پنج شنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


سی درس منتخب از سی جزء قرآن -27

جزء بیست و هفتم: قرض دادن به خدا!

خدای متعال با عناوین مختلف، مردم را به انفاق «فی سبیل اللّه» دعوت کرده. در بعضی آیات قرآن، از آن به عنوان قرض دادن به خدا تعبیر فرموده است. در سورۀ حدید، آیۀ 11 می فرماید: مَنْ ذَا الَّذِی یقْرِضُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً فَیضاعِفَهُ لَهُ وَ لَهُ أَجْرٌ کرِیمٌ؛ «کیست که به خدا وام نیکو دهد (از اموالی که به او ارزانی داشته انفاق کند) تا خداوند آن را برای او چندین برابر کند؟ و برای او پاداش پر ارزشی است!».

جزء بیست و هفتم:

قرض دادن به خدا!

خدای متعال با عناوین مختلف، مردم را به انفاق «فی سبیل اللّه» دعوت کرده. در بعضی آیات قرآن، از آن به عنوان قرض دادن به خدا تعبیر فرموده است.[1] در سورۀ حدید، آیۀ 11 می فرماید: مَنْ ذَا الَّذِی یقْرِضُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً فَیضاعِفَهُ لَهُ وَ لَهُ أَجْرٌ کرِیمٌ؛ «کیست که به خدا وام نیکو دهد (از اموالی که به او ارزانی داشته انفاق کند) تا خداوند آن را برای او چندین برابر کند؟ و برای او پاداش پر ارزشی است!».

تعبیر عجیبی است، خدایی که بخشنده تمام نعمتهاست و همه ذرّات وجود ما، لحظه به لحظه از دریای بی پایان فیض او بهره می گیرد و مملوک او است، ما را صاحبان اموال شمرده و در مقام گرفتن وام از ما برآمده و بر خلاف وامهای معمولی که فقط همان مقدار را بازپس می دهند، خدا چندین برابر، گاه صدها و گاه هزار برابر، بر آن اضافه می کند.  علاوه بر اینها، وعده «اجر کریم» که پاداشی است عظیم که کیفیت آن را جز خدا نمی داند، نیز می دهد.

قرآن کریم، برای این قرض نیکو که همان انفاق در راه خداست، شرایطی را در سوره های مختلف بیان فرموده که مجموع آنها ده شرط می باشد.[2]

در روایات معصومین(علیهم السلام)، یکی از مصادیق مهم قرض دادن به خدا، هدیه دادن به امام مسلمین معرفی شده تا در مصارف لازم برای اداره حکومت اسلامی به کار گیرد. در تفسیر آیه فوق از امام کاظم(علیه السلام)، روایت شده: «نَزَلَتْ فِی صِلَةِ الإمَامِ؛[3] این آیه در مورد هدیه به امام نازل شده».

و از امام صادق(علیه السلام)، روایت شده: «اِنَّ اللَّهَ لَم یسئَل خَلقَهُ مِمَّا فِی اَیدِیهِم قَرضاً مِن حَاجَةٍ بِهِ اِلی ذَلِک، وَ مَا کانَ لِلَّهِ مِن حَقٍّ فَاِنَّمَا هُوَ لِوَلِیهِ؛[4] خدا از روی نیاز از مخلوقش وام نخواسته، هر حقی که خدا دارد، برای ولی و نمایندۀ اوست».

طبق مضمون این دو حدیث، در این زمان، هر نوع کمک به رهبر جمهوری اسلامی که از نوّاب عام امام زمان(علیه السلام) است، بهترین نوع قرض دادن به خدا می باشد.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. ر.ک: بقره / 245؛ مائده / 12؛ حدید / 11 و 18؛ تغابن/17؛ مزّمّل / 20.

[2]. در تفسیر نمونه، ج 23، ص 335-337 تمام شرایط دهگانه بیان شده است.

[3]. تفسیر الصافی، ج5، ص134.

[4]. همان.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 239.

تاریخ ارسال مطلب : پنج شنبه ١ خرداد ١٣٩٩ / شماره خبر : ٤١٢٧٩٣ / تعداد بازدید : 8/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج