شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


محمود مهدی پور

سبک زندگی را از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم بیاموزیم

سیاستمداران امت اسلامی باید راه و رسم کشورداری و هدفگذاری و هماهنگی و پاسداری از اهداف عالیه دینی و مصالح مسلمانان و بشریت را از این سیاستمدار آسمانی فراگیرند و آموزه های تابناک او را تابلو راه خود و تمام نهادهای اجتماعی و قانونگذاران و فقیهان قرار دهند.

«اللَّهُمَّ اجْعَلْ مَحْيَايَ مَحْيَا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَمَاتِي مَمَاتَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ صلی الله علیه وآله وسلم» بدون تردید پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم کامل ترین اسوه و الگوی زندگی توحیدی است. هر کس می تواند و هر مسلمانی وظیفه دارد راه و رسم زندگی اسلامی را از او بیاموزد و اخلاق و رفتار و اندیشه های خویش را در ترازوی نبوی بسنجد و خود را با میزان نبوت تنظیم کند.
اندیشه ها و سیره و آرمانها و اخلاق و رفتار و گفتار زسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم گرانبهاترین «سرمایه فرهنگی» و مشعل هدایت امت بزرگ اسلامی است.
مدیران ما باید مدیریت نبوی را بشناسند و از آن الهام بگیرند.
عارفان امت باید اهداف بلند و ابعاد گسترده عرفان الهی را از رسول توحید و رحمت بیاموزند.
مجاهدان و فرماندهان نظامی جوامع اسلامی باید عملکرد نظامی و انتظامی رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم در لا به لای زندگی سراسر نور و اعتماد و شجاعت و امید و رأفت او جستجو کنند و آن را الگو و اسوه تلاشهای جهادی خویش قرار دهند.
سیاستمداران امت اسلامی باید راه و رسم کشورداری و هدفگذاری و هماهنگی و پاسداری از اهداف عالیه دینی و مصالح مسلمانان و بشریت را از این سیاستمدار آسمانی فراگیرند و آموزه های تابناک او را تابلو راه خود و تمام نهادهای اجتماعی و قانونگذاران و فقیهان قرار دهند.
حقوقدانان امت اسلامی باید فقه و حقوق را بر گفتار و رفتار آن عزیز خدا عرضه کنند و حق و باطل را با معیارهای او تشخیص دهند.
قاضیان و دست اندرکاران دادگاه ها در جهان اسلام باید جز معیارهای رسالت و قوانین الهی، قانونی را به رسمیت نپذیرند و طبق موازین محمدّی در جوامع بشری داوری کنند و به اختلافات مالی و حقوقی پایان دهند.
نظام بهداشت و درمان کشورهای اسلامی باید مجموعه رهنمودهای قرآن، عترت و پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله وسلم و اهل بیت علیهم السلام را در زمینه علوم پزشکی و شناخت بیماریها و داروها گردآوری کند و به تجزیه و تحلیل امروزین آن بپردازد و داروها و بیماریها را در نسخه های پزشکی و داروهای معرفی شده از سوی پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم و اهل بیت علیهم السلام شناسایی نماید و آداب و اخلاق و حقوق بیمار و پزشک را در رهنمودهای او بجوید.
هیچ کس منکر استفاده از علوم و دانشها و تجارب جامعه بشری نیست؛ ولی گردآوری سرمایه ارزشمند اهل بیت علیهم السلام در زمینه طب و درمان، یکی از ارزشمندترین تجارب بشری از یک سو و میراث علوم آسمانی از سوی دیگر است که بی توجهی به آن و عدم گردآوری طب نبوی و علوی و طب الصادق و طب الرضا علیه السلام و عدم تطبیق آن با موازین پزشکی امروز و راکد گزاردن این معارفِ زندگی ساز، مصداق ستم بر بشریّت و فرهنگ انبیا و اولیای الهی است. البته گامهایی که تا کنون در این مسیر برداشته شده شایان تقدیر و تکریم است.
بازرگانان و بازاریان امت اسلامی بدون شناخت و رعایت رهنمودهای پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم و اهل بیت علیهم السلام آن بزرگوار در زمینه داد و ستد و تجارت نمی توانند استقلال اقتصادی و عزت و آزادی و رفاه اجتماعی امت را پاسداری کنند.
معلمان و دست اندرکاران نظام آموزشی و پژوهشی کشورهای اسلامی، بدون بررسی و تحقیق در قلمرو، اهداف و ابعاد و روشهای آموزشی و مواد و متون آموزشی مورد تأیید پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله وسلم و اهل بیت علیهم السلام آن بزرگوار و پرورش استادان و مربیان معتقد به نظام تعلیم و تربیت اسلامی، نیروی خود و فرزندان امت را به تباهی می کشند و از پرورش نسلی مؤمن و مجاهد و دانشمند و عارف باز می مانند.
مبلّغان گرامی و نظام تبلیغات دنیای اسلام، وظیفه ای مهم تر از شناخت و معرفی و تمرین زندگی و تبلیغ و هدایت مردم بر اساس راه و رسم خاتم پیامبران ندارد و عالی ترین و مفیدترین ماده آموزشی در نظام تبلیغات اسلامی، شیوه تبلیغی و سیره ابلاغ و انذار رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم است.
بدون شک شناخت دقیق و عمیق محتوای پیام نبوی و روش درست تبلیغ و ارتباط گیری و انطباق زندگی مبلّغان با پیام خدا و به عبارت ساده تر، یادگیری و پیروی از معارف قرآن و آشنایی نظری و اقتدای عملی به گفتار و رفتار رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم، بزرگ ترین سرمایه مبلّغان در طول تاریخ و بهترین راهکار موفقیت در ارائه خدمات رسانه ای و تبلیغی است.


اسوه جاودانه
اسوه بودن رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم و امامان معصوم علیهم السلام محدود به زمان و زمین خاص و تنها در بخش تبلیغ و اخلاق و دانش و سیاست و جهاد و اندیشه و مدیریت و رفتار فردی و خانوادگی نیست. پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله وسلم فقط اسوه آموزش و پژوهش و اطلاع رسانی و اسوه آزادگی و استقلال و قضاوت و ارزیابی و تهذیب اخلاقی و تربیت و جهاد و فرماندهی نظامی نیست.
پیامبر اعظم سرمشق کامل و جامع در تمام ابعاد زندگی انسانی و الهی است. ابزارها و ساختارها و روشهای زندگی بشر در طول تاریخ متفاوت است؛ ولی اهداف آرمانها و نیازها و اولویتها و اصول اخلاق فردی و اجتماعی از چنان ثبات و ریشه های روانی و فطری برخوردار است که در طول تاریخ دستخوش تغییر نمی شود و پیامبر در طول اعصار و قرون می تواند اسوه و الگوی جوامع انسانی باشد. روش تأمین نیازها در شرایط اجتماعی گوناگون تغییر کرده و تحول می پذیرد؛ ولی اصل نیازها همچنان ثابت و استوار، تداوم دارد.
نیاز به ارتباط با خدا
نیاز به کار و تلاش اقتصادی
نیاز به تعاون و همکاری
نیاز به عفاف و رعایت حقوق دیگران
نیاز به امانتداری
نیاز به معاهدات اجتماعی و داد و ستدهای بازرگانی
نیاز به ولایت و رهبری
نیاز به صداقت و اطلاع رسانی
نیاز به بهداشت و نظافت و درمان
نیاز به دفاع و امنیت
نیاز به قوانین الهی و آسمانی و نظام داوری
نیاز به خانواده و تداوم نسل انسانی
نیاز به تعلیم و تربیت و پژوهش و اطلاع رسانی
و صدها نیاز دیگر در روند پرفراز و نشیب زندگی انسان وجود داشته و دارد و خواهد داشت. قوانین الهی و آسمانی و اسوه و الگوهای الهی از چنان جامعیت و استحکام و دقت و عمقی بهره مندند که می تواند برای همیشه به عنوان قانون اساسی و راهنمای زندگی برتر، سمت و سوی حرکت و پیشرفت و سلامت و سعادت را نشان دهند.
قوانین الهی و آسمانی، ترازوی ارزیابی قوانین موقت و مقررات کوتاه مدت و بومی و منطقه ای است و رهبران الهی و معصوم، ترازوی ارزیابی مدعیان امامت و رهبری و هدایت فکری و فرهنگی جوامع بشری ‎اند و این دو گوهر گرانبها مکمّل و مفسّر یکدیگرند.
امیرالمؤمنین از نعمت بزرگ رسول اعظم صلی الله علیه وآله وسلم چنین یاد می کند:
«فَمَا أَعْظَمَ مِنَّةَ اللَّهِ عِنْدَنَا حِينَ أَنْعَمَ عَلَيْنَا بِهِ سَلَفاً نَتَّبِعُهُ وَ قَائِداً نَطَأُ عَقِبَهُ( نهج البلاغه، خطبه160، ترجمه محمد دشتی), چقدر نعمت الهی بر ما عظیم است که پیامبر را به عنوان پیشگامی که از راهش پیروی کنیم و رهبری که گام، جای گامش نهیم، برای ما ارسال داشت.»
قرآن در آیه بیست و یکم سوره احزاب فرموده است: [لَّقَدْ كاَنَ لَكُمْ فىِ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كاَنَ يَرْجُواْ اللَّهَ وَ الْيَوْمَ الاَخِرَ وَ ذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا[ رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، الگویی نیکو و بهترین مقتدای زندگی و معلّم و مبلّغ سبک زندگی الهی و انسانی است. خداوند در همین سوره، آیه سی و سوم از اهل بیت رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم سخن می گوید و طهارت و عصمت آنان را اعلام می دارد: و بار ها جامعه را به شناخت و پیروی و مودت آنان فرمان داده است. رهبری بزرگوار انقلاب اسلامی در تاریخ 27/3/1391 در جمع جوانان خراسان شمالی، همه را به شناخت سبک زندگی الهی و اسلامی فرا خواندند، تحقیق و بررسی دربار ابعاد و موانع و آفات آن را مورد تأکید قرار دادند، امروز در هیچ کدام از ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، راه و روشی و اندیشه و سیره ای بهتر و مفید از راه و رسم و اخلاق و سیره اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی، بهداشتی، درمانی و سیاسی آن بزرگوار وجود ندارد. در این میدان، معارف قرآن و سیره و سخن معصومان، آب حیات جامعه اسلامی است.
مهم آن است که اولا راه و رسم و سیره آن «پیشوای توحید و عدالت» دقیق و عمیق و جامع شناخته شود. ثانیا: موانع اقتدا و پیروی امت به سیره و اندیشه، «پیامبر آزادی و آگاهی و رحمت» شناسایی و برطرف گردد و رسانه های دنیای اسلام به جای معرفی قهرمانان قلّابی دنیای ورزش، فرهنگ قرآن و عترت را تبیین و ترویج کنند.
بازگشت جهان اسلام به قرآن و سیره و سنت نبوی و اهل بیت علیهم السلام و احادیث ایشان راهکار نجات فرزندان اسلام و قرآن، از سلطه سیاسی و اقتصادی و فرهنگی هنریِ مغرب زمین و تمام دشمنان اسلام و انسان است. پیشرفت در ابزارهای زندگی و علم و صنعت و سیاست و اقتصاد و قدرت نظامی و سیاسی کافی نیست. فرهنگ و عقاید و اخلاق و رفتار اجتماعی ما باید بر اساس سبک و سیره نبوی و الگوی رسول خدا اصلاح شود.


صد مقاله در اخلاق و سیره نبوی
در اینجا صد مورد از ابعاد الگویی زندگی رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم را نخست به محققان و سپس به مبلغان و خطبای گران قدر پیشنهاد می کنیم پژوهشگران گرامی با تدوین و تحقیق این موضوعات ماهنامه مبلغان را در شناخت و معرفی سبک زندگی رسول اعظم صلی الله علیه وآله وسلم یاری کنند و مبلغان گرامی این سرفصلها را عنوان سخن و تبلیغ و محور سخنرانی و درس و برنامه های فرهنگی گوناگون قرار دهند.
فهرست پیوست تنها دریچه هایی به سوی شناخت بهتر پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله وسلم را نشان می دهد و زاویه های نگاه و پژوهش و تبلیغ را در چشم انداز شیفتگان آن بزرگوار و پاسداران جبهه پژوهش و تبلیغ اسلام قرار می دهد:
1. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه عرفان و توحید.
2. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه اخلاق و خودسازی.
3. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه علم و دانشوری.
4. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه عبادت ونیایش.
5. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه کارو تلاش.
6. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه همسرداری.
7. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه نمازهای واجب ومستحب.
8. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه روزه های واجب و مستحب.
9. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه تلاوت قرآن.
10. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه آموزش قرآن.
11. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه تفسیر قرآن.
12. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه جهاد و مبارزه.
13. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه نظم و برنامه ریزی.
14. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه نظافت وپاکیزگی.
15. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه وفا به قول و قرارهای اجتماعی.
16. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه مهربانی و مهرورزی.
17. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه تربیت و تزکیه اخلاقی.
18. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه عدالت و انصاف.
19. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه غیرت دینی.
20. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه ذکر ویاد خدا.
21. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه استغفار.
22. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه عفو و گذشت از حقوق شخصی.
23. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه استقامت و صبوری.
24. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه زهد و ساده زیستی.
25. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه معاد باوری.
26. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه زعامت ورهبری.
27. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه ایمان به جهان ملکوت و غیب باوری.
28. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه تبلیغ و بشارت و انذار.
29. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه جهادِ فرهنگی.
30. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه صمیمیت و ارتباطات مردمی.
31. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه امر به معروف و راهنمایی.
32. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه منکر ستیزی و فریاد اعتراض منطقی.
33. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه تواضع و فروتنی.
34. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه جوان گرایی.
35. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه بصیرت و دشمن شناسی.
36. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه پاسداری از بیت المال.
37. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه توجه به افکار عمومی.
38. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه قضاوت وداوری.
39. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه بدعت ستیزی.
40. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه مبارزه با جهل و خرافات.
41. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه حلم و بردباری.
42. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه غیرت ناموسی.
43. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه شرم و حیای ارزشی.
44. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه پیشگیری از گناهان.
45. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه تولی.
46. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه برائت مکتبی.
47. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه مشاوره و همفکری.
48. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه فقاهت و دین شناسی.
49. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه پاسداری از حقوق حیوانات.
50. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه تکریم کودکان.
51. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه تکریم بانوان.
52. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه احترام به بزرگسالان.
53. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه صداقت و راستگویی.
54. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه بلاغت و سخنوری.
55. پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله وسلم اسوه رازداری.
56. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه ها تغافل و تجاهل اجتماعی.
57. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه استقلال مکتبی.
58. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه گفتگوی ادیان.
59. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه قناعت و صرفه جویی.
60. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه همسایه داری.
61. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه بصیرت.
62. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه امانتداری.
63. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه رعایت حریم خصوصی.
64. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه خرید و فروش لوازم زندگی.
65. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه بهره گیری از اوقات زندگی.
66. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه انتقاد و اعتراض اجتماعی.
67. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه بهداشت و درمان.
68. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه سخاوت و انفاق.
69. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه بیم و خوف الهی.
70. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه ادب و احترام عمومی.
71. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه دقت در مشاهد و نگاه.
72. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه خوب گوش دادن به سخن دیگران.
73. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه مدیریت بحران.
74. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه تمثیل و مثلهای آموزشی.
75. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه صبر و سپاس گزاری.
76. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه پرداخت صدقات مستحبی.
77. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه حج و عمره مکتبی.
78. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه گناه گریزی
79. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه غیبت گریزی و پاسداری از آبروی دیگران
80. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه ظلم ستیزی و دفاع از مظلومان
81. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه مسجدسازی.
82. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه شرک ستیزی.
83. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه نرمش و مدارا.
84. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه حمد و ستایش الهی.
85. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه تقدیس و تسبیح الهی.
86. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه اتّحاد اسلامی.
87. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه اعتماد و توکل به خدا.
88. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه حسن ظنّ و خوش بینی.
89. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه موقعیت سنجی و فرصت شناسی.
90. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه قانون مداری.
91. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه حمایت از تولید و کشاورزی و دامپروری.
92. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه وجدان کار و میزان تفریح و سرگرمی.
93. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه سادگی غذا و مقدار غذا و خوراک و پوشاک فردی.
94. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه سفرهای مکتبی.
95. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه عطر و خوشبویی.
96. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه امیدواری و امیدبخشی.
97. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه حلال خوری.
98. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه احترام به شهیدان و فداکاران.
99. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه احترام به حقوق اموات.
100. رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم، اسوه غم و شادی معقول و منطقی.
والسلام


منبع: ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره160.

تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ٣ آذر ١٣٩٤ / شماره خبر : ٣١٠٦١٧ / تعداد بازدید : 4514/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج