يکشنبه ١٩ مرداد ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


عوامل سقوط خواص در عبرتهای عاشورا -1

عبرت‌گیری از عاشورا

عبرت از حوادث تاریخی؛ یعنی عبور از ظاهر آنها و دست یافتن به پیامی که در درونشان نهفته است و رسیدن به سنتهای حاکم بر تاریخ و به کار بستن آنها؛ به عبارت دیگر، عبرت یعنی تجربه تاریخ و دست یافتن به آگاهی‌هایی که حوادث تاریخ از آن حکایت می کند.

گلچین سخنان مقام معظم رهبری(حفظه الله) ؛ عوامل سقوط خواص در عبرتهای عاشورا

اشاره

*مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای(حفظه الله) در طول سالیان گذشته با اندیشه ای ژرف و دانشی وسیع، درسها، پیامها و عبرتهایی از مدرسه عاشورا مطرح فرموده اند که جان تشنه جویندگان حق و حقیقت را از درسهای سازنده و الهام آفرین عاشورا سیراب می نماید. در اینجا بخشهایی از این سخنان را به همراه تبیین و توضیحی مختصر ارائه می‌کنیم:

ملت ایران با فراگرفتن همین درسها و عبرتها، در صحنه های گوناگون مبارزه، در جبهه های مقاومت و ایثار و در سایر میادین، حماسه آفریدند و صحنه هایی افتخارآمیز و ماندگار در تاریخ شکوهمند ایران اسلامی را ایجاد نمودند. با توجه به همین عبرتهاست که می توان از تکرار تاریخ و سلطه جباران و منافقان جلوگیری کرد.

عبرت‌گیری از عاشورا

عبرت از حوادث تاریخی؛ یعنی عبور از ظاهر آنها و دست یافتن به پیامی که در درونشان نهفته است و رسیدن به سنتهای حاکم بر تاریخ و به کار بستن آنها؛ به عبارت دیگر، عبرت یعنی تجربه تاریخ و دست یافتن به آگاهی‌هایی که حوادث تاریخ از آن حکایت می کند. گرچه جوامع بشری در ادوار مختلف و اقوام گوناگون، ویژگی‌هایی مختص به خود دارند؛ ولی در اصول کلی و بنیادی به نقاط مشترکی می رسند که از آن به سنن تاریخی و قوانین حاکم بر آن یاد می شود.

در خصوص حادثه کربلا و نهضت امام حسین(علیه السلام) عبرت گیری به چه معناست؟ رهبر معظم انقلاب(حفظه الله) معنای عبرت گیری از عاشورا را چنین تصویر می فرمایند:

«عاشورا به غیر از درس، یک صحنه عبرت است. باید انسان در این صحنه نگاه کند تا عبرت بگیرد؛ یعنی چه عبرت بگیرد؟ یعنی خود را با آن وضعیت مقایسه کند، بفهمد در چه حال و وضعیتی است! چه چیز او را تهدید می کند و چه چیز برای او لازم است! این را عبرت می گویند؛ یعنی شما از جاده ای عبور کردید، یک اتومبیلی را دیدید که واژگون شده یا تصادف کرده و آسیب دیده است، مچاله شده و سرنشینانش نابود شده اند، می ایستید و نگاه می کنید، برای اینکه عبرت بگیرید. معلوم شود که چه جور سرعت و حرکتی، چه جور رانندگی ای به این وضعیت منتهی می شود. این هم نوع دیگری درس است؛ اما درس از راه عبرت گیری.»[1]

رهبر معظم انقلاب(حفظه الله) در جای دیگری می فرمایند:

«در مباحث مربوط به عاشورا سه بحث عمده وجود دارد: یکی بحث علل و انگیزه های قیام امام حسین(علیه السلام) است... بحث دوم بحث درسهای عاشورا است... بحث سوم درباره عبرتهای عاشورا است که چند سال قبل از این، ما این مسئله را مطرح کردیم که عاشورا غیر از درسها، عبرتهایی هم دارد. بحث عبرتهای عاشورا مخصوص زمانی است که اسلام حاکمیت داشته باشد. حداقل این است که بگوییم عمده این بحث مخصوص به این زمان است؛ یعنی زمان ما و کشور ما؛ که عبرت بگیریم.»[2] پندآموزی و عبرت گیری از هر حادثه ای به میزان اهمیت آن حادثه و آثارش در حیات اجتماعی انسان، در طول تاریخ بستگی دارد. بعد از بعثت خاتم پیغمبران(صلی الله علیه و آله)، حادثه ای به عظمت و آثار عاشورا در جهت احیای بعثت و در نتیجه تأثیر در زندگی بشر پدید نیامده است.

درسها و عبرتها

«از مهم ترین آموزه ها و تعالیم عاشورا، در طول سالیان دراز و قرنهای متمادی، عبرت آموزی این واقعه غمبار تاریخی است و باید اذعان داشت، مهم تر از درسهای عاشورا، عبرتهای عاشوراست.»[3]

درسهای عاشورا راه درمان را نشان می دهد و عبرتها راه پیشگیری را. اندیشه های فعال و ذهنهای هوشیار، از مشاهده کربلا و پدید آمدن این حادثه بزرگ و دردناک، در تاریخ صدر اسلام، به عبرتها و چرایی ایجاد آن می رسند که برای انسانهای کوتاه بین و گرفتار در قالبها، قابل دسترسی نمی باشد؛ زیرا آنها حوادث را تا ریشه های پی جویی نمی کنند.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

* تهیه شده توسط دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری(حفظه الله)، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حوزه، تاریخ انتشار: 28/7/1394.

[1]. بیانات رهبری(حفظه الله) دیدار با فرماندهان گردانها و گروهانها و دسته های عاشورای نیروی مقاومت بسیج، مورخ: ۲۲/۴/۷۱.

[2]. بیانات رهبری(حفظه الله) در خطبه های نمازجمعه تهران، مورخ: ۱۸/۲/۷۷.

[3]. همان.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 232.

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨ / شماره خبر : ٤٠٩٥٢٠ / تعداد بازدید : 292/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج