چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام) الگوی ادای حق ولایت -3

ادای حق تسلیم و اطاعت از ولیّ خدا

حضرت زهرا(علیها السلام) از جمله کسانی بودند که به این مقام رسیده، آن چنان از مقدّرات الهی راضی بودند که نه تنها لب به شکایت نگشودند؛ بلکه چنان در اوج مقام تسلیم و رضا قرار داشتند که خداوند رضایت ایشان را رضایت خود قرار داده است.

ج) ادای حق تسلیم و اطاعت از ولیّ خدا

قرآن کریم اطاعت از اهلبیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) را در طول اطاعت از خدا و پیامبر(صلی الله علیه و آله) برشمرده، فرموده است: ]یَا أَیُّها الَّذِینَ آمَنُواْ أَطِیعُواْ الله وَأَطِیعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِی الأَمْرِ مِنکُمْ[[1]؛ «ای کسانی که ایمان آوردهاید! خدا را اطاعت کنید و پیامبر(صلی الله علیه و آله) و اولیای امر خود را [نیز] اطاعت نمایید.» قرآن کریم نخست به مؤمنان دستور می دهد که از خداوند و رسولش اطاعت کنند.

در زیارتنامه امام رضا(علیه السلام) اقرار می کنیم: «وَ قَدْ عَلِمْتُ أَنَّ قِوَامَ دِينِي التَّسْلِيمُ لِأَمْرِكَ وَ الِاتِّبَاعُ لِسُنَّةِ نَبِيِّك ؛[2] به یقین دانستم كه پایه و اساس دین من، تسلیم بودن به فرمان تو و پیروى از راه و رسم پیامبرت است.»

در همین باب امیرالمؤمنین(علیه السلام) میفرمایند: «لَنَا عَلَى النَّاسِ حَقُّ الطَّاعَةِ وَ الْوَلَايَةِ وَ لَهمْ مِنَ اللَّه حُسْنُ الْجَزَاءِ؛[3] برای ما بر عهدهمردم حق اطاعت و ولایت است و برای آنها بر عهدهخداوند پاداش نیکو.»

حق تسلیم و اطاعت از ولیّ خدا، چیزی جز حق تسلیم و اطاعت خداوند متعال نیست و کسی می تواند این حق را ادا کند که دارای مقام «رضا» بوده، اهلشِکوه و بیصبری نباشد.

عدم شکایت و راضی بودن از تقدیر و مقدراتی که خداوند رقم زده، بسیار مهم است. کمتر کسی توفیق رسیدن به این مقام را دارد؛ چراکه موانع و مشکلات بسیاری بر سر این راه قرار دارد که انسان باید از آنها به خوبی عبور کند.

حضرت زهرا(علیها السلام) از جمله کسانی بودند که به این مقام رسیده، آن چنان از مقدّرات الهی راضی بودند که نه تنها لب به شکایت نگشودند؛ بلکه چنان در اوج مقام تسلیم و رضا قرار داشتند که خداوند رضایت ایشان را رضایت خود قرار داده است.

شیخ صدوق(ره) در مجلس 61 کتاب امالی، می نویسد: عَنْ عَلِيِّ بْنِ عُمَرَ بْنِ عَلِيٍّ عَنِ اَلصَّادِقِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِيه عَنْ عَلِيِّ بْنِ اَلْحُسَيْنِ عَنِ اَلْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ(علیهم السلام) عَنْ رَسُولِ اَللَّه(صلی الله علیه و آله)أَنَّه قَالَ:« يَا فَاطِمَةُ إِنَّ اَللَّه تَبَارَكَ وَ تَعَالَى لَيَغْضَبُ لِغَضَبِكِ وَ يَرْضَى لِرِضَاكِ؛اى فاطمه! به راستى خداى تبارك و تعالى از خشم تو خشمگین و با خشنودیت خشنود میشود.»

در ادامه، راوى حدیث می گوید: شخصی به نام «صندل» به امام ششم(علیه السلام) عرض كرد: یا ابا عبدالله! این جوانان از قول شما احادیث ناستوده اى براى ما نقل میكنند، فرمود: چه حدیثى ؟ گفت: از قول شما میگویند: خدا به خشم فاطمه(علیها السلام) خشم كرده، به رضاى او راضى میشود؟ امام فرمودند: «يَا صَنْدَلُ! أَلَسْتُمْ رَوَيْتُمْ فِيمَا تَرْوُونَ إِنَّ اَللَّه تَبَارَكَ وَ تَعَالَى لَيَغْضَبُ لِغَضَبِ عَبْدِه اَلْمُؤْمِنِ وَ يَرْضَى لِرِضَاه؟ قَالَ: بَلَى، قَالَ: فَمَا تُنْكِرُونَ أَنْ تَكُونَ فَاطِمَةُ عَلَيْها السَّلاَمُ مُؤْمِنَةً يَغْضَبُ اَللَّه لِغَضَبِها وَ يَرْضَى لِرِضَاها؛اى صندل! مگر در ضمن روایات شما نیست كه خداى تبارك و تعالى به خشم بنده مؤمن خود خشم كرده و به خشنودیاش خشنود میشود؟ عرض کرد: بله. فرمود: تو منكرى كه فاطمه(علیها السلام) مؤمنه است و خدا به خشم او خشمگین و با  خشنودیاش خشنود میشود؟» گفت: «اَللّه أَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَلُ رِسالَتَه؛ خدا داناتر است كه رسالت خود را به چه کسی عطا كند.»[4]

همچنین حضرت زهرا(علیها السلام) چنان در اوج مقام تسلیم و رضا قرار داشتند و خواست آن حضرت در اراده و خواست پروردگار پیچیده بود که به القاب «راضیه» و «مرضیه» ملقب گشتند. پیامبر(صلی الله علیه و آله) در آخرین لحظات عمر شریفشان فرمودند: «يَا عَلِي!  انْفُذْ لِمَا أَمَرَتْكَ بِه فَاطِمَةُ فَقَدْ أَمَرْتُها بِأَشْيَاءَ أَمَرَني بِها جَبْرَئِيلُ وَ اعْلَمْ يَا عَلِيُّ أَنِّي رَاضٍ عَمَّنْ رَضِيَتْ عَنْه ابْنَتِي فَاطِمَةُ وَ كَذَلِكَ رَبِّي وَ مَلَائِكَتُه يَا عَلِيُّ وَيْلٌ لِمَنْ ظَلَمَها وَ وَيْلٌ لِمَنِ ابْتَزَّها حَقَّها وَ وَيْلٌ لِمَنْ هتَكَ حُرْمَتَها وَ وَيْلٌ لِمَنْ أَحْرَقَ بَابَها وَ وَيْلٌ لِمَنْ آذَى خَلِيلَها وَ وَيْلٌ لِمَنْ شَاقَّها وَ بَارَزَها اللَّهمَّ إِنِّي مِنْهمْ بَرِي ءٌ وَ همْ مِنِّي بُرَآء؛[5]ای علی! هرچه فاطمه(علیها السلام) به تو فرمان داد، به جای آور که هر آینه من برای او اموری را بیان کرده ام که جبرئیل(علیه السلام) مرا به آنها امر کرد. بدان ای علی(علیه السلام) من از آن کسی راضیام که دخترم فاطمه(علیها السلام) از او راضی باشد و همچنین پروردگار و فرشتگان با رضایت او راضی خواهند شد. وای بر آن کسی که بر فاطمه(علیها السلام) ستم کند. وای بر آن کسی که حق وی را از او بستاند. وای بر آن کسی که هتک حرمت او کند. وای بر آن کسی که در خانه اش را آتش زند. وای بر آن که دوست وی را بیازارد. وای بر آن که به او کینه ورزد و ستیزه کند. خداوندا! من از چنین کسانی بیزارم و آنان نیز از من بیزار هستند.»

آری، زندگی حضرت زهرا(علیها السلام) مملو از سختی ها، مشکلات و فراز و نشیبهای فراوان بوده است که خود حدیث مفصل می طلبد: آثار جراحت و کبودی بدن، شهادت ثلث سادات در پشت در، درک غربت و مظلومیت امام علی(علیه السلام)، آگاهی از مصیبتهای فرزندش امام حسن(علیه السلام) و کرب و بلاهای عاشورای عزیزانش و...؛ اما به رغم این سختیها و بلایا، نه تنها بین سخنان آن حضرت یک کلمه شکایت از خداوند وجود ندارد؛ بلکه حتی در خطبه های آتشین آن حضرت، حمد و ستایش خداوند منّان موج میزند.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. نساء / 59.

[2]. کامل الزیارات، علی بن قولویه، دارالمرتضویه، نجف اشرف، چاپ اول، 1356ش، ص‏224.

[3]. عیون الحكم و المواعظ، لیثى واسطى، على بن محمد، دار الحدیث، قم، چاپ: اول، 1376 ش، ص‏420.

[4]. الأمالی، شیخ صدوق(ره)، ج‏1، ص‏383.

[5]. بحار الأنوار، ج‏‏22، ص‏485.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 247..

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه ١٠ دی ١٣٩٩ / شماره خبر : ٤١٦٣٦٢ / تعداد بازدید : 83/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج