چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


احکام خرید کالای ایرانی و خارجی مطابق با فتاوای امام(ره) و رهبر معظم انقلاب(حفظه الله) -2

فتاوای امام خمینی(ره) در مورد منع استفاده از کالای خارجی

در مورد منع استفاده از کالای خارجی به چند مسئله از رسالۀ حضرت امام(ره) اشاره می شود که مقام معظم رهبری(حفظه الله) نیز دربارۀ آنها همان فتوا را داده اند؛ یعنی هر دو بزرگوار دربارۀ این مسائل نظر یکسانی دارند.

فتاوای امام خمینی(ره) در مورد منع استفاده از کالای خارجی

در این مورد به چند مسئله از رسالۀ حضرت امام(ره) اشاره می شود که مقام معظم رهبری(حفظه الله) نیز دربارۀ آنها همان فتوا را داده اند؛ یعنی هر دو بزرگوار دربارۀ این مسائل نظر یکسانی دارند.

مسئلۀ ۲۸۲۹: «اگر به واسطۀ توسعۀ نفوذ سیاسی یا اقتصادی و تجاری اجانب، خوف آن باشد که تسلط بر بلاد مسلمین پیدا کنند، واجب است بر مسلمانان، دفاع به هر نحو که ممکن است، و قطع ایادی اجانب؛ چه عمال داخلی باشند، یا خارجی.»

مسئلۀ ۲۸۳۱: «اگر در روابط تجاری با اجانب، خوف آن است که به بازار مسلمین صدمۀ اقتصادی وارد شود و موجب اسارت تجاری و اقتصادی شود، واجب است قطع این گونه روابط، و حرام است این نحو تجارت.» این نکته ای است که رهبری(حفظه الله) نیز بر آن تأکید فرموده اند که اگر مشابه جنس خارجی، کالای داخلی وجود داشته باشد و مردم به اجناس خارجی توجه داشته باشند و کالای داخلی را خریداری نکنند، با این کار، به اقتصاد مملکت صدمه وارد کرده اند. 

مسئلۀ ۲۸۳۲: «اگر عقد رابطه؛ چه سیاسی و چه تجاری، بین یکی از دول اسلامی و اجانب، مخالف مصلحت اسلام و مسلمانان باشد، جایز نیست این گونه رابطه، و اگر دولتی اقدام به آن نمود، بر سایر دول اسلامی واجب است آن را الزام کنند به قطع رابطه، به هر نحو ممکن است.» برای مثال، طبق این کلان نگری حضرت امام(ره)، حکومتها و دولتها مجاز به ایجاد رابطه با حکومت یا کشوری مثل رژیم صهیونیستی که رابطۀ تجاری با آن به اقتصاد مسلمانان ضربه می زند و یا چون در حال جنگ با مسلمانان است، نخواهند بود. در واقع کشورهای دیگر موظف اند از ایجاد چنین روابطی جلوگیری نمایند.

بر اساس مفهوم این فتوا، می توان گفت: امروزه که بسیاری از دشمنان اسلام با یکدیگر متحد شده اند و ایران را تحریم کرده اند، کشورهای اسلامی و دولتهای آنها نیز باید با یکدیگر متحد باشند.

مسئلۀ ۲۸۳۴:«روابط تجاری و سیاسی با بعض دول که آلت دست دول بزرگ جائر هستند، از قبیل دولت اسرائیل، جایز نیست، و بر مسلمانان لازم است که به هر نحو ممکن است با این نحو روابط مخالفت کنند و بازرگانانی که با اسرائیل و عمّال اسرائیل روابط تجاری دارند، خائن به اسلام و مسلمانان و کمک کار به هدم احکام هستند، و بر مسلمانان لازم است با این خیانت کاران؛ چه دولتها و چه تجار، قطع رابطه کنند، و آنها را ملزم کنند به توبه و ترک روابط با این نحو دولتها.»

توجه: نظر امام(ره)، رهبری(حفظه الله) و حتی بسیاری از مراجع تقلید در این موارد یکسان است.

همچنین، دربارۀ ضربه زدن به اقتصاد مسلمانان، گاهی استقبال عمومی مردم در کشوری اسلامی از کالاهای خارجی به اقتصاد مسلمانان و آن کشور ضربه وارد می کند. به این دلیل، این امر از نظر فقهی و فتوایی، حرام است.

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 231.

 

تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ٩ مهر ١٣٩٨ / شماره خبر : ٤٠٩٢٧٣ / تعداد بازدید : 218/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج