يکشنبه ٢٤ آذر ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


گزارشی از جلسه جامعه مبلغان کشور؛

راه های ترویج امید در جامعه

دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی برای ناامید کردن ملت ایران، برنامه های کلان فرهنگی طراحی کرده و در حال اجرای آن هستند. به دلیل نقش کلیدی امید به آینده، در وحدت و انسجام اسلامی و حرکت به سوی اهداف بلند انقلاب، لازم است مبلغان محترم برای افزایش امید در مردم تلاش کنند.

راه های ترویج امید در جامعه؛ (گزارشی از جلسه جامعه مبلغان کشور)

 

دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی برای ناامید کردن ملت ایران، برنامه های کلان فرهنگی طراحی کرده و در حال اجرای آن هستند. به دلیل نقش کلیدی امید به آینده، در وحدت و انسجام اسلامی و حرکت به سوی اهداف بلند انقلاب، لازم است مبلغان محترم برای افزایش امید در مردم تلاش کنند. به همین منظور در جلسه جامعه مبلغان کشور که در تاریخ 20/2/1397 برگزار گردید، راه های افزایش امید در جامعه مورد بحث و بررسی قرار گرفت که با نام ارائه کنندگان مطرح می شود. امید است مبلغان محترم بتوانند با استفاده از آنها، به افزایش امید در میان مردم بپردازند.

حجت الاسلام والمسلمین نقویان

1. به نظر می رسد تأکید بیش از حد بر روی کلمه دشمن - به دلیل اینکه در جامعه حساسیت وجود دارد_ مناسب نیست و می توان به جای آن از آیات و روایاتی که موجب افزایش امید در میان مردم می شوند استفاده کرد.

2. از راه تجربه شده غربی ها استفاده کنیم. مثلا آمار افسردگی غربی ها را بیان کنیم و بگوییم طبق آمار خودشان70 درصد غربی ها دچار افسردگی هستند و افسردگی آثار مخرب زیادی دارد که از جمله آنها ناامیدی است. باید از اقداماتی که افسردگی را در پی دارد پرهیز کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی نیا

1. باید از دبستانی ها برای ایجاد روحیه امید شروع کنیم و بچه ها را درست پرورش دهیم.

2. بحث از امید و امیدواری را وارد کتب دبستان کنیم.

3. مواردی که می دانیم باعث مأیوس شدن جامعه می شود را مطرح نکنیم. مثلا بعضی از مسائل قضایی لازم نیست به صورت علنی در جامعه مطرح شود.

4. اگر کسی در جامعه کار خوبی کرد، او را تشویق کنیم.

5. سعی کنیم متکلم وحده نباشیم؛ بلکه نظام گفتمان صحیح و مطلوب را در جامعه حاکم کنیم.

6. برای ایجاد امید در میان مخاطبانمان متناسب با شرایط سنی و اقتضائات شغلی و صنفی آنها برنامه داشته باشیم و در واقع اقتضائات مخاطبان و شرایط زندگی آنها را در نظر بگیریم.

حجت الاسلام والمسلمین اسماعیلی مبارکه

1. مردم را به داده های خدا متوجه کنیم؛ زیرا بیشتر مردم به نداشته های خودشان که ناامیدی ببار می آورد، توجه می کنند.

2. در جامعه دست افراد را بگیریم و آنها را از زمان آینده به زمان حال بیاوریم مثلا فردی که 20 ساله است انتظار دارد همه دارایی ها و موقعیتهایش مثل افرادی که 40 ساله هستندباشد، این نوع انتظار باعث یأس و ناامیدی در فرد می شود.

3. همه مردم را به توبه و آشتی با خدا تشویق کنیم.

4. به مردم بیاموزیم که بر انجام خوبی ها و خیر رساندن به دیگران پافشاری داشته باشند؛ زیرا این امور باعث سرزندگی و امیدواری در جامعه می شود. در سطح پائین تر لازم است به احسان، انفاق و عمل صالح اصرار داشته باشیم.

5. عنصر و ارزش حیا را در جامعه تقویت کنیم. برای تقویت حیا در جامعه می توانیم از راه های ذیل استفاده کنیم:

الف) فواید و ثمرات و برکات حیا را در جامعه مطرح کنیم.

ب) از افراد و شخصیتهای با حیا در جامعه تعریف و تمجید و تجلیل کنیم.

ج) مردم را توصیه کنیم به اجتناب و دوری از عواملی که ایجاد بی حیایی می کنند؛ زیرا بی حیایی باعث پدید آمدن ناامیدی در جامعه می گردد.

6. مردم را با هدف خلقت و آفرینش آشنا کنیم.

7. آیات و روایات رحمت الهی را بطور مستند بیان کنیم.

8. مردم را به فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی توصیه و سفارش و دعوت کنیم. در همین راستا باید به توصیه بیدارکننده مرحوم نخودکی اصفهانی توجه کنیم که فرمودند: «مرنجان و مرنج».

9. فلسفۀ وجود سختی ها در زندگی را بیان کنیم.

10. بحث معاد و مطالعه در مورد آن را بین مردم توصیه و مطرح کنیم.

11. افکار مردم را به سمت زیبانگری و زیبا دیدن معارف دین جهت دهی کنیم. مثلا شهید مطهری معاد را چنان زیبا مطرح می کند که انسان مشتاق مرگ می شود.

12. به صورت منطقی و با استدلال صحیح، جامعه را نسبت به خدا، زمان و زمانه راضی نگهداریم؛ زیرا باعث امیدواری در آنها می شود.

13. مردم را به یادگیری و افزایش مهارتهای جدید در زندگی توصیه کنیم.

14. به مردم توصیه کنیم که برای خودشان قداست و اهمیت قائل شوند؛ مثلا مادر نسبت به کسی که مادر نیست مهم تر است و اگر به این نکته توجه کند، امید بیشتری دارد.

15. روحیه تحمل و بردباری و صبر را تقویت کنیم.

16. عوامل شرح صدر را در خودمان بشناسیم و تقویت کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین محدثی

1. آیات و روایات در مورد امیدواری را بیان کنیم.

2. امیدواری دارای سه محور و بعد می باشد که عبارتند از:

الف) امیدواری و ناامیدی در رابطه انسان با خدا؛

ب) امیدواری و ناامیدی انسان از خودش؛

ج) امیدواری و ناامیدی انسان از انقلاب، آینده، ازدواج، ارزشها و... که در واقع به معرفت و شناخت ما از این موارد برمی گردد.

3. در هریک از این محورها باید برای افزایش روحیه امید برنامه داشته باشیم.

4. همانگونه که مقام معظم رهبری(حفظه الله) مثبت نگر هستند. ما هم باید با تأسی به معظم له نقاط مثبت را ببینیم و مطرح کنیم.

5. از طرح نقاط منفی بخاطر منبرگرمی و... جدا خودداری کنیم.

6. به علت اینکه برخی از عوامل ناامیدی در جامعه توسط دشمنان ایجاد می شود، باید جواب آنها را هم بدهیم تا روح امید در جامعه دمیده شود.

7. استفاده از جنبه های معنوی مانند توسل به اهلبیت(علیهم السلام) بسیار می تواند مؤثر باشد.

8. با نظرات و سخنان افرادی که در جامعه اثرگذار هستند، آشنا شویم و مردم را آشنا سازیم.

9. به شبهات و اشکالاتی که از طرف برخی افراد مطرح می شود و روحیه امید را از بین می برد، پاسخ دهیم.

10. در نظر داشته باشیم که کیفیت بیان مشکلات و معضلات جامعه مهم است و باید به گونه ای آنها را مطرح کنیم که باعث ناامیدی و یأس مردم نگردد. مثلا مشکلات را همراه با ارائه راه حل بیان کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین نبوی

1. حکومت و حاکمان در ایجاد روحیه امیدواری یا ناامید کردن جامعه نقش مهمی دارد؛ از این رو حاکمان باید به این مسئله توجه جدی داشته باشند.

2. یأس و ناامیدی از کفر و بی ایمانی است و هرچه ایمان انسان قوی تر باشد ناامیدی اش کمتر خواهد بود؛ بنا بر این علاوه بر تقویت ایمان مردم، باید به آنها همین نکته را نیز گوشزد کنیم.

3. خداوند متعال به حضرت موسی(علیه السلام) وحی فرمودند که: «حَبِّبْنِي إِلَى خَلْقِي وَ حَبِّبْ خَلْقِي إِلَيَّ قَالَ يَا رَبِّ كَيْفَ أَفْعَلُ قَالَ ذَكِّرْهُمْ آلَائِي وَ نَعْمَائِي  لِيُحِبُّونِي ؛[1] مرا به مخلوقم و آنان را نسبت به من محبوب کن! حضرت موسی(علیه السلام) عرض کرد: پروردگارا چگونه محبوب کنم؟ خطاب رسید: نعمتهای ظاهری و باطنی مرا برای ایشان بازگو کن تا مرا دوست بدارند.»از این حدیث استفاده می شود که بیان نعمتهای خدا موجب دوست داشتن خدا می شود و طبیعی است وقتی مردم خدا را دوست دارند، به آینده امیدوارترند؛ زیرا ایمان آنها قوی تر می شود.

حجت الاسلام والمسلمین صابری اراکی

1. از منابر خودمان سیاه نمایی سیاسی و سیاه نمایی مذهبی و دینی را برداریم.

2. در منبرها از اختلاس، رانت خواری و... بگوییم و برائت خودمان را مطرح کنیم زیرا هر صحبت انتقادی سیاه نمایی نیست؛ بلکه برائت از آنها محسوب می شود.

3. از خوف و رجا بگوئیم و فقط در یک فاز صحبت نکنیم. برخی از وضع نابسامان امروز اصلا انتقاد و شکایت نمی کنند که بنظرم این نیز صحیح نیست.

حجت الاسلام و المسلمین برادران

1. ابلاغ یعنی بیان تأثیر گذار. ما خودمان را فقط سخنران معرفی کرده ایم در حالی که سیره علمای گذشته این بوده که اول خدمت می کردند و سپس صحبت می کردند. فرهنگ خدمت کردن را تقلیل داده ایم «سَيِّدُ الْقَوْمِ  خَادِمُهُمْ ؛[2]مهتر قوم، خدمتكار ايشان است». آخوندهای قدیمی هم کمیته امداد بوده اند، هم آموزش و پرورش و هم قاضی بودند و... و سپس حرف می زدند و سخنران بوده اند؛ ولی امروزه فقط سخنران شده ایم. این روحیه و عملکرد را باید اصلاح کرد.

2. مرجع مراجعات مردم باشیم و با آنها ارتباط بگیریم تا اعتماد ایجاد شود و در نتیجه به روحانیت و دین امیدوار شوند.

حجت الاسلام و المسلمین دانشمند

عوامل ناامیدی در جامعه را شناسایی کنیم و در رفع آنها تلاش کنیم. برخی از عوامل ایجاد ناامیدی در جامعه عبارتند از:

1. دروغهایی که فاش شده اند مثل قصه برجام، تلگرام و... که اخیراً می خواستند به گردن آقا بیندازند؛

2. شعارهایی که به آنها عمل نمی شود؛

3. تفاوت حرف با عمل؛

4. اشرافی گری مسئولین؛

5. مگس صفتی بجای زنبور صفتی؛

6. دیده نشدن مردم مخصوصا جوانان؛ مثلا طرحها و ایده های دانشجویان را رد می کنند و تحویل نمی گیرند و نسبت به استعدادها و طرحهای مفید بی تفاوتی نشان می دهند؛

7. دست اندازی های سیاسی؛ مثل جناحی برخورد کردن در برخی موارد؛

8. بها دادن بی جا به برخی اشخاص که ارزش آن بها دادن را نداشته اند؛

9. عدم هماهنگی بین نخبگان؛ گاهی ضد و نقیض حرف می زنند و نظر می دهند و روبروی هم قرار می گیرند. اختلاف بین نخبگان باعث می شود مردم ناامید شوند؛

10. محدود کردن امکانات خاص برای افراد خاص؛

11. عمل نکردن به وظیفه خود در بعضی موارد؛

12. وعده های توخالی و دروغین مسئولین؛

13. اختلاف بین مسئولین و آمارهای نادرست آنان؛

14. تبلیغات شبکه های خارجی و ضدانقلاب.

حجت الاسلام و المسلمین رفیعی

در جلسات و منبرها، شرایط ذیل را رعایت کنیم:

1. اعتقادات مردم را ارتقا بدهیم یعنی بحثهای اعتقادی هم در منابر مطرح شود.

2. در منبرهایمان برای عموم مردم آموزش داشته باشیم. باید علوم و معارف اسلام را در منبرهایمان به مردم آموزش بدهیم نه اینکه فقط به بحثهای اخلاقی بسنده کنیم.

3. محتوای منبرهای خود را کاربردی کنیم و مشکلی از مردم برداریم.

4. به سوالات و شبهاتی که در ذهن مردم وجود دارد پاسخ بدهیم.

5. از استقراء ناقص به جای استقراء کامل استفاده نکینم.

6. مردم را نسبت به خودمان هم امیدوار کنیم و عامل ناامید کردن دیگران نباشیم.

7. موضوعات قرآنی را مطرح کنیم که باعث افزایش امید به آینده است.

8. مواظب باشیم منبرهایمان از علم تهی نگردد.

 

___________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. بحار الانوار، ج 2، ص 4.

[2]. من لايحضره الفقيه، ج۴، ص۳۷۸؛ كنز العمّال، ج۹،ص۴۰، ح۲۴۸۳۴

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 229.

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه ٩ مرداد ١٣٩٨ / شماره خبر : ٤٠٨٤٧٢ / تعداد بازدید : 239/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج