دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > فرهنگ و اندیشه > اجتماعی 


محمود مهدی پور

عید نوروز و مدیران فرهنگی

نوروز هم مثل همۀ مناسبتها و فرصتها هر سال فرا می رسد و به زودی سپری می شود، مهمّ آن است که انسان از این فرصت الهی درست بهره برداری کند.


«اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يُحْيِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها قَدْ بَيَّنَّا لَكُمُ الْآياتِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ؛»1
نوروز هم مثل همۀ مناسبتها و فرصتها هر سال فرا می رسد و به زودی سپری می شود، مهمّ آن است که انسان از این فرصت الهی درست بهره برداری کند. اصولاً دربارۀ نوروز سه نگاه وجود دارد:
1. نگاه غافلانه و هوسبازانه؛
2. نگاه ملی گرایانه و انحرافی؛
3. نگاه اسلامی و عاقلانه.
نوروز در کشور ما و بسیاری کشورهای دیگر از جشنهای ملّی و مردمی و جلوگاه شادی و مهربانی و شور و نشاط بهاری مردم است.
بدون تردید یکی از نیازهای طبیعی انسان، تفریح و استراحت و تغییر و تحوّل فضای فیزیکی و روحی و روانی است. غم و شادی و تعطیل و تلاش هر دو در زندگی انسانها، ضرورت دارد. مهمّ آن است، که انسان شادی و نشاط عاقلانه را با شادی و نشاط غافلانه و احیاناً هوسبازیهای ظالمانه در نیامیزد و از مرزهای شادی مثبت و حلال و ارزشی پا را فراتر نگذارد.
تفریح آری، وقت کشی هرگز، استراحت آری، تنبلی هرگز، شادی آری، مردم آزاری هرگز، گردشگری آری، تخریب جامعه و طبیعت هرگز.
مدیران فرهنگی، می توانند نوروز را یک فرصت طبیعی و اجتماعی بدانند و برای بهره گیری مثبت از آن برنامه ریزی کنند. جشن نوروز، در شرایط کنونی جامعۀ ما آمیزه ای از اقدامات ارزشی، فعالیتهای تفریحی و آداب و سنن اجتماعی است. شناخت عمیق و برنامه ریزی بنیادی برای تقویت ابعاد ارزشی و هدایت آن در مسیر خردمندانه، وظیفه مدیران فرهنگی است.

از نوروز برای چه اموری استفاده کنیم؟
تأمین نیاز امت اسلامی به اتحاد و برادری، انجام صله ارحام و تقویت روابط خویشاوندی، یاد شهیدان و پیشگامان استقلال و عزّت میهن اسلامی، تقویت نشاط و امیدواری، ملاقات دوستان و تجدید طراوت و عواطف انسانی، شناسایی اخلاق و فرهنگ مردم مناطق گوناگون، انس با کوه و دشت و دریا و انتقال اهداف و آرمانهای مکتبی و علوم و فنون به سراسر جامعه، نهضت عمومی در جهت نظافت و پاکیزگی خانه و لباس و محیط زندگی، از فوائد و آثار ارزشمند عید نوروز است. مدیران فرهنگی باید این ابعاد را در برنامه ریزیها، مورد تأکید و توجّه قرار دهند. اصولاً نوروز با این نگاه یک فرصت ارزشمند فرهنگی است.
مبلغان گرامی، عالمان دین و مدیران فرهنگی جامعه، رسالت بهره گیری از فرصتها در جهت اهداف مکتبی و آرمانهای اسلامی را بر عهده دارند. فرصتها، شرایط و زمینه های مناسبی است که خداوند متعال پدید می آورد و بشریت با استفاده از آن می تواند به اهداف و آرمانهای بلند خویش دست یابد.
فرصت بهاران و آب و هوای فروردین باید در جهت فرّ و شکوه دین الهی و آئین محمّدی- صلی الله علیه وآله - مورد بهره برداری قرار گیرد و باران حیات بخش قرآن و عترت بر آفاق فکر و اندیشه و اخلاق و رفتار فرزندان امت ببارد.
پیش بینی و برنامه ریزی فرهنگی برای مهمانان نوروزی، اعلام و اطلاع رسانی نسبت به برنامه های فرهنگی مساجد هر شهر، دعوت از مهمانان فرهنگی برای همکاری و تبادل تجارب، برگزاری نمایشگاههای محصولات فرهنگی، برنامه ریزی برای توزیع و تکثیر نرم افزارهای علمی و دینی، برگزاری نماز جماعت در فضای پارکها و بوستانهای عمومی، جذاب سازی فضای نماز جمعه ها، برگزاری جلسات پاسخ گویی به سؤالات دینی، برگزاری حلقه های معرفت عمومی، معرّفی مراکز مهم علمی، پژوهشی، نرم افزارهای اسلامی، سایتهای خوب و اسلامی، برگزاری جلسات معارفه با چهره های علمی و دینی هر منطقه، برگزاری نشستهای علمی، فنی، اخلاقی و شخصیت شناسی با استفاده از استادان برجسته و مهمانان نوروزی، برگزاری نشستهای قرآنی و تلاوت و ترتیل ویژه کودکان و نوجوانان، برگزاری شبهای شعر مکتبی و اخلاقی، برگزاری جلسات مشاعره ویژۀ نوجوانان و کودکان با حضور استادان متدین فرهنگی، تهیّه محتوای مناسب برای مراسم عروسی، مراسم خواستگاری و جشن تولد و تکلیف، بخشی از کارهایی است که مدیران فرهنگی، ائمه محترم جمعه و جماعات و مبلغان گرامی می توانند انجام دهند و نوروز را با بهار نشر اندیشه اسلامی توأم سازند.

فرصت سازی و فرصت سوزی
مدیران فرهنگی و مسئولان فکرو فرهنگ جامعه، که باغبانان و زارعان بذر فضیلت و اخلاق اند، در فرصت سازی، فرصت شناسی، بهره گیری از زمان مناسب و افشاندن بذر ایمان و اخلاق و دانش و بصیرت باید نهایت توان و کوشش خویش را به کار گیرند تا نیاز فرهنگی امت را تأمین نمایند و جهان را به باغ و بوستان بزرگ محمّدی و علوی و مهدوی(عج) تبدیل کنند.
به قول حافظ:
ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی
از این باد ار مدد خواهی چراغ دل بیفروزی

به صحرا رو که از دامن غبار غم بیفشانی
به گلزار آی کز بلبل غزل گفتن بیاموزی

بهار فرصتی برای «بیداری طبیعت»، «بیداری عقل و اندیشه» و «بیداری جامعه» بزرگ اسلامی است، طبیعت از خواب زمساتی بیداری می شود، عقل و چشم خفته بشریت، برنامه‌ریزی و توان خداوندی را در حیات بخشی مجدّد به جهان می بیند و امروز «نسیم بیداری» در سراسر میهن بزرگ اسلامی می وزد و بهار بیداری اسلامی را در عالم نوید می دهد.
از کران تا به کران لشکر ظلم است ولی
از ازل تا به ابد فرصت درویشان است

بهار و نوروز فرصت تغییر و تحول در جانها و جامعه هاست. فرصت را باید غنیمت شمرد و از هر گونه افراط و تفریط و انحراف و ابتذال به سوی ایمان و عدالت و اخلاق بازگشت.
نوروز راستین روزی است که انسان گم شده در طبیعت دوباره خدای خویش را پیدا کند.
نوروز راستین روزی است که انسان گرفتار ظلم و ظلمت، خورشید عدالت مهدوی را در افق زندگی خویش زیارت کند.
نوروز راستین روزی است که پرچم امنیت، عدالت، مهرورزی و علم و اخلاق بر بام جهان به اهتزار در آید.
بود آن روز بر ما عید مطلق
که در جنبش در آید پرچم حق

عید ما روزی بود کز ظالم آثاری نباشد
در کمند و بند ظالمها گرفتاری نباشد

در پایان
پیشنهاد می شود در مراسم تحویل سال 1391 ش در مساجد و مشاهد مشرفه صلوات ویژه امام عصر (عج) تلاوت گردد و رهایی مظلومان جهان و پیروزی تمام رزمندگان اسلام و یاران بیداری اسلامی از خداوند درخواست شود. متن صلوات که از امام حسن عسکری- علیه السلام - به درخواست ابومحمّد عبدالله بن محمّد عابد در سامرا در سال 255 املا فرموده و او نوشته چنین است.
«اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى وَلِيِّكَ وَ ابْنِ أَوْلِيَائِكَ الَّذِينَ فَرَضْتَ طَاعَتَهُمْ؛2 خداوندا! بر ولیّ خودت و فرزند اولیائت که اطاعت از آنان را واجب فرمودی، درود فرست.»

پی نوشت:
1) حدید/17.
2) بحارالانوار، علامه مجلسی، ج53، ص172.
منبع: ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره151.
تاریخ ارسال مطلب : يکشنبه ٢٠ فروردين ١٣٩١ / شماره خبر : ١٣٣٩٦٥ / تعداد بازدید : 2446/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج