دوشنبه ١١ مرداد ١٤٠٠
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


باستگي هاي عزاداري-1

ضرورت اصلاح

مراسم عزاداری و مدّاحی، هرچند باید با قوت هرچه بیشتر ادامه یابد، اما زدودن پیرایه ها از آن و پرهیز از روشهایی كه موجب خالی شدن از بر بار معرفتی می شود یا وهن مذهب را به دنبال دارد، باید همواره مدّ نظر صاحب نظران و فعالان این عرصه قرار گیرد.

داود عرفانی فر

در سالیان اخیر بحثهای زیادی درباره مدّاحی، عزاداری و مرثیه سراییهای موجود در محافل مطرح شده است. به دنبال تغییر تدریجی سبك عزاداری و مداحیها در برخی مجالس و پیدایش شیوه های بعضاً عجیب و غریب و شاید بی سابقه در امر عزاداری و خواندن اشعار بی محتوا، غلوآمیز و با ریتم و آهنگهای شبیه به موسیقیهای «پاپ» و «راك»، این اندیشه در میان متفكران جامعه قدرت گرفت كه باید به نحوی جلوی این انحرافات گرفته شده و از پیامدهای وخیم آن پیشگیری شود. در این میان، حوزویان نقش پیشگامی را بر عهده گرفته اند. برخی از شخصیتهای حوزوی، دانشگاهی و مسئولان كشور، به ویژه مقام معظم رهبری «مدّ ظلّه العالی» در این باره رهنمودهایی را بیان كرده اند؛ اما با این حال، نباید این مسئله را خاتمه یافته تلقی نمود و همگان را عامل به این رهنمودها پنداشت.

امر اصلاح در نحوه عزاداریها و زدودن خرافات از آن - كه از چند دهه قبل توسط برخی از دانشمندان اسلامی آغاز شده است - در میانه راه می باشد و پیشبرد این حركت باید به وسیله مرزداران اندیشه اسلامی همچنان ادامه یابد.

ضرورتها
1. واقعیت آن است كه عزاداری بر مصائب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام نقش بسیار مهمی در حیات دینی ملت ما ایفا كرده است. از آنجا كه این مراسم، تجلی حضور جمعی مردم برای امری مقدس می باشد، هرگونه تغییر در مضمون، محتوا و سبك عزاداریها، مدّاحیها و مرثیه سراییها، به تغییرات شگرفی در عرصه عقیده و رفتار جامعه منجر خواهد شد؛ از اینرو، پاسداران فرهنگ شیعی باید از این مراسم، بسان گوهری ناب و بی نظیر نگهداری نموده، آن را از نفوذ بدعتها و انحرافات در امان بدارند.
2. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی رحمه الله و نقش بی بدیل مذهب حَقّه جعفری در این عرصه، دشمنان اسلام و ایران به اهمیت این مذهب پی برده، تلاش وافری را در جهت شناخت كلیدواژه های اساسی و مفاهیم بنیادین آن شروع نموده اند. آنان دریافته اند كه توقف این حركت عظیم و خاموشی این فروغ هدایت، باید از مبدأ پیدایش آن؛ یعنی كشور ایران و فرهنگی كه خاستگاه این حركت است صورت پذیرد.
از آنجا كه حمله نظامی به ایران و هزینه كردن میلیاردها دلار در این راه با شكست مواجه شد، آنان اكنون به راه های دیگری برای به شكست كشانیدن انقلاب اسلامی روی آورده اند كه از آن جمله می توان به ترویج خرافات، ایجاد انحرافات در مراسم مذهبی، زدودن روحیه سلحشوری و عزت مداری، فرو كاستن از معنویات این گونه مراسمها و تبدیل آنها به احساسات صرف و خالی از معرفت و همچنین ایجاد اختلافات قومی و مذهبی اشاره كرد.
این نیز دلیل دیگری است كه به مرز داران اندیشه اسلامی و شیعی هشدار می دهد به هوش باشند و در جهت خنثی سازی این توطئه - كه طبق نقل برخی از رسانه های گروهی، برای آن، ردیف بودجه در سازمان جاسوسی سیا نیز تعیین گشته است - اقدام كنند.
 پی‌نوشت:

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره 99.

تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ٢٦ آذر ١٣٩٢ / شماره خبر : ٩٦٥٩٨ / تعداد بازدید : 8818/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1390/09/15 11:21
1
1
عالی بود.خدا خیر دهد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج