چهارشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات 


آموزه های اخلاقی

نكات اخلاقى (1)

اعمال همه ما را در هفته دوبار به محضر حضرت بقیة اللَّه علیه السلام عرضه مى دارند و حضرت با دقت، آنها را نگاه مى كند و اگر خلاف اخلاقى پیدا شد، ناراحت مى شود.

* اعمال همه ما را در هفته دوبار به محضر حضرت بقیة اللَّه علیه السلام عرضه مى دارند و حضرت با دقت، آنها را نگاه مى كند و اگر خلاف اخلاقى پیدا شد، ناراحت مى شود. مرحوم شهید مدنى در این باره مى گفت: وقتى آقا اعمال ما را مى بیند كه در آن گناه است، اشك مى ریزد. امیدواریم ما از جمله كسانى باشیم كه هر وقت امام عصرعلیه السلام پرونده اعمال ما را مى بیند، خوشحال باشد.
* درسى بخوانید كه ملكوت را ببینید! علمى را بطلبید كه به دل، نور است. طلبه اى كه لقمه حرام در معده او وارد شود و یا بفهمد مشتبه است و بگیرد و بخورد، هیچ گاه نمى تواند مقامى را حیازت كند. اینجا جایگاه كمال و علم است و راهى است كه خدا این گونه انتخاب كرده است. هر كس غیر از این را مى خواهد، بگذرد و به دنبال كارهاى دنیوى برود.
* بسیار مقتضى است مسلمین جهان اعم از روحانیین محترم و فرهنگیان كرام و طبقات اصناف و كارگران متدین، همگى به نوبه خود قدمى در راه حفظ و تبلیغ دین خویش، بردارند. هر فردى از مسلمانها آنچه را از احكام الهى فرا گرفته، واجب اكید است در موقع مقتضى به افراد غیر مطلع، ابلاغ كند و این تكلیف خطیر، به نام مسئله ارشاد جاهل نامیده مى شود.
* چه خوب است منابر گویندگان، جُنگى باشد مملو از احكام الهى و مسائل اصول دین و فروع آن و بحثهاى اخلاقى و پندهاى تنبیهى و سرگذشت انبیا و اوصیا و شواهد علمى و استدلالى و مثالهاى زنده و روشن و ترساندن مردم از عذاب الهى و تطمیع به رحمت ایزدى و بالاخره باغى پر از میوه هاى گوناگون و موزه اى مملو از اجناس پرقیمت.
* انسان عاقل، كمالات خود را مى سنجد و همانند آنكه وزن بدن خویش را مى فهمد، مقدار عقل و معلومات خود را نیز تشخیص مى دهد و از حدود خود تجاوز نمى كند... و ابدا در این مقام نیست كه خود را در میزان، بیش تر از واقعیت ثابت، ارائه دهد یا بیش تر از حد واقعى، براى خویش ارزش قائل شود. كسى كه مى خواهد متصدى منصب وعظ شده و هدایت عده اى را به عهده بگیرد، باید بهره وافى از اصول و فروع و علوم ادبیات و تفسیر و اخبار و سیره پیامبر گرامى صلى الله علیه وآله و سایر پیغمبران و ائمه معصومین علیهم السلام و عده اى دیگر از علوم مربوط را داشته باشد؛ و لازم تر از همه اینكه باید تا حدودى در اخلاقیات و كمالات نفسانى و تصفیه روح و باطن، تجربه دیده... و جمال انسانیت را از آلایش صفات زشت و ناپسند، پاكیزه و منزه نماید، آن گاه به اصلاح دیگران بپردازد.
* توصیه به رعایت اخلاص در نماز مى كنم؛ از اول تا آخر نماز بكوشید كه توجه تان به خدا باشد و هر چه كه مى توانید نماز را كامل كنید تا روح تان سیراب شود.
* اگر طلاب محترم و عالم روحانى در شبانه روز، پنجاه و یك ركعت نماز نخوانند و به هفده ركعت قناعت كنند، پس این مستحبات و نوافلى كه تا امروز در كتابها نوشته شده، براى چیست و چه كسى باید به آنها عمل كند؟!
* انسان موجود مركبى از ساعات، ایام، شهور و سنوات است. هر ساعتى كه مى گذرد یك مقدار از وجودش كم مى شود، مانند یك بطرى پر از مایع است كه قطره قطره از او كاسته مى گردد و هر قطره اى كه از او بریزد، همان اندازه از مایع كم مى شود. بنابراین اگر مى خواهید افتخار سربازى امام زمان علیه السلام را پیدا كنید و یك روزى شیخ مفید و شیخ طوسى شوید، از حالا باید بفهمید وقتتان چیست و در این زمینه سه نكته را مهم شمرده و لحاظ كنید.
اول: هدف، اینكه براى چه آمده ایم و هدف چیست؟
دوم: حركت به سوى هدف و كوشش براى رسیدن به آن.
سوم: تهیه شرایط وصول به هدف.
1. حوزه یك دانشگاه خاصى براى یك هدف مخصوص است. هدف ما از آمدن در این حوزه خلیفة اللَّه شدن است.
2. گاهى با خودت خلوت كرده و كتاب نفس خود را باز كن و دقیق تر از مطالب مشكل مكاسب و كفایه، آن را مطالعه كن. یك وقت مى بینى سرتا پا غلط است! به راحتى دروغ گفته مى شود! هر حرفى را مى زنى! هر غذایى را مى خورى و به هر خانه اى كه دعوتت كردند مى روى و...! وقتى بیدار مى شوى، مى بینى عجب نفس بدى تربیت كرده اى!
3. در وجود انسان بذر همه صفات حسنه پاشیده شده و همه فضایل در انسان هست و باید آنها را كشف كرده و در وجود خود تربیت نماید.
*... مى گویند: در این زمانه نمى شود آدم، راستگو باشد و دروغ نگوید! در صورتى كه این قبیل حرفها بیهوده است. كارى كه براى خدا باشد، زمان و مكان ندارد، زمان و مكان را شیاطین جنى و انسى یاد داده اند. احكام الهیه جنبه عقلى دارد و جنبه عقلى هم تخصیص بردار نیست، مثلا جسمى كه داراى ابعاد ثلاثه است، طول و عرض و عمق دارد، اگر بگوییم: این قدیم بوده حالا این طورى نیست، حرف غلطى است... . 1

پی نوشت:
1) افق حوزه، 19/4/87، ش 195.
منبع: ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره107.
تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ١٢ ارديبهشت ١٣٩١ / شماره خبر : ١٣٥٢٦٦ / تعداد بازدید : 1240/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج