پنج شنبه ١٦ ارديبهشت ١٤٠٠
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


راز محبت-4

راز محبت

ای علي! اين دو كودك يعنی حسن و حسين چنان مرا به خود مشغول داشته اند كه بعد از آن دو هرگز كسی را دوست ندارم.

احمد محیطی اردکانی

امام صادق عليه السلام می فرمايد: اَلْقَلْبُ حَرَمُ اللّهِ، فَلا تُسْكِنْ حَرَمَ اللّهِ غَيْرَاللّهِ»؛(1) قلب حرم الهی است، پس در حرم پروردگار غير خدا را جای مده.
با توجه به روايت فوق و روايات ديگری كه به همين مضمون نقل شده است، ممكن است اين سؤال مطرح شود كه: پيامبری كه برترين و محبوب ترین افراد نزد خداوند است و سراسر وجودش را عشق به خدا پر كرده است، چگونه می شود نسبت به امام حسين و اهل بيت عليهم السلام اين همه ابراز محبّت نمايد و آن ها را محبوب ترین افراد نزد خود بداند، تا جايی كه به خداوند عالميان عرض كند: «خدايا! من حسين را دوست می دارم تو نيز او را دوست بدار.»(2)
به دليل ضيق مقال تنها به دو دليل از دلايل اين عشق و محبّت شديد اشاره می كنيم:
الف: پيامبر صلی الله عليه و آله مطيع امر پروردگار است تا آنجا كه خداوند متعال در وصف او می فرمايد:
«وَ ما يَنْطِقَ عَنِ الْهَوی اِنْ هُوَ إلاّ وَحْی يُوحي » (3)  پيامبر هيچ سخنی را از روی هوی و هوس نمی گويد، آنچه می گويد جز وحی الهی نيست.
روايات زيادی دلالت دارد بر اين كه عشق و محبّت پيامبر نسبت به امام حسين عليه السلام به امر پروردگار بوده است.
علی بن ابی طالب عليهماالسلام می گويد: پيامبر خدا صلی الله عليه و آله بارها به من فرمود:
ای علي! اين دو كودك يعنی حسن و حسين چنان مرا به خود مشغول داشته اند كه بعد از آن دو هرگز كسی را دوست ندارم. «إِنَّ رَبّی اَمَرَنی اَنْ اُحِبَّهُما و اُحِبَّ مَنْ يُحِبُّهُما»؛ زيرا پروردگارم مرا مأمور نموده است تا آن دو را و هر كس آن ها را دوست می دارد دوست بدارم. (4)
ابن مسعود می گويد: از پيامبر اكرم صلی الله عليه و آله شنيدم كه فرمود: هركس مرا دوست می دارد، بايد اين دو فرزندم (حسن و حسين) را دوست بدارد، زيرا خداوند متعال به من فرمان داده است كه آن دو را دوست بدارم.(5)
ب: محبّت و دوستی آن ها به خاطر اين است كه خداوند آن ها را دوست می دارد، و پيامبر خاتم، هم خدا را دوست دارد و هم آنچه را كه خدا دوست می دارد.
جابر می گويد: پيامبر صلی الله عليه و آله فرمود: از اهل بيت من چهار نفرند كه بهشت مشتاق آن ها است «قَدْ اَحَبَّهُمُ اللّهُ و اَمَرَنی بِحُبِّهِمْ» خداوند نيز آن ها را دوست دارد و او فرمان داده است كه آن ها را دوست بدارم. آن ها عبارتند از: علی بن ابی طالب، حسن، حسين و مهدی صلوات الله عليهم، آن كسی كه عيسی بن مريم در هنگام نماز به او اقتدا خواهد نمود.(6)
جابر جعفی از امام باقر عليه السلام چنين نقل می كند: پيامبر خاتم صلی الله عليه و آله فرمود: كسی كه بخواهد به ريسمان محكم الهی كه در قرآن از آن ياد شده (7) ، چنگ بزند، پس دوستی و ولايت علی بن ابی طالب و حسن و حسين عليهم السلام را بپذيرد.(8)
«فَاِنَّ اللّهَ يُحِبُّهُمَا مِنْ فَوْق عَرْشِهِ»؛ چون خداوند متعال از بالای عرش آن دو را دوست دارد.پی نوشت :
1) ميزان الحكمة، ری شهري، ج 2، ص 213.
2) مناقب آل ابی طالب، ابن شهرآشوب، ج 4، ص 71 و سنن الترمذي، ج 5، ص 619 ـ 620.
3) النجم/ 3 و 4.
4) كامل الزيارات، صدوق، ص 50، حديث 1.
5) همان، حديث 5.
6) معالی السبطين، حائری مازندراني، ج 1، ص 10.
7) البقره/ 254: فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطّاغُوتِ وَ يُؤْمِنْ بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقي....
8) كامل الزيارات، صدوق، ص 51، حديث 6.

منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره10 .
تاریخ ارسال مطلب : يکشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٣ / شماره خبر : ٩٢٥٦١ / تعداد بازدید : 1506/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج