چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام) الگوی ادای حق ولایت -4

ادای حق نصرت ولیّ خدا

در باب این موضوع که حضرت زهرا(علیها السلام) حق نصرت ولیّ خدا را ادا کردند و در این باب الگو هستند، ضمن بیان چند نکته، یادآوری و تأکید می کنیم که حضرت(علیها السلام) در اوج و قله این یاوری قرار داشتند.

د) ادای حق نصرت ولیّ خدا

قبل از ورود به بحث «حق نصرت ولیّ خدا» یادآوری این نکته به  ویژه برای مبلّغان بسیار مهم است که استنصار و طلب یاری خداوند و معصومین(علیهم السلام) از ما، میدان آزمایش و از طرفی توفیقی برای ماست.

امیرالمؤمنین(علیه السلام) می فرمایند: «فَقَدْ قَالَ اَللَّه سُبْحَانَه:]إِنْ تَنْصُرُوا اَللَّه یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ[[1]وَ قَالَ تَعَالَى:]مَنْ ذَا اَلَّذِی یُقْرِضُ اَللَّه قَرْضاً حَسَناً فَیُضاعِفَه لَه وَ لَه أَجْرٌ کَرِیمٌ[فَلَمْ یَسْتَنْصِرْکُمْ مِنْ ذُلٍّ وَ لَمْ یَسْتَقْرِضْکُمْ مِنْ قُلٍّ اِسْتَنْصَرَکُمْ وَ لَه جُنُودُ اَلسَّمَاوَاتِ وَ اَلْأَرْضِ وَ هوَ اَلْعَزِیزُ اَلْحَکِیمُ وَ اِسْتَقْرَضَکُمْ وَ لَه خَزَائِنُ اَلسَّمَاوَاتِ وَ اَلْأَرْضِ وَ هوَ اَلْغَنِیُّ اَلْحَمِیدُ؛[2] خداى سبحان فرمود: اگر خدا را یارى کنید، شما را پیروز مىگرداند و قدمهاى شما را استوار مىدارد. و فرمود: کیست که به خدا قرض نیکو دهد تا خداوند چند برابر عطایش فرماید و براى او پاداش بىعیب و نقصى قرار دهد؟ درخواست یارى خدا از شما به جهت ناتوانى او نبوده، قرض گرفتن او از شما براى کمبود نیست. خدا در حالى از شما یارى خواسته که لشکرهاى آسمان و زمین در اختیار اوست و خدا نیرومند و حکیم میباشد؛ و در حالى طلب وام از شما دارد که گنجهاى آسمان و زمین به او تعلّق دارند و خدا بى نیاز و ستایش شده است.»

سپس در ادامه میفرماید: «وَ إِنَّمَا أَرَادَ أَنْ یَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً فَبَادِرُوا بِأَعْمَالِکُمْ تَکُونُوا مَعَ جِیرَانِ اَللَّه فِی دَارِه رَافَقَ بِهمْ رُسُلَه وَ أَزَارَهمْ مَلاَئِکَتَه وَ أَکْرَمَ أَسْمَاعَهمْ أَنْ تَسْمَعَ حَسِیسَ نَارٍ أَبَداً وَ صَانَ أَجْسَادَهمْ أَنْ تَلْقَى لُغُوباً وَ نَصَباً ذلِکَ فَضْلُ اَللَّه یُؤْتِیه مَنْ یَشاءُ وَ اَللَّه ذُو اَلْفَضْلِ اَلْعَظِیمِ أَقُولُ مَا تَسْمَعُونَ وَ اَللَّه اَلْمُسْتَعانُ عَلَى نَفْسِی وَ أَنْفُسِکُمْ وَ هوَ حَسْبُنَا وَ نِعْمَ اَلْوَکِیلُ؛[3] بلکه خداوند خواسته است شما را بیازماید که کدام یک از شما نیکوکارترید، پس به اعمال نیکو مبادرت کنید تا با همسایگان خدا در سراى او باشید که هم نشینان آنها پیامبران و زیارت کنندگانشان فرشتگانند، و چنان گرامى داشته مىشوند که حتی صداى آهسته آتش را نشنوند و بر بدنهایشان هیچ گونه رنج و ناراحتى نرسد. این بخشش خداست و به هر کسی بخواهد، مىدهد و خدا صاحب بخشش بزرگ است. من آنچه را مىشنوید، مىگویم و خداوند را به یارى خود و شما مىخوانم که او کفایت کننده و بهترین وکیل است.»

گاهی یک مبلّغ بعد از یک دوره تبلیغ در مناطق محروم و با شرایط بسیار سخت، ممکن است دچار توهم شده، از خداوند متعال طلبکار باشد و شیطان در نفس او ایجاد توقع کند و درخواست جبران زحمات را داشته باشد؛ بلکه بالاتر، بر خداوند منّت بگذارد که اگر تبلیغ من نبود، دین تو یاری نمیشد و احکام اسلام معطل میماند، در حالی که بر اساس فرموده امام علی(علیه السلام) خدا در حالى از شما یارى خواسته که لشکرهاى آسمان و زمین در اختیار اوست و بسیار نیرومند و حکیم است.

این دنیا میدان آزمایش است. باید مراقب این توهم و دسیسه شیطان باشیم تا اگر در جایی حرکتی کردیم، این توهم در ما ایجاد نشود که منّتی در تبلیغ دین بر خدا داشته، احساس کنیم باید از ما تشکر شود و خداوند تمام گرهکارهای ما را بگشاید.

اما در باب این موضوع که حضرت زهرا(علیها السلام) حق نصرت ولیّ خدا را ادا کردند و در این باب الگو هستند، ضمن بیان چند نکته، یادآوری و تأکید می کنیم که حضرت(علیها السلام) در اوج و قله این یاوری قرار داشتند:

الف) یاری خدا، یاری حجت خداست و یاری رساندن به خدا و حجت خدا شامل یاری: قلبی، زبانی و عملی است.

امام صادق(علیه السلام) در مجلسی به هنگام ورود «هشام بن حکم»، محلی را برای نشستن او آماده کردند و خطاب به او که هنوز نوجوان بود، فرمودند: «هذَا نَاصِرُنَا بِقَلْبِه وَ لِسَانِه وَ یَدِه؛[4]این [هشام بن حکم] با قلب و زبان و دستش یاری دهنده ماست.»؛

ب) دوری از گناه، یاری دین خدا و نصرت ولیّ خداست.

امام صادق(علیه السلام)میفرمایند: «أَمَا وَ اللَّه إِنَّكُمْ لَعَلَى دِين اللَّه وَ دِينِ مَلَائِكَتِه فَأَعِينُونَا عَلَى ذَلِكَ بِوَرَعٍ وَ اجْتِهادٍ أَمَا وَ اللَّه مَا يَقْبَلُ اللَّه إِلَّا مِنْكُمْ فَاتَّقُوا اللَّه وَ كُفُّوا أَلْسِنَتَكُمْ وَ صَلُّوا فِي مَسَاجِدِكُمْ وَ عُودُوا مَرْضَاكُمْ فَإِذَا تَمَيَّزَ النَّاسُ فَتَمَيَّزُوا رَحِمَ اللَّه امْرَأً أَحْيَا أَمْرَنَا فَقِيلَ وَ مَا إِحْيَاءُ أَمْرِكُمْ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّه فَقَالَ تَذْكُرُونَه عِنْدَ اهل الْعِلْمِ وَ الدِّينِ وَ اللُّب؛[5]به خدا قسم! شما بر دین خدا و ملائکه او هستید، پس ما را  (بر دینتان) با دوری از حرام و تلاش یاری کنید. به خدا قسم! اعمال  (به خاطر قبول ولایت ما)، جز از شما پذیرفته نمیشود، پس خودنگهدار باشید و زبانتان را حفظ کنید، در مساجد حاضر شوید و بیماران همدیگر را عیادت کنید! وقتی مردم تمایز دارند، شما نیز تمایز داشته باشید. خدا رحمت کند کسی را که امر ما را زنده کند! عرض شد: احیای امر شما چیست؟ فرمودند: اینکه  (امامت و معارف ما را) نزد صاحبان علم و دین و عقل یاد کنید.»؛

ج) معیّت با ولیّ خدا در سرای باقی، نتیجه یاری ولیّ خداوند در این دنیاست.

امام مجتبی(علیه السلام) میفرمایند: «مَنْ أَحَبَّنَا بِقَلْبِه وَ نَصَرَنَا بِيَدِه وَ لِسَانِه فَهوَ مَعَنَا فِي الْغُرْفَةِ الَّتِي نَحْنُ فِيها وَ مَنْ أَحَبَّنَا بِقَلْبِه وَ نَصَرَنَا بِلِسَانِه فَهوَ دُونَ ذَلِكَ بِدَرَجَةٍ وَ مَنْ أَحَبَّنَا بِقَلْبِه وَ كَفَّ بِيَدِه وَ لِسَانِه  فَهوَ فِي الْجَنَّةِ؛[6]هر کسی محبت ما را در دل داشته باشد و با دست و زبانش ما را یاری کند، در غرفه های بهشتی با ما خواهد بود و هر که ما را در دل دوست داشته و با زبانش یاری کند، در بهشت یک درجه پایین تر از مقام ما جای دارد و هر کسی ما را در دل دوست داشته و با دست و زبانش به ما ظلم نکند، جایگاه او در بهشت خواهد بود.»

د) چنانچه کسی توانایی نصرت عملی نداشت، نصرت زبانی از او سلب نمیگردد.

از امام صادق(علیه السلام) پرسیدند: «يَا اِبْنَ رَسُولِ اَللَّه! إِنِّي عَاجِزٌ بِبَدَنِي عَنْ نُصْرَتِكُمْ، وَ لَسْتُ أَمْلِكُ إِلاَّ اَلْبَرَاءَةَ مِنْ أَعْدَائِكُمْ، وَ اَللَّعْنَ عَلَيْهمْ، فَكَيْفَ حَالِي؟ فَقَالَ لَهاَلصَّادِقُ(علیه السلام): حَدَّثَنِي أَبِي، عَنْأَبِيه، عَنْجَدِّه(علیهم السلام)، عَنْ رَسُولِ اَللَّه(صلی الله علیه و آله)أَنَّه قَالَ: مَنْ ضَعُفَ عَنْ نُصْرَتِنَا أَهلَ اَلْبَيْتِ، فَلَعَنَ فِي خَلَوَاتِه أَعْدَاءَنَا، بَلَّغَ اَللَّه صَوْتَه جَمِيعَ اَلْأَمْلاَكِ مِنَ اَلثَّرَى إِلَى اَلْعَرْشِ؛[7] ای فرزند رسول خدا! من از نظر بدنی عاجزم که شما را یاری نمایم و هیچ کاری نمیتوانم در یاری شما انجام دهم، مگر اینکه از دشمنان شما برائت و بیزاری جویم و بر آنها لعنت بفرستم، پس حالم چگونه است؟ امام فرمودند: حدیث کرد مرا پدرم از پدرش، از جدّش رسول خدا(صلی الله علیه و آله) که فرمود: هر که ضعیف باشد از یاریرسانی به ما اهلبیت، پس لعنت فرستد در خلوتگاههای خود بر دشمنان ما که خداوند صدای او را از تمامی سرزمینها به عرش خود میرساند.»

هـ) آیه ]إِنْ تَنْصُرُوا اَللَّه یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ[[8]به صورت کلی فرموده: اگر خدا را یاری دهید؛ اما دقیقاً چه امری از امور خدا را باید یاری داد؟ مشخص نکرده است؛ ولی با توجه به فرهنگ عمومی قرآن، می توان دریافت که هر امری که مربوط به خدا می شوند، از قبیل: دین خدا، راه خدا، ارزشهای خدا، احکام خدا، خانه خدا و... در زمره این امور میباشند؛

و) خیلی از اوقات، آغاز گرفتاری و بدبختیِ یک جامعه نه به دلیل وجود تعداد زیادی «خائن» یا «جاهل»؛ بلکه به دلیل «عدم نصرت حق» است.

مثلاً بعد از رحلت پیامبر(صلی الله علیه و آله) لازم نبود مردم مدینه خیلی از خودگذشتگی نشان دهند؛ بلکه یک اقدام ساده مردم؛ یعنی «نصرت ولیّ خدا» می توانست نگذارد آن مظلومیت بر بیت وحی تحمیل شود و مسیر تاریخ منحرف گردد. گاهی بدبختی یا سعادت مردم در حیات فردی و اجتماعی آنها نیز از خودگذشتگی و مجاهدتِ سنگین نمی طلبد؛ بلکه وابسته به یک سری اقدامات ساده است. مثلاً انتخاب کاندیدای «اصلح» برای مدیریت قوه مجریه، نمایندگی مجلس و... از همان اموری است که تجربه تلخ و شیرین آن به کام آحاد مردم نشسته است.

ز) امروز تک تک ما با حفظ انقلاب اسلامی و حضور در صحنه های مختلف که موجب تقویت نظام مقدس جمهوری اسلامی می شود، می توانیم دین خدا را یاری می کنیم؛ همان گونه که حضرت زهرا(علیها السلام) در راستای نظام نوپای اسلام تمام تلاش خویش را نمودند و در همین راه به شهادت رسیدند.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. محمد(صلی الله علیه و آله) / 7.

[2]. نهج البلاغه، خطبه 183.

[3]. همان.

[4]. الکافی، محمد بن یعقوب کلینی، دارالحدیث، قم، چاپ اول، 1429ق، ج‏‏1، ص‏418.

[5]. دعائم الإسلام، نعمان بن محمد بن حیون مغربى، ‏مصحح: آصف‏ فیضى، مؤسسه آل البیت(علیهم السلام)، ‏قم، ‏1385ق، ج‏1، ص‏63.

[6]. بحار الانوار، ج‏27، ص‏101، ح 64.

[7]. همان، ج‏27، ص‏223.

[8]. محمد(صلی الله علیه و آله) / 7.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 247..

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه ١٠ دی ١٣٩٩ / شماره خبر : ٤١٦٣٦٣ / تعداد بازدید : 92/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج