پنج شنبه ١٦ ارديبهشت ١٤٠٠
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


ماه مبارک رمضان و بلای ویروس «کرونا» -1

وضعیت ایران در کرونا

قبل از ورود به بحث فرهنگی، شناخت وضعیت ایران اسلامی از ابعاد مختلف لازم است؛ در این نوشته نگاهی گذرا به موضوع بحران کرونا در کشورمان داشته و از آن عبور می‏ کنیم.

ماه مبارک رمضان و بلای ویروس «کرونا»

محمدحسن نبوی

ماه مبارک رمضان امسال در حال گذر از یک بحران بزرگ جهانی و ملی برگزار می‏گردد؛ ویروس «کرونا» تمام کره زمین را تحت تأثیر قرار داده و عده زیادی از مبتلایان را از پا در آورده است! بحرانی که علاوه بر فاجعه انسانی و مرگ ده‏ها هزار نفر، در ابعاد مختلف علمی، پزشکی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی امواجی ایجاد کرده و به طور قطع در پی آن امواج فراون دیگری هم ایجاد خواهد کرد.

آنچه بیش از همه به روحانیت مربوط می‏شود، ابعاد فرهنگی به‏ویژه بُعد فرهنگ دینی آن است؛ بُعد فرهنگی کرونا از جهتی دارای اهمیت بسیار است و از جهت دیگر سایر بخشهای بحران را تحت تأثیر خود قرار داده است؛ از این‏رو بایسته است همه دغدغه ‏مندان دین به‏ویژه روحانیون و مبلّغان، به بررسی ابعاد این رویداد مهم پرداخته و دلسوزانه برای انجام وظیفه آماده باشند.

وضعیت ایران در کرونا

قبل از ورود به بحث فرهنگی، شناخت وضعیت ایران اسلامی از ابعاد مختلف لازم است؛ در این نوشته نگاهی گذرا به موضوع بحران کرونا در کشورمان داشته و از آن عبور می‏ کنیم.

الف. مشکلات

مشکلاتی که در پی بروز ویروس کرونا در کشور ایران به‏وجود آمد، عبارتند از:

1. تبلیغات معاندان

از آنجا که ویروس کرونا وحشت فراوانی در سطح بین‏الملل ایجاد کرده، موجب شده تا در همه کشورها توانمندی مدیران در برخورد با این پدیده مورد تحلیل قرار گیرد. در این گیرودار، رقبای سیاسی به میدان آمده و گروه‏های مقابل را ناتوان معرفی می‏کنند. در کشور ما این مشکل خود را دو جبهه نشان داد است:

جبهه اول: تبلیغات گسترده‏ای است که دشمنان بین‏المللی ما با مدیریت آمریکا و همراهی کشورهای غربی و رژیمهای وابسته عربی در همه رویدادها انجام می‏دهند؛ با شروع کرونا هجمه وسیعی علیه نظام جمهوری اسلامی شروع و بر طبل عدم کارآمدی مدیران و مسئولین نظام کوبیدند.

بعید است در کل جهان کشوری مانند ایران وجود داشته باشد که تا این اندازه ابزارهای رسانه‏ای (ماهواره‏ها و فضای مجازی) علیه او تبلیغ کنند.

جبهه دوم: در درون کشور عین همین فعالیت توسط عده‏ای دنبال و برخی قلم به‏دستان با مقداری تغییر در تعابیر و در مواردی همان تعابیر را به‏کار می‏برند.

2. عدم خود باوری

آن‏قدر غرب خود را دارای قدرت علمی فوق‏العاده برای دیگر کشورها نشان داده که گاهی نیروهای انقلابی هم باور عمیق نسبت به توانمندی‏های داخلی ندارند. در ابتدای معرکه ویروس کرونا در ایران که بعد از چین اتفاق افتاد، عده‏ای به دنبال آن بودند که شاید آمریکا و غرب با رفع تحریم تا حدی به مدد ما بیایند و به ما کمک کنند؛ این عدم خودباوری از مشکلات بنیادین برخی آحاد جامعه و مدیران ماست.

ب. توانمندی‏ها

نقاط قوت ایران در موضوعاتی مانند «کرونا ویروس» بسیار زیاد است که نمونه‏هایی را مطرح می‏کنیم:

1. تجارب بحران

آن‏قدر دشمنان ما در چهل سال بعد از انقلاب برای ما بحران و چالش نظامی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایجاد کرده‏اند که مردم و مدیران ایران بسیار آبدیده شده و به راحتی می‏توانند ظرفیتهای نظامی و اجتماعی را بسیج کرده و مشکلاتی از این دست را مدیریت کنند.

2. سرمایه اجتماعی

امروزه از سرمایه اجتماعی فراوان سخن گفته می‏شود و مقصود از سرمایه اجتماعی، «پشتوانه مردمی نظام» می‏باشد؛ در ایران تقابل مردم با رویدادهایی مانند جنگ هشت ساله، مقابله با داعش، دفاع از حرم، آشوبهای خیابانی، سیل، زلزله و بیماری کرونا، سرمایه اجتماعی نظام اسلامی را بر همه جهانیان روشن ساخت است؛ سرمایه عظیم اجتماعی ایران نه فقط در حد رأی دادن پای صندوق آراء، بلکه در دفاع عملی از اسلام، نظام و رهبری عظیم‏الشأن می‏باشد؛ آن‏هم دفاعی در همه ابعاد اعم از جان و مال که مردم در این راه به راحتی از داشته‏های خود می‏گذرد.

نمادهای سرمایه اجتماعی

در اینجا مناسب مواردی از نمادهای اجتماعی را بیان تا یاد نعمتهای الهی شده باشد:

üبسیج با ظرفیتهای متنوع بسیار بزرگی که در اختیار دارد؛

üمساجد و نیروهای مؤمن مسجدی که در همه عرصه‏ها توانمندی و ایثار خود را نشان داده‏اند؛

üطلاب جهادی و از خود گذشته‏ای که در جهان بی‏نظیر یا کم نظیرند؛

üسپاه و توانمندی‏هائی که در اختیار داشته و در بحرانهای مختلف صادقانه با تمام وجود به میدان می‏آید؛

üارتش ولایت‏مدار که با تمام توان در خدمت نظام و رهبری عمل می‏کند؛

üخیّرین فراوانی که در مشکلات مختلف با مال و جان خود به کمک می‏آیند؛

üمدیران دلسوزی که در بحرانها، سیستمها و مجموعه‏های خود را پای کار می‏آورند.

3. رهبری

از مهم‏ترین توانمندی‏های کشور ایران، وجود رهبری بزرگی است که با قدرت معنوی، علمی و هوشیاری فوق‏العاده در بحرانها، کشور را به مدد الهی مدیریت می‏کند؛ امروزه این مطلب مورد اذعان بسیاری از بزرگان، سیاستمداران و اندیشمندان جهان است.

ایشان در موضوع «ویروس کرونا» بر اساس مبانی فقهی شیعه فرمودند بر اساس نظر کارشناسان عمل کنید؛ این دستور بزرگ نه تنها در ایران دارای تأثیر فوق العاده‏ای بود، بلکه به احتمال زیاد در تصمیم‏گیری مسئولان کشورهای عراق، لبنان، مصر و حتی واتیکان و مرکزیتهای دینی جهان، دارای تأثیر بود.

درباره این دستور و مبانی آن باید از دیدگاه علمی - فقهی فراوان بحث شود، اما اگر این دستور صادر نمی‏شد، هرگونه گسترش ویروس در ایران و جهان به نام دین‏داران ثبت می‏شد و موجب نفرت عمومی می‏گشت؛ از جهت اخروی هم اگر یک نفر بر اساس عدم رعایت مؤمنین مبتلی و از دنیا می‏رفت، آیا در قیامت کسی می‏توانست پاسخ‏گو باشد.

4. قدرت علمی

امروزه دانشمندان ایران در زمینه‏های مختلف و دانشهای روز جهان مانند نانو، سلولهای بنیادی، انرژی هسته‏ای و... پیشرفتهای بزرگی داشته‏اند؛ از جمله این دانشها، دانش پزشکی است که در این بلای کرونا برای بسیاری روشن شد که ایران اگر از کشورهای پیشرفته جهان جلوتر نباشد که هست، حداقل ضعیف‏تر از آنها نیست.

کرونا توانست به درستی بخشی از ناتوانی‏ها، کاستی‏ها و ضعفهای کشورهای مدعی را نشان دهد. در شرائط فعلی به راحتی همگان دریافتند که ایران هم به لحاظ دانش و هم از جهت تجهیزات پزشکی و توان استفاده از تکنولوژی‏های روز از سرآمدهای کشورهای جهان است.

5. رعایت اخلاق

ما در بحرانها از مکتب خود آموخته‏ایم که در سخت‏ترین شرائط، اخلاق دینی را رعایت کنیم؛ سردار عزیزمان شهید حاج قاسم سلیمانی بزرگ در متن سخت‏ترین جنگها، نیروهای خود را به رعایت احکام دینی سفارش می‏کرد و همواره اخلاقیات پاکِ دینی را مد نظر داشت.

اما در پی شیوع ویروس کرونا در بسیاری از نقاط جهان، کشورهای مدعی تمدن و حقوق بشر، کرواتها را دور انداخته، لباسهای دیپلماتیک و اتوکشیده را از تن در آورده، به مدل دزدان دریائی که رویه گذشتگان آنان در برخورد با ملتهای مختلف دنیا از جمله سرخپوستان بومی آمریکا بوده، به ماسک‏دزدی از دیگر کشورها رو آورده‏اند.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 251.

تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ٧ ارديبهشت ١٤٠٠ / شماره خبر : ٤١٧٣٩٥ / تعداد بازدید : 36/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج