چهارشنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


سیدجواد حسینی

بصیرت عمیق خصوصیت بارز حضرت عباس (ع)

ولایت مداری و ژرف اندیشی، از نیازهای شدید زمان ما برای تمام طبقات است؛ چرا كه بصیرت ژرف و عمیق اندیشی باعث می شود خطوط فكری و سیاسی را بخوبی بشناسند و در موضع گیریها دقیقا بر خط صحیح و مستقیم امامت و ولایت سیر نمایند.

بیشتر منحرفان از امامت و ولایت، ظاهر بین و ساده اندیشند. قرآن كریم درباره دنیاپرستان می فرماید: «یعلمون ظاهرا من الحیاة الدنیا وهم عن الآخرة هم غافلون» ؛ «آنان تنها ظاهری از زندگی دنیا را می دانند و از آخرت غافلند.» (1) ولایت مداران باید ژرف اندیش و ژرف نگر باشند.
از امتیازات ویژه حضرت عباس، بصیرت نافذ و ژرف اندیشی خاصی بود كه تمام خطوط جامعه و رگه های كفر و نفاق را به خوبی می شناخت، و ولایت مداران را نیز دقیقا شناسایی كرده بود. امام صادق علیه السلام درباره عمویش عباس می فرماید:
«كان عمنا العباس نافذ البصیرة؛ عموی ما عباس دارای بصیرت ژرف بود.» (2)
در مقابل، یكی از كاستیهای عمر سعد كه به دام یزید و ابن زیاد افتاد، نداشتن تیزبینی و بصیرت بود. ابن زیاد با بهره برداری از این كمبود فكری، فردی فرومایه و هزار چهره یعنی «شبث ربعی» را با او همراه ساخت تا او را توجیه كند. شبث كوشید به عمر سعد القا كند كه حسین، كافر حربی است كه قتلش واجب می شود و به همین جهت، قتل او در ماه حرام اشكالی ندارد. (3)
ولایت مداری و ژرف اندیشی، از نیازهای شدید زمان ما برای تمام طبقات است؛ چرا كه بصیرت ژرف و عمیق اندیشی باعث می شود خطوط فكری و سیاسی را بخوبی بشناسند و در موضع گیریها دقیقا بر خط صحیح و مستقیم امامت و ولایت سیر نمایند.


پی نوشت:

1) روم/7.
2) نفس المهموم، ص 176؛ ر. ك: اعیان الشیعه، ج 7، ص 430.
3) جام عبرت، سید حسین اسحاقی، ج 2، ص 104.

منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره46.

تاریخ ارسال مطلب : دوشنبه ١٨ شهريور ١٣٩٨ / شماره خبر : ٣٣٣٠٨٤ / تعداد بازدید : 1316/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج