پنج شنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


تحلیلی بر مسائل سیاسی روز (1)

اقتصاد، همچنان مسئله نخست کشور

بصیرت، قطب نمای حرکت صحیح در اوضاع اجتماعی پیچیده امروز است. به گونه ای که اگر کسی این قطب نما را نداشته باشد و نقشه خوانی را بلد نباشد ممکن است ناگهان خود را در محاصره دشمن ببیند. اگر بصیرت نباشد انسان حتی با نیّت خوب ممکن است گمراه شود و در راه بد قدم بگذارد.

تحلیلی بر مسائل سیاسی روز (1)

مرتضی غرسبان

اشاره

رهبر معظم انقلاب(حفظه الله) در جمع بندی مسائل سال گذشته در پیام نوروزی خود به ملت ایران فرمودند: «در این سالی که گذشت، ملّت ایران به معنی واقعی خوش درخشید. دشمنان نقشه ها کشیده بودند، نقشه ها داشتند برای ملّت ایران. صلابت ملّت و بصیرت ملّت و همّت جوانان، نقشه های دشمنان را خنثی کرد. در مقابلِ تحریمهای شدید و به قول خودشان بی سابقۀ آمریکا و اروپا، ملّت ایران، هم در عرصۀ سیاسی، هم در عرصة اقتصادی یک واکنش محکم و مقتدرانه ای از خود نشان داد.»[1]

بصیرت و آگاهی چراغ روشنگر راه کمال و تعالی و قطب نمای مسیر حرکت مؤمن است و انسان بدون داشتن بصیرت، بینش و فهم درست مسائل، به مقصد نخواهد رسید. از این رو، بصیرت دینی، فهم و درک درست مسائل و تحلیل درست وقایع زندگی و مسائل سیاسی-اجتماعی، آنچنان مهم است که کسی از آن بی نیاز نیست. مکتب حیاتبخش اسلام به ما آموخته است که در صحنه های زندگی، دوستی ها، دشمنی ها، داوری ها، حمایتها و موضع گیری ها بر اساس شناخت عمیق مسائل و بصیرت و نیز با علم و اطمینان به درستی کارها، حقانیت مسیر و شناخت حق از باطل عمل نموده و اظهارنظر و موضع گیری نماییم. مقام معظم رهبری(حفظه الله) در این خصوص معتقدند: «بصیرت، قطب نمای حرکت صحیح در اوضاع اجتماعی پیچیده امروز است. به گونه ای که اگر کسی این قطب نما را نداشته باشد و نقشه خوانی را بلد نباشد ممکن است ناگهان خود را در محاصره دشمن ببیند. اگر بصیرت نباشد انسان حتی با نیّت خوب ممکن است گمراه شود و در راه بد قدم بگذارد.» با توجه به ضرورت این نکته، از این شماره قصد داریم در این بخش، به تجزیه وتحلیل اجمالی مهم ترین مسائل سیاسی روز بپردازیم.

اقتصاد، همچنان مسئله نخست کشور

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی(حفظه الله) در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸، سال جدید را سال «رونق تولید» نام گذاری کردند. تأکید بر رونق تولید، این نکته را به مسئولان و مردم یادآوری می کند که اقتصاد و مسئله تولید همچنان در درجه اول اهمیت کشور قرار دارد. همچنان که ما در بسیاری از زمینه ها نشان دادیم که کشوری قدرتمند و حائز جایگاه در جهان هستیم و همین مسئله نگاه همه جهانیان را به ایران معطوف نموده، اکنون نوبت اقتصاد است که برای همیشه حل شود و وابستگی کشور به منابع زیرزمینی را برطرف کنیم. این اقدام باعث می شود فشارهای اقتصادی که ممکن است از سوی جامعه جهانی به ایران وارد شود، نتواند موفقیت آمیز باشد.

مقام معظم رهبری(حفظه الله) در دیدار نوروزی خود در حرم رضوی و در ریشه یابی مشکلات اقتصادی، با تبیین این نکته که سال ۹۸ سال فرصتها است، فرمودند: «مشکل عمده کشور، «مشکل اقتصادی و مسئله معیشت قشرهای ضعیف» است که بخشی از این مشکل، ناشی از تحریم های اروپا و آمریکا است و بخش دیگرِ آن به نقایص درونی و ضعفهای مدیریتی بازمی گردد.» ایشان به قابلیت تبدیل این دو مشکل به فرصت نیز اشاره و در ادامه افزودند: «هم تحریم می تواند برای کشور به فرصت تبدیل شود و هم مشاهده ضعفها و نقایص، تجربه ای گرانبها برای آینده و برای مدیریت سالهای بعد کشور، ایجاد خواهد کرد.»

در مسئله اقتصاد، راه شکوفایی اقتصادی کشور، با توجه به تحریمهایی که علیه کشورمان وضع شده، توجه به رونق تولید است و برای تحقق این امر، عزم ملی لازم است. امید و نگاه به داخل  باید با باور «ما می توانیم» همراه باشد. حمایت حداکثری دولت از تولیدکننده، هدایت تسهیلات بانکی به خرید کالای ایرانی، درک شرایط جنگ اقتصادی توسط تولیدکننده، عزم جهادی کارگران و ارتقاء کیفیت کالای ایرانی، توجه به واحدهای تولیدی کوچک و بومی، بازاریابی صادراتی و تقویت دیپلماسی اقتصادی، توجه به مشتری مداری و تقویت خدمات محصولات تولیدی، برای تحقق رونق تولید ضروری است.

بنابراین نام گذاری سال جدید به سال «رونق توليد» در حقيقت تأکيد بر جهت دادن سياست هاي اقتصادي به سمت اقتصاد مقاومتي، حمايت از توليد ملي و در کل تقويت اقتصاد درون زا است. بديهي است مردم، مسئولان و توليدکنندگان مؤلفه های اصلي تحقق شعار امسال هستند. باید توجه داشت که این امر، تنها با شعار محقق نمی شود. ما نیازمند آن هستیم که سیاستهای کلی نظام در راستای بهبود وضعیت اقتصادی تنظیم شود و هدف گذاری نخست کشور مسئله اقتصاد باشد، در غیر این صورت ما به هدف خود مبنی بر رونق تولید و رشد اقتصادی نخواهیم رسید. نظام اسلامی براي عبور از موانع و مشکلات اقتصادی، بیش از هر زمان ديگري به مديريت کارآمد، جهادي و انقلابي نياز دارد؛ مديراني در تراز انقلاب اسلامي که دستور کار خود را فقرزدايي، خدمت رساني، بهبود اقتصاد و مبارزه با فساد بدانند.

مشارکت مردمی و حضور روحانیت در مناطق سیل زده

بی سابقه بودن میزان بارشها و نزولات جوی و خسارات فراوان ناشی از سیلابها به ویژه در استانهای گلستان، لرستان و خوزستان، مسئله اصلی کشور در ابتدای سال بود که از همان روزهای نخستین سال در بخش شمالی کشور آغاز و متأسفانه با تخریب اماکن و بالا آمدن آب، زندگی بسیاری از هم وطنان ما را تحت تأثیر قرار داد.

مسئولین و مقامات کشوری و  نیروهای مسلح، هم زمان با وقوع سیل با اولویت به نجات جان مردم و پیشگیری از تخریب، با حضور در شهرهای سیل زده، به کمک آسیب دیدگان آمدند. رهبر معظم انقلاب خطاب به آنها فرمودند: «همه دستگاه ها و نهادهایی که در امر کمک رسانی و امداد پای کار بوده اند باید همچنان با حضور مستمر و تلاش بی وقفه و همه جانبه، تمام همت و عزم خود را برای یاری رساندن به مردم و جبران خسارات و نیز بازسازی مناطق سیل زده بکار گیرند.»[2]مهم ترین نکته ای که رهبر انقلاب اسلامی در جلسه با مسئولین درباره  سیلابهای اخیر مطرح کردند این بود که هر مسئولی در هر مقامی که هست باید در راستای اجرای صحیح وظایف و مسئولیتش اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از خسارتها و تلفات سیل انجام بدهد. امری که تعمیم آن در سایر مسائل جاری کشور نیز ضروری است.

مردم نیز در کنار دستگاه ها و نهادها و نیروهای مسلح، به طور شبانه روزی برای مقابله با بحران سیل در میدان حضور داشتند؛ تا جایی که می توان این حضور را نمایانگر وحدت و انسجام ملی دانست؛ مسئله ای که رهبر معظم انقلاب به آن تصریح نمودند: «اگر سیل پیامدهای تلخی به همراه داشت؛ اما در کنار این تلخی ها و سختی ها، همدلی، انسجام و وحدت مردم و دستگاه ها نمایش و پیام خوبی از اتحاد ملت ایران در برابر مشکلات به دنیا مخابره کرد.» معظم له، امدادرسانی و کمکهای مردمی به مناطق سیل زده گلستان، مازندران، ایلام، لرستان و خوزستان را شبیه حرکت جوانان در دوران دفاع مقدس دانسته و معتقدند: «این حرکت عجیب مردمی که این روزها شاهد هستیم، همانند روحیه فداکاری و شوق وذوق جوانان در دهه شصت است.»[3]همچنین مقام معظم رهبری(حفظه الله) در پاسخ به درخواست مجوز رئیس جمهور برای برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور تأمین بخشی از هزینه های ناشی از خسارات سیلهای اخیر، جدیت دستگاه های مسئول در پیگیری و جبران خسارتهای مالی سنگین سیل به ویژه خسارتهای وارده بر کشاورزان را لازم دانستند و از دولت خواستند که با استفاده از محلهای قانونی موجود، سریعاً اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع بندی وضعیت و در صورت نیاز، برداشت از صندوق توسعه ملی مورد تأیید خواهد بود.[4]

یکی از نکات مهم در این مسئله، حضور طلاب و روحانیون در مناطق سیل زده و کمک به مردم بود. حضور روحانیون در مناطق آسیب دیده از سیل اخیر نوعی تبلیغ عملی بود و بسیاری از مشکلات را در این مناطق کاهش داد. در بحران سیل که با حجم زیاد خسارت و ناامیدی همراه بود، نیاز به حضور و همراهی و کمک همۀ مردم با سیل زدگان ضروری بود که در این بین روحانیون و طلاب زیادی به مناطق سیل زده جهت خدمت به سیل زدگان اعزام شدند. هر چند این طلاب جهادی که بدون دریافت هزینه و حتی برخی با پرداخت هزینه شخصی برای خدمت به روستا ها و شهر های سیل زده رفتند؛ لکن در فضای مجازی مورد هجوم سلبریتی ها و ضد انقلاب و معاندین قرار گرفتند و البته مردم بصیر، در این امر با آنها همراهی نکردند.

حضور فعال نیروهای مسلح به ویژه سپاه و ارتش و بسیج نیز در امر کمک رسانی به سیل زدگان بی نظیر بود. رهبر معظم انقلاب(حفظه الله) در روز ارتش و دیدار با سران ارتش به گوشه کوچکی از این مسئله اشاره نموده و فرمودند: «اینکه یک سرهنگ ارتش [در جریان امدادرسانی سیل اخیر] خم شود تا فردی سالخورده با قدم گذاشتن بر دوش او سوار وسیله نقلیه شود، جلوه هایی از صداقت ارتش در بیان شعار «ارتش فدای ملت» است.»

تروریست واقعی کیست؟

یکی از شعارهای مطرح در دهه های اخیر در صحنه بین الملل، مبارزه با تروریست بوده است. که البته کشورها و نهادهای بین المللی با اغراض مختلفی به مقابله با تروریست پرداخته اند که باید میزان اثربخشی اقدامات آنها بررسی گردد. در اوایل سال جاری و همزمان با ایام ولادت امام حسین(علیه السلام) و روز پاسدار، دولت آمریکا در اقدامی نابخردانه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست گروه ها تروریستی قرار داد. اقدامی که تبعات منفی در منطقه و جهان به دنبال خواهد داشت. در واکنش به این مسئله، حرکتهای مختلفی از حضور یکپارچه نمایندگان مجلس با لباس سبز سپاه، بیانیه شورای عالی  امنیت ملی و همچنین حضور ائمه جمعه با لباس سپاه در پشت تریبون نماز جمعه صورت گرفت.

در شب میلاد حضرت و به مناسبت روز پاسدار، رهبر معظم انقلاب(حفظه الله) در دیدار جمعی از پاسداران و خانواده های آنان، علت خصومت آمریکایی ها با سپاه را پیشگامی آنها در دفاع از کشور و انقلاب دانسته و فرمودند: «آمریکا و دشمنان نادان چهل سال است که هر چه در توان داشتند علیه جمهوری اسلامی به کار بستند؛ اما هیچ غلطی نتوانستند بکنند و امروز دست انقلاب و نظام اسلامی در منطقه و بلکه در دنیا باز شده است.» ایشان سپاه را یک دستگاه برجسته و در خط مقدم مواجهه با دشمن در میدانها گوناگون معرفی و معتقدند: «سپاه هم در میدان عملیاتی و مقابله با دشمن در مرزها و حتی چند هزار کیلومتر دورتر در اطراف حرم حضرت زینب(علیها السلام) پیشقدم است و هم در میدان مقابله سیاسی با دشمن.»

معظم له کینه آمریکایی ها از سپاه را ناشی از همین مسئله دانستند و فرمودند: «آمریکایی ها به خیال خود علیه سپاه و در واقع علیه انقلاب و ایران نقشه می کشند و گربه رقصانی می کنند. البته این خباثتها به جایی نخواهد رسید و با برگشتن کید و فریب آنها به خودشان، دشمنان جمهوری اسلامی مانند ترامپ و احمقهای دور و بر نظام حاکمه آمریکا در حال حرکت به سمت حضیض هستند.»

این اقدام آمریکا، واکنش مراجع عظام تقلید را نیز به دنبال داشت.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی، اقدام آمریکا مبنی تروریست دانستن سپاه پاسداران را بی عقلی محض دانست و تأکید نمود: «محبوبیت سپاه با این اقدام آمریکا کاهش پیدا نمی کند؛ بلکه این محبوبیت بیشتر هم می شود.»

حضرت آیت الله نوری همدانی نیز با بیان اینکه تروریست دانستن سپاه توسط آمریکا، خوش رقصی برای لابی صهیونیست  است، فرمودند: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هر نقطه ای از جهان و در همه حال با تروریست مخالف بوده و به جنگ با تروریستها رفته است.»[5]

در ریشه یابی اقدام ترامپ در تروریستی خواندن سپاه، علاوه بر تمایل آمریکا به متشنج کردن فضای خاورمیانه، ابعاد داخلی این موضوع هم اهمیت دارد. این اقدام، نمونه کاملی از قصد آمریکا برای ایجاد شکاف میان مردم و حاکمیت است؛ تا جامعه ایرانی را علیه سپاه تحریک نماید. در حالی که نتیجه معکوس حاصل گردید؛ هم نیروهای سیاسی با وجود اختلاف نظر به حمایت از سپاه پرداختند و هم نیروهای اجتماعی با سپاه همدلی کردند و چنین حمایتی از سپاه پاسداران کم نظیر بوده است.

تروریست خواندن سپاه، نتیجه عقده حقارت و ناکامی ۴۰ ساله ای است که نیروی قدرتمند سپاه در حفاظت همه جانبه از هویت و استقلال ایران و نظام اسلامی به ارمغان آورده است. آمریکا سپاه را عامل ناکامی همه طراحی ها و دسیسه های خود در خاورمیانه از یک سو و ماندگاری نظام جمهوری اسلامی از سوی دیگر می داند. سپاه پاسداران، عامل اخراج آمریکا از خاورمیانه و ناکام گذاشتن تروریستها در منطقه اسلامی است. موارد ذیل را می توان گوشه ای از اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دانست که دولت آمریکا را عصبانی و وادار به این اقدام نموده است:

1. آمریکا با جنگ اطلاعاتی، امنیتی، رسانه ای، روانی و سایبری به میدان مبارزه با نظام آمده است. راهبرد فروپاشی از درون از طریق جنگ روانی و اقتصادی و نفوذ جریانی و فردی تاکنون با محوریت سپاه خنثی شده است.

2. سپاه در همه دوران تحریم توانسته کار و توسعه را در کشور تداوم بخشد. در اوج تحریم از پالایشگاه تا راه آهن و جاده و گازرسانی، سد و... از سوی سپاه انجام شده است.

3. سپاه، محیط خاورمیانه و خلیج فارس را برای آمریکا ناامن کرده است. و بر میزان حضور آمریکا در عراق و سوریه و حاشیه جنوبی خلیج فارس تا افغانستان اشراف دارد.

4. سپاه در دو دهه اخیر، پروژه های آمریکا در افزایش امنیت صهیونیستها، تجزیه جهان اسلام، تسلط بر منافع برخی کشور های اسلامی و رشد تروریسم در غرب آسیا را ناکام گذاشته است.

5. سپاه پاسداران در همه حوادث و پدیده ها که احساس نیاز کند، حضور دارد. در هر گوشه ای خلأیی ایجاد شود، همه چشمهای مردمی و دولتی به سپاه دوخته می شود. از دور زدن تحریم تا مقابله با قاچاق، از سیل زدایی تا آبرسانی، از زلزله تا مقابله با تروریسم با محوریت سپاه انجام می شود.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. پیام نوروزی مقام معظم رهبری(حفظه الله)در سال 1398ش.

[2]. بیانات مقام معظم رهبری(حفظه الله) در جلسه ویژه بررسی آخرین وضعیت مناطق سیل زده و اقدامات انجام شده؛ (13/1/98).

[3]. بیانات مقام معظم رهبری(حفظه الله) در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین المللی قرآن کریم؛ (26/1/98).

[4]. پاسخ مقام معظم رهبری(حفظه الله) به درخواست مجوز رئیس جمهور برای برداشت از صندوق توسعه ملی؛ (26/1/98).

[5]. بیانات مقام معظم رهبری(حفظه الله) در دیدار جمعی از پاسداران و خانواده های آنها؛ (13/1/98).

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 239.

تاریخ ارسال مطلب : پنج شنبه ١ خرداد ١٣٩٩ / شماره خبر : ٤١٢٨٦٢ / تعداد بازدید : 6/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج