پنج شنبه ١٦ ارديبهشت ١٤٠٠
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


کربلا و الگوهاي رفتاري-2

الگو سازي امام حسين

بررسي قيام کربلا ما را به اين باور مي‌رساند که سيد الشهداء با توجّه به وضعيت جهان اسلام و موقعيت کاروان خود حرکتي را طرّاحي کردهاند که علاوه بر پيروزي کامل خود در آن زمان و مکان در طول تاريخ جاودانه بماند و هميشه «کلّ يوم عاشورا و کل ارض کربلا» باشد.

حجت الله بیات

بررسي قيام کربلا ما را به اين باور مي‌رساند که سيد الشهداء با توجّه به وضعيت جهان اسلام و موقعيت کاروان خود حرکتي را طرّاحي کردهاند که علاوه بر پيروزي کامل خود در آن زمان و مکان در طول تاريخ جاودانه بماند و هميشه «کلّ يوم عاشورا و کل ارض کربلا» باشد.
اين حقيقت را مي‌توان به روشني در گفتار و کردار امام حسين ديد، زيرا ايشان حق و باطل را در ميدان مبارزه مقابل هم قرار مي‌دهد؛ نه خود و يزيد را از اين روي در گفت و گوهاي خود از واژه «مثل» بهره مي‌گيرد. او در مقابل پيشنهاد بيعت، خطاب به وليد بن عتبه مي‌فرمايد:
«انّ مثلي لا يعطي بيعته سرّا» 1 همانا ما کسي مثل من پنهاني بعيت نمي‌کند.
«مثلي لا يبايع مثله»2 فردي همانند من، با کسي همانند يزيد، بيعت نمي‌کند.
امام در جواب مروان بن حکم نيز مي‌فرمايد:
«انّا لله و انّا اليه راجعون و علي الاسلام السلام اذ قد بليت الامه براع مثل يزيد» 3
همانا ما از خداييم و به سوي او باز مي‌گرديم. وقتي امّت اسلام به رهبري همچون يزيد دچار شود، بايد با آن وداع کرد.
اين نوع جملات نشان دهنده اين است که امام در صدد نمونه دهي و الگوسازي بوده است، به اين معنا که اختلاف آنان بين دو فرد در موقعيت جغرافيايي و تاريخي خاصّ نيست. بلکه تقابل دو باور و تفکّر در ميان است که امکان دارد در هر مکان و زمان ديگر رخ دهد.
امام حسين در يکي از منازل بين راه به نام «بيضه» خود و يارانش را به عنوان الگوهاي مثبت معرفي مي‌کند و مي‌فرمايد:
«فانا الحسين بن علي بن فاطمه بنت رسول الله ‌صلي الله عليه و آله نفسي مع انفسکم و اهلي مع اهلکم و لکم في اسوه»4 من حسين بن علي پسر فاطمه دختر رسول خدا ـ که درود خدا بر او و خاندانش باد ـ هستم. خود با شما و اهل بيتم با اهل بيت شماست و من الگوي شما هستم.
نظر به اين که الگوهاي کربلا و عاشورا از نظر نوع تفکّر، جنسيت و سن متفاوتند، ما ابتدا آنها را به دو دسته مثبت و منفي تقسيم مي‌کنيم و در هر دسته ويژگيهاي برخي از مردان و زنان را در سنين مختلف بررسي مي‌کنيم تا بهتر بتوانيم شخصيتهاي مشابه آنان را در زندگي خود بيابيم. مهمتر از آن ببينيم ما در شمار کدامين آنها هستيم.


پي نوشت:
1) موسوعة کلمات الامام الحسين، ص 218.
2) ص 283.
3) همان، ص 284.
4) ص 361.

منبع: ماهنامه اطلاع رساني، پژوهشي، آموزشي مبلغان شماره15.

تاریخ ارسال مطلب : پنج شنبه ٢٣ مهر ١٣٩٣ / شماره خبر : ٣٥٩٨٠٠ / تعداد بازدید : 1803/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج