جمعه ٠٩ خرداد ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


ده آیه قرآن، ده نکته سیاسی -9

اختلال منافقین در «رونق تولید» و «افزایش نیروی انسانی کارآمد»

یکی از ویژگی های منافقین، ایجاد اختلال در اقتصاد و معیشت مردم است. آنان نه تنها رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم را در اولویت قرار نمی دهند؛ بلکه روح کلی حاکم بر سیاستهای اقتصادی شان، افزایش مشکلات معیشتی مردم است.

آیة نهم

اختلال منافقین در «رونق تولید» و «افزایش نیروی انسانی کارآمد»

وَ إِذا تَوَلَّى سَعى فِي الْأَرْضِ لِيُفْسِدَ فِيها وَ يُهْلِكَ الْحَرْثَ وَ النَّسْل[1]؛«و آنان (منافقان) هنگامی که به مسئولیت می رسند، كوشش مى كنند در زمين فساد نمايند و كِشت و نسل را نابود سازند.»

یکی از ویژگی های منافقین، ایجاد اختلال در اقتصاد و معیشت مردم است. آنان نه تنها رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم را در اولویت قرار نمی دهند؛ بلکه روح کلی حاکم بر سیاستهای اقتصادی شان، افزایش مشکلات معیشتی مردم است.

تعبیر «حرث» در این آیة شریفه، حصری در معنای لغوی خود ندارد؛ بلکه می تواند صرفاً از قبیل بیان مصداق پرکاربرد باشد. به عبارت دیگر، از آنجا که کشاورزی، خصوصاً در گذشته، زیربنای تأمین معیشت مردم بوده، در این آیة شریفه از آن نام برده شده است. بنابراین، اگر در جامعه ای صنعت و بازرگانی، مبنای تأمین معاش مردم باشد، مفهوم این آیة شریفه بر آنان نیز منطبق خواهد بود.

همچنین، مقصود از «اهلاک نسل»، از بین بردن نیروی انسانی کارآمد برای یک کشور است که خود می تواند مصادیق متنوعی داشته باشد و این تعبیر تمام آنان را شامل گردد. جلوگیری از افزایش جمعیت کارآمد و مفید و غیرفعال کردن مردم و جوانان، سوق دادن نیروی انسانی کارآمد به سمت ناهنجاری های فرهنگی و... همگی می توانند از مصادیق «اهلاک نسل» به شمار آیند. بنابراین، می توان گفت که مقصود از «اهلاک حرث و نسل» در این آیة شریفه، نابودی زیرساختهای اقتدارآفرین یک ملت است.

به عبارت دیگر، جریان نفاق با حضور در برخی مسئولیتها، زیرساختهای اصلی و اقتدارآفرین نظام اسلامی را به تدریج نابود می نماید تا در نتیجه آن را ناکارآمد ساخته، مردم را از نظام اسلامی دلسرد نماید و این گونه به هدف اصلی خود (براندازی نظام اسلامی) دست یابد.

خداوند متعال می فرماید: هُمُ الَّذِينَ يَقُولُونَ لا تُنْفِقُوا عَلى مَنْ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ حَتَّى يَنْفَضُّوا[2]؛ «آنها (منافقین) كسانى هستند كه مى گويند: به افرادى كه نزد رسول خدا(صلی الله علیه و آله)هستند، انفاق نكنيد تا پراكنده شوند.»

به عبارت دیگر، هدف منافقین براندازی نظام اسلامی است که با عدم رسیدگی به معیشت مردم، آنان را از نظام اسلامی دلسرد می کنند و آنانی که مسئولیتی ندارند نیز همواره بر سر راه معیشتی مردم مانع و مشکل ایجاد می کنند؛ چراکه رفع موانع معیشتی مردم؛ یعنی افزایش اقبال عمومی به نظام اسلامی، و این برخلاف هدف منافقین است.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. بقره / 205.

[2]. منافقین / 7.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 239.

تاریخ ارسال مطلب : پنج شنبه ١ خرداد ١٣٩٩ / شماره خبر : ٤١٢٨٣٤ / تعداد بازدید : 9/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج