دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > مباحث قرآنی 
ماهنامه مبلغان
تفسیر امام محمد باقر(علیه السلام)؛
امام باقر(علیه السلام) می ‏فرمایند: «ما اهل‏بيت گنجينه ‏دار علم خدا و متوليان دستورات پروردگاريم؛ چراكه اسلام از خانوادۀ ما آغاز شد و به وسيلۀ ما نيز كامل خواهد گرديد، و (علم و دانش را) از ما بياموزيد.»
معناشناسی واژه‏ های قرآنی؛ با روش تفسير قرآن به قرآن (2)؛ «واژه امام» -2
با توجه به اینکه مقام امامت، مقام تحقق بخشیدن به اهداف مذهب و هدایت به معناى رساندن به سر منزل مقصود است، نه فقط راهنمایی و پیشوا بودن؛ بلکه هدایت تکوینی را نیز شامل می‏شود، امامت؛ یعنى تأثیر باطنى و نفوذ روحانى امام و تابش شعاع وجودش در قلب انسانهاى آماده که موجب هدایت معنوی آنها می‏شود.
معناشناسی واژه‏ های قرآنی؛ با روش تفسير قرآن به قرآن (2)؛ «واژه امام» -1
امام در لغت به معنای پیشوا است. راغب می‏ گويد: «امام آن است كه از وى پيروى و به وى اقتدا شود؛ انسانی باشد که اقتداء به قول یا فعلش می‌شود يا كتاب يا غير آن، حق باشد يا باطل.»
راه های کسب آرامش از نگاه قرآن و حدیث (3)
در شماره های گذشته (مبلّغان 212 و 214) به موضوع «راه های کسب آرامش» از نگاه قرآن و حدیث پرداختیم و پس از ذکر مقدمه ای کوتاه، به برخی از راه های کسب آرامش (ایمان به خدا، ارتباط با پیامبر(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت(علیهم السلام) و شناخت خدا و دنیا) اشاره کردیم؛ اکنون در ادامۀ این موضوع، به بیان دیگر راه های کسب آرامش می پردازیم.
زندگينامه پيامبران قرآني (3)؛
یکی از پیامبرانی که نامش در قرآن کریم ذکر شده، حضرت نوح(علیه السلام) است. او فرزند «لمک بن متوشلح»[1]و جدّ او حضرت ادریس(علیه السلام) می باشد.[2]در قرآن کریم داستان حضرت نوح(علیه السلام) به تفصیل بیان شده[3]و نام ایشان 43 بار در قرآن ذکر گشته است.
سلمان فارسی از منظر قرآن (2)
در شماره گذشته مبلغان 216 به بررسی نقش سلمان فارسی در نشر و ترویج فرهنگ قرآن پرداختیم. در این شماره به جایگاه سلمان فارسی در آیات وحیانی قرآن می‌پردازیم و به صفات و ویژگی‌هایی که قرآن برای این شخصیت والای اسلامی‌ و یارانش بیان فرموده، و در روایات به آن تصریح شده است، می‌پردازیم.
معناشناسی واژه‌های قرآنی؛ با روش تفسير قرآن به قرآن (1) -3
برای فهم دقیق واژگان قرآن نمی‌شود به معنای لغوی واژگان بسنده کرد و باید موارد دیگر استعمال آن واژه در آیات دیگر را هم بررسی کرد و علامه طباطبائی با همین شیوه علاوه بر یافتن معنای دقیق آیات، پاسخ تفاسیر مخالفین را نیز می‌دهند.
معناشناسی واژه‌های قرآنی؛ با روش تفسير قرآن به قرآن (1) -2
برای نمونه استعمالات واژه سکینه را در آیات مختلف قرآن کریم مورد بررسی قرار می‌دهیم تا معلوم شود آیا از این واژه همان معنای لغوی مد نظر است یا قرآن کریم معنای خاصی از این واژه را اراده کرده است؟
معناشناسی واژه‌های قرآنی؛ با روش تفسير قرآن به قرآن (1) -1
از نکات مهم در ترجمه و تفسیر قرآن کریم این است که آیا مفردات و واژگان آیات مطابق همان معنای لغوی‌شان باید ترجمه و تفسیر شوند؟ یا در قرآن برای واژه‏ها معنا و خصوصیات ویژه‏ای لحاظ شده که برای کشف آنها نیاز است دیگر استعمالات آن واژه در سایر آیات را ملاحظه نمود؟
سيدصمد موسوى‏
حركت مردمى ملت ايران و انقلاب خونين آنان، شاهد وقايع و سرگذشت پر فراز و نشيبى بوده است. مردم صبور ايران در طى اين انقلاب عظيم، دردها و رنج‌هاى فراوانى را متحمل شده و با صبر و بردبارى، حوادث عظيم و مقدسى را آفريدند.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>