پنج شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > فرهنگ و اندیشه > خانه و خانواده 
ماهنامه مبلغان
نقش روش تربیتی الزام نفس در تحکیم خانواده -4
پيامبر(صلی الله علیه و آله) آمرزیده شدن را نتیجه تکریم فرزندان دانسته، می فرمایند: «فرزندان خود را تکریم کنید و آنان را نيكو تربيت كنيد تا آمرزيده شويد.»
نقش روش تربیتی الزام نفس در تحکیم خانواده -3
منابع دینی بر رفتار و گفتار کریمانه با والدین، حتی در صورت بدرفتاری آنان تأکید کرده اند. «و پروردگارت فرمان داده: جز او را نپرستيد و به پدر و مادر نيكى كنيد. هرگاه يكى از آن دو، يا هر دوى آنها نزد تو به سن پيرى رسند، كم ترين اهانتى به آنها روا مدار و آنها را از خود نران و گفتار بزرگوارانه به آنها بگو.»
نقش روش تربیتی الزام نفس در تحکیم خانواده -2
برای حفظ و بقای خانواده، مردان نیز با استفاده از روش تربیتی الزام نفس، نقش آفرین می شوند. در منابع اسلامی موارد متعددی از کاربرد این روش مشاهده می شود که به بعضی از آنها اشاره خواهد شد.
نقش روش تربیتی الزام نفس در تحکیم خانواده -1
هنگامی که فرد به منظور نیل به اهدافی والا، اعضا و جوارح خود را به رغم بی میلی، وادار به انجام رفتاری کند، روش تربیتی الزام نفس مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از این روش می تواند منجر به تأثیراتی مطلوب در باطن افراد گردد و برای تحکیم بنیان خانواده نیز کاربرد گسترده ای دارد.
ویژه نامه ازدواج امیر المؤمنین و حضرت زهرا (سلام الله علیهما)
از حضرت زهرا(س) نقل شده كه خطاب به حضرت علي علیه السلام عرض كرد: «رسول خدا صلی الله علیه وآله مرا نهي كرده كه از تو چيزي بخواهم و فرموده: از پسر عمويت چيزي درخواست مكن؛ اگر چيزي براي تو آورد كه هيچ، وگرنه از او تقاضا مكن.»
ارزشمندی شغل «خانه‌داری زنان» از منظر آموزه‌های اسلامی -4
در محیط خانواده سلیقه زن حاکم است و او باید برای سامان دادن به امور داخلی خانه احساس هنری و سلیقه خود را به کار گیرد و خانه را به دلخواه خود بیاراید و مرد حق ندارد احساس و سلیقه خود را بر او تحمیل کند. زن باید خانه را مرتب و منظم سازد و به گونه ای زیبا و دلپذیر بیاراید که شوهر به خانه خود رغبت کند.
ارزشمندی شغل «خانه‌داری زنان» از منظر آموزه‌های اسلامی -3
به طور طبیعی، یکی از ابعاد مهم خانه داری زنان، همسرداری است که شامل رسیدگی به نیازهای عاطفی و امور زناشویی و نیز صیانت از حریم ایمان و تقوای شوهر می باشد. رسالت دینی زنان و این بُعد از خانه داری آنان، زمانی آشکار می گردد که گوشه ای از اسرار و رموز ازدواج از منظر اسلام معلوم گردد.
ارزشمندی شغل «خانه‌داری زنان» از منظر آموزه‌های اسلامی -2
خانه داری زنان، نقش اجتماعی آنان محسوب می شود. منظور از نقش اجتماعی در مطالعات جامعه شناسی؛ رفتار، کردار، کار و وظیفه ای است که فرد آن را در داخل یک گروه به عهده می گیرد.
ارزشمندی شغل «خانه‌داری زنان» از منظر آموزه‌های اسلامی -1
در اهمیت خانه داری همین بس که به طور تقریبی در تمام جوامع، زنان در درجه اول مسئول خانه داری و تربیت فرزند هستند. این تصور، چنان نافذ و از زمره امور بدیهی به شمار می آید که به ندرت مورد تردید و اعتراض قرار می گیرد.
بی حجابی و حق الناس -2
تظاهر به بدحجابی، نشانه پایبند نبودن و بی مبالاتی فرد به احکام و اعتقادات اسلامی است؛ زيرا با بدحجابی، چشمهای هوس آلود را متوجه خود ساخته، پايه های ايمانی مردم را سست می کنند و جامعه را به فساد می کشانند.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>