دوشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > فرهنگ و اندیشه > خانه و خانواده 
ماهنامه مبلغان
نقش روش تربیتی تمثیل در استحکام خانواده (2) -2
فرزند صالح از آن لحاظ که عطرش همیشه پراکنده و منظرش باعث روشنی دیده می گردد، به گلی از گلهای بهشت تشبیه شده است. رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «فرزند صالح گلی از گلهای بهشت است.»
نقش روش تربیتی تمثیل در استحکام خانواده (2) -1
در شماره قبلی (مبلغان 233) به برخی مسائل پیرامون نقش تربیتی تمثیل دراستحکام خانواده اشاره شد، از جمله تمثیلاتی که آیات و روایات در رابطه با زندر خانواده مطرح کرده اند و اینک در ادامه به تمثیل مرد خانواده اشاره می گردد.
نقش روش تربیتی تمثیل در استحکام خانواده (1)
اسلام همواره بر اهمیت خانواده تأکید کرده و با استفاده از روشهای گوناگون تربیتی، زمینه استحکام هرچه بیش‏تر آن را فراهم ساخته است. در بین این روشها، روش تربیتی «تمثیل» از جایگاهی ویژه ‏ای برخوردار است که در آن به منظور تبیین روشن تر ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر، نقش هر یک از اعضای خانواده به چیزی تشبیه شده است.
بی ثباتی کانون خانواده و راهکارهای پیشگیری از آن (2)
بر اساس تحقیقات و مطالعات، امروزه یکی از علتهای طلاق زوجین، نداشتن فرزند است. مطالعات جامعه شناسی و علوم اجتماعی نشان می دهد: «طلاق در بین افراد متأهل بدونِ فرزند، بیش‏تر از متأهلین دارای فرزند است.»
الگوبرداری از الگوهای ناب(2)؛ تبیین نقش زن در خانواده -2
اهداف اصلی و کارکردهای مهم خانواده که زن محوریت آن را بر عهده دارد، بدون حضور مستمر، گرم و با نشاط زن در خانه به دست نخواهد آمد و به هر میزانی که زن اوقات خود را در خارج از منزل سپری کند، به همان میزان، مسئولیتهای خطیر او در خانواده، تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت.
الگوبرداری از الگوهای ناب(2)؛ تبیین نقش زن در خانواده -1
خانواده، جامعه ‏ای کوچک است که از یک مرد به عنوان پدر و زن به عنوان مادر و اغلب با فرزندان، تشکیل شده و بدیهی است که نقش محوری این جامعه کوچک و با عظمت را از نظر کیفیت را زن عهده ‏دار است.
بی ثباتی کانون خانواده و راهکارهای پیشگیری از آن (1) -3
خانواده به عنوان يك واحد كوچك اجتماعى نيازمند مديريت و رهبرى واحدی است؛ زيرا مديريت جمعى اى كه زن و مرد در آن مشترك باشند، بى معناست و حتماً چنین خانواده ای به هرج و مرج، عدم تفاهم و درگیری می انجامد. از اين رو، يكى از مرد يا زن بايد رئیس یا مدير و ديگرى معاون و تحت نظارت او باشد و چون در خانواده هر دو جنس حضور دارند و تفاوتهای جنسیتی در بروز اختلاف نظر میان زن و شوهر بسیار مؤثر است و انتظار حل همه اختلافات از طریق گفتگوی برابر، انتظار غیر واقع بینانه ای است.
بی ثباتی کانون خانواده و راهکارهای پیشگیری از آن (1) -2
می توان با قاطعیت ادعا کرد که ریشه بسیاری از طلاقهای صورت گرفته در کشور ما به دو حوزه «شیوه انتخاب همسر و معیارهای آن» و «سبک همسرداریدر زندگی مشترک» بر می گردد.
بی ثباتی کانون خانواده و راهکارهای پیشگیری از آن (1) -1
استمرار حیات یک جامعه به هویت فرهنگی آن بستگی دارد و تاریخ نشان داده است که نهاد خانواده در ماندگاری این اصالت و حفظ هویت فرهنگی جامعه، نقشی بنیادین داشته است. خانواده در ایران نیز هم مولِّد فرهنگ است و هم مُقوِّم و منتقل کننده آن. در قیاس با دیگر نهادهای فرهنگی، نقش خانواده در این فرایند به مراتب پررنگ تر و اثربخش تر است. بخش زیادی از هویت، شخصیت، اعتقادات، ترجیحات و الگوهای رفتاری جامعه ایران ریشه در نظامات اخلاقی و باورهای فرهنگی خانواده دارد که بزرگ ترین و مهم ترین مسئولیت را برای ایفای آن عهده دار بوده است.
نقش روش تربیتی الزام نفس در تحکیم خانواده -4
پيامبر(صلی الله علیه و آله) آمرزیده شدن را نتیجه تکریم فرزندان دانسته، می فرمایند: «فرزندان خود را تکریم کنید و آنان را نيكو تربيت كنيد تا آمرزيده شويد.»

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>