شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > اخلاق و عرفان 
ماهنامه مبلغان
وفای به عهد -4
در اهمیت حفظ پیمان همین بس که اگر در میدان نبرد، فردی از دشمن بخواهد از اسلام آگاهی پیدا کند، آنگاه درباره گرایش به اسلام تصمیم بگیرد، به حکم قرآن باید به او امان داد و پیمان بست تا سخن خدا و منطق قرآن را به خوبی بشنود. هرگاه بخواهد به اردوگاه خود بازگردد، باید او را با کمال احترام به آنجا بازگرداند.
وفای به عهد -3
در روایات نیز در مورد اهمیت وفای به عهد و پیمان و عمل به وعده موارد فراوانی وجود دارد که به چند مورد اشاره می‌شود.
وفای به عهد -2
قرآن کریم به عنوان آخرین نسخه آسمانی برای درمان دردهای فردی و اجتماعی یا مادی و معنوی انسان، در آیات متعددی از پیروان خود می‌خواهد تا در وفای به عهد کوتاهی نکنند و به پیمانهای خود وفادار باشند.
وفای به عهد -1
اعتماد آحاد جامعه به یکدیگر، بزرگ‌ترین سرمایه برای بقا و رشد یک ملت است. این اعتماد از راه‌های مختلفی به وجود می‌آید که یکی از مهم‌ترین آنها «وفای به عهد و پیمان» است. بنابراین، چنانچه افراد جامعه نسبت به پیمانها و تعهدات خویش پایبند نباشند، این سرمایه بزرگ اجتماعی از بین خواهد رفت.
سفارش به تقوا؛
یکی از وظایف مهم مبلّغین دینی، به ویژه ائمه جمعه، گسترش تقوا در جامعه است؛ خطیب جمعه بعد از حمد الهی و تکریم اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام)، باید مردم را دعوت به رعایت تقوا کند! وجوب «توصیه به تقوا» در خطبه‌های نمازجمعه، دلیلی بر عظمت و جایگاه والای تقواست که اسلام برای آن قائل است.
اعتکاف ماه مبارک رمضان؛
آرامش، گمشده اصلی بشر است و انسانها با هر دین و عقیده‌ای به دنبال آرامش و راحتی هستند. جمعی از انسانها آرامش را در جمع مال می‌دانند، عده‌ای رسیدن به مقامات دنیوی را آرامش می‌دانند، لذا شاهان و حاکمان با زیر پا گذاشتن تمام ارزشهای انسانی تلاش کردند به آرامش خیالی خود برسند.
ماه مبارک رمضان؛ دعای افتتاح
ماه مبارک رمضان، ماه ارتباط با خالق و انس ویژه با اوست. یکی از راه‌های انس با خداوند متعال، دعا و راز نیاز با اوست. در لسان بسیاری از علما نقل شده است که فرموده‌اند: «اگر می‌خواهی خدا با تو سخن بگوید، قرآن بخوان، و اگر می‌خواهی تو با خدا سخن بگویی، دعا کن.»
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -17و18و19و20
در هفدهم ماه رمضان، در صدر اسلام، دو جریان مهم واقع شد که هر دو در تقویت و پیشرفت دین اسلام مؤثر بود: یکی غزوه بدر که در سال دوم هجرت واقع شد، و دیگری معراج پیامبر(صلی الله علیه و آله) که در مکه قبل از هجرت بوده است.
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -16
امام زین العابدین(علیه السلام) در یکی از دعاهای خود که در ماه رمضان می‌خواند، پس از حمد و ثنای خدا برای درک ماه رمضان و اشاره به فضیلت این ماه و شب قدر، به درگاه الهی عرض می‌کند: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَلْهِمْنَا مَعْرِفَةَ فَضْلِهِ وَ إِجْلَالَ حُرْمَتِهِ، وَ التَّحَفُّظَ مِمَّا حَظَرْتَ فِیهِ ...
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -15
پانزدهم ماه رمضان مصادف با ولادت امام حسن مجتبی(علیه السلام) در سال سوم هجرت است، بنابراین آن روز، روز سرور مؤمنین است و صدقه دادن و انجام اعمال خیر و زیاد شکر خدا کردن در آن مستحب و فضیلت بسیار دارد. به همین مناسبت با نقل سه حدیث از امام مجتبی(علیه السلام) مبحث را نورانی می‌کنیم.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>