پنج شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


منبر مکتوب ویژگی‌های حضرت خدیجه(علیها السلام)؛ (حجت الاسلام و المسلمین رفیعی)

ویژگی‌های قرآنی حضرت خدیجه(علیها السلام)

بر اساس آیه 35 سوره احزاب که می‏ فرماید: «مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ایمان و مردان و زنان عبادت‌پیشه...» ده ویژگی‏ برای زن و مرد مسلمان ذکر شده است که قطعاً یکی از متقدم‏ ترین و پیشگامان این ده صفت، حضرت خدیجه کبری(علیها السلام) می‏باشد.

منبر مکتوب ویژگی‌های حضرت خدیجه(علیها السلام): (حجت الاسلام و المسلمین رفیعی)

مجید خلیلی

مقدمه

خداوند تبارک و تعالی می‏فرماید: «مَنْ‏ عَمِلَ‏ صالِحاً مِنْ‏ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياه طَيِّبَه...»[1]؛ «هر کسی، از مرد یا زن، کار شایسته کند و مؤمن باشد، قطعاً او را با زندگی پاکیزه‏ای، حیات [حقیقی] می‏بخشیم...»

دهم ماه مبارک رمضان، سال‏روز وفات بانوی بزرگوار اسلام، امّ المؤمنین، حضرت خدیجه کبری(علیها السلام) است. ضایعه‏ای که بر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) سنگین و سخت بود و چون در همان سال داغ دیگری (وفات حضرت ابوطالب(علیه السلام)) نیز بر پیامبر(صلی الله علیه و آله) وارد شده بود، نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) آن سال را «عام الحزن»؛ یعنی سال حزن و اندوه نام نهادند.

خدیجه بنت خویلد(علیها السلام)، از خانواده‏ای اصیل و شجاع، فهیم و با درایت بود. پدرش کسی است که وقتی پادشاه یمن تصمیم گرفت «حجر الاسود» را به یمن منتقل کند، شمشیر به دست گرفت و با شجاعت تمام فریاد زد: اجازه نمی‏دهم متعرِّض حجرالاسود شوید.

عموی او «ورقه بن نوفل» از ادیبان و دانشمندان اهل کتاب بود؛ یعنی نصاری قبولش داشتند و به او مراجعه می‏کردند. این بانوی بزرگوار، در چنین کانونی متولد شد و رشد کرد. در این نوشتار راجع به ایشان چند ویژگی را متذکر می‏شویم.

ویژگی‌های قرآنی حضرت خدیجه(علیها السلام)

بر اساس آیه 35 سوره احزاب که می‏فرماید: «إِنَّ الْمُسْلِمينَ وَ الْمُسْلِماتِ وَ الْمُؤْمِنينَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْقانِتينَ وَ الْقانِتاتِ...»[2]؛ «مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ایمان و مردان و زنان عبادت‌پیشه...» ده ویژگی‏ برای زن و مرد مسلمان ذکر شده است که قطعاً یکی از متقدم‏ترین و پیشگامان این ده صفت، حضرت خدیجه کبری(علیها السلام) می‏باشد.

اسلام در مسائل ارزشی؛ یعنی علم، عمل صالح، عبادت و رشد معنوی، بین مرد و زن هیچ تفاوتی قائل نشده است. طبق آیه‏ای که ابتدای نوشتار به آن اشاره شد،[3] می‏فرماید: «هر کسی» عمل صالح انجام دهد، زندگی پاکیزه‌ای خواهد یافت؛ از آنجا که معمول خطابها در قرآن کریم، مذکر است، خداوند برای اینکه این شبهه نشود که منظور آیات فقط مردان است، با «مِنْ» بیانیه مسئله را تبیین کرده است. در عبارت «مَنْ‏ عَمِلَ»، «عمل» مذکر و صالحاً هم مذکر است؛ ولی بعد با «مِنْ» بیان می‏کند: «مِنْ‏ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى» مرد باشد یا زن: «مَنْ‏ عَمِلَ‏ صالِحاً مِنْ‏ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ» هر کسی که مؤمن باشد و عمل صالح انجام دهد «فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياه طَيِّبَه» ما به او زندگی پاکیزه می‏دهیم.

در این رابطه در تاریخ اسلام گاهی زنانی بر بعضی از مردان زمان خودشان سبقت گرفته‏اند. از جمله حضرت خدیجه کبری(علیها السلام) که چند خصوصیت از ایشان را فهرست‏وار اشاره می‏کنیم:

1. عقل و درایت

نخستین ویژگی حضرت خدیجه(علیها السلام) عقل و درایت ایشان است. کتابهایی که به معرفی این شخصیت پرداخته‏اند، مثل «تذکره الخواص»، «ریاحین الشریعه» و... و غالب کتابهایی که اهل سنت در شرح حال اصحاب نوشته‌اند، درباره حضرت خدیجه(علیها السلام) نیز چند صفحه‏ای نگاشته‌اند.

در «صحیح بخاری» آمده است: «کَانَتْ مِن اَحسَن نِسَاء جَمَالاً وَ اَکمَلُهُنَّ عَقلاً وَ اَتَمَّهُنَّ رَأیاً؛[4] از زنهای زمان خودش زیباتر و عقل و درایتش کامل‏تر و رأی و دیدگاهش تمام‏تر بود.»

زنی که بتواند کاروان بزرگ تجاری را مدیریت کند، قطعاً دارای چنین صفاتی است. ایشان حداقل با چهار کشور (مثل شام، حبشه، مصر، یمن و...) ارتباط اقتصادی داشت و حدود چهارصد کارگزار و نیرو زیر دست ایشان بود و هشتاد هزار شتر داشت. یکی از ویژگی‌های اقتصاد آن زمان، بهره‌گیری از ربا، حیله و حقّه در معاملات بود؛ اما ایشان اقتصادی پاک، بدون ربا و با توجه به آن ضوابطی که دین ابراهیمی مد نظر داشته، تشکیل داده بود. اینها نشانه عقل و درایت این بانوی بزرگوار است.

در روایت است که در شش موضع عقل انسانها را امتحان کنید. در بعضی روایات نیز آمده است عاقل کسی است که مثلاً فلان کار را ترک کند؛ اما روایتی که مورد بحث ماست، پیرامون مباحث اجتماعی است. به عنوان مقدمه باید گفت که عقلها با هم فرق دارند؛ بعضی افراد دارای عقل فردی قویی هستند؛ اما عقل اجتماعی‏شان قوی نیست. این روایت در واقع ضوابط انسانی را بیان می‏کند که در جامعه می‏تواند متفکرانه و عاقلانه زندگی کند.

امام کاظم(علیه السلام) فرمودند: «الْعَاقِلِ أَنْ يَكُونَ فِيهِ ثَلَاثُ خِصَالٍ يُجِيبُ‏ إِذَا سُئِلَ‏ وَ يَنْطِقُ إِذَا عَجَزَ الْقَوْمُ عَنِ الْكَلَامِ وَ يُشِيرُ بِالرَّأْيِ الَّذِي يَكُونُ فِيهِ صَلَاحُ أَهْلِه...»[5]

1. «يُجِيبُ‏ إِذَا سُئِل؛ وقتی از او چیزی می‏پرسند، جواب می‏دهد.» اما غیر عاقل، نپرسیده جواب می‏دهد و یا از دیگری می‏پرسند؛ ولی او پاسخ می‏گوید.

گاهی از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) سؤال می‏پرسیدند؛ اما بعضی حاضرین هنوز حضرت لبهای مبارکش باز نشده، جواب می‏دادند. آیه نازل شد: «لا تُقَدِّمُوا بَيْنَ‏ يَدَيِ‏ اللَّهِ‏ وَ رَسُولِه‏»[6]؛ «در برابر خدا و پیامبرش [در هیچ کاری] پیشی مجویید.»

2. «وَ يَنْطِقُ إِذَا عَجَزَ الْقَوْمُ‏ عَنِ‏ الْكَلَام؛ (عاقل) جایی که مردم از جواب درمانده می‏شوند، او حرف می‏زند (و حق را می‏گوید).»

ابن زیاد روی منبر نشسته بود و به سر امام حسین(علیه السلام) توهین می‏کرد. مسجد کوفه پر از جمعیت بود؛ همگی مردم لال شده بودند و فقط نگاه می‏کردند. تنها «عبدالله بن عفیف» نابینا برخاست و گفت: «یَا بنَ مَرجَانَه! اِنَّ كَذّاب بنَ كَذَّاب أَنْتَ وَ أَبُوكَ وَ الَّذِي وَلَّاكَ وَ أَبُوهُ. يَا ابْنَ مَرْجَانَه! أَتَقْتُلُوا أَبنَاءَ النَّبِيِّينَ وَ تُکَلِّمُوا بِکَلامِ الصِّدِّيقِينَ؛[7] ای پسر مرجانه! دروغگو پسر دروغگو تویی و پدرت و همچنین کسی که تو را قبول دارد و پدرش. ای پسر مرجانه! آیا فرزندان پیامبر(صلی الله علیه و آله) را می‌کُشی و در مقام صدیقان سخن می‌گویی؟»

این فرد عاقل است، چرا که وقتی مردم نمی‏توانند، یا می‏ترسند و یا جواب را نمی‏دانند، او بر می‏خیزد و حق را می‏گوید. به سنّ و سال هم نیست. عبدالله بن عفیف نابینا بود. در آن روز افراد بینا لال شده بودند؛ ولی او با شجاعت حرف زد و حتی به همین خاطر شهیدش کردند.

وقتی نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) از غار حراء پایین آمد، این حضرت خدیجه(علیها السلام) بود که سخن گفت و شهادت به وحدانیت خدا و رسالت حضرت داد، گرچه ایشان قبل از این ماجرا نیز موحد بود.

گاهی ممکن است این هوش و ذکاوت در کودکی نمود پیدا کند. عمر بن عبدالعزیز در سال نود و نُه هجری به خلافت رسید و تقریباً سه سال حکومت کرد. وی خدماتی داشته است، از جمله اینکه وقتی به حکومت رسید، هیئتی از ریش سفیدها و رؤسای قبایل مصر آمدند تا تبریک بگویند. نماینده آنها بچه ‏ای، ده پانزده ساله بود. برخاست که به عنوان سخنگوی این هیئت صحبت کند. عمر بن عبدالعزیز ناراحت شد و گفت: بزرگ‏تر از این بچه بین شما کسی نیست که او می‏خواهد حرف بزند؟

آن پسر گفت: جناب خلیفه! شما هم حاکم جوانی هستید. اگر ملاکِ برتری، بالا بودن سنّ باشد، در این مملکت پیرتر از شما خیلی هست. عمر بن عبدالعزیز تصدیق کرد و گفت: چه شجاعتی! چه می‏خواهی بگویی؟

گفت: ما آمده‏ایم به شما تبریک بگوییم؛ نَه از روی ترس و نَه از روی طمع. ترس نداریم؛ چون شنیده‏ایم شما عادل هستید. طمع نداریم؛ چون وضع مالی ما خوب است. ما برای گدایی و پول گرفتن نیامده‏ایم؛ آمده‏ایم فقط به شما تبریک بگوییم.

او یک کودک بود؛ اما نماینده یک قوم شد؛ چون دارای هوش و درایت بود.

2. موحّد بودن

ویژگی دوم حضرت خدیجه(علیها السلام) توحید است. این بانوی بزرگوار قبل از ایمان آوردن به رسول خدا(صلی الله علیه و آله)، پیرو دین ابراهیم(علیه السلام) بود و هرگز بت نپرستید؛ چون در زیارتنامه حضرت زهرا(علیها السلام) و ائمه(علیهم السلام) می‏خوانیم که شما (اهل‏بیت(علیهم السلام)) در دامنهایی تربیت شده‏اید که پاکیزه است (طَابَت و طَهُرَت)؛ یعنی آباء و اجداد شما نیز موحد بوده‏اند. در زیارات مأثوره عرضه می‏داریم: «اَشْهَدُ أَنَّكَ كُنْتَ نُوراً فِي الْأَصْلَابِ الشَّامِخَه وَ الْأَرْحَامِ الْمُطَهَّرَه؛ گواهى می‌دهم كه تو به راستى نورى بودى در پشت پدرانى بلند مرتبه و رحم‌هایى پاكیزه.» و همچنین می‌خوانیم: «طَابَتْ وَ طَهُرَتْ بَعْضُهَا مِنْ بَعْضٍ؛ پاكيزه و پاك شد، برخى از آن از برخی ديگر است».

با تحقیق و بررسی زندگینامه مادران ائمه(علیهم السلام) بدست می‌آید که آنها تصادفی مادر امام نشده‏اند؛ به طور مثال نرجس خاتون (مادر امام زمان(علیه السلام))، نجمه خاتون (مادر امام رضا(علیه السلام))، حمیده (مادر امام کاظم(علیه السلام)) و... شخصیتهای ویژه‏ای داشتند و از افراد شاخص زمان خود بودند.

3. ولایت پذیری

یکی از ویژگی‌های حضرت خدیجه(علیها السلام) ولایت‌پذیری است. وقتی پیغمبر(صلی الله علیه و آله) در «یوم الانذار» تمام فامیل را در خانه خود جمع کرد و رسالت خویش را اعلام داشت، فرمود: اول کسی که به من ایمان بیاورد، وزیر و وصیّ من است. تنها امیرالمؤمنین(علیه السلام) برخاست و اعلام ایمان کرد. رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نیز دست روی شانه حضرت علی(علیه السلام) گذاشت و فرمود: «هَذَا اَخِی، وَصِیِّی وَ خَلِیفَتِی وَ وَزِیرِی».

غدیر فقط اعلام ولایت نیست؛ غدیر رفراندم و رأی‏گیری است. مسئله ولایت امیرالمؤمنین(علیه السلام) از کنار غار حراء، یوم الانذار، جنگ تبوک و جاهای مختلفی مطرح شده است. در تمام حرکتهایی که اولیای خدا داشته‏اند، نقش یک زن را می‏بینیم؛ مریم کبری(علیها السلام) کنار حضرت عیسی(علیه السلام)، مادر و خواهر موسی(علیه السلام) کنار حضرت موسی(علیه السلام)، خدیجه کبری(علیها السلام) کنار رسول خدا(صلی الله علیه و آله)، زهرای مرضیه(علیها السلام) کنار امیرالمؤمنین(علیه السلام)، زینب کبری(علیها السلام) کنار امام حسین(علیه السلام)، فاطمه معصومه(علیها السلام) کنار و به دنبال امام رضا(علیه السلام).

زنهایی دیگری هم بودند که در دفاع از ولایت نقش داشتند؛ از جمله «امّ الخیر» که وقتی او را نزد معاویه آوردند، در سن و سال بالایی بود و کنیزها زیر بغلش را گرفتند و آوردند. معاویه گفت: تو امّ الخیری؟ گفت: آری، گفت: تو همانی نیستی که در جنگ صفین سپاه علی[(علیه السلام)] را علیه ما تحریک می‏کردی؛ آیات رحمت را می‏خواندی و بر سپاه علی[(علیه السلام)] تطبیق می‏کردی و آیات عذاب را بر ما تطبیق می‏دادی؟ تو همانی نیستی که در صفین فریاد می‏زدی: با سپاه معاویه بجنگید تا به بهشت بروید؟ گفت: چرا، من همان زن هستم. هنوز هم موضع من همان است و عوض نشده و هنوز هم از مولایم علی(علیه السلام) دفاع می‏کنم.

وقتی رفت، معاویه به اطرافیانش گفت: علی[(علیه السلام)] سفره گرانی برای اینها نینداخته و از او پول یا مقامی نگرفته‏اند؛ ولی در دفاع از او این طور پابرجا هستند، آیا شما می‏توانید از من که سفره‏های گران، پول و مقام برایتان مهیا کرده‏ام، دفاع کنید؟[8]

زنانی مثل سوده حمدانی که به معاویه گفت: «صَلَّی اللَّهُ عَلَی جَسَدٍ تَضَمَّنَهُ القَبرُ فَاَصبَحَ فِیهِ العَدلُ مَدفُوناً؛[9] درود خدا بر آن بدنی که وقتی در خاک رفت، عدالت نیز با او خاک شد.» معاویه گفت: چه کسی را می‏گویی؟ گفت: «ذَاکَ عَلِیُّ بنُ اَبِی‏طَالِب(علیه السلام)».

وقتی خبر شهادت امیرالمؤمنین(علیه السلام) به شام رسید، معاویه جشن گرفته، اظهار شادی کرد. کنیز خواننده‏ای داشت. به او گفت: بخوان و ما را شاد کن. گفت: برای چه بخوانم؟ گفتند: چون علی[(علیه السلام)] کشته شده است. اشک در چشمان آن کنیز حلقه زد و گفت: شما را برای اینکه علی کشته شده است، شاد کنم؟ ابیاتی خواند مبنی بر اینکه: معاویه! ساکت باش. من فراموش نمی‏کنم علی و نمازهای طولانی او را و عبادتش که مثل عبادت رسول خدا(صلی الله علیه و آله) بود و... و مجلسش را به عزاخانه تبدیل کرد.

ولایتمداری این زنها مثال زدنی است. امّ سلمه‏ها، سوده حمدانی‌ها، لبابه والبیه‏ها و... سومین خصوصیت و ویژگی حضرت خدیجه کبری(علیها السلام) ولایتمداری اوست که وقتی پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند: «يَا خَدِيجَه هَذَا عَلِيٌ‏ مَوْلَاكِ‏ وَ مَوْلَى الْمُؤْمِنِينَ وَ إِمَامُهُمْ بَعْدِي؛ ای خدیجه! علی مولای تو مولای مؤمنین و امام آنها بعد از من است» حضرت خدیجه(علیها السلام) عرض کرد: «صَدَقْتَ يَا رَسُولَ اللَّهِ قَدْ بَايَعْتُهُ عَلَى مَا قُلْتَ أُشْهِدُ اللَّهَ وَ أُشْهِدُكَ وَ كَفَى بِاللَّهِ شَهِيداً عَلِيماً؛ راست فرمودی ای رسول خدا! همانا من همان گونه که شما فرمودی با او بیعت کردم؛ خداوند و تو را - بر این کار - شاهد می گیرم و همانا برای شهادت خداوند گواه و دانا کفایت می کند.».

4. شجاعت

خصوصیت چهارم حضرت خدیجه کبری(علیها السلام) شجاعت ایشان است. شجاعت فقط به شمشیر دست گرفتن نیست. گاهی شجاعت این است که جایی که همه می‏گویند: «نه»، جرأت کند و بگوید: «آری». رسول خدا(صلی الله علیه و آله) وقتی به مدینه هجرت کردند، همسرانی در آنجا داشتند؛ ولی آنها زمانی با پیامبر(صلی الله علیه و آله) بودند که دوره خوشی حضرت بود. پیامبری که در مدینه وقتی وضو می‏گیرد، آب وضویش را به عنوان تبرک از دست هم می‏ربودند. پیامبری که در مدینه وقتی قدم برمی‏داشت، جای قدمش را می‏بوسیدند. پیامبر(صلی الله علیه و آله) در مدینه رئیس حکومت بود. وقتی اشاره می‏کرد، مردم جان به پایش می‏دادند.

زنی سه شهید روی شتر گذاشته بود و می‏آورد. گفتند: اینها چه کسانی هستند؟ گفت: این شوهر من است، آن یکی برادرم و این هم پسرم؛ ولی الحمدلله که پیغمبر(صلی الله علیه و آله) سالم است.

مدینه جایی است که دور پیغمبر(صلی الله علیه و آله) حلقه‏وار می‏چرخند. اگر زنان پیغمبر(صلی الله علیه و آله) در مدینه با حضرت هستند، دوره خوشی ایشان بوده است؛ اما ده سالی که حضرت خدیجه(علیها السلام) با پیغمبر(صلی الله علیه و آله) در مکه بودند، دوره سختی، گرسنگی، محاصره در شعب ابی‏طالب و انواع اذیت و آزارها بود. دوره‏ای بود که پیغمبر(صلی الله علیه و آله) و یارانش از گرسنگی سنگ به شکم می‏بستند و گاه سه نفر با یک خرما خود را سیر می‏کردند. دورانی که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) در فقر بود، دوران چوب و سنگ و ناسزا و تهمت ساحر و مجنون و کاهن بودن به حضرت. در این دوران حضرت خدیجه(علیها السلام) با شجاعت در کنار همسرش ایستاد.

گاهی حضرت خدیجه(علیها السلام) در کوچه‏های مکه به دنبال پیغمبر(صلی الله علیه و آله) می‏گشت و می‏گفت: «مَنْ اَحَسَّ لِیَ النَّبِيَّ الْمُصْطَفَى؟ مَنْ اَحَسَّ لِیَ الرَّبيعَ المُرتَّضي؟؛[10] کیست که جای پیامبر خاتم(صلی الله علیه و آله) را به من نشان دهد؟ کیست که بهار من (پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله)) را پیدا کند؟» گاهی می‏دید رسول خدا(صلی الله علیه و آله) پشت سنگی نشسته و خون از پای مبارکش جاری است. با سنگ و چوب می‏زدند؛ اما او این زخمها را می‏بست و مرهم می‏گذاشت.

وقتی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به غار حراء می‏رفت، این همسر فداکار، آن راه طولانی را هر روز طی می‏کرد و برای حضرت غذا می‏آورد. این شجاعت حضرت خدیجه کبری(علیها السلام) است که به عنوان یکی از خصوصیات آن بانوی بزرگوار مدافع، در جایی که همه «نَه» می‏گفتند، ایشان «آری» گفت و پای آن ایستاد.

5. ایثار

ویژگی پنجم حضرت خدیجه کبری(علیها السلام)، ایثار می‏باشد. ایثار غیر از انفاق است. ایثار؛ یعنی من خودم نخورم و به دیگران بدهم؛ اما انفاق این است که هم خودم می‏خورم و هم به دیگران می‌دهم.

قرآن کریم می‏فرماید: «وَ الَّذِینَ إِذَا أَنْفَقُوا لَمْ یُسْرِ‌فُوا...»[11]؛ «و کسانی که هرگاه انفاق کنند، اسراف نمی‏نمایند... .»؛ یعنی هم خودتان بخورید و هم به دیگران بدهید. انفاق؛ یعنی از مالی که داری، درصدی نیز به دیگران بده. انفاق دستوری عام است؛ ولی ایثار خاص. هر کسی اهل ایثار نیست.

ایثار این است که حضرت زهرا(علیها السلام) و خانواده‏اش گرسنه بخوابند؛ اما غذای خود را به یتیم، مسکین و اسیر بدهند. ایثار این است که امام حسن(صلی الله علیه و آله) سه بار تمام آنچه را که داشت، به فقیر داد و دو بار زندگی خود را با فقیر تقسیم کرد. این ایثار کار هر کسی نیست.

تعارضی بین این دو نیست. ایثار در جایی که امر دایر است بین اینکه من گرسنه بخوابم یا دیگران، غذا را به دیگری بدهم و خود گرسنه بمانم. حضرت خدیجه(علیها السلام) هشتاد هزار شتر و چهارصد کارگزار داشت و دارای مدیریت اقتصادی قویی بود. آن هم زمانی که در جامعه به زن محل نمی‏گذاشتند و حاضر نبودند زن را جزء آمار بیاورند. مردمی که دختران را زنده به گور می‏کردند.

حضرت خدیجه(علیها السلام) در چنین شرایطی به پای پیغمبر(صلی الله علیه و آله) ایثار کرد و تمام آن اموال خود را به حضرت بخشید، و کار به جایی رسید که شبها با دخترش فاطمه زهرا(علیها السلام) روی خار و خاشاک شعب ابی‏طالب می‌خوابید.

حضرت خدیجه کبری(علیها السلام) تا پنجاه سالگی کنار پیامبر(صلی الله علیه و آله) بود و حضرت در این ده سال با هیچ زنی ازدواج نکرد؛ اما در مدینه به خاطر موقعیتی که داشتند با تعدادی از زنان ازدواج کردند که گاهی بعضی زنها خودشان به حضرت پیشنهاد ازدواج می‏دادند. بعضی زنها، بی‌سرپرست شده بودند، مثل امّ حبیبه، دختر ابوسفیان که شوهرش مرتدّ شد. شوهر امّ سلمه از دست رفت و بچه یتیم داشت. پیغمبر(صلی الله علیه و آله) او را سرپرستی کرد. پدر صفیه در خیبر شهید شده و او تنها مانده بود، خودش به پیامبر(صلی الله علیه و آله) پیشنهاد داد که اگر با من ازدواج کنی، عده‏ای جذب اسلام می‏شوند.

همچنین زینب بنت جحش که خدا این ازدواج را به عهده پیغمبر(صلی الله علیه و آله) گذاشت. در قرآن به پیغمبر(صلی الله علیه و آله) فرمود که با زینب ازدواج کن تا سنت ازدواج با زنِ پسرخوانده باب شود؛ یعنی بدانند زن پسرخوانده مانند عروس نیست که نشود با او ازدواج کرد. اگر کسی پسری را بزرگ کرد، به زنش محرم نیست. زن آن پسر هم عروس پدرخوانده و محرم او نیست.

به هر حال، با وجود این همه زن در مدینه، مرتب حضرت می‏فرمود: هیچ کسی برای من خدیجه نمی‏شود. او روزی مرا تأیید کرد که همه تکذیبم می‏کردند. روزی مال به پایم ریخت که همه مالشان را از من باز می‏داشتند. روزی به من ایمان آورد که همگی از ایمان به من اعراض می‏کردند.

در مدینه ایمان آوردن به پیغمبر(صلی الله علیه و آله) هنر نبود؛ چون حضرت رئیس حکومت بود و موقعیت مهمی داشت؛ هنر ایمان آوردن و حمایت از پیامبر در وقتی بود که نه مال و منالی داشت و نه ریاستی.

____________________________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. نحل/ 97.

[2]. احزاب/ 35.

[3]. نحل / 97.

[4]. الجامع الصحیح، بخاری، دارالکتاب العربی، بیروت، 1403ق، ج 2، ص 492، ح 3818.

[5]. اصول کافی، شیخ محمد بن یعقوب کلینی، دارالکتب الاسلامیه، تهران، چاپ چهارم، 1407ق، ج 1، ص 19.

[6]. حجرات/ 1.

[7]. البدایه و النهایه، اسماعیل بن كثیر دمشقى، دار احیا التراث العربى، بیروت، 1408ق، ج ۸، ص ۱۹۱؛ تاریخ الأمم و الملوك (تاریخ الطبری)، أبو جعفر محمد بن جریر طبری، دار التراث العربی، بیروت، چاپ دوم، 1967م، ج۵، ص ۴۵۹ (ابن زیاد دستور داد عبدالله بن عفیف را دستگیر کنند. او با سردادن شعار طایفه‌اش (یا مبرور)، آنها را به کمک فراخواند، بستگانش او را از مجلس بیرون بردند. شب هنگام اطرافیان ابن زیاد خانه‌اش را محاصره کردند. وی نابینا بود؛ اما دخترش صفیه او را به جنگ راهنمایی می‌کرد. سرانجام او را دستگیر کرده، نزد عبیدالله بن زیاد بردند پس از گفتگویی بین آن دو، به دستور ابن زیاد گردنش را زدند و بدنش را در کناسه کوفه، در جایی به نام سبخه به دار آویختند. او اولین شیعه‌ای بود که پس از واقعه عاشورا کشته شد؛ wikishia.net).

[8]. محدثات شیعه، غروی نائینی، نشر تربیت مدرس، تهران، 1375ش، ص 66.

[9]. بلاغات النساء، فضل بن ابی طاهر بن طیفور، انتشارات بصیری، قم، بی تا، ص 48.

[10]. بحار الانوار، محمدباقر مجلسی، دار احیاء التراث العربی، بیروت، 1403ق، ج 18، ص 242.

[11]. فرقان/ 67.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 227.

 

تاریخ ارسال مطلب : پنج شنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٨ / شماره خبر : ٤٠٧١٧٤ / تعداد بازدید : 176/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج