پنج شنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


سی درس تربیتی و اخلاقی از دعای ابوحمزه ثُمالی -27

جلسه بیست و هفتم: عواقب غفلت

ياد خدا مايه آرامش جان است و فراموش كردن او مايه اضطراب و ترس و نگرانى است و پیامدهای زیانباری به همراه دارد. مثلاً در فرازی از دعای ابو حمزه به آن اشاره شده است: «أَوْ لَعَلَّكَ رَأَيْتَنِي فِي الْغَافِلِينَ فَمِنْ رَحْمَتِكَ آيَسْتَنِي ؛ يا شايد مرا در گروه غافلان ديدي، پس از رحمتت نااميدم كردي!»

جلسه بیست و هفتم: عواقب غفلت

ياد خدا مايه آرامش جان است و فراموش كردن او مايه اضطراب و ترس و نگرانى است و پیامدهای زیانباری به همراه دارد. مثلاً در فرازی از دعای ابو حمزه به آن اشاره شده است: «أَوْ لَعَلَّكَ رَأَيْتَنِي فِي الْغَافِلِينَ فَمِنْ رَحْمَتِكَ آيَسْتَنِي ؛ يا شايد مرا در گروه غافلان ديدي، پس از رحمتت نااميدم كردي!»

آری، نا امیدی از رحمت حق از آثار غفلت است و برخی از آثار دیگرش هم در آیات قرآن عبارت است از:

اول. همنشینی با شیطان

کسی که از خدای متعال غافل باشد شیطان همنشین او می شود. خداوند در قرآن کریم می فرماید: «وَ مَنْ يَعْشُ عَنْ ذِكْرِ الرَّحْمنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطاناً فَهُوَ لَهُ قَرينٌ؛[1] هرکسی كه از ياد خداى رحمان روى گرداند، شيطانى را بر او مى گماريم كه همواره همراهش باشد».

دوم: بن بست در زندگی

از دیگر عوارض غفلت از یاد خدا بن بست در زندگی است. در سوره طه خداوند متعال می فرماید: «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْري فَإِنَّ لَهُ مَعيشَةً ضَنْكاً وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى؛[2] و هرکسی كه از ياد من روی گرداند، زندگي اش تنگ می شود و او را در روز قيامت نابينا محشور می سازيم. گاهی درهاى زندگى به روى انسان به کلی بسته مى شود و دست به هر كارى که مي زند با درهاى بسته روبه رو مى گردد و گاهى به عکس به هر جا روى مى آورد، خود را در برابر درهاى گشوده مى بيند، مقدمات هر كار فراهم است و بن بست و گرهى در برابر او نيست، این قسم دوم به وسعت زندگى و قسم اول به ضيق يا تنگى معيشت تعبير مى شود. گاهى تنگى معيشت به خاطر اين نيست كه درآمد كمى دارد، اى بسا پول  و درآمدش هنگفت است؛ ولى بخل، حرص و آز زندگى را بر او تنگ مى كند، نه تنها ميل ندارد در خانه اش باز باشد و ديگران از زندگى او استفاده كنند؛ بلكه گويى نمى خواهد آن را به روى خودش هم بگشايد، او شبیه به  فقيران زندگى مى كند و همانند ثروتمندان حسابرسی می شود.

سوم: گرفتاری های مشقت بار

طبق آیات الهی غفلت از یاد خدا عذاب های سختی در پی دارد. این موضوع در سوره جن اشاره شده است: وَ مَن يُعْرِضْ عَن ذِكْرِ رَبِّهِ يَسْلُكْهُ عَذَابًا صَعَدًا؛[3] هر كسی از ياد پروردگارش روى گرداند، او را به عذاب مشقت بار و فزاينده اى گرفتار مى سازد.

چهارم: نفاق

غفلت از یاد خدا افراد را به سوی نفاق سوق می دهد. چراکه انسان های منافق از یاد خدا غافل اند. اگر ذكرى هم بگويند و يادى از خدا كنند از صميم دل و از روى آگاهى و بيدارى نيست. خداوند متعال در سوره نساء می فرماید: «وَ لا يَذْكُرُونَ اللَّهَ إِلَّا قَلِيلًا؛[4] خدا را جز اندكى ياد نمی کنند!»

پس انسان هر چه قدر به یاد خدا باشد، به همان میزان نفاق در وجودش کم می شود.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. زخرف / 36.

[2]. طه / 124.

[3]. جن / 17.

[4]. نساء / 42.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 239.

تاریخ ارسال مطلب : پنج شنبه ١ خرداد ١٣٩٩ / شماره خبر : ٤١٢٨١٠ / تعداد بازدید : 6/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج