چهارشنبه ٢٥ تير ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


دستاوردهای انقلاب اسلامی؛ تحلیل بیانیه راهبردی رهبر معظم انقلاب (حفظه الله) (قسمت سوم) -1

اهمیت دستاوردهای انقلاب

در هر انقلاب و نظام سیاسی، عناصر مختلفی به عنوان مؤلفه های آن مطرح است که مجموعه آنها در حفظ، تداوم، رشد و جهت گیری آن انقلاب تأثیرگذار است. برخی از این مؤلفه ها به خاطر تفاوت ارزشی، نسبت به سایر مؤلفه ها از اهمیت بیش تری برخوردارند که یکی از مهم ترین آنها در هر انقلاب و نظامی، نتایج، ثمرات و دستاوردهای آن است که در ایجاد مقبولیت - به عنوان یکی از ارکان نظام - نقش اصلی را ایفا می کند.

دستاوردهای انقلاب اسلامی؛ تحلیل بیانیه راهبردی رهبر معظم انقلاب (حفظه الله) (قسمت سوم)
مرتضی غرسبان
 
مقدمه
مقام معظم رهبری (حفظه الله) در دیدار نوروزی امسال مردم در حرم رضوی، فرمودند: «جواب دادن قشرهای مختلف، از نخبگان و آحاد جوانان و دانشجویان و روحانیون و طلاب و دیگران به این بیانیه چهلمین سال - بیانیه گام دوم - بسیار به جا و خرسند کننده بود. این، نشان  دهنده این است که نیاز به تبیین وجود دارد و آمادگی در کل کشور، به خصوص در بین جوانها هست؛ از این آمادگی حداکثر استفاده را مسئولین کشور باید بکنند.» 
این جملات مقام معظم رهبری (حفظه الله) بیانگر رضایت معظم له از عملکرد جامعه نخبه کشور پس از صدور بیانیه گام دوم انقلاب و البته ضرورت تبیین و تحلیل بیش تر و دقیق تر این بیانیه راهبردی و استفاده حداکثری مسئولین از آن می باشد.
در تحلیل این بیانیه در شماره نخست که در شماره 238 به چاپ رسید، به دورنمایی از آن اشاره شد و در شماره بعدی آن جهت درک درست نسبت به ماهیت انقلاب اسلامی، به تبیین آرمانها و شاخصه های انقلاب اسلامی ایران پرداختیم. با توجه به اینکه مقام معظم رهبری (حفظه الله) در این بیانیه به تبیین ویژگی های مسیر پر افتخار پیموده شده در چهل سال گذشته و دستاوردهای انقلاب اسلامی در رساندن ایران به وضعیت شایسته موجود پرداختند، در این شماره به تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران می پردازیم.
اهمیت دستاوردهای انقلاب
در هر انقلاب و نظام سیاسی، عناصر مختلفی به عنوان مؤلفه های آن مطرح است که مجموعه آنها در حفظ، تداوم، رشد و جهت گیری آن انقلاب تأثیرگذار است. برخی از این مؤلفه ها به خاطر تفاوت ارزشی، نسبت به سایر مؤلفه ها از اهمیت بیش تری برخوردارند که یکی از مهم ترین آنها در هر انقلاب و نظامی، نتایج، ثمرات و دستاوردهای آن است که در ایجاد مقبولیت - به عنوان یکی از ارکان نظام - نقش اصلی را ایفا می کند.
بر این اساس، علی رغم اهمیت این نکته که منشأ نظام، برخاسته از مبانی دینی یا غیر دینی است، مهم ترین ملاک داوری مردم در کارآمدی یک نظام و مقبولیت سازی، عملکرد آن نظام است که در قالب دستاوردهای آن نظام مشخص می گردد. قضاوت مردم بیش از آنکه بر اساس مبانی نظری باشد، بر اساس عملکرد است و هر نظامی عملکردی بهتر و دستاوردهای بیش تری داشته باشد، کارآمدتر خواهد بود. از این رو، دفاع از ساختار سیاسی مبتنی بر یک اندیشه نظری، زمانی امکان پذیر می شود که آن نظام در مقام عمل، درستی، کارآیی، کارآمدی و اثربخشی، خود را با ظهور و بروز دستاوردهای خود به  اثبات برساند.
انقلاب اسلامی ما نیز از این قاعده مستثنا نبوده، پس از پیروزی انقلاب و تشکیل حکومت، نسبت به عملکرد خود بی تفاوت نبوده است و به فرموده مقام معظم رهبری (حفظه الله) در بیانیه گام دوم: «انقلاب اسلامی پس از نظام سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمی شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی بیند؛ بلکه از نظریه نظام انقلابی تا ابد دفاع می کند.»
دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی
انقلاب اسلامی ایران، از جمله پدیده های تاریخی است که موج عظیمی در دنیا ایجاد کرده و با وجود گذشت چندین سال از وقوع آن، دورترین نقاط جهان را در برگرفته است. بررسى جامع دستاوردهاى انقلاب و نظام جمهورى اسلامى در طول چهار دهه از عمر خود، نيازمند تحقیقات مفصلی است؛ اما به طور اجمال، به برخى از این دستاوردها اشاره می شود:
1. دستاوردهاى فرهنگی و علمی
«فرهنگ» از مهم ترين عرصه هاى زندگى بشرى است و خاستگاه اصلی انقلاب اسلامی ایران، تحقق اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله) بوده، از جمله مهم ترین دستاوردهاى فرهنگى و علمی انقلاب اسلامى ايران عبارت است از:
- افزایش نرخ سواد از 47 درصد به 93 درصد در سال 90؛
- افزایش دانش آموزان دوره متوسطه از 23 درصد به 85 درصد؛
- افزایش فارغ التحصیلان دانشگاهی از 310000 نفر به 5474000 نفر؛
- افزایش تعداد دانشجویان از 170000 نفر به 4000000 نفر؛
- افزایش تعداد دانشجویان دکتری تخصصی با رشد 60 برابری از 9458 نفر به 580638 نفر؛
- ساخت هواپیما و بالگرد سبک و نیمه سنگین؛
- پرتاب ماهواره، ساخت کشتی و تولید انواع قایق برای اولین بار در تاریخ کشور؛
- ارتقاء رتبه جهاني توليد علم ايران از 53 به 16 در جهان؛
- رشد روزافزون و حضور فعال در عرصه های علمی با بیش از ۲۶۱۹۶ اختراع در کشور؛
- کسب رتبه اول در میان ۵۷ کشور اسلامی از لحاظ علمی و پژوهشی و ثبت اختراع؛
- دستیابی به فن آوری و دانش کامل چرخه سوخت هسته ای و قرار گرفتن در ردیف پنج کشور برتر جهان؛
- ورود موفقیت آمیز و همزمان با سایر کشورهای پیشرفته به عرصه علوم جدید؛ 
- افزایش تعداد پزشکان از ۱۵ هزار نفر پيش از انقلاب به بیش از ۱۱۱۰۰۰ نفر و رفع کامل نیاز کشور به جذب پزشک خارجی؛
مقام معظم رهبری (حفظه الله) درباره رشد علمی چشمگیر در کشور می فرمایند: «بحمدالله استعداد علم و تحقیق در ملت ما از متوسط جهان بالاتر است. اکنون نزدیک به دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده و با سرعتی که برای ناظران جهانی غافلگیرکننده بود؛ یعنی یازده برابر شتاب رشد متوسط علم در جهان، به پیش رفته است.»
2. دستاوردهاى سياسى 
انقلاب اسلامی در عرصه سیاسی ثمرات و نتایج پرباری را به همراه داشته است. مهم ترين دستاوردهاى سياسى نظام برخاسته از انقلاب اسلامى ايران عبارت است از:
- سرنگونى نظام 2500 ساله شاهنشاهى؛
- تحقق مردم سالارى دينى و افزايش بينش و مشاركت سياسى مردم با برگزاری سالانه یک انتخابات به طور میانگین؛
- صدور انقلاب اسلامى با تأثیرگذاری بر بیداری اسلامی منطقه؛
- ایجاد ثبات، امنیت و استقلال؛
مقام معظم رهبری (حفظه الله) در تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی می فرمایند: «انقلاب به یک انحطاط تاریخی طولانی پایان داد و روحیه  و باور «ما می توانیم» را به همگان منتقل کرد. به برکت تحریم دشمنان،  اتکا به توانایی داخلی را به همه آموخت و این منشأ برکات بزرگ شد.» 
معظم له در ادامه به برخی از این برکات اشاره می کنند که عبارتند از:
الف) ثبات و امنیت کشور و تمامیت ارضی و حفاظت از مرزها را که آماج تهدید جدی دشمنان قرار گرفته بود، ضمانت کرد.
ب) مشارکت مردمی را در مسائل سیاسی مانند: انتخابات، مقابله با فتنه های داخلی، حضور در صحنه های ملی و استکبارستیزی به اوج رسانید؛
ج) بینش سیاسی آحاد مردم و نگاه آنان به مسائل بین المللی را به گونه شگفت آوری ارتقا داد.
د) نماد پر ابّهت و با شکوه و افتخارآمیز ایستادگی در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان، روزبه روز برجسته تر شد.
هـ) ملت ایران در فضای حیات بخش انقلاب توانست نخست دست نشانده آمریکا و عنصر خائن به ملت را از کشور برانَد و پس از  آن هم تا امروز از سلطه دوباره قلدران جهانی بر کشور، با قدرت و شدت جلوگیری کند.
3. دستاوردهاى اقتصادى 
مرورى گذرا بر وضعيت اقتصادى قبل از انقلاب، نمايانگر واقعيتهاى تلخى پيرامون وضعیت نامطلوب اقتصادى رژيم پهلوى است. 
انقلاب اسلامی با گذر از این دوران، موجب تحقق دستاوردهاى اقتصادى مطلوبی شد که برخی از مهم ترین آنها عبارت اند از:
- شش برابر شدن راه هاي کشور (36 هزار کيلومتر به 210 هزار کيلومتر)؛
- دو برابر شدن ميزان راه آهن کشور (چهار هزار و ششصد کيلومتر به ده هزار کيلومتر)؛
- بیست برابر شدن ظرفيت بنادر کشور؛
- سی برابر شدن سدهاي مخزني کشور (از 13 سد به 400 سد)؛
- چهارده برابر شدن توليد برق کشور و برق دار شدن 9/99 درصد روستاها؛
- دسترسي2/96 درصد مردم به آب تصيفه شده؛
- توسعه صنعت گاز و افزايش استفاده از گاز از 1 درصد به 72 درصد؛
- سی و پنج برابر شدن تعداد مشترکين تلفن ثابت، (850 هزار اشتراک به 30ميليون اشتراک)؛
- پنجاه و هفت برابر شدن صادرات غيرنفتي، افزايش صادرات غير نفتي؛
- سی برابر شدن توليد محصولات پتروشيمي؛
- خودکفایی در تولید بنزین و عبور از تحریم؛
- خودکفایی در تولید گندم؛
- تأمین ۹۰ درصد از نیاز کشور به محصولات کشاورزی و استراتژیک نظیر گندم، برنج و جو؛
مقام معظم رهبری (حفظه الله) در بیانیه گام دوم به برخی از موارد چنین اشاره دارند: «آمار بزرگ راه سازی و خانه سازی و ایجاد مراکز صنعتی و اصلاح امور کشاورزی و رساندن برق و آب و مراکز درمانی و واحدهای دانشگاهی و سدّ و نیروگاه و امثال آن به دورترین مناطق کشور، حقیقتاً افتخارآفرین است.»
4. دستاوردهاى اجتماعى 
انقلاب اسلامی در عرصه اجتماعی نیز دستاوردهاى بسیاری را نصیب کشور نمود که برخی از مهم ترین آنها عبارتند از: مشارکت و همکاری های اجتماعی، گسترش عدالت، تربيت انسانهاى نمونه، ارتقاى جايگاه زن در اجتماع و...  .
مقام معظم رهبری یکی از دستاوردهای انقلاب را مبارزه با بی عدالتی دانسته، معتقدند: «(انقلاب اسلامی) کفّه عدالت را در تقسیم امکانات عمومی کشور سنگین کرد. دستاوردهای مبارزه با بی عدالتی در این چهار دهه، با هیچ دوره دیگر گذشته قابل مقایسه نیست.» 
5. دستاوردهاى نظامى 
تا پيش از انقلاب اسلامى، توليدات صنايع دفاعى ايران در حد توليد سلاحهاى سبك بود؛ اما پس از پيروزى انقلاب اسلامى، به دليل نيازهاى دفاع مقدس و تحريم كشورمان توسط قدرتهاى استكبارى، خلاقيتهاى مخترعان جوان كشورمان شكوفا شد؛ چنانكه اكنون قدرت صنايع نظامی و دفاعى ما یکی از قدرتهای برتر دنیاست. برخی از دستاوردهای کشور در این خصوص عبارت است از:
- ساخت انواع سلاح ها و تجهیزات نظامی؛
- خودکفایی در تولید و ساخت انواع هواپیماهای بدون سرنشین مدرن؛
- ساخت انواع بالگرد؛
- کسب رتبه پنجم جهانی در تعمیر انواع هواپیما و بالگرد؛
- ساخت و تولید انواع موشکهای بالستیک، دور برد زمین به زمین، زمین به هوا و انواع موشک های دریایی؛
- ساخت انواع رادار با بُرد بیش از 1000 کیلومتر و پرتاب چندین ماهواره با سرنشین و بدون سرنشین به فضا؛
- ساخت زیر دریایی، و انواع قایقهای تندرو و قایق پرنده و تعمیر انواع ناو و ناوچه؛ 
- ساخت و تعمیر انواع زره پوش و تانک؛
- خودکفایی در ساخت انواع تجهیزات و سلاحهای سبک، نیمه سنگین و سنگین؛ 
6. دستاوردهاى بهداشتى 
وضعيت بهداشت كشور از شاخصه هاى مهم توسعه ارزيابى مى شود. مهم ترين دستاوردهاى بهداشتى نظام برخاسته از انقلاب اسلامى ايران عبارت است از:
- افزایش اميد به زندگي در ايران از 54 سال به 75 سال؛ (بهبود رتبه از 142 به 63(
کاهش مرگ و میر کودکان از چهار و نیم درصد به یک و نیم درصد؛
7. دستاوردهای منطقه ای و بین المللی
انقلاب اسلامى ايران به عنوان انقلابى اجتماعى، افزون بر دستاوردهای داخلى، آثار و پيامدهاى بسيارى در نظام بين الملل داشته كه از جنبه هاى مختلف قابل بررسى است. مهم ترين پيامد انقلاب، تأثير بر روابط بين الملل می باشد. اثربخشى انقلاب اسلامى بر فرهنگ نظام بين الملل را مى توان در اين زمينه ها بررسى کرد: استقلال خواهى و استكبارستيزى، بیدارى اسلامى و فرهنگ سازى درباره وحدت تمدنى جهان اسلام و حفظ برتری نسبت به کشورهای منطقه.
یکی از مهم ترین ثمرات اولیه انقلاب اسلامی، شکستن فضای دوقطبی دنیا بود که مقام معظم رهبری (حفظه الله) در این بیانیه به آن اشاره فرموده، دو قطب را شکست خورده یا در حال مواجهه با چالش شدید می دانند: «آن روز که جهان میان شرق و غرب مادی تقسیم شده بود و کسی گمان یک نهضت بزرگ دینی را نمی برد، انقلاب اسلامی ایران، با قدرت و شکوه پا به میدان نهاد.» 
معظم له نتیجه شکست فضای دوقطبی را ایجاد تقابل دوگانه اسلام و استکبار دانسته، معتقدند: «پس آنگاه انقلاب ملت ایران، جهان دو قطبی آن روز را به جهان سه قطبی تبدیل کرد و سپس با سقوط و حذف شوروی و اقمارش و پدید آمدن قطبهای جدید قدرت، تقابل دوگانه جدید اسلام و استکبار، پدیده برجسته جهان معاصر و کانون توجه جهانیان شد.»
بنابراین، انقلاب اسلامى ايران، نه تنها در تحولات مهم ايران تأثیرگذار بوده؛ بلكه فراتر از مرزهاى ايران، در سطح منطقه استراتژيك خليج فارس و خاورميانه و دیگر كشورهاى اسلامى، تا ديگر نقاط جهان در غرب و شرق، دگرگونی هاى فكرى و سياسى پديد آورده و روابط و معادلات جهانى را متحول نمود تا جایی که به فرموده مقام معظم رهبری (حفظه الله): «مسیر جهان تغییر یافت و زلزله انقلاب، فرعونهای در بسترِ راحت آرمیده را بیدار کرد.»
معظم له نتایج تغییر و تحولات جهانی پس از گذشت چهل سال از انقلاب را گسترش حضور قدرتمندانه سیاسی جمهوری اسلامی دانسته، معتقدند: «صحنه جهانی، امروز شاهد پدیده هایی است که تحقق یافته یا در آستانه ظهورند: تحرک جدید نهضت بیداری اسلامی بر اساس الگوی مقاومت در برابر سلطه آمریکا و صهیونیسم؛ شکست سیاستهای آمریکا در منطقه غرب آسیا و زمین گیر شدن همکاران خائن آنها در منطقه؛ گسترش حضور قدرتمندانه سیاسی جمهوری اسلامی در غرب آسیا و بازتاب وسیع آن در سراسر جهان سلطه.»
 

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 241.

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه ٤ تير ١٣٩٩ / شماره خبر : ٤١٣٢٢١ / تعداد بازدید : 38/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج