چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات 
ویژه نامه میلاد حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام)
ویژه نامه میلاد حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام)
شاخصه ‏های دولت انقلابی در قرآن کریم و نهج البلاغه(4) -3
یکی از ویژگیهای مهم دولت انقلابی (علاوه بر برنامه‏های بلند مدت)، رسیدگی فوری و کوتاه مدت به طبقات ضعیف جامعه است. امیرالمؤمنین(علیه السلام) در نامه به جناب مالک در مورد این بخش از مردم به طور خاص توصیه می‏فرمایند که بخشی از درآمدهای ملی باید به طور خاص برای رفع مشکلات معیشتی این قشر اختصاص یابد.
شاخصه ‏های دولت انقلابی در قرآن کریم و نهج البلاغه(4) -2
کارگزاران حکومت اسلامی باید پیوسته با مردم ارتباط نزدیک داشته باشند. ارتباط مستقیم پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) با مردم آنقدر زیاد بود و ایشان آنقدر پای سخن مردم می‏نشست که این رفتار حضرت موجب تمسخر و سرزنش منافقین شد.
شاخصه ‏های دولت انقلابی در قرآن کریم و نهج البلاغه(4) -1
یکی از شاخصه ‏های دولت انقلابی، اعتماد به مردم و استفادۀ بهینه از ظرفیت مردم برای پیشبرد امور جامعه است. یکی از داستانهای عبرت آموز قرآن کریم در این باره، ماجرای «ذو القرنین» است. او فردی باهوش و پرکار بود که ظاهراً تحت ولایت یکی از پیامبران الهی و با استفادۀ درست از ظرفیتها و منابع خدادادی، به گره‏گشایی امور مردم در مناطق مختلف اقدام می‏ کرد.
شاخصه ‏های دولت انقلابی در قرآن کریم و نهج البلاغه(3) -3
یکی از مسائل مهم و تأثیرگذار مسئولان، مواجهه با خانواده و نزدیکانشان است. مسئول انقلابی، در مواردی که میان رضا و حکم خداوند، اسلام و انقلاب با محبت همسر و فرزندان تلاقی ایجاد می‏شود، هرگز محبت خانواده را ترجیح نمی‏دهد و همواره به آنچه که منافع اسلام و انقلاب ایجاب کند، عمل می‏نماید.
شاخصه ‏های دولت انقلابی در قرآن کریم و نهج البلاغه(3) -2
خداوند در قرآن کریم با تعبیری خاص، افراد مسئولیت ناپذیر را «قَاعِدِین؛ یعنی نشستگان بر جای خود» توصیف فرموده است. «قاعدین» در ادبیات قرآن کریم، همان منافقانی هستند که به دلایل نفسانی (همچون ترس، راحت طلبی و ...) از زیر بار مسئولیتهایی همچون شرکت در جهاد شانه خالی می‏ کنند.
شاخصه ‏های دولت انقلابی در قرآن کریم و نهج البلاغه(3) -1
ویژگی دیگر دولت انقلابی، تواضع و نرمخویی با مردم است. مسئول انقلابی نباید «ارادۀ علوّ» داشته باشد و نسبت به سایر مؤمنین در خود احساس برتری کند؛ بلکه باید نسبت به مؤمنین در گفتارها و رفتارهایش متواضع باشد.
شیوه‌های پاسداشت ادب (3)؛ نسبت به رسول خدا(صلی الله علیه و آله)
در شماره گذشته (مبلّغان 217) به برخی از شیوه‌های پاسداشت ادب نسبت به رسول خدا(صلی الله علیه و آله) اشاره گردید؛ شیوه‏هایی همچون: نام نهادن، تکریم کسانی که نام محمّد دارند، بی‌وضو نام حضرت را نبردن، به فرزندان او احترام نهادن، سلام کردن به حضرت رسول(صلی الله علیه و آله)، صلوات فرستادن، اطاعت پذیری و تسلیم بودن. در ادامه به سایر شیوه‌های پاسداشت ادب نسبت به رسول خدا(صلی الله علیه و آله) اشاره خواهیم کرد.
شیوه‌های پاسداشت ادب (2)؛ نسبت به رسول خدا(صلی الله علیه و آله)
خداوند در قرآن کریم به طور صریح وظایف مسلمین را نسبت به پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) بیان داشته است که تمام عمر پر برکت خویش را به هدایت مردم پرداخت و در طول عمر خویش بسیار تلاش نمود تا عرب غرق در جهل را هدایت کند، اعرابی که حتی از ساده‌ترین مفاهیم ادب بی‌بهره بودند، به طوری که گاه پیامبر(صلی الله علیه و آله) را با صدای بلند مخاطب قرار می‌دادند و حرمت ایشان را نگاه نمی‌داشتند.
ویژه نامه عید سعید غدیر
عید غدیر، عید الله اكبر و عید آل محمد و ارزشمندترین و والاترین عید اسلامى‏ است.

<< صفحه قبلی2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 صفحه بعدی >>