جمعه ١٤ آذر ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


اصول اخلاقی و رفتاری در رانندگی؛ معرفی اجمالی کتاب «اخلاق رانندگی» و بُرش هایی از آن -1

انگیزه نگارش کتاب «اخلاق رانندگی»

نویسنده کتاب با داشتن دغدغه جدی در عرصه اخلاق کاربردی، بر این باور است که رانندگی مانند سایر موضوعات دنیای معاصر، احکام و مسائل مخصوص به خود را دارد. رانندگی با وسایل نقلیه عمومی و شخصی از یک طرف با حقوق دیگران در ارتباط است و از طرف دیگر، در عصر حاضر به امری مخاطره آمیز تبدیل شده است؛ به گونه ای که هر ساله هزاران نفر در این عرصه، جان خود را از دست می دهند.

اصول اخلاقی و رفتاری در رانندگی؛ معرفی اجمالی کتاب «اخلاق رانندگی» و بُرش هایی از آن

علی ملکوتی نیا

اشاره:

«اخلاق رانندگی»، عنوان کتابی 192 صفحه ای است که توسط محمدتقی سبحانی نیا[1]و به همت نشر «باهوش»، در سال 1397 انتشار یافته است. نویسنده در این کتاب کوشیده است تا با یادآوری اهمیت رانندگی در زندگی انسان امروزی و بیان ضرورت توجّه به اخلاق رانندگی در عصر حاضر، به تبیین مبانی و اصول اخلاق رانندگی بپردازد. این کتاب تلاشی نو و تبیینی ساده و روان از بایدها و نبایدها در رانندگی است.

با توجه به ایام مسافرتها و سفرهای تابستانی، مبلغین گرامی می توانند برخی تذکرات را به مخاطبین خود یادآور شوند.

نویسنده کتاب معتقد است: گاهی مقصود از رانندگی، رفتار و عمل رانندگی است که هر فردی ممکن است آن را انجام دهد. گاهی مقصود از این واژه، حرفه رانندگی است؛ حرفه ای که به واسطه آن، خدماتی به افراد جامعه ارائه می شود و درآمد به دست می آید تا مخارج زندگی تأمین شود. این کتاب به هر دو حوزه یاد شده پرداخته و تلاش کرده است با بهره گیری از آموزه های اسلامی، مبانی، اصول و مسئولیت های اخلاقی هر دو را مورد بحث قرار دهد.[2]

در ادامه ضمن بیان انگیزه نگارش این کتاب و معرفی اجمالی ساختار، محتوا و رویکرد آن، بُرش هایی از متن آن با اندکی تلخیص و تصرف جهت استفاده مدرّسان، معلمان، مبلغان دینی و عموم مردم تقدیم می گردد.

انگیزه نگارش کتاب

نویسنده کتاب با داشتن دغدغه جدی در عرصه اخلاق کاربردی، بر این باور است که رانندگی مانند سایر موضوعات دنیای معاصر، احکام و مسائل مخصوص به خود را دارد. رانندگی با وسایل نقلیه عمومی و شخصی از یک طرف با حقوق دیگران در ارتباط است و از طرف دیگر، در عصر حاضر به امری مخاطره آمیز تبدیل شده است؛ به گونه ای که هر ساله هزاران نفر در این عرصه، جان خود را از دست می دهند.

با این حال در کشور ما تاکنون به صورت جدّی به این موضوع پرداخته نشده است. گرچه سالانه عده بسیاری، دوره های مهارت رانندگی را گذرانده و گواهینامه دریافت می کنند؛ اما برای آشنایی آنها با اخلاق رانندگی، هیچ متنی تدوین نشده و هیچ دوره آموزشی نیز طراحی و اجرا  نگردیده است. این کتاب گامی کوچک در جهت استخراج و تبیین احکام اخلاقی در رانندگی و تلنگری به نهادها و سازمان های ذی ربط در جهت توجه به اخلاق رانندگی است.

ساختار کتاب و محتوای آن

کتاب «اخلاق رانندگی» شامل یک مقدمه، چهار بخش و نُه فصل می باشد. در بخش اول به بیان اهمیت رانندگی و ضرورت پرداختن به اخلاق رانندگی و مفاهیمی از قبیل: اخلاق، اخلاق کاربردی، اخلاق حرفه ای، رانندگی و اخلاق رانندگی را ذکر می کند و در بخش دوم به اخلاق رانندگی به عنوان یک رفتار می پردازد. ایشان در بخش سوم کتاب حرفه رانندگی را مورد توجّه قرار داده است. در هر دو بخش (دوم و سوم) مبانی، اصول و کُدهای اخلاقیِ رفتار رانندگی و حرفه رانندگی پیش بینی شده است. سرانجام در بخش چهارم، تحلیل و بررسی برخی مسائل و چالش های اخلاقی در عرصه رانندگی به بحث گذاشته شده است.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث، و معاون فرهنگی موسسه علمی- فرهنگی دارالحدیث قم.

[2]. بنگرید به: متن کتاب «اخلاق رانندگی»، محمد تقی سبحانی نیا، نشر باهوش، 1397، ص11، 25 و 26.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 241.

تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ١٠ تير ١٣٩٩ / شماره خبر : ٤١٣٢٣٣ / تعداد بازدید : 233/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج