جمعه ١٤ آذر ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


نکته ها از گفته ها ؛ نکته هایی از سخنرانی های مبلّغان دینی در مناسبتهای ماه ربیع الثانی -1

ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه السلام)

ولادت با سعادت حضرت عبدالعظيم(علیه السلام) در سال 173ق در مدينه واقع شده است و مدت 79 سال عمر با بركت او با دوران امامت چهار امام معصوم (از امام كاظم تا امام هادی(علیهم السلام)) مقارن بوده، نسبش با چهار واسطه به آن حضرت مي رسد.

نکته ها از گفته ها ؛ نکته هایی از سخنرانی های مبلّغان دینی در مناسبتهای ماه ربیع الثانی

مؤسسه سفیران انقلاب

مقدمه

در برخی شماره های قبلی این ماهنامه، مقاله هایی با عنوان «نکته ها و مناسبتها» به چاپ رسید که با استقبال مخاطبین گرامی مواجه شد. به پیشنهاد برخی از خوانندگان، در مناسبتهای ویژه هر ماه، سلسله مقالاتی با عنوان «نکته ها از گفته ها» ارائه خواهد شد. در این مباحث پای منبر اساتید و بزرگان خواهیم نشست و نکته هایی را از بیانات آن بزرگواران بیان خواهیم کرد.

در این شماره به سه مناسبت ویژه ماه ربیع الثانی (ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه السلام)، میلاد امام حسن عسکری(علیه السلام) و شهادت حضرت معصومه(علیها السلام)) و همچنین مناسبت نهم دی «سالروز بصیرت و میثاق با ولایت» پرداخته خواهد شد و در هر مناسبتی چند نکته از بیانات برخی اساتید را مرور خواهیم کرد:

چهارم ربیع الثانی:
ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه السلام)

ولادت با سعادت حضرت عبدالعظيم(علیه السلام) در سال 173ق در مدينه واقع شده است و مدت 79 سال عمر با بركت او با دوران امامت چهار امام معصوم (از امام كاظم تا امام هادی(علیهم السلام)) مقارن بوده، نسبش با چهار واسطه به آن حضرت مي رسد؛ به این شکل: ابوالقاسم عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن الحسن بن زید بن السبط الاکبر الامام ابی محمد الحسن المجتبی(علیهم السلام).

به این مناسبت، نکته هایی را از بیانات «آیت الله صافی گلپایگانی(حفظه الله)» تقدیم می کنیم:

نسل جوان و عرضه دین به دین شناسان

حضرت عبدالعظیم(علیه السلام) یکی از اعاظم ذرّیه رسول خدا(صلی الله علیه و آله) و فرزندان علی مرتضی و زهرای بتول(علیهما السلام) و از شخصیتها و معاریف علمای اهلبیت(علیهم السلام) و بزرگان صحابه امام جواد و حضرت هادی(علیهما السلام) و از محارم اسرار ائمه(علیهم السلام) و علیالظاهر چون با حضرت رضا(علیه السلام) در سلسله نسب به امیرالمؤمنین و حضرت زهرا(علیهما السلام) در یک طبقه بوده، از اصحاب آن حضرت نیز بوده است. اگرچه بر حسب روایتی، عصر امامت امام عسکری(علیه السلام) را درک نکرده است؛ ولی احتمال اینکه خدمت آن حضرت را درک کرده باشد، قوی است.

یکی از کارهای الهی و ماندگار این شخصیت عظیم اسلام، مسئله عرضه دین خود بر امام هادی(علیه السلام) است. از اینکه چنین شخصیتی در مقام عرض دین خود برآمده است، اهمیت تصحیح عقاید، اعم از آنچه واجبالاعتقاد است یا فراتر از آن، معلوم میشود.

وقتی بزرگواری مثل حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه السلام) با آن همه علم و آگاهی از کتاب و سنّت و تألیف کتاب «خطب امیرالمؤمنین(علیه السلام)» و با عقایدی که صددرصد و به یقین جزمی و قطعی به آنها معتقد بوده است، باز لازم میداند که عقاید خویش را به حضور مبارک امام زمان خود عرضه بدارد تا از ایشان تصدیق و امضای صحّت آنها را دریافت نماید، دیگران به طریق اولی باید به عرض دین خود مبادرت کنند و برای اطمینان بیش تر و نه فقط به یک نفر؛ بلکه به اشخاص متعدد از رجال عالم به قرآن، حدیث و معارف اهلبیت(علیهم السلام) و آنهایی که علمشان را از آن بزرگواران گرفته اند، عرضه بدارند.

در این میدان باید با کمال تواضع و فروتنی کالای عقیدتی خود را به عرض خبرگان مورد اعتماد و عالم به صحیح و ناصحیح یا کامل و ناقص آن برسانیم، مخصوصاً نسل جوان، اعم از دانشجویان و دانشگاهیان؛ زیرا دست تحریف، تأویل، تصرف و إعمال سلیقه هاى شخصى به علل متعدد، از جمله غرب زدگى از سوى معدودى که به اصطلاح خود را روشنفکر مى شمارند، به سوى عقاید و تعالیم دینى دراز شده و اشخاص فاقد صلاحیت علمى، به صورت کارشناس امور دینى و در قالب مصاحبه، میزگرد، سخنرانى و نوشتار، ارزشهاى اسلام و التزامات مردم را به عقاید و احکام شرعى، هدف قرار داده، چنین وانمود مى کنند که روشنفکرى، عدم تعهد به مدالیل کتاب و سنت یا اصطلاحات دینى است.

کار مهم و بزرگ انبیاء(علیهم السلام) این بوده که مردم را به برنامه هایى که از سوى خداست، هدایت کنند و آنها را به عمل به این تعالیم متعهد نمایند. کارى که از هیچ یک از قشرهاى به اصطلاح برجسته و نوابغ فکرى برنیامده و برنخواهد آمد.

بسیارى از غرب زده ها و متجدد مسلکها، نویسنده و گوینده اى را آزاداندیش و روشنفکر مى دانند که در حمله به مقدسات و باورهاى جامعه و مسخره کردن آنها بى پروا و گستاخ باشد. استعمار نیز براى این اهانتها به اسلام از آنها حمایت می کنند. به این جهت، اگر نسل جوان بخواهد از شرّ اضلال این جریانات در امان بماند و دین راستین اسلام را همان طور که بر پیامبر(صلی الله علیه و آله) نازل شده است، از منابع اصیل و اصلی فرا گیرد، باید مراجعه به منابع و اسلام شناسان را به طور حتم و جزم در دستور کار خود قرار دهد.[1]

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. پایگاه اطلاع رسانی آیت الله صافی گلپایگانی؛ (http://saafi.com)

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 234.

تاریخ ارسال مطلب : پنج شنبه ٢٩ آبان ١٣٩٩ / شماره خبر : ٤١٠٣٨٥ / تعداد بازدید : 436/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج