شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


امام خمینی (ره)؛

پدری به نام روح الله

بعد از رحلت امام خمینی(ره) همچنان شاخص های سبک زندگی او از جمله انقلابی زیستن و استبکار ستیزی به قوت خود در جامعه اسلامی زنده بوده و پیروان مکتب خمینی(ره) ادامه دهنده راه این رهبر فقید هستند.

پدر را از دلسوزی‌ها و پشتیبانی‌هایش می‌شناسند و امام روح الله، هنوز هم برای ما یک پدر است. هر روز دست تفقد و مهربانی امام را حس می‌کنیم که چگونه دلسوزانه و شجاعانه امتش را از زیر بار زور، قلدرهای جهانی نجات داد و با کاشتن نهال اعتماد و امید به خدا مواظبتمان نمود تا شاهد باشد که امروز درختی تنومند و پر ثمر شده‌ایم. پدری امام خمینی در حق یک امت زخمی از جور ظالمان، مصادیقی گونه‌گون دارد که در این جا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

قوی؛ مثل پدر
هر پدری آرزوی توانمندی و افتخار فرزندش را دارد و امام خمینی -که رضوان خدا بر او باد – پدر ایران اسلامی بود؛ پدری قوی که سخت‌ترین و ناباورانه‌ترین کارها را برای مردمش انجام داد و اکنون فرزندان او در مسیر قوی شدن هستند. مؤلفه‌های قدرت یک ملت چه چیزهایی هستند و خمینی کبیر چگونه ایران اسلامی را به سوی قله افتخار رهنمون شد؟ یادآوری تلاش دلسوزانه بنیان‌گذار انقلاب اسلامی در این راه، عشق و دلدادگی‌مان برای روح الله کبیر را مضاعف خواهد کرد.

ایمان و توکل به خدا
روزی که امام خمینی - که او را فراموش نخواهیم کرد – بر ما نهیب زد که برخیزیم و به تکاپو بیفتیم، چیزی جز «برای خدا بودن» را یادمان نداد. کتاب خدا را یادمان آورد که می‌فرماید: «قُلْ إِنَّما أَعِظُكُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنى‏ وَ فُرادى‏؛ [1] بگو: «من فقط به شما يك اندرز مى‏‌دهم كه: دو دو و به تنهايى براى خدا به پا خيزيد.» می‌گفت: قيام للَّه است كه موسى كليم(علیه السلام) را با يك عصا بر فرعونيان چيره كرد و تمام تخت و تاج آنها را به باد فنا داد و نيز او را به ميقات محبوب رساند... قيام براى خداست كه خاتم النبيين(صلى اللَّه عليه و آله) را يك تنه بر تمام عادات و عقايد جاهليت غلبه داد و بت‌ها را از خانه خدا برانداخت و به جاى آن توحيد و تقوا را گذاشت و نيز آن ذات مقدس را به مقام‏ قابَ قَوْسَيْنِ أَوْ أَدْنى‏ [2] رساند. [3]چه سخنان دلنشینی! گویا کسی آمده بود تا زنگ خدایی شدن را این بار در قامت قیام بنوازد و مدرسه جهاد را از نو افتتاح کند.

اکسیری به نام جرأت
کم نبودند افرادی که دلهره قیام و ایستادگی در برابر طاغوت، آنها را در لاک رخوت فرو برده بود. در چنین شرایطی «امام روح الله» همانند یک پدر دلیر، جرأت طوفانمان داد. ناگهان بانگ برآورد که: آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. [4] همه منتظر بودند ولی آمریکا هیچ غلطی - هنوز هم که هنوز است - نکرده است.

وحدت؛ کلید طلایی پیروزی
امام خمینی پدری بود که هنرش ایجاد و هدایت وحدت و همدلی در بین همه امت ایران اسلامی بود. اصلاً ارثیه ما از پدر انقلاب، اتحاد و همدلی برای پیروزی بر همه مشکلات است. پدر می‌گفت: ما براى دفاع از اسلام و ممالك اسلامى و استقلال ممالك اسلامى در هر حال مهيا هستيم. برنامه ما برنامه اسلام است، وحدت‏ كلمه‏ مسلمين است، اتحاد ممالك اسلامى است، برادرى با جميع فرق مسلمين است در تمام نقاط عالم، هم پيمانى با تمام دوَل اسلامى است در سراسر جهان؛ مقابل صهيونيست و اسرائيل، مقابل دوَل استعمارطلب، مقابل كسانى كه ذخاير اين ملت فقير را به رايگان مى‌‏برند و ملت بدبخت در آتش فقر و بيكارى و بينوايى مى‌‏سوزد. در حضور چهره‏‌هاى رنگ پريده از گرسنگى و بينوايى دائماً دولت‌ها دم از ترقى و پيشرفت‌هاى اقتصادى مى‏‌زنند. اين حقايق تلخ ما را به تنگ آورده، علماى اسلام را رنج مى‌‏دهد. [5] امام خامنه‌ای، خمینی دیگری است که راه قوی شدن را به ما نشان داده و می‌فرمایند: «عناصر قدرت ما چیست؟ استقرار و ثبات سیاسی است، امنیّت اجتماعی است، وحدت ملّی است، پایبندی به اصول و مبانی انقلاب است، حرکت پیشرفتِ رو به‌ توسعه‌ی علمی است، توسعه و تعمیق فرهنگ انقلابی و اسلامی است؛ این‌ها عناصر قدرت ما است.» [6]

پدری که فقیه بود
درست است که اسلام، موجب انقلاب در کشور ایران شد؛ اما آنچه این اسلام را به میدان آورد فقاهت اعلای امام خمینی(رضوان الله علیه) بود که با تدوین و تبیین نظریات ناب فقهی، عرصه جدیدی از فقه حکومتی، سیاسی و انقلابی را پیش‌روی امت اسلامی قرار داد تا نه تنها ملت مسلمان ایران راه انقلاب و حکومت اسلامی را طبق آن بپیماید بلکه نقشه راهی برای همه امت اسلامی باشد. شاید در هیچ زمانی فقه اسلامی به اندازه عصر حاضر در خدمت مردم قرار نگرفته است و این همه، مرهون فقاهت امام راحل و بزرگوار ماست. امام عزیز ما، با قدرت فقهی خود، دین را به عرصه حاکمیت آورده و فصلی نو از تاریخ بشریت را با نظریاتی همچون «نظریه ولایت فقیه» آغاز کرد. امام کاظم علیه السلام در بیان اهمیت فقاهت دینی می‌فرمایند: «لِأَنَّ الْمُؤْمِنِينَ الْفُقَهَاءَ حُصُونُ الْإِسْلَامِ كَحِصْنِ سُورِ الْمَدِينَةِ لَهَا؛ [7] مؤمنان فقيه دژهاى اسلامند، همچون دژهاى شهر.» تا قبل از امام خمینی، فقهاء در محدوده خاصی از احکام اسلامی به دفاع از دین می‌پرداختند و علتش این بود که قدرت مانور بیشتری نداشتند اما کار فوق العاده امام خمینی این بود که همچنان که دین اسلام در همه ابعاد فردی و اجتماعی انسان دارای احکام و نقشه راه است، با ارائه نظریه ولایت فقیه در همه شئون دینی دفاع از دین اسلام را گسترش و تعمیق داد. امروزه شاهد هستیم که دفاع از اسلام از جنبه حداقلی و انفعالی پیش از این، به شکل فعال و انقلابی و تهاجمی، وارد تقابل با دنیای کفر شده است. همه این‌ها به برکت انقلاب اسلامی است که شالوده آن بر مبانی فقهی امام خمینی بنا شده است.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. سوره سبأ، آیه 46.
[2]. اشاره به آیه 9 سوره نجم.
[3]. صحيفه امام، ج‏1، ص 21.
[4]. صحيفه امام، ج‏10، ص 516.
[5]. صحيفه امام، ج‏1،ص 336.
[6]. بیانات در همایش ده‌ها هزار نفری «خدمت بسیجیان» در ورزشگاه آزادی؛ ۱۳۹۷/۰۷/۱۲.
[7]. ‏محمد بن یعقوب کلینی، الکافي (اسلامیه) (دار الکتب الإسلامیة: تهران، ۱۳۶۳)، ج 1, 38, حدیث 3.

منبع: سایت اندیشه برتر

تاریخ ارسال مطلب : شنبه ١٥ خرداد ١٤٠٠ / شماره خبر : ٤١٧٩٧٨ / تعداد بازدید : 984/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج