پنج شنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٩
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


قدس شريف، محور وحدت و رمز اقتدار -3

روز قدس؛‌ ابتكار خردمندانه امام خميني(ره)

انتخاب آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین امری هوشمندانه و هدفمندانه بوده است؛‌ چرا که در این روز مسلمانان بعد از حدود یک ماه عبادت و بندگی خالصانه خداوند باید نتایج خودسازی و تهذیب خویش را با آگاهی‌های سیاسی و اجتماعی پیوند بزنند و با مظلومان جهان همدردی کنند.

روز قدس؛‌ ابتکار خردمندانه امام خمینی(ره)

در فرهنگ اسلامی از دیرباز ماه مبارک رمضان نماد مبارزه با نفس و شیطان و تلاش برای پالایش روح تلقّی گردیده است. امام خمینی(ره) که خود سال‌ها در مسیر سیر و سلوک معنوی و جهاد اکبر گام می‌زد، با نگرشی متفاوت به مقوله عرفان،‌ آن را به‌هیچ‌وجه با انجام وظایف اجتماعی در تقابل نمی‌دانست. ماه مبارک رمضان را به ایام مبارزه با دشمن درونی و بیرونی تبدیل کرد و در روز شانزدهم مرداد ماه سال 1358ش مصادف با 13 رمضان 1399ق پس از بمباران جنوب لبنان توسط رژیم صهیونیستی و هم‌زمان با آغاز دور تازه‌ای از جنایات بی‌رحمانه این رژیم، در سرزمین مقاوم لبنان،‌ روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس مقرّر کردند و عموم مسلمین جهان را به همبستگی اسلامی در این روز بزرگ فراخواندند تا همراهی و همدلی خود را در حمایت از حقوق قانونی و انسانی مردم مسلمان فلسطین به نمایش بگذارند. یادآور می‌گردد که بعد از جنگ شش روزه 1967م و شکست مصر و سوریه، برای اولین بار فلسطینی‌ها با یک سلسله عملیات نظامی در درّه کرامه (در مرز اُردن و سوریه)‌ به اسرائیل لطمات شدیدی وارد کردند و به دنبال این پیروزی آن روز به معرکه کرامه و روز جهانی فلسطین معروف شد و به مناسبت آن مراسمی در این روز برگزار می‌شد؛ اما چون این حرکت هویتی ملی‌گرایانه داشت، مورد استقبال مسلمانان جهان قرار نگرفت؛[1] ولی ابتکار خردمندانه امام خمینی(ره) ضمن اینکه حمایت‌های جهانی را به دنبال داشت، موضوع فلسطین را به مسئله‌ای بین المللی و مرتبط با دنیای اسلام تبدیل کرد. انتخاب آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین امری هوشمندانه و هدفمندانه بوده است؛‌ چرا که در این روز مسلمانان بعد از حدود یک ماه عبادت و بندگی خالصانه خداوند باید نتایج خودسازی و تهذیب خویش را با آگاهی‌های سیاسی و اجتماعی پیوند بزنند و با مظلومان جهان همدردی کنند. همچنین تبدیل تدریجی روز قدس از سطح ملّی به بین‌المللی، نکته‌ای است که بر لزوم حمایت از فلسطینی‌ها و وجود مطالبه جهانی در این رابطه دلالت می‌کند و اگر مطابق با خواسته‌ها نبود، به تدریج فراموش می‌شد؛ اما اکنون بعد از سی و پنج سال، راهپیمایی حمایت از قدس و فلسطین در سطح گسترده‌تر، با شکوه‌تر و توأم با بیداری اسلامی و افزایش آگاهی مسلمانان نسبت به توطئه‌های استکباری و گسترش نفرت از ابرقدرت‌ها و انزجار شدید از صهیونیست‌ها برگزار می‌شود.

بدون تردید، اهمیت حمایت از فلسطینی‌ها در قالب راهپیمایی نباید دست کم گرفته شود و باید به این امر واقف بود که اگر با ساماندهی مطلوب حدود یک و نیم میلیارد نفر مسلمان در این روز منسجم، متحد و همگام، به دفاع از این ملت رنج‌دیده بپردازند، صهیونیست‌ها که در بهترین شرایط حدود پانزده میلیون نفرند، برابر یک درصد جمعیت دنیای اسلام خواهند بود و این حرکت شکوهمند چنان رعبی در قلب سیاه و ذهن علیل آنان می‌افکند که هیچ‌گاه جرأت جسارت به مسلمانان فلسطینی را نخواهند داشت و یا حداقل از ادامه جنایت‌های خود امتناع خواهند کرد.

در واقع روز جهانی قدس ـ که حاصل ابتکاری حکیمانه و جاودانه از سوی امام خمینی(ره) بودـ برای توجه دادن افزون‌تر افکار عمومی مردم و دولتمردان جهان اسلام به یکی از اساسی‌ترین مسائل و مشکلات جهان اسلام بوده است، اکنون این ماجرا از چنان هویت و ماهیتی برخوردار گردیده است که در حقیقت می‌توان آن را نماد بارز پیدایش یک اجماع بین‌المللی علیه رژیم اشغالگر صهیونیستی دانست. همچنان که در مراسم عبادی ـ سیاسی حجّ مسلمانان دنیا با انجام اعمالی نمادین (رمی جمرات)‌ نسبت به نظام شیطانی و تمام مظاهر مربوط به آن اعلام انزجار و اعلان برائت می‌کنند. روز جهانی قدس نیز در پایان ماه عبادی رمضان، تجلّی و نشانگر مبارزه بی‌امان با مظهر عینی فعالیت‌های استکباری و سیاست‌های شیطانی رژیم اشغالگر قدس است که امروزه به عنوان مصداق بارز تروریسم دولتی در تمام نقاط جهان شناخته می‌شود و اگر بخواهیم جلوه‌های ستم،‌ زشتی، پلیدی و جنایت‌های وحشیانه را در دنیای امروز و تاریخ بشریت نشان دهیم، همان سرزمین اشغال‌شده فلسطین است. روز قدس، هنگامه اعلام حمایت از مبارزات بر حق مردم مظلوم فلسطین در مسیر احقاق حقوق از دست رفته و غصب شده آنان است؛ روز پیوند خوردن تمام قلب‌ها و عواطف انسانی، اندیشه‌ها و وجدان‌های بیدارگر مردمی به دردها، رنج‌ها و زخم‌های ملّت فلسطین در نگاهی وسیع و کلان است، روز قدس فراتر از جامعه مسلمانان، تمام آزادی‌خواهان و عدالت دوستان از هر آیین، قوم و ملیّتی را که مدّعی و منادی حمایت از ستم دیده‌گان و دفاع از حقوق اولیه انسانی و پیوستن به جامعه مدافع حقوق بشرند،‌ در برمی‌گیرد. موضوع فلسطین امروزه به معیار و محک مشخصی برای ارزیابی و عیارسنجی کارنامه مجامع و سازمان‌های بین‌المللی تبدیل شده است که سنگ دفاع از حقوق بشر را به سینه می‌زنند و ادعای صیانت از حرمت و حرّیت انسان‌ها را مطرح می‌کنند. فلسطین در وضع فعلی، آیینه بازتابش حقیقت ملت مظلومی است که در روز روشن نادیده گرفته می‌شود. امروزه مردم جهان نه‌تنها نسبت به حمایتهای بی‌دریغ و بی‌شرمانه دولتمردان آمریکا از رژیم متجاوز اسرائیل، اعتراض دارند؛ بلکه سکوت تأمل‌برانگیز و شگفت‌آور سازمان ملل متحد را با مرامنامه حقوقی و منشور این نهاد جهانی در تضاد و تعارضی آشکار می‌بینند. سرزمین مظلوم فلسطین هنوز هم در آتش بی‌داد رژیم غاصب و تروریستی اسرائیل، هر روز شاهد از دست رفتن سرمایه‌های انسانی، فرهنگی و طبیعی خود است.


  پی نوشت :

[1]. روزنامه اطلاعات، 25/5/1391، ش 25387.

منبع: ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره 179.
تاریخ ارسال مطلب : پنج شنبه ١ خرداد ١٣٩٩ / شماره خبر : ٣٨٠٢٣٠ / تعداد بازدید : 2599/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج