچه‌ای به خود می‌بست و خاك بر سر می‌ریخت و گل به بدن می‌مالید و با همان شكل و صورت بر منبر می‌رفت و روضه خوانی می‌كرد. 4
5 - مرحوم حاج میرزا علی آقا شیرازی، ارتباط قوی و شدیدی با پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله و خاندان پاكش داشت. این مرد در عین این كه فقیه، حكیم، عارف، طبیب و ادیب بود... از خدمت گزاران آستان مقدس حضرت سیدالشهداء علیه السلام بود. منبر می‌رفت، موعظه می‌كرد و ذكر مصیبت می‌فرمود. كمتر كسی بود كه در پای منبر این مرد عالم و مخلص متقی بنشیند و منقلب نشود. خودش هنگام وعظ كه از خدا و آخرت یاد می‌كرد در حال یك انقلاب روحی و معنوی بود و هر گاه نام پیامبر خدا یا امیرالمؤمنین علیه السلام را می‌برد، اشكش جاری می‌شد. در دهه عاشورا، در منزل آیت الله بروجردی منبر می‌رفت. مجلس را كه اكثرا اهل علم بودند سخت منقلب می‌كرد. از آغاز تا پایان منبر از ایشان جز اشك و حركت شانه‌ها، چیزی مشهود نبود. 5
6 - مرحوم آیت الله معصومی همدانی رحمه الله می‌فرمود:
«اوایلی كه می‌خواستم منبر بروم، از خودم خجالت می‌كشیدم و فكر می‌كردم شاید لیاقت منبر رفتن را نداشته باشم و منبرم مورد قبول واقع نگردد. یك شب مرحوم حاج شیخ جعفر شوشتری رحمه الله را در خواب دیدم كه سوار بر درازگوشی بود. وقتی به من رسید، فرمود: ملاعلی! افسار مركب بگیر تا من یك منبر بروم و برگردم.
همان دم از خواب بیدار شدم. احتمال دادم كه ان شاء الله منبرم مورد توجه اهل بیت علیهم السلام قرار گیرد؛ زیرا افسار مركب نوكرشان را من گرفتم و نگه داشتم. 6
7 - از مبلغان بزرگی كه وعظ را با روضه و مرثیه درهم آمیخته و آن را با عنایت ویژه حسینی، به حد كمال درآورده بود، عالم ربانی مرحوم حاج شیخ جعفر شوشتری است. ایشان خود می‌گوید:
« بعد از فراغ از تحصیل و حصول درجه اجتهاد از نجف اشرف، به وطن خویش مراجعت كردم و مشغول به تبلیغ احكام بودم. و چون در وعظ و منبر مهارتی نداشتم، ماه مبارك رمضان از تفسیر صافی و ایام عاشورا از روی كتاب «روضة الشهداء» حسین كاشفی قرائت می‌كردم.
سال اول بدین منوال گذشت و محرم رسید. شبی فكر نمودم تاكی از روی كتاب بخوانم؟ ملول شده، به خواب رفتم. در خواب دیدم گویا «كربلا» هستم و همان موقعی است كه حضرت اباعبدالله علیه السلام در آن سرزمین نزول اجلال فرموده اند. من در خیمه آن حضرت رفته، سلام كردم. حضرت مرا در نزد خویش نشاند و به حبیب بن مظاهر فرمود: « فلانی میهمان ما است؛ اما از آب كه چیزی از آن نزد ما نیست؛ ولی آرد و روغن داریم، برخیز و طعامی برای او تهیه كن.‌»
در آن دم حبیب برخاسته، طعامی درست نمود، آورد و جلوی من گذاشت، من چند لقمه كوچكی از آن طعام تناول كردم و از خواب بیدار شدم. اینك از بركت آن طعام، به پاره‌ای از دقایق و اشارات اخبار مصایب و لطایف و كنایات آثار ائمه علیهم السلام مطلع گشته‌ام. 7


پی نوشت:

1) مجله حوزه، شماره 43 و 44، ص 331.
2) دو عارف سالك، ص 79 و 80.
3) همچو سلمان، ص 91، به نقل از صدو بیست حدیث، ص 34.
4) سیمای فرزانگان، ص 184 و قصص العلما، ص 109.
5) عدل الهی، شهید مطهری، ص 237.
6) همچو سلمان، ص 90.
7) مجالس المواعظ، مقدمه، ص 24؛ زندگانی شیخ انصاری، ص 160.

منبع: ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره8.

تاریخ ارسال مطلب : پنج شنبه ١٥ مهر ١٣٩٥ / شماره خبر : ٣٠٩٧٩٦ / تعداد بازدید : 3827/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج