دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


مزاحمت‌های همسایگان در زندگی اجتماعی؛ «زمینه‌ها و راه‌حل‌ها» -1

حرمت همسایه و هم‌نشینی

امروزه در شهرهای بزرگ، سبک زندگی مدرن، به دلیل ناهمسانی آن با فرهنگ اسلامی - ایرانی، مسائل و مشکلات جدیدی را در حوزه تعاملات همسایگی ایجاد کرده که موجب نگرانی عالِمان دینی، نخبگان، نهادهای فرهنگی و مسئولان امر شده است.

مزاحمت‌های همسایگان در زندگی اجتماعی؛ «زمینه‌ها و راه‌حلها»

علی ملکوتی‌نیا

مقدمه

امروزه در شهرهای بزرگ، سبک زندگی مدرن، به دلیل ناهمسانی آن با فرهنگ اسلامی - ایرانی، مسائل و مشکلات جدیدی را در حوزه تعاملات همسایگی ایجاد کرده که موجب نگرانی عالِمان دینی، نخبگان، نهادهای فرهنگی و مسئولان امر شده است.

به نظر می‌رسد رفع این مشکلات، و یا دست‌کم، پیشگیری از گسترش دامنه آن، نیازمند اجرای راهبردها و راهکارهای اخلاقی و قانونی است. مهم‌ترین مسائل و مشکلات در حوزه همسایگی، مزاحمت‌های همسایگان در یک محله، به خصوص در مجتمع‌های آپارتمانی است که همین مسئله، مسائل و چالش‌های دیگری را در دامن خود پرورانده است.

در این مجال، ضمن بیان حریم همنشینی و همسایگی و اشاره به زمینه‌ها و بسترهای مزاحمت همسایگان در زندگی اجتماعی، به راهبردهای اخلاقی برای پیشگیری و رفع این مشکلات می‌پردازیم.

حرمت همسایه و همنشینی

حرمت همنشینی و همسایگی، یکی از اصول اساسی و اختصاصی در اخلاق همسایگی است که پایه بایدها و نبایدهای اخلاقی و رفتاری در مناسبات همسایگان با یکدیگر بر آن بنا شده است.

حرمت به معنای چیزی است که هتک آن حلال و جایز نیست. مانند: مسجد الحرام، بیت الحرام، شهر الحرام و...؛ یعنی اینها محترم‌اند و حدودی دارند و چیزهائی در آنها حرام شده که در غیر آنها حرام نیست.[1]بنابراین، هرگاه سخن از حرمت همسایه به میان می‌آید، منظور آن است که در قاموس دین، همسایگان نیز همچون خویشاوندان، حدود و حقوقی دارند که رعایت آنها واجب و ضروری است و کسی اجازه ندارد آنها را نادیده بگیرد. اهمیت این موضوع به اندازه‌ای است که به فرموده امام علی(علیه السلام) حرمتی بالاتر از آن وجود ندارد: «مَا تَأَکدَتِ الْحُرْمَةُ بِمِثْلِ الْمُصَاحَبَةِ وَ الْمُجَاوَرَةِ؛[2]حرمتی بالاتر از حرمت هم‌نشینی و همسایگی نیست.»

به این جهت، در روایات حرمت همسایه در ردیف حرمت نفسِ انسان و حرمت والدین و خویشاوندان نزدیک قرار گرفته است. مانند آنچه از امام باقر(علیه السلام) نقل شده است که فرمود: در کتاب امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) خواندم که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ضمن بخشنامه‌ای به مهاجرین، انصار و تمامی اهل یثرب، نوشت: «حُرْمَةُ الْجَارِ عَلَی الْجَارِ کحُرْمَةِ أُمِّه؛[3]همسایه، احترامی همچون مادر دارد.»

آنچه از این احادیث و مجموعه روایات در باب همسایگی بر می‌آید، این است که علت حرمت همسایه، قرابت و اتصال می‌باشد؛ چون افراد با همسایه خود به نزدیکی و اتحاد می‌رسند که در سایه آن، مانند خویشاوندی نزدیک، قرابت و تعلق حاصل می‌گردد و تعلق به وجود آمده زمینه برآورده شدن نیازهای مادی و معنوی هر دو را فراهم می‌آورد. از این‌رو، همسایگان با یکدیگر به خانواده‌ای بزرگ، منسجم و متحد تبدیل می‌شوند.

بی‌شک، این طرز بیان از قرابت و اتحاد همسایه به انسان، حکایت از آن دارد که اسلام برای همسایگان حرمت ویژه‌ای قائل شده است و به این جهت، اذیت همسایه و ایجاد مزاحمت برای او از قبح بیش‌تری برخوردار است.

____________________________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. قاموس قرآن، علی‌اکبر قرشی بنایی، دارالکتب، تهران، 1395ق، ج 2، ص123؛ به نقل از: أقربُ الموارد، شرتونی، دارالکتب‌الاسلامیة، تهران، چاپ ششم، 1412ق.

[2]. میزان الحکمة، محمد محمدی ری شهری، ترجمه: حمیدرضا شیخی، دارالحدیث، قم، چاپ دوم، پاییز 1379ش، ص 916.

[3]. الکافی، محمد بن یعقوب کلینی،دارالکتب الإسلامیة، تهران،1365ش، ج 4، ص 756.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 213.

تاریخ ارسال مطلب : دوشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٧ / شماره خبر : ٣٩٩١٢٤ / تعداد بازدید : 382/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج