سه شنبه ٢٦ تير ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات 
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -12
دوم از آداب استفاده از ضیافت الهی آن است که از هیچ مسلمانی غیبت نکند. غیبت، علاوه بر اینکه در همه حال یکی از گناهان کبیره و به تعبیر قرآن؛ خوردن گوشت برادرِ مرده است! در حال روزه موجب بی ارزش شدن روزه و محرومیت از پاداش فراوان آن می‌گردد.
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -11
برای اینکه انسان روزه دار بتواند از این میهمانی بزرگ الهی بهره‌مند گردد، لازم است آداب آن را رعایت نماید. این آداب بسیار است؛ ولی یکی از مهم‌ترین آنها پرهیز از حرام است.
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -10
روز دهم ماه رمضان، طبق قول مشهور، سالگرد رحلت حضرت خدیجه(علیها السلام) است که مصادف با ایام سالروز قیام 15 خرداد سال 1342ش شده است که آغاز انقلاب اسلامی به رهبری حکیمانه امام خمینی(ره) بود.
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -9
در برخی از روایات، علاوه بر بیان فضایل و برکات ماه رمضان، بر استفاده از برکات فراوان این ماه با برکت، توصیه مؤکّد به عمل آمده، به حدی که در برخی از آنها بر سهل انگاران در این امر مهم نفرین شده است!
ويژه نامه وفات حضرت خديجه (سلام الله عليها)
او در ماه رمضان سال دهم بعثت و اندکی پس از وفات حضرت ابوطالب درگذشت. پیغمبر او را در «حجون» دفن کرد و خود او را در قبر گذاشت.
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -8
توجه داشته باشیم که برای استفاده بهتر از این میهمانی و استفاده از برکات این ماه آدابی وجود دارد.
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -7
یکی از ویژگی‌های مهم ماه رمضان آن است که در این ماه، بندگان خدا به میهمانی خدا دعوت شده‌اند، چنان که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) در خطبه آخرین جمعه ماه شعبان فرمود: ماه رمضان، ماهی است که در آن به میهمانی خدا دعوت شده، و از شایستگان کرامت الهی قرار داده شده‌اید. نفسهایتان در آن تسبیح، خوابتان در آن عبادت، عملتان در آن پذیرفته و دعایتان در آن مورد اجابت است.»
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -6و5
طبق روایات متعدد ماه رمضان چه برای روزه‌داران حقیقی و چه برای کسانی که واقعاً از روزه گرفتن معذورند، خیرات و برکات فراوانی به همراه دارد.
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -4
انتخاب ماه رمضان برای روزه گرفتن به خاطر آن است که این ماه بر سایر ماه‌ها برتری دارد و مهم‌ترین جهت برتری آن «نزول قرآن» در آن است: «شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدی لِلنَّاسِ وَ بَیناتٍ مِنَ الْهُدی وَ الْفُرْقانِ»
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -3
آثار اجتماعی روزه بر کسی پوشیده نیست. روزه درس مساوات و برابری در میان افراد اجتماع است. با انجام این دستور مذهبی، افراد متمکن هم وضع گرسنگان و محرومان اجتماع را به طور محسوس در می‌یابند، و هم با صرفه‌جویی در غذای شبانه‌روزی خود می‌توانند به کمک آنان بشتابند.

<< صفحه قبلی3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 صفحه بعدی >>